امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


خوردن شلغم در بارداری مضر است؟

خوردن شلغم در بارداری مضر است؟

هنگامی که زن جوانی باردار می شود بستگان نزدیک، خانواده و دوستانش به عنوان حامیان او انواع مشاوره ها را در مورد رژيم غذايي مناسب دوران بارداری به او ارائه می دهند. در واقع، این مشاوره ها شامل انواع مواد غذايي است كه مادر باردار بايد در رژیم غذایی روزانه خود در طی نه ماه دوران بارداري قرار داده و مواد غذایی که او نیاز دارد تا از مصرف آن ها در طي اين دوران حساس اجتناب نماید. به عنوان يك مادر جوان و بي تجربه فراموش نکنید كه در هیچ موردی، توصیه و مشاوره افراد خانواده به ضرر شما نخواهد بود. با این حال، ممكن است دیدگاه متناقض آن ها در مورد بایدها و نبایدهاي مواد مواد غذایی شما را بیشتر گیج کند. اگر شما هم به عنوان یک زن حامله به دنبال کسب اطلاعات بيشتر در مورد خوردن شلغم در بارداری خود هستید، خواندن مقاله زیر را از دست ندهيد. در ادامه این مقاله، در مورد خوردن شلغم در بارداری، مزایای بهداشتی و هرگونه عوارض جانبی که ممکن است در بدن مادر باردار و فرزند داخل رحم او به دنبال داشته باشد، صحبت شده است.

شلغم چیست؟

شلغم نوعی محصول کشاورزی است که ریشه آن مورد استفاده قرار مي گيرد. در واقع، شلغم بخشی از خانواده کلم ها محسوب می شود. این گیاه با نام "Neep" در بخش شمالی اسکاتلند و انگلستان مشهور است. همچنين، شلغم يك منبع غنی از انواع ویتامین ها، به خصوص ویتامین C می باشد.
شلغم، گیاهی است که گوشت داخلی آن همیشه به رنگ سفید می باشد. اما پوست بیرونی آن به رنگ های متفاوتي بوده و می تواند به رنگ بنفش یا صورتی و گاهی اوقات هم به رنگ قرمز باشد. به یاد داشته باشید كه رنگ پوست شلغم بستگی به میزان تابش نور خورشید دارد. در نهايت، يادتان باشد كه این گیاه مخروطی شکل بوده و دارای طعمی مانند خردل است. همچنین، برخی از انواع شلغم ها دارای طعم تند با کمی شیرینی و یا تلخي هستند.

آیا شما می توانید در دوران بارداری شلغم بخورید ؟

در ابتدا، لازم است بدانيد كه شما مادر باردار می توانید شلغم را در كل دوران بارداری خود مصرف کنید، چون مصرف آن هیچ گونه اثرات جانبی خطرناکی در بدن شما و فرزند داخل رحمتان ایجاد نخواهد کرد. با این حال، يادتان باشد كه اگر شما به مصرف انواع کلم ها آلرژی دارید، حتما قبل از مصرف شلغم با دکتر معالج خود مشورت کنید.

فواید خوردن شلغم در بارداری:

گیاه شلغم دارای فواید بسیاری بوده و در همه سنین، برای سلامتی انسان مفید می باشد. مصرف اين گياه در دوران بارداری زنان هم خواص درمانی خاصی را به خود فرد و جنین داخل رحم او ارائه می دهد که نباید نادیده گرفته شود. مهم ترين مزاياي مصرف شلغم توسط مادران باردار عبارتند از:

1. خوردن شلغم در بارداری با سرطان مبارزه میکند :

نتايج مطالعات اخير دانشمندان ثابت كرده است كه مصرف انواع کلم ها و شلغم توانایی خاصی به بدن انسان برای مبارزه با بیماری سرطان می دهد، زيرا اين گياهان دارای ترکیب سولفورافان می باشند. البته، به عنوان يك خانم جوان فراموش نكنيد که سبزیجات دیگري هم مانند گل کلم و کلم برگ حاوی این ترکیب بوده و طعم تلخي هم به این نوع سبزیجات می دهد. اما، همين ترکیبات موجود در شلغم و انواع کلم ها توانایی خاصی برای مبارزه با سرطان در بدن زنان باردار و جنین داخل رحم اين افراد ارائه مي دهد.

