امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


همه چیز درباره سقط جنین

همه چیز درباره سقط جنین

بعد از سقط جنین چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در اکثر موارد بدن زنان به صورت طبیعی سقط جنین را کامل خواهد کرد، اگر این اتفاق برایتان پیش آمد نیازی به درمان بیشتری نخواهد بود.
خونریزی در عرض یک هفته تا ۱۰ روز کم کم کاهش یافته و معمولا بعد ۲ تا ۳ هفته کاملا متوقف می شود، می توانید در خانه با مصرف ضد درد و استفاده از کیسه آب گرم و مهم تر از همه کسی که به شما کمک کرده و از شما مراقبت کند، استراحت کنید.
پزشک ممکن است از شما بخواهد که بعد از سقط جنین برای تایید خاتمه بارداری، در خانه تست بارداری انجام دهید.
بسته به مرحله بارداری و این که آیا هنوز نشانه ها را تجربه می کنید، به شما پیشنهاد می شود تا دو هفته بعد از سقط جنین ملاقات با پزشکتان را ادامه دهید، این کار برای چک کردن بهبود یافتن بدنتان است.
ممکن است در صورت وجود به یکی از مراکز ارزیابی بارداری اولیه ارجاع داده شوید، در این مراکز اسکن سونوگرافی و سایر تست ها برای تایید خاتمه بارداری به شما ارائه می شود.
اگر خونریزی بعد از حدود ۲ هفته کم یا متوقف نشود به مراقبت ویژه از طرف پزشکان بیمارستان نیاز خواهد بود، خونریزی ممکن است به معنی باقی ماندن برخی از بافت ها در رحم تان باشد، به این حالت سقط جنین ناکامل گفته و ممکن است به درمان نیاز داشته باشد.

segt6.png

پزشک تان احتمالا یکی از روش های زیر را توصیه خواهد کرد:
مدیریت انتظاری: تا مادامی که هیچ عفونتی وجود نداشته باشد خونریزی بدون هیچ درمانی در عرض یک هفته یا بیشتر قطع می شود.
درمان پزشکی: پزشک برای کامل شدن سقط جنین به شما داروهایی خواهد داد.
مدیریت با جراحی: پزشکتان برای کامل کردن سقط جنین جراحی سبکی انجام خواهد داد، پزشکان به این جراحی SMM می گویند که معادل مدیریت جراحی سقط جنین است.
در مدیریت پزشکی به شما قرص هایی داده خواهد شد که بخورید و یا شیاف هایی داده خواهد شد که در واژن جاگذاری می شود، بعد از مدیریت پزشکی خونریزی شدید اتفاق افتاده و توقف آن کمی طول می کشد، و این به معنی خواهد بود که نیازی به جراحی نخواهید داشت و تنها باید برای مدت کوتاهی بعد از درمان در بیمارستان بمانید.
عمل SMM‌ تنها چند دقیقه طول کشیده و بهبودی پس از آن هم سریع خواهد بود، به احتمال زیاد پزشکتان با استفاده از بیهوشی عمومی روش جراحی را انجام خواهد داد.
بعضی از بیمارستان ها گزینه مدیریت جراحی را به جای بیهوشی عمومی با بی حسی موضعی ارائه می دهند، این روش MVA نامیده می شود که معادل پمپ استنشاق دستی است.
یکی از مزایای مدیریت جراحی این است که معمولا خونریزی بعد از آن سریع تر متوقف می شود که به کاهش تنگی نفس کمک می کند، همچنین به این معناست که احتمال برگشت به بیمارستان برای درمان بیشتر سقط کمتر خواهد بود.
روش عمل SMM برای سقط جنین بسیار خوب جواب می دهد و در بیشتر موارد به درمان بیشتر نیازی نیست، اگر خونریزی شدید یا علائم عفونت دارید پزشک تان به طور اختصاصی عمل SMM‌ را توصیه خواهد کرد.
تصمیم گیری درباره درمان یا عدم آن و انتخاب نوع آن کاملا یک تصمیم شخصی است، بسیاری از زنان ترجیح می دهند که سقط جنین به وضع طبیعی خود پیش رود حتی اگر به معنای نیاز به درمان های بیشتر باشد، بعضی دیگر می خواهند که سقط جنین هرچه زودتر تمام شود.
پزشک باید تمام گزینه ها را به شما توضیح دهد تا اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری را داشته باشید، هر روش درمانی که انتخاب کنید، شانس شما برای بارداری سالم در دفعات بعد به طور یکسانی خوب است.
در صورتی که نیاز به درمان اضطراری داشته باشید، پزشک باید زمانی برای تصمیم گیری به شما دهد، پزشکتان برای کمک به تصمیم گیری اگر یکی از روش های درمانی سقط جنین را برای سلامتیتان بهتر از بقیه تشخیص دهد آن را برای شما شفاف سازی خواهد کرد.
ممکن است از این که پزشکتان هیچ تست خاصی را بعد از سقط جنین اول ترتیب نداده متعجب شوید، حقیقت تلخ این است که سقط جنین های زودرس بسیار متداول هستند.
مشکلات جدی پزشکی همیشه به دلیل سقط جنین های زودرس نیستند، اکثر سقط جنین های زودرس فقط یکبار اتفاق می افتند، بنابراین بسیار محتمل است که بارداری بعدی تان موفق باشد، به همین دلیل ادامه دادن ملاقات ها برای دیدن مشاور ضرورتی ندارد مگر این که پشت سرهم سه بار سقط جنین زودرس داشته باشید.

