امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مسکن های بی ضرر برای دندان درد در دوران بارداری

مسکن های بی ضرر برای دندان درد در دوران بارداری

علل کشیدن دندان در دوران بارداری:

تغییرات هورمونی که در بدن هر زن بارداری رخ می دهد، باعث می شود كه لثه های او حساس شود. در نتیجه، لثه ها متورم و ملتهب شده و در برخی موارد هم دچار خونریزی خواهد شد. همچنین، برخی از مادران در حال انتظار ممکن است با مشکلات پریودنتال (به دلیل تجمع پلاک در اطراف دندان هاي خود) روبرو شوند. اغلب، بروز مشکلات لثه در دوران بارداری زنان، دندان عقل این افراد را هم تحت تاثیر خود قرار می دهد، به طوري-كه درد لثه های زنان در دوران بارداري غیر قابل کنترل می شود. به همين دليل، زنان باردار نیاز پيدا مي كنند تا در این دوران، مشکلات دندانی خود را به سرعت درمان نمایند.

علائمی که نشان می دهد کشیدن دندان در دوران بارداری ضروري است:

آیا به عنوان یک زن حامله می دانید كه چه زمانی بايد دندان خود را بكشيد؟ در ادامه این مقاله، برخی از علائمي که به زنان حامله کمک خواهد تا مطمئن شوند که باید دندان فاسد خود را بکشند و يا نه، بیان شده است. مهم ترين اين موارد عبارتند از:
• بروز درد حاد در لثه و دندان هاي مادر باردار
• متورم شدن لثه هاي زن حامله
• پوسیده شدن شدید دندان هاي مادر و آلوده شدن دهان او
• خونریزی از لثه ها
• به وجود آمدن مشکل در خوردن راحت مواد غذایی
• دشوار شدن صحبت براي مادر باردار

چه زمان هایی لازم است دندان در دوران بارداری کشیده شود؟

از آن جايي كه کشیدن دندان در دوران بارداری نیاز به توجه خاص پزشک، به منظور جلوگیری از بروز هر گونه آسیب به جنین داخل رحم او دارد، بنابراین بیشتر دندانپزشکان از کشیدن دندان در دوران بارداری زنان خودداری می کنند. با این حال، اگر دندان زني در دوران بارداری او به شدت پوسیده شود، طوری که غیر قابل درمان بوده و عفونت آن در حال گسترش یافتن باشد، دندانپزشک کشیدن دندان را براي او توصیه خواهد کرد.

1. کشیدن دندان پوسیده در سه ماهه اول دوران بارداری:

از آن جايي كه در طول سه ماهه اول دوران بارداری اندام های جنین در حال تشکیل شدن هستند، در نتیجه، کشیدن دندان مادر باردار مي تواند سبب بروز ناهنجاری در اندام های آسیب پذیر جنین شود. بنابراین، اگر مادر حامله اي در سه ماهه اول از دوران بارداری خود دچار پوسیدگی دندان شود، باید تنش ایجاد شده را تا پایان این دوره تحمل کند. به همین دلیل است كه جراحان دندانپزشك در اغلب موارد، کشیدن دندان مادران باردار را در سه ماهه اول از دوران بارداري به تعویق می اندازند.

2. کشیدن دندان پوسیده مادران در سه ماهه دوم از دوران بارداری:

به دلیل این که در طول سه ماهه دوم از دوران بارداری، جنين تنها در حال رشد است، بنابراین دندانپزشک در این دوره کشیدن دندان های پوسیده مادر را امن دانسته و اقدام به کشیدن دندان و انجام دیگر اقدامات لازم دندانپزشکی خواهد کرد.

3. کشیدن دندان پوسیده زنان در سه ماهه سوم دوران بارداری:

به دلیل این که زنان حامله در سه ماهه سوم از دوران بارداری خود با مشکل نشستن در صندلی دندانپزشکی برای ساعات طولانی روبرو هستند و امکان خونریزی کردن لثه در حین کشیدن دندان نیز در این دوره زياد است، بنابراين، مي توان ادعا كرد كه كشيدن دندان پوسیده زنان در سه ماهه سوم از دوران بارداری مضرات زيادي بر روی جنین داخل رحم او خواهد داشت. به عنوان يك مادر جوان و بي تجربه به خاطر داشته باشيد كه دکتر معالج شما بايد انجام عملیات کشیدن دندان و ساير اقدامات دندانپزشکی را تا پایان سه ماهه آخر از دوران بارداري به تعویق اندازد.