2. حفظ سلامتي ریه ها با خوردن شلغم در بارداری:

خوردن شلغم برای سلامت ریه هاي انسان، به ويژه زنان باردار بسیار مفید است. در واقع، شلغم حاوی ویتامین C زیادی می باشد که به حفظ سلامت ریه هاي زنان باردار کمک زيادي کرده و در درمان مشکلات موجود در بدن اين افراد مفید خواهد بود. در نهايت، يادتان باشد كه مصرف شلغم براي همه مادران باردار، به ویژه مادران باردار سیگاری که به طور منظم از این محصول دخانیاتی استفاده می کنند، لازم و ضروری است.

3. دفع سموم بدن مادر با خوردن منظم شلغم در بارداری:

اگر شما فردی هستید که از اجابت مزاج نامنظم در دوران بارداري خود رنج می برید، بدانید که با قرار دادن گیاه شلغم در رژیم غذایی بارداری روزانه خود مي توانيد به هضم راحت غذا کمک کرده و سلامت بدنتان را تضمین می کنید. فیبر موجود در این گیاه سبب کاهش مشکل یبوست در بدن شما مي شود.

4. افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن با خوردن شلغم در بارداری:

اگر شما مادر باردار می خواهید كه مقاومت بدن خود را افزایش داده و در برابر بیماری ها مختلف به راحتی مقاومت کنید، خوردن شلغم را فراموش نکنید. در واقع، همه زنان باردار که می خواهند سیستم ایمنی قوی-تری داشته باشند، باید گیاه شلغم را در دوران بارداری خود به میزان زیادي مصرف کنند، زیرا خوردن شلغم باعث ارتقا سیستم ایمنی بدن اين مادران شده و توانایی آن ها را برای مبارزه با انواع عفونت ها افزایش خواهد داد.

شاید از برخی از افراد شنیده باشید که نباید در دوران بارداری گلابی بخورید، برای اینکه صحت این گفته را بفهمید، آیا خوردن گلابی در دوران بارداری مضر است؟ را بخوانید.

11 فایده دیگر خوردن شلغم در بارداری :

خوردن شلغم در بارداری به رفع مشکلات استخوان ها و مفاصل در بدن زنان کمک زیادی می کند.
• خوردن شلغم وضعیت قلبی عروقی مادران باردار را بهبود می بخشد.
• اگر فردی به طور منظم شلغم را در دوران بارداري خود مصرف کند، شانس مبتلا شدن به پوکی استخوان را در بدن خود کاهش مي دهد.
• خوردن شلغم باعث کاهش شانس ابتلا به بیماری آرتریت روماتوئید در دوران بارداري زنان می شود.
• علاوه بر اين موارد، مواد مغذی موجود در گیاه شلغم به تولید بافت همبند در داخل بدن انسان، به ويژه زنان باردار کمک زیادی مي كند.
• برخی محققان معتقد هستند كه مصرف منظم شلغم احتمال بروز زوال شناختی را در انسان، به ويژه مادران باردار و جنين داخل رحم اين افراد کاهش می دهد.
• به عنوان يك مادر جوان و بي تجربه یادتان باشد كه مصرف منظم گیاه شلغم باعث بهبود رشد موهاي زنان باردار و فرزند داخل رحم اين افراد شده و قدرت بینایی را هم در بدن آن ها افزایش می دهد. همچنين، مصرف منظم گیاه شلغم برای درمان بیماری های پوستی و کبدی زنان باردار نیز بسیار مفید است.
• مصرف منظم گیاه شلغم به حفظ عملکرد مناسب سیستم عصبی انسان، به ويژه مادران باردار و فرزند داخل رحم آن ها نیز کمک زیادی می کند.
• شلغم گیاهی است که در حفظ سطح فشار خون انسان، به ويژه مادران باردار بسیار مفید می باشد.
• همچنين، مصرف منظم گیاه شلغم به حفظ تعادل مایعات بدن زنان باردار نیز کمک فراوانی می کند.
• ریشه این محصول دارای کالری کمی است. بنابراین، اگر شما هم قصد دارید تا وزن خود را در طي دوران بارداري کاهش دهید، حتما گیاه شلغم را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

ارزش غذایی گیاه شلغم در دوران بارداري:

شلغم، گیاهی است که بسیار مغذی بوده و مصرف آن براي سلامتي مادر باردار و جنين داخل رحم او مفيد مي باشد. برخی از مواد مغذی موجود در شلغم عبارتند از:
• ویتامین A، C، E، K
• فولات
• مس
• فیبر
• پروتئين
• ریبوفلاوین
• پیریدوکسین
• نیاسین
• پتاسیم
• فسفر
• سدیم
• روی
• منگنز
• منیزیم
• اهن
• کلسیم
• امگا 3 و چربی
• اسید پانتوتنیک
پس، به عنوان یک زن حامله برای برطرف نمودن نیازهای بدن خود و فرزند داخل رحمتان سعی کنید گیاه شلغم را كه غنی از ویتامین ها و انواع مواد مغذی است، همیشه در برنامه غذایی روزانه خود داشته باشید.

