امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


حقیقت هایی در مورد ویار بارداری

حقیقت هایی در مورد ویار بارداری

همه ی ما داستان هایی درباره ویار بارداری زنان که هوس خوردن ترشی یا آرزوی کارامل شکلاتی و یا حتی بستنی در نیمه شب کرده اند، را شنیده ایم. اما آیا این هوس ناشی از نیازهای بدن مادر به ویتامین ها و یا مواد معدنی خاص در دوران بارداری است و یا هوس ها و ویار دوران بارداری کاملا غیر منطقی هستند؟

چه کسانی ویار بارداری را تجربه می کنند؟

شاید وجود این حالت مشترک در بین زنان باردار که به عنوان سوزش معده و یا بیماری تهوع صبحگاهی بارداری شناخته می شود، غیر معمول نباشد. در مورد ویار بارداری هم، برای اولین بار یک پزشک یونان باستانی شروع به نوشتن در مورد بارداری نموده بود و او هم ویار بارداری را یک عنصر مستند و معمول در تعداد زیادی از زنان حامله عنوان کرده است.
اغلب، ویار بارداری در سه ماهه اول دوران بارداری افزایش پیدا می کند و سپس در سه ماهه دوم پایان دوران بارداری تمام می شود، همچنین نتایج تحقیقات محققان دانشگاه راتگرز امریکا نشان می دهد که در زنان مبتلا به دیابت حاملگی (GDM)، تجربه ی ویار بارداری برای غذاهای شیرین وجود خواهد داشت و بعضی از زنان باردار، درسه ماهه اول دوران بارداری، دارای ویار بارداری که همراه با حالت تهوع و استفراغ است، وجود دارد. با اینکه ویار بارداری، یک بیماری به حساب می آید، اما مادران در دوران بارداری تحمل بالایی داشته و با پشتیبانی اطرافیان، به راحتی این دوران را پشت سر خواهند گذاشت.

havas-bardari2.jpg

زنان در دوران بارداری به چه غذاهایی ویار دارند؟

این امکان بارز و آشکار وجود دارد که ویار بارداری به نحوی با محیط زیست و شرایط زندگی مادران در دوران بارداری گره خورده است، به عنوان مثال در بدن زنان باردار تغییرات زیادی در این دوران ایجاد می شود که ویار بارداری به عنوان یک نتیجه از این تغییرات، خود را نشان می دهد. ممکن است این تغییرات به افزایش بسیاری ازهورمون های مختلف در بدن مادران باردار در این دوران مرتبط باشد.
ویار بارداری می تواند باعث بیزاری زنان باردار از بسیاری مواد غذایی شود، که اغلب زنان باردار این تجربه را درک می کنند و این واکنش تا حدودی ممکن است یکی از مکانیسم های حفاظتی برای مادر و نوزاد باشد. نتایج آزمایشان محققان در دانشگاه کانکتیکات نشان داده است، بسیاری از زنان در دوران بارداری تمایل به خوردن مواد غذایی تلخ پیدا می کنند، در حالی که قبل از دوران بارداری تمایلی به خوردن آن ها نداشته اند. خوردن غذاهای تلخ در دوران بارداری، به طور بالقوه بدن آن ها را فاسد یا سمی کرده و ممکن است باعث مسموم شدن مادران شود. این در حالی است که اکثر زنان باردار، در ماه های دوم دوران بارداری خود میل زیادی برای خوردن غذاهای ترش از خود نشان می دهند. بنابراین، زنان باید رژیم غذایی خود را متنوع ترکرده و غذاهای مورد استفاده خود در دوران بارداری را به گونه ای انتخاب کنند که بیشتر از مواد مغذی تشکیل شده و مواد مورد نیاز بدن آن ها را متناسب با دوران بارداری تامین کند.
احتمال دیگر این است که ویار بارداری حاصل تغییرات شیمیایی مغز در این دوران باشد. دانشمندان کانادایی در حال بررسی این نظریه هستند که منطقه ای از مغز را که مسئول تحریک طعم و مزه در بدن است، به تغییرات رحم ربط دهند و تا امروز هم، در این مورد تا حدودی موفق بوده اند.

