امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


3 راه برای خداحافظی با سقط جنین مکرر

aborto

آیا شما هم جزو خانم هایی هستید که داشتن سقط های جنین متوالی، امید شما را برای مادر شدن کاهش داده است؟ آیا شما به عنوان یک مادر به دنبال راهی برای طرح یک برنامه ریزی موفق به منظور بارداری مجدد هستید؟ خوب، اگر شما می خواهید شرایط مربوط به بارداری ناموفق قبلی خود را جبران کرده و این بار بارداری بی خطری داشته باشید، خواندن مقاله زیر، ایده خوبی برای شما خواهد بود.

سقط مکرر جنین ممکن است مانند یک کابوس وحشتناک، آینده هر زنی را تحت تاثیر قرار داده باشد. این نکته را به خاطر بسپارید که این تجربه های تلخ نمی تواند بر روی آرزوی داشتن نوزادی سالم در شما اثر بگذارد! چون هنوز هم شانس شما برای بهره گیری از نعمت مادر شدن بالا است. ادامه، برخی از اطلاعات مفید را در مورد چگونگی اتفاق افتادن سقط جنین و همچنین، برنامه ریزی برای داشتن یک بارداری سالم بعد از این سقط ها را به شما و همسرتان نشان خواهد داد! پس، اگر شما هم جزو مادرانی هستید که می خواهید اطلاعات بیشتری در باره سقط جنین و بارداری بعد از آن بدانید، حتما مقاله زیر را مطالعه کنید.

علل سقط جنین در اکثر مادران باردار چیست؟

سقط جنین به مرگ طبیعی نوزاد داخل رحم مادر، قبل از هفته بیستم بارداری او گفته می شود. با توجه به تحقیقات انجام شده، حدود 10 تا 20٪ از حاملگی خانم ها با سقط جنین به پایان می رسد. باید به عنوان یک خانم آگاه باشید که امروزه، ناهنجاری های کروموزومی در جنین در حال رشد داخل رحم شما، از شایع ترین علت سقط جنین به شمار می رود. همچنین، رعایت نکردن شرایط بهداشتی مانند دیابت کنترل نشده و یا داشتن مشکلات دهانه رحم در زنان نیز می تواند سبب سقط جنین در مادران باردار شود.
معمولا، وقتی که سقط جنین برای اولین بار در زنان جوان رخ می دهد، بسیاری از آن ها بعد از مدتی به راحتی دوباره باردار می شوند. اما مطالعات نشان می دهد زنانی که دو سقط جنین پشت سر هم داشته اند، کمتر از 5 درصد شانس باردار شدن دوباره را دارند. همچنین، لازم است به عنوان یک خانم بدانید 1٪ از زنانی که سه بار یا بیشتر دچار سقط متوالی جنین شده اند، توانسته اند دوباره حامله شوند. این بدان معنی است که در دو سقط متوالی، 75٪ شانس بارداری سالم در مادر و در سه سقط جنین مکرر، فقط 65٪ شانس داشتن یک بارداری سالم در مادر وجود خواهد داشت.

برنامه ریزی یک دوره بارداری موفق پس از دو سقط جنین متوالی در مادران:

1. بعد از سقط مکرر جنین، مادر باید برای دوباره باردار شدن به خودش وقت بدهد:

سقط جنین می تواند احساس ناراحت کننده شدیدی را نسبت به از دست دادن کودک در هر مادری ایجاد کند. شما هم مانند این مادران می توانید طیف گسترده ای از احساسات منفی مانند غم، خشم، و احساس گناه را در خودتان پیدا کنید. حتی در برخی مواقع، مادرانی که سقط جنین را تجربه کرده اند از وجود خودشان هم رنج می برند. پس، لازم است بدانید که این بیماران باید حداقل برای یک ماه یا دو سیکل قاعدگی خود صبر کرده و دوباره برای باردار شدن تلاش خود را از سر بگیرند، چون این مادران به زمان زیادی احتیاج خواهند داشت تا هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ عاطفی بهبود یابند. در برخی موارد هم ممکن است مادران برای به دست آوردن شرایط مناسب به صبر کردن طولانی تری نیاز داشته باشند. اگر در این اواخر سقط جنین را تجربه کرده اید، بهتر است برای بارداری مجدد شش ماه از سقط جنین تان گذشته باشد، تا شانس شما و همسرتان برای داشتن یک فرزند جدید افزایش یابد. فراموش نکنید که اگر سن شما در حین سقط جنین 35 سال و یا بالاتر باشد، باید زودتر شروع به تلاش برای بارداری مجدد بکنید. به خاطر داشته باشید که در مادرانی با سن بالا، انتظار بیش از حد و طولانی مدت برای باردار شدن هم می تواند مشکلاتی به وجود آورد.

