امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته سی و پنجم بارداری (بخش سوم)

مادر و جنین در هفته سی و پنجم بارداری (بخش سوم)

در مادر و جنین در هفته سی و پنجم بارداری (بخش دوم) مطالب مهم و جالبی درباره این هفته خواندید ، در  ادامه می خوانید ....

اندازه جنین در هفته سی و پنجم بارداری :

وزن فرزند شما با ورود به هفته سی و پنجم بارداری در حدود 2.5 کیلوگرم شده و اندازه قد او هم به حدود 18 اینچ رسیده است. در واقع، اکنون می توان ادعا کرد که قد جنین داخل رحم شما با وزن او هماهنگ می باشد، بدن فرزند شما اینک به اندازه یک طالبی بزرگ شده است.

نکاتی برای راهنمایی مادران حامله برای مدیریت هفته سی و پنجم بارداری:

تنها 4 درصد از نوزادان، در تاریخ مقرر خود به دنیا می آیند. بنابراین، بدانید که استراحت نکردن کامل مادر حامله، هنوز هم یکی از دلایل اصلی تولد زودرس نوزادان محسوب می شود. در ادامه این مقاله، نکاتی برای راهنمایی و کمک به مادران بارداری که وارد هفته سی و پنجم بارداری خود شده اند، بیان شده است. مهم ترین این نکات عبارتند از:
• به یاد داشته باشید با این که هنوز وقت تولد فرزند شما فرا نرسیده است، اما وقت آماده کردن ساک بیمارستان (برای زمانی که زایمان زودرس رخ دهد) فرا رسیده است. در واقع، با ورود به هفته سی و پنجم بارداری، شما به عنوان یک مادر حامله می توانید شروع به آماده سازی و خرید لباس های نوزاد، تجهیزات مورد نیاز بیمارستان و خانه، لوازم مورد نیاز برای نگهداری از بچه کوچک و عوض کردن مبلمان منزل خود بکنید. همچنین، به خاطر داشته باشید که ممکن است شما هم مانند بسیاری از مادران باردار دیگر پد سینه و یا سینه بند مخصوص شیردهی را برای پرستاری از سینه های خود و جلوگیری از نشت آغوز نیاز داشته باشید.
• همانطور که می دانید به دست آوردن وزن اضافی سینه ها به دلیل ترشح شیر مادر ممکن است باعث سنگین شدن این قسمت از بدن مادران شده و برای مادران حامله، به خصوص در هنگام خواب ناراحت کننده شود. بنابراین، استفاده کردن از سینه بندهای مخصوص دوران شیردهی می تواند در هنگام خواب و حتی در طول روز هم برای سلامتی و راحتی شما بسیار مفید باشد.
• از آن جایی که چند هفته اول بعد از زایمان، برای مادر و فرزند تازه متولد شده ی او بسیار گیج کننده بوده و ممکن است با به هم خوردن برنامه خانه، زمان خواب و استراحت تمام اعضای خانواده هم به هم بخورد، بنابراین جو خانه پس از تولد نوزاد باید برای داشتن آرامش بیشتر سازماندهی شده باشد. پس، به عنوان زوجی که به زودی صاحب فرزندی خواهید شد، قبل از تولد نوزاد خود و با ورود به هفته سی و پنجم بارداری، با همفکری یکدیگر برای روزهای آینده بعد از زایمان هم برنامه ریزی کنید. همچنین، شما به عنوان یک مادر باردار و همسرتان باید شماره تلفن مراکز ارائه دهنده نظافت منازل به صورت حرفه ای، رساننده های غذاهای آماده محلی و دیگر ارائه دهندگان خدماتی را یادداشت کنید، چون ممکن است بعد از تولد نوزاد خود به آن ها نیاز داشته باشید. علاوه بر این موارد، به عنوان مادری که وارد هفته سی و پنجم بارداری خود شده اید، به خاطر داشته باشید که اکنون بهترین زمان برای یافتن یک پزشک متخصص اطفال و صحبت کردن با او به منظور معاینه نوزاد آینده شما خواهد بود.
• علاوه بر این موارد، شما می توانید مقدار زیادی دستمال بهداشتی، کاغذ توالت و دیگر لوازم آرایشی ضروری مانند صابون و مسواک را خریده و برای استفاده خودتان در زمان بعد از زایمان نگه دارید. اگر هم به عنوان یک مادر باردار می خواهید در مورد مسائل مهم دیگری مانند ذخیره نمودن بند ناف فرزند خود فکر کنید، هفته سی و پنجم بارداری بهترین زمان برای صحبت کردن با مسئولین یک بانک بند ناف نوزاد است.
• از آن جایی که جنین داخل رحم مادر با ورود به هفته سی و پنجم بارداری با سرعت زیادی در حال رشد است، به همین دلیل هم مادر باردار برای همگام شدن با او و رشد مناسب فرزندش نیاز به خوردن غذاهای خوب و مقوی دارد. مواد غذایی مصرفی مادر باردار در کل دوران حاملگی او باید غنی از آهن، پروتئین و کلسیم باشد، چون این نوع رژیم غذایی در جلوگیری از کم خونی مادر در دوران حاملگی و بعد از زایمان بسیار مفید خواهد بود. رحم مادران باردار نیز در این هفته از دوران بارداری به طور مداوم در حال رشد بوده و معده را تحت فشار قرار می-دهد. بنابراین، مادر حامله با ورود به هفته سی و پنجم بارداری خود احساس سیری سریع تری را در تجربه خواهد کرد. همچنین، این حالت می تواند منجر به هضم دشوار مواد غذایی مصرفی توسط مادر باردار شده و رژیم غذایی او را تحت تاثیر قرار دهد. در نهایت، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که خوردن وعده های غذایی کوچک تر در طول روز برای جلوگیری از به وجود آمدن سوء هاضمه و درد معده بسیار مهم است.
• در حالی که لازم نیست مادران حامله با ورزش کردن در سالن های ورزشی عرق کنند، اما پزشکان متخصص زنان و زایمان به این افراد توصیه می کنند که برای فعال ماندن بدنشان، تمرینات منظم و سبک ورزشی را در کل دوران بارداری خود فراموش نکنند. در نهایت، لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که پیاده روی کردن آرام و انجام ورزش شنا، جزء فعالیت های فیزیکی بسیار عالی در دوران بارداری محسوب می شوند. اما به یاد داشته باشید که قبل از انجام هر نوع حرکت ورزشی در بارداری در مورد سلامت خود و رشد مناسب فرزندتان با پزشک متخصص زنان و زایمان صحبت کنید.