هر مادری لازم است بایدها و نبایدهای غذایی دوران بارداری را بداند، مامانم بایدهای تغذیه ماه اول بارداری تا ماه نهم بارداری را در اختیار شما قرار داده است.

 

نظر (17)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. مریم

سلام وقت بخیر. من دیابت بارداری گرفتم آیا شلغم قند داره. واگر داره چند تا توصیه میشه بخورم براقندش. باتشکر

 1. مامانم    مریم

سلام
شلغم برای کسای که دیابت دارند اگر در حد اعتدال خورده بشه ضرری نداره.

 1. سمیه

سلام خسته نباشین من 19 هفته ای هست باردار هستم و بدجورسرما خوردم میخواستم بدونم شغلم خام بهتره یا اینکه پخته بشه ممنون میشم

 1. مامانم    سمیه

سلام
شلغم همه جوره خوبه ولی اگر آب پز بشه مثلا توی آش ریخته بشه برای سرماخوردگی بهتره.

 1. حلما

منم یه سوال داشتم؟
شلغم روی مقدار اسید معده هم تاثیری داره؟
آخه من به شدت ترش میکنم?

 1. مامانم    حلما

سلام
شلغم میتونه گاز معده رو افزایش بده و باعث نفخ بشه.

 1. حدیث

سلام ممنون از مطالب خوبتون
فقط یه سوال شلغم باد دارد؟؟

 1. مامانم    حدیث

سلام
بله شلغم نفاخه

 1. پرستو

عالی بودممنون

 1. مهسا

سلام و خسته نباشید من هفته ششم بارداری هستم و گلو درد شدیدی گرفتم چند روزه.ممنون میشم راهنمایی کنید چیکار کنم.میتونم شلغم بخورم؟

 1. مامانم    مهسا

سلام
بله شلغم آنتی بیوتیک طبیعیه، حتما استفاده کنید

 1. بیتا

سلام و خسته نباشید, ارزش غذایی شلغم چیست؟

 1. کارشناس مامانم    بیتا

سلام عزیزم , شلغم، گیاهی است که بسیار مغذی بوده و مصرف آن براي سلامتي مادر باردار و جنين داخل رحم او مفيد مي باشد. برخی از مواد مغذی موجود در شلغم عبارتند از:
ویتامین A , C , E , K – فولات- مس- فیبر- پروتئین-ریبوفلاوین- پیریدوکسین- پتاسیم- فسفر-...

سلام عزیزم , شلغم، گیاهی است که بسیار مغذی بوده و مصرف آن براي سلامتي مادر باردار و جنين داخل رحم او مفيد مي باشد. برخی از مواد مغذی موجود در شلغم عبارتند از:
ویتامین A , C , E , K – فولات- مس- فیبر- پروتئین-ریبوفلاوین- پیریدوکسین- پتاسیم- فسفر- سدیم- روی- منگنز- منیزیم- آهن – کلسیم- امگا 3 و چربی- اسید پانتوتنیک

ادامه مطلب
 1. سلما

سلام و خسته نباشید , آیا خوردن شلغم برای بیماری قلبی مفیده؟

 1. کارشناس مامانم    سلما

سلام , بله خوردن شلغم در بارداری وضعیت قلبی و عروقی مادران را بهبود میبخشد.

 1. نازلی

سلام و خسته نباشید , ببخشید من هم سرما خوردگی دارم و هم یبوست , الان در هفته 28 بارداری هستم , آیا خوردن شلغم برای جنین ضرری نداره ؟

 1. کارشناس مامانم    نازلی

سلام , نخیر شما میتونین در تمامی دوران بارداری از شلغم استفاده کنین , فیبر موجود در شلغم باعث کاهش یبوست در بدنتون میشه.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location