روش درمان دندان هاي پوسيده در دوران بارداری:

معمولا، همه دندانپزشکان مراقبت های ویژه اي را در هنگام درمان و یا کشیدن دندان پوسیده زنان در طی دوران بارداری انجام داده و داروهایی را برای بیمار خود تجویز می کنند که برای مادر و جنین داخل رحم او بی خطر باشد. در ادامه این مقاله، داروهایی که برای مادران باردار و جنین داخل رحم آن ها امن هستند، معرفي شده اند. اين داروها عبارتند از:

1. پاراستامول مسکن دندان درد در دوران بارداری:

داروی پاراستامول به عنوان یک مسکن عمل کرده و باعث تسکین یافتن درد ناشی از کشیدن دندان در زنان باردار خواهد شد. مصرف این دارو در طي كل دوران بارداری برای مادر باردار و جنین داخل رحم او بی خطر است.

2. آرام کردن دندان درد در دوران بارداری با ایبوپروفن:

از آن جايي كه مصرف داروی ایبوپروفن تا پایان هفته 32 از دوران بارداری برای سلامتي مادران و جنين داخل رحم او امن می باشد، بنابراین اگر شما هم به عنوان زن باردار درد شدید ناشی از کشیدن دندان را تجربه کنید، دندانپزشک ممکن است داروهای آرام بخشي مانند کدئین را برای شما تجویز کند.

3. آنتی بیوتیکی ها برای جلوگیری از عفونت دندان در دوران بارداری:

در برخی موارد دندانپزشک ممکن است داروهای آنتی بیوتیکی امن را برای جلوگیری از گسترش عفونت به سایر قسمت های بدن مادر باردار تجویز کند. داروهای امن برای از بین بردن عفونت در دوران بارداری عبارتند از: سفالوسپورین و پنی سیلین.

4. داروهای بی حسی:

در زمان کشیدن دندان زنان حامله، همه دندانپزشکان ترجیح می دهند كه از داروی لیدوکائین به عنوان یک داروی بی حسی، در مقدار بسيار کمی استفاده کنند، چون از ایمنی مصرف این دارو در مورد سلامت جنين داخل رحم مادر اطمینان کامل دارند.
انجام اقدامات درمانی درست در حال کشیدن دندان در دوران بارداری مي تواند از گسترش عفونت به سایر قسمت های بدن زنان باردار جلوگیری کرده و راحتی و ایمنی مادر و جنین داخل رحم او را تضمين كند.

اگر باردار هستید و مشکل دندان و لثه دارید، حتما نحوه پیشگیری از آبسه دندانی در دوران بارداری را بخوانید.

توضیحات دقیق متخصص زنان درباره خوردن قرص در بارداری را حتما بشنوید.

 

نظر (41)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. شهره

سلام
من هفته ۳۰ بارداریم هست دندونم خیلی درد میکنه آیا میتونم از قرص ایبو پروفن استفاده کنم یا

 1. مامانم    شهره

سلام
نخیر به هیچ وجه ، مصرف کلسیم رو افزایش بدین، اگر دندونتون نیاز به پر کردن داره از دندانپزشک بخواین روی دندونتون پانسمان بذاره.

 1. فاطمه

سلام اول هفته ۳۴ هستم دو روز هس دندان درد شدید میگیرم هی میگیره ول میکنه.خیلی اذیت میشم تا صبح بیدارم.دردش انقدر شدیده ک ب طرف بالای شقیقه و سرم میرسه.چیکار کنم آروم بشه.

 1. مامانم    فاطمه

سلام
مصرف کلیسیمتون رو بالا ببرین، شیر، بادام ، تخم ریحان رو زیاد مصرف کنید، کمپرس آب گرم بذارین، اگر نیاز به پر کردن داشت به دندانپزشک بگین یه پانسمان موقت بذاره تا بچه به دنیا بیاد بعد برین درستش کنین.

