امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


بهترین زمان برای انجام تست بارداری خانگی چه موقع است؟

test-baby-chek

اگر به عنوان یک زن جوان رابطه جنسی محافظت‌نشده داشته باشید، ممکن است باردار شوید! در این مرحله، یکی از مشکلات متداول زنان، از دست دادن دوره قاعدگی یا به تاخیر افتادن قاعدگی است. در واقع، خانم جوان شک می‌کند که آیا حامله است یا نه. در چنین مواردی، زنان مشتاق خرید کیت تشخیص بارداری (بی بی چک) از دارخانه‌ها هستند. اما آیا همه زنان می‌توانند آزمایش بارداری خانگی را به درستی در منزل انجام دهند؟ در ادامه این مقاله، به شما کمک می‌کنیم تا بهترین زمان برای انجام تست بارداری را دانسته و خطوط مختلف موجود بر روی بیبی چک خانگی را دریابید.

تست بارداری زنان چیست؟

آزمایش‌های بارداری برای نشان دادن هورمون حاملگی (گونادوتروپین کورونی (hCG)) در ادرار زنان انجام می‌شود. این هورمون پس از انجام عمل تخمک‌گذاری و لقاح آن در رحم زنان، آزاد شده و در طی دو تا سه روز دو برابر می‌شود. پس، زنان می‌توانند با انجام تست بارداری در خانه با کمک وسیله‌ای به نام OB-GYN میزان این هورمون را در ادرار خود مشخص کنند. کیت تست بارداری خانگی در همه داروخانه‌ها موجود می‌باشد! اما اگر بخواهید این تست را در خانه انجام دهید، باید مطمئن شوید که همه دستورالعمل‌ها درج‌شده بر روی بروشور آن را به درستی دنبال می‌کنید.

با وجود این که بارداری زنان به کمک OB-GYN مشخص می‌شود، اما در هنگام مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان، او نمونه خون فرد را مورد آزمایش قرار می‌دهد، زیرا آزمایش خون در تشخیص بارداری زنان نسبت به آزمایش ادرار دقیق‌تر عمل می‌کند.

بهترین زمان برای انجام آزمایش بارداری در زنان چه موقع است؟

 اگر به عنوان یک زن جوان در مورد زمان انجام آزمایش برای تشخیص روند بارداری در بدن خود شک دارید، بدانید که می‌توانید این آزمایش را یکبار در زمان از دست دادن چرخه قاعدگی ماهانه خود انجام دهید، زیرا این وسیله گاهی اوقات چند روز قبل از تاریخ تعیین‌شده نیز به درستی کار می‌کند. همانطور که گفته شد، کیت حاملگی، ترشح هورمون گونادوتروپین کورونی در ادرار زنان را در دوران بارداری تشخیص می‌دهد. ولی فراموش نکنید که بدن زنان ممکن است این هورمون را حتی قبل از حذف دوره قاعدگی خود، یعنی بلافاصله بعد از لقاح یافتن تخمک نیز تولید کند.

با این حال، احتمال دارد که آزمایش بارداری خانگی، قبل از حذف چرخه قاعدگی زنان نتیجه نادرستی ندهد. در برخی موارد، حتی ظهور نتیجه مثبت در این آزمایش نیز نمی‌تواند درست باشد، زیرا ممکن است با سقط جنین هنوز هم هورمون بارداری در ادرار مادر باقی مانده باشد. بنابراین، به عنوان یک خانم جوان و بی‌تجربه صبر کنید تا چند روز از تاخیر پرید (قاعدگی) شما بگذرد تا بتوانید نتیجه درستی را به دست بیاورید.

چه زمانی نتیجه تست بارداری زنان کاملا دقیق است؟

همه ابزارهای تست‌ حاملگی دارای صفحه مخصوصی هستند که برای تعیین بارداری زنان استفاده می‌شود. میزان دقت این نوع کیت‌ها  99٪ بوده و بهترین زمان برای انجام آزمایش حاملگی، صبح اول وقت است، زمانی که ادرار بیشتر از زمان دیگر در مثانه مادر جمع شده و مواد موجود در آن کاملا متمرکز می‌باشد. در واقع، اگر آزمایش بارداری خیلی زودتر از زمان تاخییر قاعدگی انجام گیرد، ممکن است نتیجه نادرستس نشان دهد! همچنین، یادتان باشد که قبل از مصرف هر نوع بی بی چکی به تاریخ انقضای آن هم دقت کنید، زیرا این موضوع نیز در نمایش جواب درست آزمایش بسیار مهم است. میزان دقت آزمایش‌های خانگی زنان به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