2. بازیابی توان فیزیکی مادر بعد از سقط مکرر جنین:

همیشه به خاطر داشته باشید که بعد از هر سقط جنین، مدت زمان زیادی طول خواهد کشید تا پوشش اندومتر در بدن شما، دوباره قوی و سالم شده و بتواند از جنین داخل رحمتان در دوران بارداری جدید محافظت کند. اگر بدن مادر از لحاظ جسمی و عاطفی برای بارداری مجدد آماده نباشد، سقط جنین دوباره او را تهدید خواهد کرد.
معمولا پزشکان متخصص زنان و زایمان توصیه می کنند مادرانی که سقط های مکرر جنین را تجربه کرده اند، باید تا چند ماه آینده برای برنامه ریزی حامله شدن مجدد، به منظور حفظ یک بارداری سالم صبر کنند. انتخاب زمان مناسب و بدن سالم و قوی در مادران قبل از باردار شدن می تواند رشد و سلامتی نوزاد آن ها را در طول دوران بارداری هم تضمین کند. جالب است بدانید که در چنین مادرانی مصرف مکمل های فولیک اسید و ویتامین های مخصوص دوران بارداری باید چند ماه قبل از انجام عمل لقاح آغاز شود. همچنین، بهتر است از داشتن وزن مناسب خود هم قبل از باردار شدن مطمئن شوید و در حفظ آن کوشا باشید. برای این منظور فعالیت های فیزیکی را حتما در برنامه روزانه خود بگنجانید. همچنین، به عنوان مادری که بعد از سقط جنین های مکرر قصد باردار شدن را دارید، همیشه از یک رژیم غذایی سالم پیروی کرده و مصرف کافئین را نیز محدود نمایید. علاوه بر این موارد، تا آنجا که امکان دارد از سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و استعمال مواد مخدر هم جدا خودداری کنید.

3. مشورت کردن مادر با متخصص زنان و زایمان بعد از سقط های مکرر جنین:

هنگامی که بعد از سقط های مکرر جنین، دوباره برای بارداری مجدد آماده می شوید، حتما با متخصص زنان زایمان مشورت کرده و از او راهنمایی بخواهید، چون احتمال دارد دکتر معالج شما انجام برخی آزمایشات را برای تشخیص وجود هر گونه مسائل بهداشتی که ممکن است عوارضی را در طول بارداری آینده شما ایجاد کند توصیه خواهد نمود. علاوه بر این ها، به احتمال زیاد دکتر معالج شما بر اساس معاینات خود نشان خواهد داد که چه درمانی برای بدن شما کاملا سالم بوده و اجازه بارداری دوباره را به شما و همسرتان خواهد داد.

سقط جنین به مرگ طبیعی نوزاد داخل رحم مادر، قبل از هفته بیستم بارداری او گفته می شود. با توجه به تحقیقات انجام شده، حدود 10 تا 20٪ از حاملگی خانم ها با سقط جنین به پایان می رسد.

تست های مادران بعد از سقط های مکرر جنین که قصد باردار شدن دارند:

در ادامه این مقاله، برخی از آزمایشاتی که پزشکان متخصص زنان و زایمان ممکن است برای شناسایی علل سقط جنین قبلی، به مادران قبل از تلاش آن ها برای باردار شدن دوباره توصیه کنند، بیان شده است. مهم ترین این تست ها عبارتند از:

1. تست خون برای جلوگیری از سقط جنین:

خوب است بدانید که اگر هر گونه مشکلی در سیستم ایمنی و یا در تعادل هورمون ها در بدن شما وجود داشته باشد، انجام آزمایش خون آن ها را مشخص خواهد کرد.

2. خداحافظی از سقط جنین با تست کروموزومی:

هم مادری که بعد از سقط های مکرر جنین، دوباره برای بارداری مجدد آماده می شود و هم شریک زندگی او باید آزمون کروموزومی را انجام دهند، چون این تست کمک خواهد کرد تا با تعیین تعداد کروموزوم ها از سقط جنین جلوگیری شود.

3. سونوگرافی راهی برای جلوگیری از سقط جنین:

در آزمون سونوگرافی از امواج صوتی برای به دست آوردن تصاویر اندام های داخلی بدن زنان استفاده می شود. حتی ممکن است دکتر معالج شما اسکن کردن از شکم مادر را هم برای به دست آوردن تصاویری از رحم او توصیه کند.