segt3.png

در صورت عدم کنار آمدن با سقط جنین از چه مراکزی می توان کمک گرفت؟

سقط جنین می تواند بسیار دردآور باشد چرا که تمام امیدها و آرزوهایی که یک تست مثبت بارداری به شما می دهد از شما می گیرد، این تجربه می تواند حس شکست و از دست دادن و ناراحتی را در شما ایجاد کند.
از دست دادن نوزاد در هر مرحله ای از بارداری که اتفاق افتاده باشد می تواند غم انگیز باشد و باید به خودتان فرصتی برای بروز غم و ناراحتی تان بدهید.
در عین حال می توانید به آینده هم نیم نگاهی داشته باشید، وقتی که برای تلاش مجدد آماده شدید دانستن این نکته که بسیاری از زنان نوزاد سالمی در آینده خواهند داشت کمی به شما آرامش می دهد.
ممکن است برای کمک بخواهید با انجمن سقط جنین یا خدمات مشاوره ای در بیمارستان محل زندگی تان تماس بگیرید. ممکن است که برای نوزادتان یادبودی بگیرید. بعضی از والدین این کار را برای خداحافظی با نوزادشان مفید دانسته اند.

 

نظر (29)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. سوگل

سلام من ۲۳ سالمه دوبار سقط داشتم اخریش دوروز پیش بود هردوشون هم شش هفته بودن..دلیلش چی میتونه بتشه

 1. مامانم    سوگل

سلام
سقط دلایل مختلفی داره ، باید توسط پزشکتون بررسی بشه.

 1. سارا

خوبه مطالبتون ممنون

 1. سارا

سلام من۶هفته و۳روزبودم ک ترسیدموافتادم تولک بینی یکم خون دیدم رفتم سونوی واژینال خونریزیم بدترشددکترمعاینه کردگفت سقط نمیشه خیلی ازم خون میرفت دیروزرفتم سونوازروشکم گفت سقط کردی هیچیم توشکمت نیست میخام بدونم بادشکمم هنوزنخابیده چیکارکنم خیلی...