 1. امین

سلام.من هفته ۳۰ ام بارداریم.شبها درد دندونام از همه طرف زیادمیشه ونمیدونم کدوم دندونمه.آیا درد لثم میتونه باشه؟چه روشهایی برای آروم کردنش هست...شبها تاصبح بیدارم

 1. مامانم    امین

سلام
اول اینکه کلیسیم زیاد صرف کنین، ممکنه دندون عقلتون باشه که میخواد سردربیاره ، کمپرس آب گرم بذار .

 1. زینب

سلام،الان درهفته 25بارداریم ازدندون درد شدیدرنج میبرم دندونامم سالمه،چ دارویی بخورم تااروم شه ممنون

 1. مامانم    زینب

سلام
هیچ قرصی نمیتونی مصرف کنی، کیسه آب گرم بذار و از داروخونه عصاره گل میخک رو بگیر فقط قورتش نده ، میتونی به دندانپزشک مراجعه کنی که اگه لازم بود پانسمان کنه و نکته آخر اینکه حتما کلسیم فراوان مصرف کن.

 1. فاطی

سلام،من هفته ۲۴بارداری رومیگذرونم دوتا ازدندونای عقلم بشدت باهم درد دارن ،بطوریکه اصلانمیتونم غذابخورم ،میخک هم تاثیری برام نداشت،چکاری میتونم انجام بدم

 1. زهرا کا    فاطی

سلام
از کمپرس آب گرم استفاده کنید اگه دردش تسکین پیدا نکرد تا پایان هفته 32 میتونید از ایبوپروفن برای تسکین درد دندونتون استفاده کنید هیچ مشکلی برای جنین نداره ولی اگه تسکین پیدا نکرد به دندان پزشک مراجعه کنید.

 1. محیا

محیاهستم توماه هفتم بارداریم خیلی خیلی ازدندون دردرنج میبرم دوطرف دهانم التهاب لثه داره

 1. مریم

سلام مریم هستم الان هفته ۳۳هستم دندان عقلم درد شدید دارم باید چه کار کنم که ساکت بشه

 1. مامانم    مریم

سلام
کمپرس آب گرم روش بذارین خیلی موثره و عصاره میخک به اندازه خیلی کم میتونه درد رو ساکت کنه فقط یادتون باشه خیلی کم و قورتش ندین

 1. راشين

سلام خسته نباشيد من هفته هشتم باردارى هستم دندان عقلم خيلى درد گرفته جورى كه فكم فلج ميشه نميتونم تكون بدمش از درد داخل گوگل خوندم كه سه ماه دوم ميتونم بكشمش ميخواستم بدونم تويه اين مدت ميتونم از ليدوكايين استفاده كنم ضرر نداره برا جنين ممنون

 1. مامانم    راشين

سلام
نخیر نمیتونین استفاده کنین، کمپرس آب گرم بذارین .

 1. منیژه

سلام
من در ماه هفتم هستم و دندان درد شدید دارم آیا می تونم از ژل دنتافورت به عنوان مسکن روی دندان استفاده کنم ؟
آیا امکان پرکردن یا کشیدن دندانم را دارم ؟

 1. مامانم    منیژه

سلام
امکان پر کردن یا کشیدن نیست میتونید از ژل گل میخک استفاده کنین و سعی کنید قورتش ندین

 1. الهام

سلام من الان چهار ماه دارم دندون طرف چپم خیلی درد میکنه اصلا نمی تونم بخوابم به نظر شما قرص استامینفون بخورم برای جنین ضرر داره یا نه لطفا جواب بدی

 1. مامانم    الهام

سلام
از میخک برای دندون درتون استفاده کنین و هیچ مسکنی مصرف نکنین

 1. فاطمه

سلام من الان هفته ۲۵ هستم و دندان سمت راستم به شدت درد میکنه و یک قسمتی ازش موقع غذا خوردن شکست و دندان سمت چپم هم شکسته و هرموقع که مسواک میزنم خونریزی میکنه. الان ساعت ۳ ونیمه شبه و من از درد دندان نمیتونم بخابم.هیچ قرصی هم نخوردم تا الان چیکار...