4. پیشگیری از سقط جنین با آزمایش هیستروسکوپی :

هیستروسکوپی نوعی آزمایش است که در آن دکتر معالج با یک تلسکوپ کوچک، از طریق گردن رحم به داخل رحم زنان نفوذ کرده و لوله های فالوپ و دیواره رحم او را بررسی خواهد کرد.

5. سونو هیستوگرام و سقط جنین:

در طول انجام این آزمون، دکتر معالج شما ممکن است مایع مخصوصی را از طریق گردن رحم به داخل رحم تزریق کند، که کمک زیادی برای تشخیص وجود هر گونه مشکل در پوشش رحم خواهد نمود. 

بر اساس نتایج آزمون های بالا، اگر پزشک معالج شما مشکلی را در داخل رحم مشاهده نماید، ممکن است درمان هایی بی خطر را برای اطمینان بیشتر از داشتن بارداری سالم در آینده ای نزدیک توصیه کند.
خانمی که بعد از سقط های مکرر جنین، دوباره برای بارداری مجدد آماده می شوید، اگر از سلامت جسمی و روحی مناسب برخوردار باشید، می توانید نوزاد سالم و شادی به دنیا بیاورید.

در اکثر مواقع بدن زنان به صورت طبیعی سقط جنین را کامل خواهد کرد، اگر این اتفاق برای شما پیش آمد نیازی به درمان بیشتری نخواهد بود با خواندن همه چیز درباره سقط جنین می توانید اطلاعات خود را در این باره کامل تر کنید.

 

نظر (42)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. الهه

سلام من الان سه ماهی که سقط کردم که شانزده هفتم بود بچه ی دومم بود بچه ی اولم پسر که سالمه ولی تو بارداری دوم هماتوم و کیست داشتم که در اثر خون ریزی زیاد خودش سخت شد افتاد میتونم دوباره باردار بشم لطفا کمکم کنید

 1. مامانم    الهه

سلام
باید حداقل شش ماه بعد از سقط صبر کنین تا بدنتون به حالت نرمال برگرده، دوم اینکه از الان تحت نظر پزشک باشین و مشکلاتتون رو حل کنین.

 1. فاطمه

سلام. من پارسال کورتاژشدم الانم سقط خودب خودی داشتم همه ازمایشاتم سالمه دارم داغون میشم چرااینجوری میشم

 1. مامانم    فاطمه

سلام
بهتره به فکر تقویت رحمت باشی، تغذیه میتونه خیلی موثر باشه .

 1. سمیه

سلام من دوبار سقط داشتم یکی ۴هفته قلبش تشکیل نشده بود رسوم نکرده بود .یکیشم ۲۰هفته دهانه رحمم باز شده بود .دکتر احتمال داد رحم دوشاخ آیا عمل کنم این سری بچم میمونه.تازه ۱ماه سقط کردم .کی اقدام کنم؟

 1. مامانم    سمیه

سلام
چهار هفته برای تشکیل قلب خیلی زوده تا هفته دهم میتونه قلب جنین تشکیل بشه لطفا دکترتون رو عوض کنین و قبل از اقدام به بارداری با ایشون مشورت کنین و آزمایش های لازم رو انجام بدین.

 1. معصوم

سلام خانمی هستم ۲۹ساله ۱۱ساله ازدواج کردم سه بار سقط داشتم دومی مول شد هربارباتحریک تخمدان حامله شدم هرسه لکه بینی داشتم سومی ۸هفته و۴روزبودساک حاملگی اینا هم تشکیل شده بود اماسونو دفورمه تشخیص داد باداروسقط شد جنین رو آزمایش ژنتیک هم بردم چون...

سلام خانمی هستم ۲۹ساله ۱۱ساله ازدواج کردم سه بار سقط داشتم دومی مول شد هربارباتحریک تخمدان حامله شدم هرسه لکه بینی داشتم سومی ۸هفته و۴روزبودساک حاملگی اینا هم تشکیل شده بود اماسونو دفورمه تشخیص داد باداروسقط شد جنین رو آزمایش ژنتیک هم بردم چون بافتهاش از بین رفته بود جواب نداد ۱۵ماه از سقطم میگذره خبری نیست

ادامه مطلب
 1. مامانم    معصوم

 1. باران

سلام .من دوبار سقط داشتم و یکی از سقط ها تشکیل نشدن قلب جنین بود الان نزدیک یکسال شده .ازمایش خون دادم هموسیستین خونم بالا بود ایا دلیل سقط میتونه همین مورو باشه دوباره میتونم حاملگی موفقی داشته باشم راهنماییم کنبد لطفا ممنون.

