امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


خوردن زعفران در بارداری خطرناک است؟

خوردن زعفران در بارداری خطرناک است؟

عوارض جانبی ناشی از مصرف زعفران در بدن زنان باردار:

نبايد به خاطر اینکه زعفران از یک گل به وجود می آید و با این فرض اين كه ادویه امنی است، در دوران بارداری هر زني به مصرف برسد. در واقع، اين ادويه سهمی هم در بروز خطرات و عوارض جانبی منفی در فرد مصرف کننده دارد. برخی از عوارض جانبی مصرف زعفران در دوران بارداری عبارتند از:

1. سقط جنین از عوارض مصرف زعفران در بارداری:

مصرف بیش از حد زعفران در دوران بارداري می تواند سبب بروز انقباضات رحمی در بدن زنان حامله شده و منجر به سقط ناخواسته جنین شود. پزشکان متخصص زنان و زايمان مرکز آیورودا معتقدند كه زعفران حرارت بدن مادران باردار را افزایش داده و می تواند سقط جنین را به دنبال داشته باشد. بنابراین قبل از اینکه هر زن حامله تصمیم به مصرف زعفران بگیرند، بهتر است با یک دكتر متخصص زنان و زايمان در این باره مشورت کند. معمولا، زنان حامله می توانند در طول سه ماهه دوم از دوران بارداری خود زعفران را بدون نگرانی در مورد سقط جنین داخل رحمشان مصرف کنند.

2. بروز حساسیت با مصرف زعفران در دوران بارداری :

برخی از زنان باردار پس از مصرف زعفران، دچار اضطراب، تهوع، خشکی دهان و سردرد می شوند. اگر شما هم از این زیر دسته افراد هستید، بايد بدانید که به گران ترین ادویه جهان حساسیت دارید. بنابراین، اگر به عنوان يك زن حامله می خواهید كه دوران بارداری خود را با آرامش و بدون مشکلات تنفسي پشت سر بگذارید، بهتر است از مصرف زعفران در طی دوران حاملگی خود دور بمانید.

3. بروز حالت استفراغ در زنان باردار با مصرف زعفران:

معمولا بزرگ ترین مشکلی که در ماه های اول دوران بارداری زنان حامله را بی تاب می کند، بروز حالت استفراغ بعد از مصرف برخی مواد غذایی است. بروز این حالت هم نه تنها به فرد باردار احساس بیماري و بدبختی می-دهد، بلكه می تواند جنین داخل رحم او را هم از دریافت مواد مغذی حیاتی محروم کند. این حالت، یکي از اثرات جانبی منفی مصرف زعفران در دوران بارداری زنان است که اصلا هم خوشایند نیست. پس، اگر مي-خواهيد تا اين مشكل را تجربه نکنید، حتما با دکتر معالج خود در این مورد مشورت کنید.
علاوه بر اين موارد، برخی از اثرات نامطلوب و حاد مصرف زعفران که زنان باردار باید آن ها را بیشتر در نظر داشته باشند، عبارتند از:
• مشاهده خون در ادرار و یا مدفوع زنان باردار
• خونریزی از پلک ها، لب ها و بینی زنان باردار
• احساس بی حسی موضعی در بدن زنان باردار
• بی حال شدن زنان باردار
• بروز سرگیجه و از دست دادن تعادل در زنان باردار
• زردی پوست بدن زنان باردار

زنان باردار چه زمانی می توانند یا زعفران را مصرف کنند؟

همانطور که قبلا هم گفته شد، مصرف زعفران در دوران بارداری می تواند انقباضات رحمی را در بدن زنان حامله تشديد كرده و منجر به سقط خود به خودی جنین گردد.
کارشناسان بهداشت آیورودا بر این باورند كه مصرف زعفران برای مادران باردار در سه ماهه دوم از اين دوران امن بوده و ترجیحا از ماه پنجم به بعد بايد مصرف شود. همچنین، این پزشکان متخصص زنان و زايمان ادعا می کنند که زنان می توانند مصرف این ادویه را برای حفظ سلامت خود و فرزند داخل رحمشان، از زمان قبل از باردار شدن شروع کنند. فراموش نکنید كه یکی از مزایای مهم مصرف زعفران در دوران بارداری، حرکت جنین در داخل رحم مادر می باشد. این ادویه گران قیمت را نباید بیش از 10 گرم در روز مصرف كرد، چون مصرف بيش از حد آن می تواند برای جنین داخل رحم مادر باردار بسیار خطرناک بوده و رشد او را تحت تاثیر قرار دهد.