 • در مرحله نخست، لازم است فرد با دقت دستورالعمل‌های درج‌شده بر روی بروشور کیت بارداری را مطالعه کرده و آن‌ها را دنبال کند، زیرا در این بروشور، زمان درست انجام آزمایش بارداری شده است که باید به آن دقت کرد.
 • وقتی عمل تخمک‌گذاری در بدن مادر صورت می‌گیرد، مدتی طول می‌کشد تا تخمک لقاح‌یافته در دیواره رحم مادر جایگزین شود. به همین دلیل، شما نمی‌توانید زودتر از موعد درج‌شده بر روی بروشور کیت‌های تست بارداری آن را مورد استفاده قرار دهید. جالب است بدانید که برای انجام این نوع تست، هرگز دیر نیست! چون چند روز پس از تخمک‌گذاری، جواب آزمایش دقیق‌تر از قبل خواهد بود.

بهترین زمان برای انجام آزمایش بارداری (نشانه‌های زودرس):

 زنان جوان به جای نگران شدن در  مورد روند حاملگی خود، قبل از انجام دادن آزمایش خانگی می‌توانند به برخی از نشانه‌های بارداری در بدن خود توجه کنند. برخی از علائم اولیه بارداری در بدن زنان عبارتند از:

 • ظاهر شدن لکه‌های کم رنگ یا خونریزی خفیف رحمی که در زمان جایگزین شدن تخمک لقاح‌یافته در دیواره رحم مادر اتفاق می‌افتد.
 • گرفتگی عضلات یا بروز احساس عجیب مانند کشیده شدن عضلات شکم زنان.
 • اگر در هنگام لمس کردن یا ماساژ دادن سینه‌های خود احساس ناراحتی و درد کردید، بدانید که این حالت می‌تواند نمایانگر حامله بودن شما باشد.
 • احساس خستگی که بدون هیچ دلیل در بدن مادر ظاهر می‌شود.
 • بالا رفتن خود به خود حس بویایی زنان.
 • تغییر ناگهانی در عادات غذایی؛ در واقع، ممکن است زنان با شروع دوران بارداری خود علاقه‌مند به خوردن برخی غذاها شوند که قبلا آن‌ها را دوست نداشتند یا شاید نخواهند غذایی را که قبلا دوست داشتند، بخورند.
 • احساس طعم ناشناس در دهان.
 • افزایش ترشحات واژن که گاهی اوقات همراه با درد است.
 • مواجه شدن با مشکل یبوست بدون ایجاد تغییر در رژیم غذایی قبلی خود.

البته فراموش نکنید که این علائم در هفت تا ده روز اول پس از انجام عمل تخمک‌گذاری در بدن زنان مشاهده می‌شود. اگر از وجود علائم ذکر شده در بدن خود، بعد از انجام عمل تخمک‌گذاری مطمئن نیستید، می‌توانید تست بارداری را زودتر از موعد ذکر‌شده بر روی بروشور آن انجام دهید. در نهایت، یادتان باشد که قبل از انجام آزمایش، شما باید در مورد انواع مختلف آزمایش‌های حاملگی که در دسترس همگان است ، اطلاعات کاملی به دست آورید.

آزمایش ادرار در زنان برای تشخیص بارداری:

زنان جوان می‌توانند این نوع آزمایش را به راحتی، در خانه یا دفتر کار خود انجام دهند، زیرا زمان و وسایل خاصی برای این آزمایش نیاز نیست. استفاده از بی بی چک علاوه بر راحت بودن، باعث می‌شود که اسرار خصوصی مادر پیش خودش محفوظ بماند. شما می‌توانید یک هفته پس از حذف دوره قاعدگی در بدن خود، ان را انجام دهید! حتما در هنگام استفاده از کیت‌های تست بارداری خانگی به دستورالعمل‌های درج‌شده بر روی بروشور آن دقت نموده و  آن‌ها را به طور دقیقی دنبال کنید تا نتایج درستی به دست اورید. هنگامی که آزمایش را انجام دادید، می‌توانید در مورد نتیجه آن با پزشک معالج خود صحبت کنید، زیرا پزشکان متخصص زنان و زایمان حساسیت بیشتری برای بررسی وضعیت حاملگی در بدن زنان داشته و آن را با دقت زیاد انجام می‌دهند.