havas-bardari1.jpg

آیا مادران باردار این دوران شیرین را با به وجود آمدن ناراحتی ها، از دست می دهند؟

بهترین توضیح عامیانه برای روزهای محبوب دوران بارداری این است که ویار بارداری راهی است که نیازهای بدن مادران را یادآوری می کنند. به طور مثال، هوس خوردن بستنی نشان دهنده ی کمبود کلسیم، هوس خوردن چیپس شور به معنی کمبود سدیم و هوس خوردن شکلات به معنی کمبود آهن در بدن مادر باردار می باشد.
ممکن است شما به این توضیحات نگاه منطقی داشته باشید، اما شواهد غیر از این را نشان می دهد. اگر ما واقعا گاهی نیاز بیشتری به بعضی مواد مغذی (به خصوص ویتامین ها، آهن و منیزیم) داشته باشیم، چرا این هوس، باعث اشتیاق بیشتری به خوردن برخی از سبزیجات برگ دار، لوبیا، حبوبات و غلات تصفیه شده نمی-شود. با افزایش ویار بارداری، جنین نیز بیش ازحد رشد می کند و این برای سلامتی مادر و کودک مضر است. در واقع، بستنی منبع غنی از کلسیم و یا شکلات منبعی از آهن نیستند، آهن خوب در گوشت قرمز است، که اغلب در بالای لیستی از چیزهایی قرار دارد که زنان در دوران بارداری حتی نمی توانند به آن دست بزنند.
اگر چه برخی از دانشمندان تغذیه، میل به خوردن چیزهایی که در واقع مواد غذایی نیستند، مانند خاک رس را با کمبود مواد معدنی، معمولا آهن، مرتبط می دانند و ادعا می کنند که نشان دهنده ی کمبود آهن و در نتیجه کم خونی است، ولی باید مادران باردار دقت داشته باشند که اگر ویار بارداری آن ها عجیب و غریب بوده و سازگار با مواد غذایی نباشد، بهتر است به دنبال مشاوره با یک متخصص تغذیه باشند، زیرا ممکن است دارای نوعی بیماری باشند.
از طرفی دیگر، ولع مصرف مواد غذایی خاص می تواند یک راه مقابله با بیماری های دوران بارداری باشد. ارتباطی که بین تهوع و هوس وجود دارد، این امکان را نشان می دهد. در واقع، غذایی که میل به خوردن آن در دوران بارداری دارید به حل ضعف های معده واختلالات آن کمک می کند. محققان هنوز در حال تحقیق و بررسی این مسائل مربوط به ویار بارداری هستند.

tagziye-bardari-o3.jpg

همه ی آنچه که در ذهن زنان باردار می گذرد؟

چیزی که در مورد ویار بارداری یک زن باردار خاص و جالب است، چگونگی و متفاوت بودن ویار بارداری هر زن با زن دیگر می باشد. در برخی از کشورها، شکلات و بستنی ممکن است در اوایل لیست ویار بارداری زنان باشند، اما در بعضی دیگر از کشورها این مواد غذایی کاملا متفاوت هستند. یک مطالعه در تانزانیا نشان می-دهد که زنان ویاردار، میل بیشتری به مصرف گوشت و انبه دارند، در حالی که بر اساس تحقیقات در نیجریه، زنان باردار علاقه ی زیادی به خوردن دانه ها در دوران ویار دارند. بررسی این نتایج، این اعتقاد را در ما بیشتر می کند که میل شدید به بعضی غذاها در زنان باردار، در واقع تاییدکننده ی بسیاری از نیازهای بدن آن ها است.
از بررسی شواهد مطالعات گسترده ای که در دانشگاه آلبانی انجام شده، می توان نتیجه گرفت که ویار بارداری، عمدتا نتیجه ی مسائل روانی هستند. بسیاری از زنان باردار خواستار بعضی غذاها هستند، نه برای تغذیه و یا استفاده از خواص آن ها، بلکه به این دلیل که آن ها اجازه خوردن چیزهایی را که به طور معمول ندارند، به خصوص اگر آن ها قوانین سفت و سختی در مورد رژیم غذایی قبل از بارداری داشته باشند.