نکاتی برای راهنمایی مادران حامله در مورد مصرف زعفران:

اگر شما هم به عنوان زن حامله قصد دارید كه زعفران را در دوران بارداری خود مصرف کنید، ممکن است دچار شک و تردید شده و سوالات زیادی به ذهنتان بیاید. به همين دليل، در ادامه این مقاله، چند نکته مهم برای راهنمایی شما ارائه شده است، تا بتوانید بدون داشتن افکار منفی در مورد مصرف ادویه زعفران، از مزایای آن بهره مند شوید. این نکات عبارتند از:

1. صحبت با مادران باتجربه دیگر در مورد مصرف زعفران در دوران بارداري:

ممکن است در میان دوستان و همسایگان شما زنانی باشند که قبلا، در دوران بارداری خود زعفران را مصرف کرده اند. شما به عنوان يك مادر باردار بايد از آن ها بخواهید تا تجارب مثبت و منفی خود را با شما به اشتراک بگذارند، طوری که شما بتوانید با خیال راحت تصمیم بگیرید که آیا می خواهید این ادویه را در دوران بارداری خود مصرف کنید یا نه.

2. حتما با يك دکتر متخصص زنان و زايمان در مورد مصرف زعفران در طی دوران بارداری خود مشورت کنید:

يك دکتر متخصص زنان و زايمان باتجربه بهترین دوستی است که می تواند به شما در هر موردی مشاوره دهد. بنابراین، شما هم به عنوان یک زن حامله باید در هر شرایطی، در هنگام صحبت کردن با دکتر معالج خود احساس راحتی کنید. بنابراين، اگر دکتر متخصص زنان و زايمان مصرف زعفران را برای شما در طی دوران بارداری امن اعلام کرد، می توانید با خیال راحت زعفران را مصرف کنید.

3. لذت بردن از مزه زعفران به همراه شیر، در 6 ماه آخر از دوران بارداری:

برای رشد مطلوب جنین داخل رحم خود نیاز به کلسیم بیشتری دارید. پس می توانید هنگامی که وارد ماه پنجم از دوران بارداری خود شدید، با اضافه کردن چند رشته از زعفران به شیر خود این میزان کلسیم را دریافت کنید. همچنین، شما می توانید رشته های زعفران را با بادام و پسته کوبیده و نرم کنید، تا خمیر خامه ای شکل به دست آید. سپس، این مخلوط را در شیر ریخته و به عنوان یک ماده مغذی در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانيد.

4. اضافه کردن زعفران به برنج و سوپ در دوران بارداری:

زعفران یک طعم دهنده بسیار عالی است و می تواند کیفیت غذاهاي مصرفي مادران باردار را بالا ببرد. پس، يادتان باشد كه شما می توانید با اضافه کردن مقداری زعفران به انواع سوپ ها و برنج خود از طعم دلپسب و همچنین فواید آن در سلامتی خود و فرزند داخل رحمتان لذت ببرید. با این حال، مطمئن شوید که فقط دو تا سه رشته زعفران را در هر وعده غذايي مصرف می کنید، چون این مقدار برای انتقال رنگ و طعم به غذای شما کافی است.

حالا که فهمیدید چه زمانی می توانید در دوران بارداری زعفران بخورید، خواندن 13 فایده خوردن زعفران در بارداری به درد شما خواهد خورد.

 

نظر (9)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. زهرا ع

من سه روز مونده ب زایمانم دکتر گفته طبیعیه زایمانم
میخاستم بدونم میتونم از دم کرده زعفران استفاده کنم ؟؟

  1. مامانم    زهرا ع

سلام
بله میتونین

  1. سارا

سلام سوالم این بود آیا نزدیکی با همسردرماه های اول خطرناکه یانه؟ممنون

  1. مامانم    سارا

سلام
اگه دکتر ممنوع نکرده باشه نخیر خطرناک نیست

  1. ثریا

سلام و تشکر از سایت خوبتون ,عوارض مصرف زعفران در دوران بارداری چیست؟

  1. کارشناس مامانم    ثریا

سلام عزیزم ,
برخی از اثرات نامطلوب و حاد مصرف زعفران که زنان باردار باید آن ها را بیشتر در نظر داشته باشند، عبارتند از:
• مشاهده خون در ادرار و یا مدفوع زنان باردار
• خونریزی از پلک ها، لب ها و بینی زنان باردار
• احساس بی حسی موضعی در بدن زنان...

سلام عزیزم ,
برخی از اثرات نامطلوب و حاد مصرف زعفران که زنان باردار باید آن ها را بیشتر در نظر داشته باشند، عبارتند از:
• مشاهده خون در ادرار و یا مدفوع زنان باردار
• خونریزی از پلک ها، لب ها و بینی زنان باردار
• احساس بی حسی موضعی در بدن زنان باردار
• بی حال شدن زنان باردار
• بروز سرگیجه و از دست دادن تعادل در زنان باردار
• زردی پوست بدن زنان باردار

ادامه مطلب
  1. خجسته خانومی

من خیلی افسرده بودم اول از قرص های رنگارنگی که دکترا میدادن می خوردم بعد تحقیق کردم دیدم زعفران بهترین درمان افسردگیه ، الانم باردارم حالمم خوبه منتظرم ماههای اولم بگذره باز زعفرون بخورم ، ممنون از مطالب عالیتون شما همیشه عالی هستین

  1. عسل مامانی

من حتی سوپ هم نمیخوردم که توش زعفرون داره

  1. زینب مامان م

من از ماه ششم به بعد زعفرون خوردم خدا رو شکر بچه هم سالم بود

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location