 1. سنا

سلام من یهو خبر باداریمو شنیدم کاملا توشوکم اصلا دلم نمیخاد الان بچه دار بشم میتوانم بچو سقط کنم

 1. ساناز

سلام ببخشید من یه سقط شش هفته داشتم ویکسال ونیم جلوگیری طبیعی داشتم اماهشت ماه دیگه جلو گیری ندارم ولی باردارهم نشدم قرصی هست معرفی کنی برام برازودباردارشدن؟؟

 1. مامانم    ساناز

سلام
نوع تغذیتون رو عوض کنین و سالم خوری داشته باشین هم شما هم همسرتون، بیشتر ناباروری ها ریشه در نوع تغذیه داره.

 1. الهام

سلام من پارسال دوبارسقط داشتم هردو بعدهفته۱۸ اتفاق افتادمیترسم بارداربشم ودوباره سقط بشه لطفا راهنمایم کنید

 1. مامانم    الهام

سلام
حتما قبل بارداری آزمایش و سونوگرافی بشین و تحت نظر پزشک جلو برین.

 1. دلگرفته

سلام من تازه سقط کردم پارسال هم سقط داشتم قلب تشکیل میشه ولی بعدش خودبه خود میمیره علت چیه چه ازمایشی باید بدم

 1. مامانم    دلگرفته

سلام
میتونه عوامل مختلفی داشته باشه به پزشک متخصص مراجعه کنید

 1. مینا

سلام من ۲۶ سال دارم و تا حالا ۳ بار با دارو سقط انجام دادم. آیا دوباره میتونم باردار بشم؟

 1. مامانم    مینا

سلام
بله

 1. سحر

سلام یکماه پیش در ۶هفتگی سقط جنین در خانه داشتم چه مدت باید برای بارداری مجدد صبر کنم ۲۶سالمه و بارداری دوم ممنون میشم راهنماییم کنید

 1. مامانم    سحر

سلام
سه تا شش ماه بعد از سقط زمان لازمه تا بارداری بعد

 1. هلما

من در17هفتگی سقط داشتم الان یک ماهه میگذره نزدیکیم نداشتم پزشکم گفت بعد ازدوماه میتونم اقدام کنم برای بارداری دیگه مشکلی برام به وجودنمیاد همش دلهره دارم آخه تیروئید کم کاردارم

 1. مامانم    هلما

سلام
تیروئید کم کار اگه در دوران بارداری کنترل بشه مشکلی ایجاد نمیکنه ، از نظر تغذیه سعی کنید غذاهایی که مزاج سرد دارند کمتر بخورید و غذاهای مزاج گرم بیشتر بخورید که درمان کم کاری تیروئید هست، میتونید در این مورد در طب سنتی تحقیق کنید.

 1. فرشید

سلا م برای کسی که سابقه سقط داره ولی الان بارداره 4ماه وکلیه ازمایشات سنوگرافی انجام داده وهیچ مشکلی نداشته الان میتونیم باماشین شخصی بریم شهرستالن

 1. مامانم    فرشید

سلام
بله فقط هر دو ساعت از ماشین پیاده شین و استراحت داشته باشین.

 1. مرضیه

سلام من سه ماه پیش سقط داشتم الانم دوماهه حامله ام و لکه بینی دارم آیا ممکنه اینم سقط بشه لطفا راهنمایی کنید 20سالمه

 1. مامانم    مرضیه

سلام
حتما تحت نظر پزشک باشید.

 1. فاطمه

سلام و عرض ادب
دختری دارم 9 ساله که میخواستم دوباره بار دار شوم که با مشکل سقط مواجه شدم و 2 بار سقط داشتم و هر بار سقط زیر 3ماه بوده است و اکنون میخواهم راهنمایی بفرمایید در ضمن به همسرم آزمایش اسپرم نوشتند و دادنند و هیچ مشکلی نداشت
ممنون میشم...