نکاتی درباره آنچه که شما درباره ویار بارداری تصور می کنید:

آیا شما باید بعضی از ویار بارداری خود را نادیده بگیرد؟ و یا در خوردن بعضی از آن ها افراط نکنید؟ رژیم غذایی سالم و متعادل، کلیدی برای دوران بارداری است تا این دوران به سلامتی سپری شود. اما تا زمانی که شما در حال گرفتن بیش ازحد سهمیه مواد مغذی خود در این دوران باشید، نه تنها آسیب خواهید دید، بلکه این دوران را در آرامش سپری نخواهید کرد. پس با بهره گیری از درمان به موقع و استفاده ازتجربیات بالا، سعی کنید تا دوران بارداری خوبی داشته و فرزند سالمی را به دنیا آورید. 

نظر (32)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. عاطفه

اگه يه چيزي هوس كنيم و نشه بخوريم اتفاقي براي بچه نميافته نه؟ البته اينكه در دسترس هم باشه و همسرتون دريغ كنه به هر دليلي؟ و با ناراحتي تموم شه...

 1. مامانم    عاطفه

سلام
نه عزیزم نگران نباش اتفاقی نمیفته،

 1. اریانا

خوش بحالتون من رو دلم مونده یه چیز هوس کنم

 1. نیل

من دو سقط داشتم والان اقدام به یارداری کردم و نمیدونم باردارم یا نه هوس کالباس کردم نمیدونم بخورم یا نه؟

 1. مامانم    نیل

سلام
میتونین به اندازه ای که هوستون بخوابه بخورین زیاده روی نکنین.

 1. زهره

زهره
سلام. من شش هفته امه رفتم سونوگرافی گفته دو تا ساک تشکیل شده احتمالا دو قلو است. میترسم که یکی بشه ویکی بچه نشه. ??

 1. مامانم    زهره

سلام
نگران نباشید فقط صبر کنین ببینین نی نی ها دارن چیکار میکنن.

 1. سپیده

ببخشید من ماه دوم بارداری هستم از روز اول که فهمیدم باردارم حالت تهوع دارم یکی دوبار بیشتر بالا نیاوردم اما حالت تهوع و سنگینی معدم زیاده امروز کشف کردم که هرچیز شیرین میخورم حالم بد میشه و چیزای ترش و شور حالمو خراب نمیکنه این به چه علته؟
من...

ببخشید من ماه دوم بارداری هستم از روز اول که فهمیدم باردارم حالت تهوع دارم یکی دوبار بیشتر بالا نیاوردم اما حالت تهوع و سنگینی معدم زیاده امروز کشف کردم که هرچیز شیرین میخورم حالم بد میشه و چیزای ترش و شور حالمو خراب نمیکنه این به چه علته؟
من دوبار سقط داشتم قبلا این بار حامله ام به دکترم گفتم تهوع دارم گفت عالیه یعنی بارداریت سالمه بنظرتون نظر دکترم درسته؟

ادامه مطلب
 1. مامانم    سپیده

سلام
دلیل خاصی نداره، بارداری در خانوم ها تاثیرات متفاوتی داره، حالت تهوع بعضی وقت ها نشانه سلامت بارداریه ولی صرفا دلیل صددرصدی نیست.

 1. سميرا

سلام من هفته شانزده بارداري هستم وهنوز تهوع دارم ممكنه تا نه ماه تهوع داشته باشم؟

 1. مامانم    سميرا

با پیشرفت بارداری کمتر میشه.

 1. نازنین

سلام من هفته هفتم بارداریمه صبا ک بیدارمیشم اصلا تهوع ندارم ولی قبلا داشتم از غذام متنفرم فقط ترشیجات دوس دارم ایا مشکلی نداره

 1. مامانم    نازنین

سلام
نه کم کم خوب میشید و میتونید همه غذاها رو بخورید.