سلام من۶هفته و۳روزبودم ک ترسیدموافتادم تولک بینی یکم خون دیدم رفتم سونوی واژینال خونریزیم بدترشددکترمعاینه کردگفت سقط نمیشه خیلی ازم خون میرفت دیروزرفتم سونوازروشکم گفت سقط کردی هیچیم توشکمت نیست میخام بدونم بادشکمم هنوزنخابیده چیکارکنم خیلی ناراحتم.کی دوباره میتونم اقدام برابارداری کنم؟

ادامه مطلب
 1. مامانم    سارا

سلام
شش ماه بعد از سقط میتونین دوباره اقدام کنین

 1. سوسن

سلام جنین نه هفته ی خود را سقط کردم
خیلی عذاب وجدان دارم بیشتر از اون چه که توان تحمل اون رو داشته باشم به حد جنون رسیده ونمیدونم باید چیکار کنم لطفا من رو راهنمایی کنید وبرام دعا کنید تا خدا از گناهم بگذره

 1. مامانم    سوسن

سلام
خودتون رو به کارهایی که دوست دارین سرگرم کنین، کاریه که شده و نمیشه به گذشته برگشت .

 1. Naz

19 سالمه بار اوله ک میخوام سقط کنم خیلی میترسم

 1. مامانم    Naz

سلام
ما اینجا به از بین بردن فرشته ها کمک نمیکنیم ما به به دنیا آمدنشون کمک میکنیم.

 1. Naz

سلام من ۱ماهه که باردارم امروز میخوام قرص بخورم و تو خونه کارای سقط و انجام بدم میشه راهنماییم کنین

 1. محمد

از چه قرص و دارويي بايد استفاده كرد؟
و اصل و تقلبي بودنش از كجا احراز ميشه؟

 1. سمیه

باسلام 35 سال سن دارم و یک هفته پیش نوزده هفتگی سقط داشتم در منزل با قرص سقط کردم آیا ممکن هست چیزی از جفت مونده باشه در ضمن چهار روز بعداز سقط خونریزی معمولی داشتم روز پنجو ششم وهفتم شدید شد وروز هشتم کمتر شده اصلا دوست ندارم کورتاژ کنم

 1. مامانم    سمیه

سلام
باید سونوگرافی بشید تا معلوم بشه

 1. پروانه

سلام من ۴۲سالمه و از اول ازدواجم دو بارداری موفق و پنج بارداری ناموفق داشتم که هر بار با سقط جنین در هفته ششم یا هفتم خاتمه پیداکرده الان هم بعد گزشت پنجاه روز از سقطم روز پریعودم لک دیدم فهمیدم باردارم دکتر بهم شیاف و یدفولیک داده خیلی از دوباره...

سلام من ۴۲سالمه و از اول ازدواجم دو بارداری موفق و پنج بارداری ناموفق داشتم که هر بار با سقط جنین در هفته ششم یا هفتم خاتمه پیداکرده الان هم بعد گزشت پنجاه روز از سقطم روز پریعودم لک دیدم فهمیدم باردارم دکتر بهم شیاف و یدفولیک داده خیلی از دوباره افتادن بچم میترسم چه کارهایی برای جلوگیری از سقط باید انجام بدم من یه مامان داغ دیده ام پسرم بیست سالش بود فوت کرد ولی از اون سال هنوز نتونستم بچه دیگه ای بیارم کمکم کنید ممنون

ادامه مطلب
 1. مامانم    پروانه

سلام
چون سنتون بالای 40 هست بارداری پرخطر محسوب میشین ، باید تحت مراقبت پزشک باشین، بیشتر استراحت کنید و تغذیه خوبی داشته بشیان.

 1. مجیدعابدینی

باسلام خانوم من ازسرشب دردشکمخفیف وگاهی وقتا یکم شدید داشتن تا اینکه ساعت چهار خونریزی کردن والان هم جنین سقط شد میخاستم بدونم اگه سرشب میاوردمش بیمارستان بازم جنین سقط میشد؟

 1. مامانم    مجیدعابدینی

سلام
گاهی وقتها میشه با تزریق هورمون از سقط جلوگیری کرد ولی باید به وقتش باشه.