چه مدت طول می‌کشد تا بی بی چک، حامله بودن زنان را نشان دهند؟

 زنان جوان می‌توانند نتایج آزمایش انجام‌گرفته با کیت‌های بارداری خانگی را بعد از پنج تا ده دقیقه بخوانند. هر خطی که بعد از ده دقیقه ظاهر شود، گمراه‌کننده بوده و شما باید آن را نادیده بگیرید. همچنین، خواندن زودتر از پنج دقیقه این نتایج نیز جواب نادرستی را به شما می‌دهد.

اگر کیت‌های تست بارداری خانگی، نتیجه مثبت را به شما نشان داد، شما باید منتظر ظاهر شدن خط دوم (برای کنترل درستی جواب آزمایش قبلی) باشید. معمولا خط دوم بعد از اینکه نمونه ادرار از روی نوار عبور کرد، خود به خود ظاهر می‌شود. البته این نوع تست‌ها دو پنجره جداگانه دارند که اگر نتیجه ازمایش مثبت باشد، خطوط باید در هر دو پنجره ظاهر شود. برخی از کیت‌های تست بارداری فقط دارای یک پنجره خاص برای نشان دادن نتیجه حاملگی زنان هستند. در بعضی موارد، ممکن است شما باردار نباشید، اما جواب آزمایش، نتیجه مثبتی را نشان دهد. این نتیجه مثبت کاذب بوده و می‌تواند به دلایل خاصی اتفاق بیافتد که عبارتند از:

 • ادرار زنان در برخی موارد ممکن است حاوی خون یا پروتئین باشد.
 • فرد داروهایی مانند داروهای ضد انعقادی، آرام‌بخش و خواب‌آور مصرف کرده باشد.
 • هورمون بارداری ممکن است در زمان فعالیت غده هیپوفیز به میزان زیادی آزاد شود.

تعداد زیادی از آزمایشات بارداری‌ اولیه زنان که قبل از تاخیر پریود (قاعدگی) انجام می‌گیرد، نتایج نادرستی خواهد داد، زیرا مدتی طول می‌کشد تا تخمک لقاح‌یافته در دیواره رحم مادر جایگزین شود. علاوه بر این موارد، زنانی که تحت درمان ناباروری قرار می‌گیرند، ممکن است نتیجه آزمایش مثبت کاذب را در طی ده روز بعد از آخرین درمان بخود مشاهده کنند.

اگر نتیجه آزمایش کیت‌های بارداری خانگی شما منفی باشد، کیت فقط خط کنترل را نمایش می‌دهد؛ به غیر از آن، چیز دیگری نشان نخواهد داد. در چنین شرایطی، فرد می‌تواند یک هفته بعد، دوباره برای بررسی روند حامله بودن خود، آزمایش را تکرار کند. به عنوان یک خانم جوان و بی‌تجربه به خاطر داشته باشید که در بعضی موارد، ممکن است حتی با منفی بودن نتیجه آزمایش، شما  باردار باشید. این یک نتیجه منفی کاذب است که به دلایل ذیر در بدن زنان رخ می‌دهد:

 • ممکن است تاریخ انقضای کیت‌های آزمایشی گذشته باشد.
 • فرد دستورالعمل‌های درج‌شده بر روی بروشور را به درستی دنبال نکرده باشد.
 • اگر نمونه ادرار برای مدت زمان طولانی، یعنی 30 دقیقه یا بیشتر بر روی صفحه مخصوص کیت حاملگی قرار گیرد، می‌تواند نتیجه منفی کاذب را نشان دهد.
 • وقتی که هورمون بارداری به اندازه کافی در ادرار زنی تولید نشود با آزمایش در زمانی زودتر از موعد مقرر انجام شود، جواب آزمایش در مراحل اولیه بارداری منفی کاذب خواهد بود.
 • اگر بر اثر مصرف بیش از حد مایعات ادرار فرد مورد نظر بسیار رقیق شده باشد، جواب آزمایش را اشتباه نشان خواهد داد.
 • همچنین، اگر زنی قبل از انجام تست بارداری خانگی داروهایی مانند هیستامین و دیورتیک‌ها را مصرف کرده باشد، جواب آزمایش بارداری او منفی کاذب خواهد بود.

