امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


همه چیز درباره سقط زودرس جنین

همه چیز درباره سقط زودرس جنین

سقط زودرس به چه معناست؟

سقط زودرس به معنی قطع بارداری در دوازده هفته اول و سقط جنین است.

سقط زودرس جنین چقدر شایع است؟

متاسفانه سقط زودرس جنین بسیار شایع است، در بسیاری از موارد حتی پیش از آن که متوجه بارداریتان شوید سقط جنین اتفاق می افتد، تصور می شود در روزهای اول بارداری پیش از انجام تست بارداری حدود نیمی از تخم های بارور از بین بروند.
بعد از مثبت شدن تست بارداری بین ۱۰ تا ۲۰ درصد بارداری ها به سقط ختم می شوند، بیشتر سقط ها در ۱۲ هفته اول بارداری اتفاق می افتند.
سقط جنین در هر مرحله ای از بارداری می تواند بسیار وحشتناک باشد، حتی اگر سقط در مراحل بسیار اولیه بارداری اتفاق بیفتد، طبیعی است که شوکی وارد خواهد کرد، احساس نکنید که نمی توانید برای این از دست دادن ناراحت باشید.

دلایل سقط زودرس جنین چیست؟

سقط زودرس جنین معمولا زمانی اتفاق می افتد که رویان یا جنین آن طوری که باید، رشد نکرده باشد، به نظر می رسد که مشکلات کروموزومی عمده ترین دلیل باشند، این مشکلات معمولا بدون هیچ دلیلی رخ داده و رخداد مجدد آن ها بعید است.
برای رشد کامل نوزاد باید کروموزوم های نرمال و با تعداد طبیعی داشته باشد، نوزاد باید ۲۳ کروموزوم از مادر و ۲۳ کروموزوم از پدر دریافت کند، ناهنجاری های مادرزادی می توانند از شکل گیری نوزاد جلوگیری کنند، این ناهنجاری ها زمانی اتفاق می افتند که تعداد کروموزوم ها بسیار زیاد بوده و یا کم بوده، یا تغییراتی در ساختار کروموزوم ها ایجاد شده است، در این موارد بارداری در مرحله رویانی خاتمه خواهد یافت و سقط زودرس جنین رخ می دهد.
تصور می شود که ۹۵ درصد بارداری های با ناهنجاری های کروموزومی به سقط زودرس جنین ختم می شوند.

segt1.png

سقط زودرس را چگونه تشخیص دهیم؟

معمول ترین علامت و نشانه سقط زودرس جنین ، خونریزی واژنی و اسپاسم های شکمی قدرتمند در زمان قاعدگی است، خونریزی ممکن است کم یا شدید باشد و همراه با لخته های خون باشد و ممکن است در مدت کوتاهی قطع شود.
گاهی اوقات این نشانه ها کم شده و بارداری پیش می رود، این نوع از سقط، سقط تهدید کننده نامیده می شود. شواهد محدودی وجود دارد که نشان می دهد درمان با پروژسترون می تواند رخداد سقط تهدید کننده را متوقف سازد، سیستم بهداشت عمومی (NHS) پروژسترون را به عنوان درمان معمول توصیه نکرده است اما می ارزد که در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید، متاسفانه با وجود این که سقط در حال رخ دادن است، کاری نمی توان انجام داد و به سیر خود ادامه خواهد داد.
با مشاهده خونریزی و درد در مراحل اولیه بارداری با پزشک یا مرکز ارزیابی بارداری اولیه در بیمارستان یا خدمات خارج از ساعات کاری تماس بگیرید.
بعضی از انواع سقط های زودرس در طی اسکن های معمول بارداری شناسایی می شوند، اسکن کیسه باروری را که باید جنین در آن باشد را خالی نشان می دهد، این حالت را سقط از دست رفته یا سقط خاموش می نامند. ممکن است که از اتفاق افتادن این نوع از سقط اطلاعی نداشته باشید که در این صورت برایتان شوکه آور خواهد بود، یا ممکن است علائمی داشته باشید که ترس فزاینده ای را از این که این نشانه ها خوب نیستند در شما ایجاد می کند.
می توانید مطالبی درباره سقط دیررس را در آنچه درباره سقط دیررس نمی دانید(بخش اول) مطالعه کنید.

 

نظر (18)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. النا

سلام شما کارخیلی اشتبایی کنیدکه بچه هایتان را سقط می کنید گناه داره طفله معصوم

 1. مینا

سلام من سه تا بچه دارم الانم یه ماه بار دارم چی بخورم که سقت کنم

 1. مامانم    مینا

سلام
متاسفانه من کمکی نموتونم بهتون بکنم

 1. حانیه

سلام خسته نباشید امروز مجبورشدم مبلوبلندکنم آیایک بار برای بچه خطرداره خفته چهاردهم هستم

 1. مامانم    حانیه

سلام
اگر الان دردی ندارید و مشکلی پیش نیومده نخیر.

 1. نازی

سلام من 19 سالمه دو بار سقط داشتم یکی قلبش تشکیل نشده بود دومی هم خود به خود سقط شد سه ماه پیش لطفا راهنمایی کنید

 1. مامانم    نازی

سلام
خوب سقط میتونه برای هرکسی اتفاق بیفته، قبل اقدام با پزشکتون مشورت کنین

 1. ز-م

سلام من هفته ۱۱ بارداریم میخوام سقط کنم لطفا راهنمای کنید

 1. مامانم    ز-م

سلام
امیدوارم از این کار منصرف بشین چون الان اون یه موجود زنده است و قلبش میزنه، ما اینجا کمکی برای از بین بردن فرشته ها نمیکنیم

 1. ز-م

سلام من ۱۱ هفته بارداریم میخوام سقط کنم لطفا راهنمای کنید

 1. mehrasa

سلام .خسته نباشید،من قرص کلومفین استفاده کردم درهمان ماه دندانم راعصب کشی کردم دوره قاعدگی28روزه ست عادتم 6روزعقب افتاددر ششمین روزخونریزی بادردداشتم ویه بافت گوشتی خارج شدمن سقط بچه کردم یانه؟

 1. مامانم    mehrasa

سلام شما باید اول میفهمیدید باردار هستید یا نه بعد سقط میشد که احتمالش کمه.

 1. آیتک

سلام و خسته نباشید , معمول ترین نشانه سقط جنین چیست؟

 1. کارشناس مامانم    آیتک

سلام عزیزم , معمول ترین علامت و نشانه سقط زودرس جنین ، خونریزی واژنی و اسپاسم های شکمی قدرتمند در زمان قاعدگی است، خونریزی ممکن است کم یا شدید باشد و همراه با لخته های خون باشد و ممکن است در مدت کوتاهی قطع شود.

 1. سعیده

سلام و خسته نباشید , برای رشد نرمال جنین باید چند کروموزوم داشته باشد؟

 1. کارشناس مامانم    سعیده

سلام عزیزم , برای رشد کامل نوزاد باید کروموزوم های نرمال و با تعداد طبیعی داشته باشد، نوزاد باید ۲۳ کروموزوم از مادر و ۲۳ کروموزوم از پدر دریافت کند.

 1. نادیا

سلام و خسته نباشید , سقط زودرس یعنی چه؟

 1. کارشناس مامانم    نادیا

سلام عزیزم , سقط زودرس به معنی قطع بارداری در دوازده هفته اول و سقط جنین است.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location