 1. آدر

سلام.من۳۹سالمه بعدازیک ماه سقط خونریزیم مثل یک ماه پیشم بالخته های بزرگ شده علتش چیه

 1. مامانم    آدر

برین دکتر تا بررسی بشه.

 1. سحر

من ٤روز پيش ٣ماهو نيم سقط كردم اولين بارداريم بود خيلي ناراحتم عذاب وجدان داره ميكشه منو مخصوصا كه جنين رو ديدم روحيم داغونه دستاي ظريفو انگشتاش از يادم نميره ...انفولانزا گرفتم غذا نميخوردم استراحت نداشتم پياده روي كردم پله رفتم دكتر خوب نداشتم...

من ٤روز پيش ٣ماهو نيم سقط كردم اولين بارداريم بود خيلي ناراحتم عذاب وجدان داره ميكشه منو مخصوصا كه جنين رو ديدم روحيم داغونه دستاي ظريفو انگشتاش از يادم نميره ...انفولانزا گرفتم غذا نميخوردم استراحت نداشتم پياده روي كردم پله رفتم دكتر خوب نداشتم همه اين فكرا منو داره ديوونه ميكنه ...بچمو دوسداشتم وقتي اطرافيان ميگن غصه نخور يه تيكه گوشت بوده ميخوام خفشون كنم وقتي قلبش بزنه انگشتاش چشماش چطور خودمو راضي كنم تيكه گوشت بوده ...
واقعا اطرافيان بيشتراز سقط ب ادم اسيب ميزنن مراقب رفتارمون باشيم

ادامه مطلب
 1. مامانم    سحر

سلام
برای داشتن آرامش بهتره از کسی توقعی نداشته باشین، فقط به این فکر کنید که خدا صلاح ندونسته در این زمان بچه دار بشین یا برای بچه خوب نبوده که به دنیا بیاد، بعضی وقتا اصرار بی جای آدمها باعث اتفاقات بدی میشه، به این فکر کنید که خدایی نکرده اگه...

سلام
برای داشتن آرامش بهتره از کسی توقعی نداشته باشین، فقط به این فکر کنید که خدا صلاح ندونسته در این زمان بچه دار بشین یا برای بچه خوب نبوده که به دنیا بیاد، بعضی وقتا اصرار بی جای آدمها باعث اتفاقات بدی میشه، به این فکر کنید که خدایی نکرده اگه به دنیا میومد و مشکلی، بیماری داشت چی میشد. راضی باشید به رضای خدا

ادامه مطلب
 1. احمدی

عالی.بخشیدمن.خانمی۳۶ساله۳بارسقط.مکررداشتم.باراول.باردوماهه.

 1. مامانم    احمدی

سلام
سپاس، بهتره علت سقط توسط پزشک متخصص بررسی بشه.

 1. حورا

سلام وخسته نباشید , مدیریت انتظاری چیست؟

 1. کارشناس مامانم    حورا

سلام عزیزم , یعنی تا مادامی که هیچ عفونتی وجود نداشته باشد خونریزی بدون هیچ درمانی در عرض یک هفته یا بیشتر قطع می شود.

 1. دنیز

سلام و خسته نباشید , من 27 سالمه و سقط جنین داشته ام ولی الان بیشتر از 2 هفته است و من هنوز خونریزی دارم دلیلش چی میتونه باشه؟

 1. کارشناس مامانم    دنیز

سلام عزیزم, اگر خونریزی بعد از حدود ۲ هفته کم یا متوقف نشود, ممکن است به معنی باقی ماندن برخی از بافت ها در رحم تان باشد، به این حالت سقط جنین ناکامل گفته و ممکن است به درمان نیاز داشته باشد.

 1. وجیهه

سلام و خسته نباشید, خون ریزی بعد از سقط جنین تا کی ادامه دارد؟

 1. کارشناس مامانم    وجیهه

سلام عزیزم , خونریزی در عرض یک هفته تا ۱۰ روز کم کم کاهش یافته و معمولا بعد ۲ تا ۳ هفته کاملا متوقف می شود.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location