امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


آنچه باید در ماه دوم بارداری بخورید

آنچه باید در ماه دوم بارداری بخورید

اول از همه، به شما تبریک می گوییم، چون شما به زودی طعم شیرین مادر شدن را خواهید چشید !
ماه دوم بارداری ، از هفته پنجم بارداری شروع می شود، بسیاری از زنان باردار ، از ماه اول بارداری خود، حتی بدون دانستن این که باردار هستند، عبور کرده و وارد ماه دوم بارداری خود می شوند. در طول ماه های دوران بارداری، تغذیه یکی از مهم ترین عواملی است که کمک خواهد کرد تا جنین شما به طور طبیعی و سالم رشد نماید.
در ماه دوم بارداری ، شما به عنوان یک مادر باردار ممکن است هر روز از ویار صبحگاهی رنج ببرید. فراموش نکنید که بیماری تهوع صبحگاهی می تواند به وسیله مواد غذایی مصرفی شما در این دوران تشدید یابد. به همین دلیل، شما باید در خوردن درست مواد غذایی دقت بیشتری کنید، چون تغذیه در ماه دوم بارداری ، نقش حیاتی را در سلامتی شما و فرزندتان بازی خواهد کرد. ماه دوم بارداری زمانی است که مصادف با آغاز رشد لوله عصبی و تشکیل مغز جنین می باشد ، همچنین نخاع و اعصاب فرزندتان در ماه دوم بارداری تکامل می یابد. علاوه بر این، رشد سیستم گردش خون و ضربان قلب جنین، اساسا در این دوره از بارداری توسعه خواهد یافت. از این رو، داشتن مناسبترین تغذیه در ماه دوم بارداری ، برای حفظ سلامتی مادر باردار و به دنیا آمدن نوزادی سالم و قوی، بسیار مهم است. در ادامه این مقاله شما به عنوان یک مادر باردار خواهید دانست که بیشتر کدام تغذیه در ماه دوم بارداری برای شما مناسب است و از قرار دادن کدام مواد غذایی در رژیم غذایی خودتان در این دوران خودداری کنید.
برخی از مواد مغذی حیاتی که شما به عنوان یک مادر باردار باید در ماه دوم بارداری ، در رژیم غذایی خودتان قرار دهید، عبارتند از:

1. اسید فولیک ضروری در ماه دوم بارداری :

اسید فولیک یا فولات ویتامین B ، ویتامین مهمی است که حتما باید در چند هفته اول دوران بارداری مصرف شود. استفاده از آن به عنوان رشد دهنده طبیعی لوله های عصبی جنین، بسیار موثر خواهد بود. اگر شما در ماه دوم بارداری خود از مکمل های اسید فولیک استفاده نکنید، نوزاد شما در معرض خطر ابتلا به نقایص لوله های عصبی قرار گرفته و یا زودتر از موعد مقرر به دنیا خواهد آمد.
مواد غذایی مانند اسفناج، غلات غنی شده و دانه های حبوبات، اسید فولیک بالایی دارند. شما به صورت ایده آل باید روزانه در حدود 400 میکروگرم از این ویتامین را در تغذیه ماه دوم بارداری خود مصرف کنید.

mah-2-bardari-z8.jpg

2. آهن،مهمترین ماده مغذی در ماه دوم بارداری :

در طی دوران بارداری، به ویژه در ماه دوم بارداری جریان خون مادر باردار برای حمایت از جنین افزایش خواهد یافت. اگر شما به عنوان یک مادر باردار آهن کافی از مواد غذایی مصرفی خود کسب نکنید، نیروی شما به پایان خواهد رسید و در تمام روز احساس خستگی خواهید داشت. همچنین، کمبود آهن در رژیم غذایی روزانه شما در ماه دوم بارداری ، ممکن است منجر به کم خونی در بدن خودتان و یا جنین شود. به یاد داشته باشید از زمانی که دانستید باردار هستید، باید به دنبال مصرف 27 میلی گرم آهن در هر روز باشید. در حالی که شما می توانید از طریق رژیم غذایی آهن دریافت نمایید، اما باید بدانید که مقدار آن، برای رفع نیازهای دوران بارداری شما کافی نخواهد بود. از این رو، شما به عنوان یک مادر باردار باید مصرف مکمل های آهن را بعد از صحبت کردن با پزشک متخصص زنان و زایمان، شروع کنید.

3. لزوم مصرف کلسیم در ماه دوم بارداری :

در ماه دوم بارداری، رشد استخوان های فرزند شما آغاز خواهد شد که در این صورت بدن جنین نیاز شدیدی به کلسیم خواهد داشت. شما باید در دوران بارداری خود، هر روز 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کنید. لازم است بدانید که شما به عنوان یک مادر باردار به راحتی می توانید از طریق مصرف مواد غذایی مانند محصولات لبنی و سبزیجات برگ سبز، کلسیم مورد نیاز خود و فرزندتان را تامین کنید. اگر در دوران بارداری، کلسیم را به رژیم غذای روزانه خود اضافه نکنید، بدنتان کلسیم استخوان ها و دندان های شما را شسته و برای رفع نیازهای جنین استفاده خواهد کرد. در نتیجه، استخوان ها و دندان های شما ضعیف و شکننده خواهد شد.

mah-2-bardari-z5.jpg

4. پروتئینهای ضروری در ماه دوم بارداری :

در حالی که بسیاری از زنان باردار این تصور را دارند که مصرف پروتئین فقط در طول سه ماهه دوم و سوم دوران بارداری لازم است، اما شما بدانید که این ایده اصلا درست نیست. شما به عنوان یک مادر باردار باید مصرف پروتئین اضافی را بعد از این که دانستید باردار هستید، آغاز کرده باشید. پروتئین، تضمین کننده جریان مناسب خون در جنین شما بوده و همچنین باعث تسهیل در رشد طبیعی عضلات فرزندتان خواهد شد. شما می توانید از طریق مصرف پنیر کم چرب و ماهی، پروتئین لازم برای بدن خود و جنین داخل رحمتان را دریافت کنید. با این حال، مطمئن شوید که ماهی مصرفی شما دارای مقدار کمی جیوه باشد. بهتر است مصرف پروتئین روزانه در ماه دوم بارداری، در هر روز از 75 گرم تا 100 گرم باشد.

 مواد غذایی موجود دارند که خوردن آنها در دوران بارداری به خصوص در ماه دوم بارداری مناسب نیستند ، برای آگاهی از این مواد غذایی خوراکی هایی که نباید در ماه دوم بارداری بخورید را دنبال کنید.

 

نظر (4)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. مبینا

سلام خسته نباشید.بی بی چک یا ازمایش بارداری از هفته چندم بارداری نشان میده ک جواب مثبته؟

  1. مامانم    مبینا

سلام
بعد از تاخیر پریود نشون میده.

  1. هانیه

سلام و خسته نباشید , چرا باید در ماه دوم بارداری حتما کلسیم مصرف کنیم؟

  1. کارشناس مامانم    هانیه

سلام عزیزم , در ماه دوم بارداری، رشد استخوان های فرزند شما آغاز خواهد شد که در این صورت بدن جنین نیاز شدیدی به کلسیم خواهد داشت. شما باید در دوران بارداری خود، هر روز 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کنید.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location