امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


6 تفاوت عمده بارداری دوم و اول مادر

6 تفاوت عمده بارداری دوم و اول مادر

اگر برای بار دوم باردار شده اید، ممکن است در عین خوشحال بودن، در مورد گذراندن روزهاي دشوار حاملگی، مانند اولین دوران بارداری خود نگران باشید! اما خوب است بدانید که غالبا، عادات، رفتار، سبک، انتخاب غذا و همه چيز در مورد دوران بارداري دوم زنان متفاوت از دوران بارداري اول اين افراد خواهد بود. اما از آن جايي كه مادران در دوران بارداري خود بیش از حد کنجکاو هستید، این حالت مي تواند آن ها را کمی نگران كند.
ما می توانیم حس کنجکاوی و اضطراب شما را به عنوان زنی که برای بار دوم باردار شده است، به طور کامل درک کنیم. بنابراین، در ادامه این مقاله، در مورد تفاوت هاي اساسي بین دوران بارداری اول و دوم زنان صحبت شده است، که مطالعه آن برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد برای همه زنان بسیار مفید خواهد بود.

تفاوت هاي عمده بین دوران بارداری دوم و اول:

روند دوران بارداری دوم در بدن زنان نسبت به دوران بارداری اول اين افراد متفاوت است. همچنين، جالب است بدانيد كه دوران بارداری دوم در بدن هر زني منحصر به فرد می باشد. در ادامه این مقاله، برخی از تفاوت های کلیدی بین دوران بارداری اول و دوم زنان بیان شده است. مهم ترين اين موارد عبارتند از.

1. مطالعه کتاب كم تر در مورد دوران بارداری دوم، توسط خود مادر:

معمولا در اولین حاملگی، اکثر زنان می خواهند تا با خواندن کتاب هاي مختلف و جست وجو در وبلاگ ها، اطلاعات بیشتری در مورد مراقبت های دوران بارداری، تولد نوزاد و مراقبت از جنین داخل رحم خود در نه ماه دوران حاملگی به دست بیاورند، اما در مورد بارداری دوم کتاب ها و مطالب بسیار اندکي وجود دارد و زنان به دلیل مراقبت از اولین نوزاد خود، کمتر به دنبال کتاب و مطالب موجود در مورد دوران بارداری دوم هستند. با این حال، همه زنان در دوران بارداري دوم خود (به دلیل داشتن تجربه قبلی) اعتماد به نفس بیشتری نسبت به دوران بارداری اول خود دارند.

2. مصرف همه نوع مواد غذایی در اندازه بسیار کم در دوران بارداري دوم:

زنانی که برای بار دوم باردار می شوند، با مواد غذایی سالم در دوران بارداري آشنا بوده و می توانند نسبت به اولین دوران بارداری خود آماده تر عمل کرده و به دنبال لیست غذاهای سالم (جهت جلوگیری از بروز عوارض مختلف در بدن خود و جنين داخل رحمشان) باشند. در واقع، این افراد با حذف غذاهای خاص مانند سوشی، استفاده از گوشت در وعده ناهار و قرار دادن غذاهای گیاهی در رژیم غذایی خود، تنها خوراكي هاي مغذی را انتخاب مي كنند. همچنین، زنان می توانند با مصرف مواد غذايي در وعده هاي منظم و زیاد و محدود کردن مصرف محصولات حیوانی در دوران بارداري دوم خود، سلامت خود و فرزند داخل رحمشان را تضمین کنند. با این حال، معمولا در دوران بارداري دوم زنان، خوردن برخی مواد غذایی در اندازه کم و استفاده از دستورالعمل های غیرگیاهی در رژیم غذایی روزانه اين افراد، عارضه خاصی در بدن خود آن ها و جنين داخل رحمشان ایجاد نمي كند.

چرا روند افزایش وزن در بارداری دوم متفاوت است؟ جواب این سوال رو حتما بخونید.

3. تجربه هیجان کمتر نسبت در بارداری دوم:

همان طور که می دانید اولین دوران بارداری زنان همیشه یک هیجان بزرگ محسوب شده و این هیجان فقط برای خود زوج ها نمي باشد، بلکه پدربزرگ و مادربزرگ را هم شامل می شود. در واقع، این افراد ممکن است در حال برنامه ریزی برای برگزاری جشن های خانوادگی خاصی در هنگام گرفتن این خبر فوق العاده باشند. با اين حال، در دوران بارداری دوم زنان، میزان هیجان به اندازه دوران بارداری اول نبوده و خوشحالی زوجین فقط به خاطر ورود دوباره یک عضو جدید به خانواده خواهد بود. به همین دلیل، سطح هیجان خود پدر و مادر هم نسبتا کمتر خواهد بود. پس، مي توان ادعا كرد كه این حالت، یک تفاوت عمده بین دوران بارداری اول و دوم زنان است.