سلام من الان هفته ۲۵ هستم و دندان سمت راستم به شدت درد میکنه و یک قسمتی ازش موقع غذا خوردن شکست و دندان سمت چپم هم شکسته و هرموقع که مسواک میزنم خونریزی میکنه. الان ساعت ۳ ونیمه شبه و من از درد دندان نمیتونم بخابم.هیچ قرصی هم نخوردم تا الان چیکار کنم?

ادامه مطلب
 1. مامانم    فاطمه

سلام
قرصی نخورید، سعی کنید کلیسیم زیاد مصرف کنید از پزشکتون بخواین مکمل کلیسیم برایتون تجویز کنه، بادام کلیسیم زیادی داره مصرف کنید، به دندان پزشک مراجعه کنید اگه لازم بود پانسمان کنند تا دردش کمتر بشه.

 1. مامان افرا

با سلام
لطفا به من جواب بدید خیلی نگرانم من از ماه دوم بارداری درد دندان دارم ولی چون از دندانپزشک خیلی میترسم دکتر نرفتم الان هفته ۳۵ بارداریمه و تا الان به وسیله آستامینوفن ۵۰۰ و دنتافورت تسکین دادم دردمو ولی تازه متوجه شدم که دنتا فورت برای...

با سلام
لطفا به من جواب بدید خیلی نگرانم من از ماه دوم بارداری درد دندان دارم ولی چون از دندانپزشک خیلی میترسم دکتر نرفتم الان هفته ۳۵ بارداریمه و تا الان به وسیله آستامینوفن ۵۰۰ و دنتافورت تسکین دادم دردمو ولی تازه متوجه شدم که دنتا فورت برای جنین اثرات خیلی بدی داره الان خیلی میترسم که ضرری به جنینم رسیده باشه .
چکار کنم در ضمن طی این مدت تقریبا به اندازه ۵ میلی گرم دنتا فورت استفاده کردم یعنی هنوز یه تیوپ کامل نشده

ادامه مطلب
 1. مامانم    مامان افرا

سلام
نگرانی و اضطرابی که الان دارید از هر دارویی ضررش برای جنین بیشتره، نگران نباشید برای دندون درد هم از میخک استفاده کنید که طبیعیه و در بارداری میشه به اندازه کم ازش استفاده کرد، از داروخونه میتونید تهیه کنید .

 1. حلیمه

سلام ..ایاخوردن آستامینوفن ساده در سه ماهه ی اول ضرری ندارد؟؟؟باتجویزپزشک

 1. مامانم    حلیمه

سلام
اگه پزشک لازم بدونه باید بخورید

 1. مهری

نظر خود را در اینجا بنویسید...سلام خسته نباشید من توو ماه اول بارداریم ولی دندونم دو نیم شده و درد داره باید چکار کنم

 1. مامانم    مهری

سلام
الن کار زیادی نمیشه کرد، به دندان پزشک مراجعه کنید و بهش بگین تا اگه صلاح دیدن براتون پانسمان کنن.

 1. ریحانه

سلام مصرف اموکسی سیلین در بارداری ضرر داره برا دندون دردم مصرف میکنم درضمن دوماهمه

 1. مامانم    ریحانه

سلام
در سه ماه اول بارداری هیچ قرصی رو بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.

 1. فاضلی

سلام ایا استفاده از عصاره میخک دردوماهه اخر بارداری ضرری برای مادر وجنین نداره؟

 1. مامانم    فاضلی

سلام
دندون درد بارداری معمولا به خاطر کمبود کلیسیم اتفاق میفته اول سعی کنید مواد غذایی حاوی کلیسیم زیاد مصرف کنید تا دندون درد نگیرید، استفاده از میخک هم چون سبب زایمان زودرس میشه به اندازه ای که روی دندونتون قرار بگیره بذارید ولی زیاد این کارو...