 1. فاطیما

من تازه ماه سوم رو شروع کردم سردرد شدید دارم ومیگن بچه ام پسره

 1. مامانم    فاطیما

سلام
سردرد تا حدی طبیعیه ولی اگر زیاد شد باید به پزشک مراجعه کنین ، ربطی به جنسیت جنین نداره

 1. بارانا

سلام من تازه ماه سومم شروع شده از وقتی فهمیدم ویار دارم که ی تموم میشه؟؟ هوس هیچ چیزی هم نمیکنم فقط ترش باشه بیشتر دوست دارم شیرین هم اصلا نمیخورم.. توروخدا بگید که ی تموم میشه راستی چرا عصرا بالا میارم ن صبح

 1. مامانم    بارانا

سلام
مامان شد این دردسرها رو هم داره ماه سوم که تموم بشه کم کم ویارتون کم میشه و حالت تهوع هم طبیعیه، بیکوئست و زنجبیل و نون خشک تهوعتون رو کم میکنه

 1. فاطمه

سلام ببخشیدمن ۲ماهه باردارهستم خیلی بیحال وخسته بودم وحالت تهوع داشتم ولی بالانمی آوردم آیااین یعنی اینکه من جنینم دختره

 1. مامانم    فاطمه

سلام
این ها که میگین به طور کل از علائم بارداریه، صبور باشید تا روز تعیین جنسیت

 1. تارا

سلام من ماه دوم بارداری واولین بارداریمه،روزهای سختی میگذرونم حالت تهوع استفراغ چن بار در طول روز نسبت ب همه غذاها بی میل شدم از خونه زندگی حتی وسایلا ولباسام متنفر شدم احساس میکنم بو میدن خیلی ضعیف شدم سرگیجه شدید دارم بنظرتون طبیعیه یا ن تحمل...

سلام من ماه دوم بارداری واولین بارداریمه،روزهای سختی میگذرونم حالت تهوع استفراغ چن بار در طول روز نسبت ب همه غذاها بی میل شدم از خونه زندگی حتی وسایلا ولباسام متنفر شدم احساس میکنم بو میدن خیلی ضعیف شدم سرگیجه شدید دارم بنظرتون طبیعیه یا ن تحمل خونه رو ندارم عصبیم میکنه چکار کنم

ادامه مطلب
 1. مامانم    تارا

سلام
سه ماه اول رو که بگدرونین کم کم خوب میشه.

 1. سارینا

سلام ؟ رفتم سونوگرافی تو ۱۶هفته گفته دختره اما حالا تو ۲۴هفتگي ام میگه پسر تشخیص کدوم درسته ؟

 1. مامانم    سارینا

سلام
معمولا در هفته های بالاتر چون جنین بزرگتر شده احتمال خطا کمتره

 1. ساناز

سلام ماه هشتم بارداری هستم چند مدتی هست دوست دارم مهرنمازبخورم علتش چیه و ایا عوارضی هم داره؟

 1. مامانم    ساناز

سلام
علت کمبود آهن و و روی در بدنتون هست، نباید بخورین، به پزشکتون بگین تا با مکمل ها این کمبود رو جبران کنند.

 1. مهنا

سلام من ماه اول بارداریم هست خیلی کم ویار دارم دلیلش چیست

 1. مامانم    مهنا

سلام
خوب خوشحال باشید، همه خانوم ها قرار نیست به یک اندازه ویار داشته باشند و این طبیعیه.

 1. آذر

سلام.ماه دوم بارداری و دومین بارداریمه خیلی کسل و بی حالم یکسره خابم.کمردرد گرفتم.و فقط حالت تهوع دارم اما بالا نمیارم

 1. مامانم    آذر

سلام
کاملا طبیعیه بعد از اتمام سه ماه اول بارداری کم کم بهتر میشید.

 1. سمانه

سلام و خسته نباشید , ببخشد آیا همه خانم ها در دوران بارداری حتما حالت تهوع بارداری دارند؟

 1. کارشناس مامانم    سمانه

سلام عزیزم , نخیر بعضی از خانم ها بدنشون به هورمون بتا حساس نیست و به همین خاطر یه سری علایمی رو که بقیه خانم ها دارن رو تجربه نمیکنن و یا شدتش کمتره.

 1. نیوشا محمدزاذه

من خیلی ویار دارم ، هرچی میخورم بازم چشمم سیر نمیشه همش یه چیزایی هوس میکنم بخورم که خدا میدونه

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location