4. ترس کمتر نسبت به اولین دوران بارداری:

معمولا اکثر زنان در اولین دوران بارداری خود در مورد همه چیز نگران هستند. در واقع، اين افراد با در نظر گرفتن شرایط بدنی و زندگی خود، به منظور اطمینان از داشتن یک دوره بارداری سالم تدابیر زیادی اندیشیده و کارهای به خصوصی انجام می دهند، طوری که اکثر مادران در اولین دوره بارداری خود در مورد مصرف شامپو، رژ لب و استفاده از هر چیز جزئی دیگر در زندگی روزانه خود بسیار نگران هستند. اما در دوران بارداري دوم خود، این گونه مسائل را حل كرده و با نگرش دیگری به آینده نگاه می کنند. در اين دوران، اگر مادران در مورد ایمنی و بهداشت کودک متولد نشده خود نگران هم باشند، با چیزهای جزئی استرس خودشان را افزایش نمي دهند. در عوض، با اعتماد به نفس بیشتر در مورد شیوه زندگی خود، مراقبت های دوران بارداری را به خوبی اعمال می کنند.

5. رعایت کردن نکات کم تري برای حفظ شکل بدن در بارداری دوم:

معمولا بیشتر زنان در طي اولین دوران بارداری خود، به دلیل بی کار بودن و هیجان زیاد به طور مداوم شکم و شکل بدن خود را تحت نظر داشته و با بزرگ شدن شکم خود، زیبایی دوران بارداری را برای اطرافیان توصیف می کنند، چون این افراد می توانند شاهد تغییرات زیادي در هر هفته از دوران بارداری خود باشند. اما، در دوران بارداري دوم ممکن است فرد فقط به فکر پر کردن معده خود بوده و وقت کمتری برای ناز کردن نسبت به دوران بارداری پیشین خود داشته باشد. همچنین، زنانی که برای بار دوم باردار می شوند، در مورد شکل بدن خود کمتر نگران هستند، چون قبلا این تغییرات را تجربه نموده اند.

6. پیدا کردن مهد کودک مناسب برای فرزند اول:

همانطور که می دانید همه مادران در دوران انتظار تولد اولین فرزند خود سعی دارند كه همه چیز را یاد گرفته و تمام کارهای مربوط به نوزاد خود را به بهترین وجه انجام دهند. معمولا، این افراد علاقه زیادی به پیدا کردن مهد کودک برای کودک خود دارند. همچنین، این مادران برای تزئین اتاق نوزاد خود در دوران بارداري اول به مغازه ها و فروشگاه های زیادی سر می زنند. اما، در دوران بارداري دوم، اين افراد به جای تمرکز بر تزیین اتاق و خریدن لوازم لوکس برای فرزند دوم خود، بیشتر توجه خود را به نگهداری از فرزند اول خود متمركز مي كنند. اين مادران می توانند با استفاده از دکور اتاق قبلی که برای ورود اولین فرزند خود آماده نموده بودند، برای فرزند دوم خود هم استفاده کنند، چون تزئین اتاق دیگر و پیدا نمودن مهد کودک برای بار دوم کار بسیار وقت گیری است.

 با علائم بارداری دوم بیشتر آشنا شوید

 

نظر (18)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. مامان شهاب

سلام من یه بچه ۶ساله دارم یه هفته پیش اقدام به بچه دار شدن کردیم ولی چند روزع خیلی حالت های بدی دارم از کجا بفهمم حاملم یا ویروسه ؟

 1. مامانم    مامان شهاب

سلام
الان که نمیتونید بفهمید باردارید باید تا تاخیر پریود صبر کنین.

 1. الناز

سلام خوبین من به دختر 6 ساله دارم زایمان اولم سزارین بود الان دوما باردارم می خوان ببینم برای باردوم سزارین دردش بیشتر میشه؟ تا بخیه جوش بخوره بیشتر طول میکشد؟ چند روز استراحت لازمه ??

 1. مامانم    الناز

سلام
نه نگران نباشین اصلا دردش بیشتر نیست ، خیالتون راحت باشه.

