امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


5 ورزش کششی برای تسکین دردهای بارداری

5 ورزش کششی برای تسکین دردهای بارداری

تمرینات آسان و ورزش در بارداری باعث می شود مشکلات و ناراحتی های موجود را از خودتان دور کنید و و زایمان راحتی داشته باشید ، زنان باردار ناراحتی های بسیاری را تحمل میکنند ، آنها علاوه بر فشار مثانه ،گرفتگی پاها ،کمردرد، تنگی نفس و تورم مچ پا ، مشکل خواب نیز دارند ، برای بسیاری از زنان باردار کشش ساده و مکرر ممکن است برای درمان این مشکلات پاسخ دهد . دکتر راچرز متخصص زایمان و زنان عقیده دارد ،ورزش در بارداری موجب شل شدن عضلات می شود و این بسیار مفید است ، چرا که این کار ، عضلات را برای تحمل وزن بیشتر آماده میکند، هنگامی که عضلات آرام و انعطاف پذیر باشند می توانند وزن سنگین تر را با خیال راحت تحمل کنند.

پنج کشش آسان برای ورزش در بارداری

کشش می تواند باعث تراز در بدن شود و ماهیچه ها را  تقویت و باعث کاهش تنش در مفاصل در دوران بارداری شود ، همچنین می تواند به کاهش درد در عضلات همسترینگ(ماهیچه های ناحیه پشت استخوان ران) کمک کند ، ورزش در بارداری بیشتر عضلات ساق پا ،قفسه سینه و قسمت فوقانی را تحت تاثیر قرار میدهد و ناراحتی های شایع دوران بارداری را کم می کند ، تمرینات میتواند برای هر منظور انجام شود و شما میتوانید آن را پس از زایمان نیز انجام دهید.

 چگونه کشش های بارداری را انجام دهم؟

نقاطی را که درد خفیفی دارند به مدت 8 تا 10 ثانیه بکشید و سپس آزاد کنید ، این کار را سه بار تکرار کنید ، هر بار که شما این حرکت را تکرار میکنید درد شما کم میشود ، با هر بار کشش نفستان را حبس کنید و سپس آزاد کنید ، به این طریق می توانید به آسانی ، ورزش در بارداری را تجربه کنید. 

1- ورزش مناسب برای درد گردن و شانه در دوران بارداری

با یک دست فاصله خود را از در نگه دارید ، دستان خود را در امتداد ستون و در ارتفاع قفسه سینه باز کنید  ، پاها را کمی باز و روی زانو به آرامی بشینید، چانه ی خود را به سمت قفسه سینه رها کنید به طوری که پشت شما کش بیاید ، شکم خود را به داخل ببرید و تا آنجا که متوانید خود را به عقب بکشید، کشش در پشت بدن درد گردن و شانه را در دوران بارداری تسکین میدهد.

2- ورزش مناسب برای درد کمر ، بازوها و شانه ها در دوران بارداری

به سمت راست  یک ستون بایستید و پای سمت راست خود را بر روی پای چپ قرار دهید ، پاهایتان را صاف و آرام کنید ، دست راست خود را در راستای ستون راست بالا برده و دست چپ را هم بالا ببرید شکم خود را به جلو ببرید و بدن خود را از ستون دور کنید ، بنابراین شما احساس کشش در سمت نیم تنه ی چپ خود احساس میکنید ، همین کار را در سمت چپ خود تکرار کنید ، این تمرین درد در کمر ، درد در بازو ها و شانه ها را در زنان باردار تسکین میدهد.

3- حرکت ورزشی تقویت قفسه ی سینه در دوران بارداری

بین دو دیوار بایستید ، دست های خود را هم سطح شانه ها در جلوی بدن صاف کنید به طوری که کف دست ها رو به بالا باشد ، اکنون دستها را با آرنج صاف به صورت افقی از هم دور کنید و کتف ها را از پشت به هم نزدیک کنید تا کشش را جلوی سینه احساس کنید ، این وضعیت را نگه دارید، سپس به وضعیت شروع این حرکت کششی عضلات بازگردید و تمرین را تکرار کنید و به این ترتیب با انجام ورزش در بارداری سلامتی خود را تضمین کنید. 

varzesh-bardar1i.jpg

4- حرکت ورزشی برای جلوگیری از گرفتن ساق پا در بارداری

روبروی دیوار بایستید، زانوی سمت مبتلا را خم کنید و قسمت رویی انگشتان را در تماس با کف زمین قرار دهید ، اکنون بدون آنکه انگشتان پای مبتلا از زمین جدا شود به آرامی زانو را صاف کنید تا کشش را در جلوی ساق پا احساس کنید ، این وضعیت را نگه دارید، سپس به وضعیت شروع تمرین برگردید و تمرین را تکرار کنید، این ورزش باعث جلوگیری از گرفتن ساق پا در دوران بارداری می شود.

5- کشش همسترینگ ، برای درد پشت ران در بارداری

روی زمین به آرامی بنشینید ، هر دو اندام تحتانی را مستقیم و در کنار یکدیگر جفت کنید ، دست هایتان را در دو طرف بدنتان قرار داده و به آهستگی بالاتنه خود را به جلو خم کنید ولی زانوهایتان خم نشوند ، با این کار عضلات پشت ران شما تحت کشش قرار میگیرند ، برای انجام این نرمش میتوانید نوک انگشتان دست خود را به نوک انگشتان پا نزدیک کنید.

در این نرمش میتوان هر دو پا را به جلو صاف کرده و کشش را برای هر دو ران انجام داد و یا یک ران را خم کرده و کشش را فقط در مورد عضلات همسترینگ یک طرف اعمال کرد ، این کشش سیاتیک را تسکین می دهد و از درد پشت ران جلوگیری میکند و از موثرترین ورزش ها در بارداری محسوب می شود. بهتر است قبل از شروع ورزش  6 توصیه مهم در مورد ورزش در دوران بارداری را مطالعه کنید.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. شیما

سلام واحترام , برای درد های گردن در دوران بارداری چه ورزشی مناسب است؟

  1. کارشناس مامانم    شیما

سلام عزیزم, با یک دست فاصله خود را از در نگه دارید ، دستان خود را در امتداد ستون و در ارتفاع قفسه سینه باز کنید ، پاها را کمی باز و روی زانو به آرامی بشینید، چانه ی خود را به سمت قفسه سینه رها کنید به طوری که پشت شما کش بیاید ، شکم خود را به...

سلام عزیزم, با یک دست فاصله خود را از در نگه دارید ، دستان خود را در امتداد ستون و در ارتفاع قفسه سینه باز کنید ، پاها را کمی باز و روی زانو به آرامی بشینید، چانه ی خود را به سمت قفسه سینه رها کنید به طوری که پشت شما کش بیاید ، شکم خود را به داخل ببرید و تا آنجا که متوانید خود را به عقب بکشید، کشش در پشت بدن درد گردن و شانه را در دوران بارداری تسکین میدهد.

ادامه مطلب

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location