سلام و عرض ادب
دختری دارم 9 ساله که میخواستم دوباره بار دار شوم که با مشکل سقط مواجه شدم و 2 بار سقط داشتم و هر بار سقط زیر 3ماه بوده است و اکنون میخواهم راهنمایی بفرمایید در ضمن به همسرم آزمایش اسپرم نوشتند و دادنند و هیچ مشکلی نداشت
ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید09102944676

ادامه مطلب
 1. مامانم    فاطمه

سلام
شما باید به پزشک مراجعه کنید تا علت دقیق بررسی بشه ، بدون بررسی نمیشه چیزی گفت، توصیه میکنم از طب سنتی هم برای درمان استفاده کنید.

 1. عارفه

ممنونم از راهنمایتون .من خودم 10 ماهه که سقط کردم.اقدام به بارداری کردم ولی باردارنمیشم.میشه یه نظری بدین.ازمایشهای قبل بارداری هم همش انجام دادم مشکلی نداشتم .

 1. مامانم    عارفه

سلام
تغذیه قبل از بارداری رو بیشتر رعایت کنید و بیشتر مواد غذایی که بارداری کمک میکنند استفاده کنید، روزهای تخمک گذاری یک روز در میان نزدیکی داشته باشید.

 1. نگار رسولی

سلام من یک سال پیش دوتا سقط داشتم کم کاری تیروئید دارم ایا میتونه دلیل سقط باشه هر دو سقط تو هفته ی ا 12 بود.الان کیست تخمدان دارم ایا اگه باردار بشم میتونه باعث سقط بشه .الان 33 سالمه تو 19 سالگی یه دختر سالم بدونه هیچ مشکلی به دنیا اوردم.

 1. مامانم    نگار رسولی

سلام
کم کاری تیروئید اگر تحت نظر پزشک دارو مصرف کنید و کنترل بشه مسکل ایجاد نمیکنه، کیست هم بستگی به تعداد و اندازش داره، با پزشک متخصصتون مشورت کنید تا دلیل پیدا بشه، برای درمان کم کاری تیروئید توصیه میکنم مواد غذایی سرد مزاج ، لبنیات مخصوصا...

سلام
کم کاری تیروئید اگر تحت نظر پزشک دارو مصرف کنید و کنترل بشه مسکل ایجاد نمیکنه، کیست هم بستگی به تعداد و اندازش داره، با پزشک متخصصتون مشورت کنید تا دلیل پیدا بشه، برای درمان کم کاری تیروئید توصیه میکنم مواد غذایی سرد مزاج ، لبنیات مخصوصا ماست و دوغ رو کامل ترک کنید، در طول روز مواد غذایی که مزاج گرم دارند بیشتر مصرف کنید بعد از مدتی تیروئیدتون خوب خواهد شد.

ادامه مطلب
 1. ساحل

سلام
من 20روزه سقط کردم بعد دو روز هم کورتاژ
امروز یه کیسه 10کیلویی جابجا کردم.خواستم بپرسم مشکلی پیش نیاد

 1. مامانم    ساحل

سلام
اگه خونریزی نکنید و مشکلی ایجاد نشده، نگران نباشید فقط از این به بعد بیشتر رعایت کنید.

 1. هستی

من دوبار سقط داشتم یکی دوماه بدون قلب یکی ۴ماهه مشکل گاستروشزی علت چیست

 1. مامانم    هستی

سلام
امیدوارم همیشه امیدوار باشید، متاسفانه بدون معاینه و آزمایشات لازم نمیشه نظری داد.

 1. رضا

سلام.من ۲بار سقط داشتم.یکیش ۶ماه به دنیا اومد،دومی هم بعد ۲سال باردارشدم ۳ماهه بودم که دکتر گفت مغز نوزاد تشکیل نشده و کورتاژ شدم،الان یک سال که ازاین قضیه گذشته و میخوام باردار شم خواهش میکنم میشه کمکم کنین

 1. مامانم    رضا

سلام
برای اطمینان یه چکاپ قبل بارداری برید که همه چیز تحت نظر باشه

 1. ₩₩

سلام
من یک سقط ۱۹ هفتگی داشتم (داخل رحم مرده بود)
بعد ۴ ماه متوجه شدم باردارم
طبق تجویز پزشک روزانه هپارین واسپرین مصرف میکردم
اما وقتی به سونو NTرفتم متوجه شدیم ۱۰روزه که جنین مرده
علت چیست ؟

 1. مامانم    ₩₩

سلام
چون قبلا هم این اتفاق افتاده باید توسط پزشک علت بررسی بشه.

 1. الناز

سلام من دوماه ونیمه سقط داشتم خواستم ببینم برای دوباره حامله شدن مشکلی داره.ممنون

 1. مامانم    الناز

سلام
معمولا شش ماه برای بارداری مجدد باید صبر کرد

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location