امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


5 خوراکی که در دوران بارداری نباید خورده شوند

5 خوراکی که در دوران بارداری نباید خورده شوند

تغذیه دوران بارداری بسیار مهم است ، از این رو شما باید خوردن بعضی از مواد غذایی را در این دوران کاهش دهید یا اصلا نباید بخورید، چرا که ممکن است باعث مسمومیت شما شود و به جنین شما آسیب بزند.

1.انواع پنیر و مصمومیت در دوران بارداری

انواع پنیر قالبی مانند پنیر بری ، کممبر و پنیر های کپکی که خوردن آنها در دوران بارداری امن نیست، همچنین پنیر های پاستوریزه نشده ی نرم، مانند آنهایی که از شیر گوسفند و بز ساخته می شود می تواند حاوی باکتری لیستریا باشد و برای تغذیه دوران بارداری مناسب نیستند ،  لیستریا می تواند عفونتی ایجاد کند که ممکن است به جنین شما آسیب بزند.

خوردن شیر پاستوریزه نشده و پنیر های محلی و غیر پاستوریزه در دوران بارداری امن نیست، آنها به احتمال زیاد حاوی باکتری می باشد که ممکن است باعث مسمومیت شما شود، با این حال پنیر های سنگین مانند پارمیسان و پکورینو حتی اگر با شیر غیر پاستوریزه ساخته شوند خوردن آنها مشکلی ندارد و خطر لیستروییز در آنها کم است و گزینه خوبی برای تغذیه دوران بارداری است.

-panir-dar-bardari.jpg

2.خوردن تخم مرغ خام و نیم پز در دوران بارداری ممنوع

هنگام انتخاب تغذیه دوران بارداری ، استفاده از تخم مرغ های خام یا  خوب نپخته شده را حذف کنید، چرا که ممکن است حاوی باکتری سالمونا باشد، با این حال تخم مرغ هایی که بر چسب کیفیت دارند خیلی کم پیش میاید که سالمونا داشته باشند چون مرغ ها در برابر این باکتری واکسینه هستند، ولی اگر زرده ی تخم مرغ و سفیده را با هم مخلوط میکنید باکتری سالمونا را ازبین میبرید و مشکلی بابت خوردن تخم مرغ ندارید.

از بستنی ها خانگی و سس مایونز تازه ، غذای آماده و همچنین در رستوران ها غذا نخورید، چون ممکن است تخم مرغ آنها خام باشد، .با این حال های سس ها و بستنی ها شرکتی استفاده کنید، چون معمولا از تخم مرغ پاستوریزه ساخته می می شوند خوردن آنها مشکلی ندارند .

tokhmemorg-dar-bardari----.jpg

3.خوردن به اندازه جگر در دوران بارداری

به علت اینکه جگر حاوی سطح بالایی از رتینول (ویتامین A) می باشد ، گنجاندن آن در تغذیه دوران بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد، خوردن جگر تا زمانی که آبدار نباشند و مغز پخت نشده باشند سالم می باشد، در پخت و پز گوشت ها به صورت کبابی و مایکرویو باید مراقبت بیشتری در نظر بگیرید.

کالباس های ساخته شده از گوشت ماهی یا سبزیجات ممکن است حاوی باکتری لیستریا باشد و به جنین آسیب وارد کند،پس گزینه خوبی برای تغذیه دوران بارداری نیستند، با این حال فراروی هایی که گرما داده می شوند یا تحت لیسانس UHD می باشند خوردن آنها تا زمانی که از جگر ساخته نشوند مشکلی ندارد.

Is-It-Safe-To-Eat-Liver-During-Pregnancy--.jpg

4.ماهی و صدف خام در دوران بارداری ممنوع 

خوردن ماهی خام یا صدف خام در دوران بارداری توصیه نمی شود، چون ممکن است باعث مسمومیت شود.

ماهی دودی ، چون طی فرایند پخت آن باکتری لیستیا ازبین می رود خوردن آن در دوران بارداری امن می باشد و می تواند انتخاب خوبی برای تغذیه دوران بارداری شما باشد، با این حال به طور کامل درمان نمی شود، بنابراین اگر شما می خواهید ماهی دودی بخورید از یک منبع مطمئن مانند سوپر مارکت آن را خریداری کنید.

ماهی های روغنی به عنوان منبع خوبی از ویتامین ها و مواد پروتئینی برای شما و نوزادتان می باشد، پزشکان به بزرگسالان خوردن دو وعده ماهی که یکی از آنها باید ماهی روغنی باشد، توصیه می کند، اما ماهی های روغنی می تواند حاوی آلاینده های زیست محیطی باشد که بهتر است در هفته بیش از دو بار مصرف نشود، در تغذیه دوران بارداری خود استفاده از سایر ماهی ها و صدف ها نیز ممکن است سطوح مشابهی از دیوکسین مانند ماهی های روغنی را دارا باشند، کوسه ،ماهی شمشیری و مارلین نخورید به دلیل اینکه این ماهی ها دارای سطح نا امنی از جیوه را دارا می باشند.

-mahi-dar-bardari.jpg

5.کاهش یا حذف بعضی نوشیدنی ها در دوران بارداری

برای داشتن بهترین تغذیه دوران بارداری ، مصرف کافئین خود را در روز محدود کنید، نوشیدن مقدار زیادی از کافئین به طور منظم در دوران بارداری باعث سقط جنین می شود.

همچنین مصرف الکل را در دوران بارداری به طور کامل قطع کنید، کارشناسان دیگر توصیه می کنند که شما الکل را حداقل برای سه ماهه اول، مصرف نکنید، اگر شما تصمیم به نوشیدن الکل دارید، بیش از یک یا دو بار در هفته ننوشید. 

noshidani-dar-bardari---.jpg

 اگر تجربه ای در زمینه تغذیه دوران بارداری دارید ، با انتقال آن به مادران آینده آنها را یاری کنید.

 

نظر (12)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. سمیرا

سلام من نمیدونستم حامله م و۲هفته پشت سرهم جیگر خوردم. بعدش که فهمیدم خیلی نگرانم .آیا بچم ناقص میشه

 1. مامانم    سمیرا

سلام
نه عزیزم نگران نباش اتفاقی نمیفته.

 1. شیوا

سلام خسته نباشید.میخئاستم یدونم خوردن پنیرلبنه دردوران حاملگی بدهست چون من زیادمیخورم

 1. مامانم    شیوا

سلام
نه ضرری نداره فقط بیش از حد زیاده روی نکنید.

 1. الهه

سلام ۳روزاز پریدیم میگذره احساس بارداری دارم شکمم سفت ودردمیکنه بزرگ شده ایااحتمال بارداری هستش

 1. مامانم    الهه

سلام
از بی بی چک استفاده کنین.

 1. کاوه بیات

آیا خوردن زعفران و آب زرشک در سه ماه اول ضرر دارد؟

 1. مامانم    کاوه بیات

سلام
بله اگر زیاد بخورین.

 1. رویا

خوردن آب دریا ی بوشهر در دوره بارداری مضر است یانه ؟

 1. مامانم    رویا

سلام
آبی که از سلامتش مطمئن نیستید هرگز نباید بخورید.

 1. پریسا

سلام و خسته نباشید , آیا خوردن شیر پاستوریزه نشده در دوران بارداری مفیده یا مضرر؟

 1. کارشناس مامانم    پریسا

سلام عزیزم , خوردن شیر پاستوریزه نشده و پنیر های محلی و غیر پاستوریزه در دوران بارداری امن نیست، آنها به احتمال زیاد حاوی باکتری می باشد که ممکن است باعث مسمومیت شما شود.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location