سلام
دندون درد بارداری معمولا به خاطر کمبود کلیسیم اتفاق میفته اول سعی کنید مواد غذایی حاوی کلیسیم زیاد مصرف کنید تا دندون درد نگیرید، استفاده از میخک هم چون سبب زایمان زودرس میشه به اندازه ای که روی دندونتون قرار بگیره بذارید ولی زیاد این کارو نکنید ، در موارد اورژانسی

ادامه مطلب
 1. دیبا

سلام من هفته ۳۷ بارداریم هست دو ماه هست که دندان عقلم سوراخ شده ودرد میکند از ترسم تحمل کردم و نکشیدم الان که ۳۷ هفته هستم دردش شدید تر شده ایا الان میتونم بکشم یا خطر داره تو این دو ماه با شستشو اب نمک و میخک و دنتول دردشو تسکین دادم اما الان...

سلام من هفته ۳۷ بارداریم هست دو ماه هست که دندان عقلم سوراخ شده ودرد میکند از ترسم تحمل کردم و نکشیدم الان که ۳۷ هفته هستم دردش شدید تر شده ایا الان میتونم بکشم یا خطر داره تو این دو ماه با شستشو اب نمک و میخک و دنتول دردشو تسکین دادم اما الان دیگه تاثیری نداره این کارها تغذیه ام کم شده به علت درد دندان لطفا راهنماییم کنید چی کار کنم

ادامه مطلب
 1. مامانم    دیبا

سلام
به دندانپزشک مراجعه کنین تا دندونتون رو پانسمان کنه تا دردش تسکین پیدا کنه ، پانسمان دندان بی ضرره

 1. ژیلا

سلام خسته نباشین،ببخشین من یه سوالی داشتم،من توماه اول حاملگیم دوتا دندونمو دادم دندانساز تجربی کشیده.البته نمیدونستم حامله هستم،آیا مشکلی تو بچه به وجود میاره؟سونوگرافی آنومالی هم رفتم،غربالگری هم رفتم و هیچ ناهنجاری نشون نداده،الانم هفته...

سلام خسته نباشین،ببخشین من یه سوالی داشتم،من توماه اول حاملگیم دوتا دندونمو دادم دندانساز تجربی کشیده.البته نمیدونستم حامله هستم،آیا مشکلی تو بچه به وجود میاره؟سونوگرافی آنومالی هم رفتم،غربالگری هم رفتم و هیچ ناهنجاری نشون نداده،الانم هفته ی39بارداری هستم.خیلی اضطراب دارم ممنون میشم جوابموبدین

ادامه مطلب
 1. مامانم    ژیلا

سلام
اگه همه آزمایش ها درست بوده نیازس به نگرانی نیست

 1. سپیده

با سلام , آیا مصرف داروی پاراستامول برای تسکین درد دندان در دوران بارداری مضر است؟

 1. کارشناس مامانم    سپیده

سلام عزیزم , نخیر مصرف این دارو در طي كل دوران بارداری برای مادر باردار و جنین داخل رحم او بی خطر است.

 1. زیبا

سلام وخسته نباشید, آیا مصرف داروی ایبوپروفن در دوران بارداری ضرری برای مادر و جنین ندارد؟

 1. کارشناس مامانم    زیبا

سلام عزیزم, مصرف داروی ایبوپروفن تا پایان هفته 32 از دوران بارداری برای سلامتي مادران و جنين داخل رحم او امن می باشد.

 1. فائزه

سلام و خسته نباشید , علائمی که نشان میده در دوران بارداری باید حتما دندان کشیده بشه چی هست؟

 1. کارشناس مامانم    فائزه

سلام گلم , مهم ترين اين موارد عبارتند از:
• بروز درد حاد در لثه و دندان هاي مادر باردار
• متورم شدن لثه هاي زن حامله
• پوسیده شدن شدید دندان هاي مادر و آلوده شدن دهان او
• خونریزی از لثه ها
• به وجود آمدن مشکل در خوردن راحت مواد غذایی
• دشوار...

سلام گلم , مهم ترين اين موارد عبارتند از:
• بروز درد حاد در لثه و دندان هاي مادر باردار
• متورم شدن لثه هاي زن حامله
• پوسیده شدن شدید دندان هاي مادر و آلوده شدن دهان او
• خونریزی از لثه ها
• به وجود آمدن مشکل در خوردن راحت مواد غذایی
• دشوار شدن صحبت براي مادر باردار

ادامه مطلب

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location