انجام آزمایش تست خون برای تایید بارداری زنان:

 آزمایش خون در مراکز پزشکی یا کلینیک‌ها انجام  شده و بسیار دقیق می‌باشد. با این حال، این نوع آزمایش کمتر از آزمایش ادرار، برای تشخیص بارداری زنان استفاده می‌شود. خوب است زنان با مشخص کردن وضعیت بارداری خود به کمک آزمایش ادرار، برای تشخیص دقیق از آزمایش خون هم استفاده کنند، چون در شش تا هشت روز پس از انجام عمل تخمک‌گذاری، هورمون بارداری در خون مادران نیز قابل مشاهده است. با این وجود، آزمایش خون زمان بیشتری را برای ارائه نتایج بارداری نیاز دارد. دکتر متخصص زنان و زایمان معمولا یکی از دو نوع آزمایش خون را برای مشخص شدن روند بارداری زنان توصیه می‌کند:

 1. آزمایش کیفی هورمونی بارداری: در این نوع آزمایش، نمونه خون زنان برای مشاهده وجود هر گونه علامتی از هورمون بارداری دریافت شده و مورد آزمایش قرار می‌گیرد. البته پزشکان متخصص زنان و زایمان این آزمایش را ده روز پس از حذف دوره قاعدگی زنان توصیه می‌کنند. با این حال، جالب است بدانید که تست کیفی هورمون بارداری می‌تواند سطح بارداری را حتی قبل از حذف چرخه قاعدگی در بدن زنان تشخیص دهد.
 2. آزمون کمی بارداری (بتا-hCG): در این نوع آزمایش، مقدار دقیق هورمون بارداری در نمونه خون زنان اندازه‌گیری شده و حتی با پایین بودن بیش از حد هورمون بارداری در مراحل اولیه حاملگی نیز درست کار می‌کند. همچنین، این نوع آزمایش خون در ترکیب با سایر آزمایشات، برای جلوگیری از بروز احتمالی حاملگی خارج رحمی یا حاملگی در لوله‌های فالوپ و نظارت بر سیستم بدن مادر پس از سقط جنین انجام می‌شود.

بی بی چک برای تست بارداری خانگی مناسب‌ترین راه برای تشخیص روند حاملگی در بدن زنان است، زیرا این افراد می‌توانند به راحتی از این روش در حریم خصوصی خود استفاده کرده و نتیجه را در عرض چند دقیقه دریافت نمایند. با این حال، فراموش نکنید که گاهی اوقات جواب آزمایش می‌تواند اشتباه باشد. برعکس، آزمایش خون، با وجود دقیق بودن بسیار خسته‌کننده است. تست بارداری خانگی بلافاصله جواب آزمایش را به زنان مشتاق می‌دهد. شما به عنوان یک زن جوان که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، باید یک قرار ملاقات با دکتر خود داشته و پس از مشخص شدن روند بارداری توسط بی بی چک، نمونه خون خود را به آزمایشگاه داده و منتظر نتیجه نهایی آن باشید.

 

نظر (10)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. مهدیه

سلام
من از مقعد رابطه داشتم ابشو ریخت تو مقعدم نمیدونم روی واژنم ریخته شده یا ن
۱۰روز گذشته
احتمال بارداری وجود داره؟
۱۰روز دیگه موقع پریودیمه

 1. مامانم    مهدیه

سلام
احتمالش صفره ريال اگر پریود نشدی از بی بی چک استفاده کن.

 1. یلدا

!سلام ممنون از مطالب آموزنده ای که گذاشتین

 1. مامانم    یلدا

سلامت باشین

 1. سارا

خیلی عالی و کامل بود توضیحاتتون متشکرم

 1. مامانم    سارا

سلامت باشید

 1. mona

سلام خسته نباشيد من ماه پيش4 ماه پريود شدم اما اين ماه كه الان نهم هست هنوز پريود نشدم اما بيبي چك استفاده كردم كه جواب بيبي چك منفي بود احتمال داره كه من باردار باشم ؟ ايا تست دوباره انجام بدم يا زوده?

 1. مامانم    mona

سلام
احتمال عقب و جلو شدن پریود در هر خانمی هست، برای اطمینان یکی دو روز دیگه دوباره از بی بی چک استفاده کنین.

 1. فاطمه

ممنونم از مطالب عالیتون

 1. مامانم    فاطمه

شاد و پیروز باشید.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location