 1. راضیه

سلام تفاوت سزارین اول و دوم در چیست آیا بار دوم سخت تره؟

 1. مامانم    راضیه

سلام
معمولا بارداری دوم به دلیل تجربه ای که مادر داره راحتتره و در سزارین هم ممکنه تعداد بخیه هایی که زده میشه کمتر بشه و مادر راحتتره.

 1. شاهان 96

سلام خسته نباشید من یه بچه 10 ماهه دارم این ماه دوسه بار رابطه بدون جلوگیری داشتم دفعه اولش دوتا قرص اورژانسی خوردم الان 7روزه از پریودیم گذشته ولی نشدم آیا به نظرتون من باردارم ؟خیلی نگرانم لطفا راهنماییم کنید

 1. مامانم    شاهان 96

از بی بی چک استفاده کنین

 1. نرمین

سلام وخسته نباشید , من بچه اولم را با سزارین به دنیا آوردم ولی میخواستم بچه دومم رو به روش طبیعی به دنیا بیارم , میخواستم بدونم ریسک زایمان طبیعی بعد از زایمان سزارین چقدر است؟

 1. کارشناس مامانم    نرمین

سلام عزیزم , مادرانی که زایمان طبیعی را بعد از سزارین انتخاب میکنند باید بررسی بشن و شرایطش رو داشته باشن و البته پزشکشون این چنین موارد را در کارنامه خودش داشته باشه و بار اولش نباشه .

 1. پروین

با سلام , من 30سالمه و یک دختر 6 ساله دارم 5 سال است که از قرص یاسمین برای جلوگیری از بارداری استفاده میکنم الان حدود 4 ماهه که دیگه استفاده نمیکنم و میخواستم دوباره باردار بشم اما متاسفانه بارداری نشدم , همه آزمایشات رو هم انجام دادم همه چی...

با سلام , من 30سالمه و یک دختر 6 ساله دارم 5 سال است که از قرص یاسمین برای جلوگیری از بارداری استفاده میکنم الان حدود 4 ماهه که دیگه استفاده نمیکنم و میخواستم دوباره باردار بشم اما متاسفانه بارداری نشدم , همه آزمایشات رو هم انجام دادم همه چی نرماله و خوشبختانه هیج مشکلی ندارم , میشه راهنمایی بفرمایید ؟

ادامه مطلب
 1. کارشناس مامانم    پروین

سلام عزیزم, نگران نباشید هنوز چند ماه دیگه فرصت دارین برای باردار شدن , در بین روزهای 10 تا 18 سیکل نزدیکی داشته باشین .

 1. نیاز

سلام وخسته نباشید , من 27 سالمه و قصد بارداری دوم دارم و تا بحال هیچ مشکل زنان نداشتم در چک آپ قبل از بارداری دو فولیکول 12 و 10 داشتم و در روز 13 سیکل آیا نیازی به مصرف دارو هست؟

 1. کارشناس مامانم    نیاز

سلام عزیزم , نه فعلا نیازی نیست .یکی دو ماه اقدام نمایید تا ببینیم چی میشه.

 1. لادن

سلام و خسته نباشید, من 38 سالمه و یه دختر 11 ساله دارم و برای بارداری دوم اقدام کرده ایم , این ماه 5 روز تاخیری در پریود داشتم و آزمایش بتا دادم در اولین تست 20 بعد از دو روز 28 و بعد از 5 روز 38 بود که همون روز پریود شدم و هفته بعدش بتا به 4...

سلام و خسته نباشید, من 38 سالمه و یه دختر 11 ساله دارم و برای بارداری دوم اقدام کرده ایم , این ماه 5 روز تاخیری در پریود داشتم و آزمایش بتا دادم در اولین تست 20 بعد از دو روز 28 و بعد از 5 روز 38 بود که همون روز پریود شدم و هفته بعدش بتا به 4 رسید , آیا سقط صورت گرفته ؟

ادامه مطلب
 1. کارشناس مامانم    لادن

سلام عزیزم , بله چون بتات بالا رفته بود احتمالا سقط کردین.

 1. هلن

سلام و خسته نباشید, آیا مادران در بارداری اول خود کتاب زیادی میخوانند یا در بارداری دوم؟

 1. کارشناس مامانم    هلن

سلام عزیزم , در بارداری اول بیشتر از بارداری دوم کتاب هایی در مورد مراقبت های دوران بارداری و تولد نوزاد و ... خوانده میشود ولی در بارداری دوم مادران بنابه تجربه بارداری اولشون کمتر کتاب میخوانند.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location