-Pregnancy.jpg

• اگر نوزاد در هفته سی و پنجم بارداری متولد شود، چه اتفاقی خواهد افتاد:

• نوزادانی که قبل از هفته سی و هفتم از دوران بارداری به دنیا می آیند، به عنوان "نوزادان نارس" در نظر گرفته می شوند، اما اگر فرزند شما در هفته سی و پنجم بارداری به دنیا آید، پزشکان ممکن است او را در اواخر رده نوزادان نارس طبقه بندی کنند. در نگاه اول، بعید به نظر می رسد که نوزادان نارسی که از لحاظ فیزیکی رشد کافی داشته اند، مشکلات اساسی داشته باشند. اما با این حال، چنین نوزادانی ممکن است مشکل تنفسی داشته باشند (چون همانطور که می دانید ریه های نوزاد در هفته سی و پنجم بارداری هنوز به بلوغ کامل نرسیده است). به همین دلیل این نوزادان را در دستگاه انکوباتور قرار می دهند، تا دمای بدنشان حفظ شود (چون بدن نوزادان نارس هنوز چربی لازم را به دست نیاورده است). به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید که تولد نوزادان نارس در بارداری های مربوط به دوقلوها و چند قلوها بیشتر دیده می شود. همچنین در مادران حامله ای که در دوران بارداری خود از وجود عوارضی مانند پره اکلامپسی و یا عفونت مجاری ادراری رنج می برند، نوزاد به صورت نارس متولد خواهد شد. گاهی اوقات هم، به دلیل این که دهانه رحم مادر باردار بسیار ضعیف است، خیلی زود متسع شده و نوزاد نارس به دنیا می آید. همچنین انجام زایمان زودرس در میان مادران نوجوانان و مادرانی که در اواخر دوران بارداری خود از الکل، مواد مخدر و دخانیات استفاده می کنند، نیز بسیار شایع است.

 نکاتی برای راهنمایی کسانی که به زودی پدر خواهند شد:

• به عنوان همسر یک زن باردار و پدر آینده به یاد داشته باشید که در حال حاضر همسر باردار شما دارای حالت روحی متعادلی نیست، طوری که گاهی اوقات، او بسیار تحریک پذیر شده، گاهی اوقات هم بسیار عاطفی گشته و ممکن است مانند ابر بهاری بدون وقفه گریه کند. در این دوره از بارداری، شما باید سعی کنید او را کاملا درک نمایید. به عنوان یک پدر، نگران نباشید! چون این فاز از دوران بارداری به احتمال زیاد تا پایان یافتن روند زایمان طبیعی داشته و بعد از آن، همسر شما دوباره آرامش قبلی خود را به دست خواهد آورد، چرا که این حالات موقتی است. پس، به یاد داشته باشید که بروز تمام این مشکلات به دلیل ترشح هورمون بارداری است و به عنوان همسر زن باردار سعی کنید تا برای کمک به از بین بردن ناراحتی او در این دوره از بارداری، در مورد همه چیزهایی که می خواهد به او بله بگویید. مثلا اگر همسر باردارتان از شما سوال کرد که "آیا شما فکر می کنید من برای داشتن زایمان راحت می توانم از داروهای ضددرد استفاده کنم؟" به او جواب بله بدهید و یا اگر سوال کرد که " شما فکر می کنید که زایمان طبیعی بهتر است و یا عمل سرازین ؟" در این مورد حتما با نظری که او قبلا به شما داده است، موافقت کنید.
• در نهایت، یادتان باشد زمانی که با همسر باردار خود همدردی می کنید، سعی نکنید که به او پند و اندرز دهید. هنگامی هم که او از کمبود خواب و یا کمردرد خود شکایت می کند، صبورانه به حرف های او گوش دهید و یا اگر از باردار بودن خود متاسف شده است، به او بگویید که کاملا او را درک می کنید، چون هر زن بارداری که وارد در اواخر دوران بارداری شده است، برای قوی ماندن و گذراندن این دوران سخت نیاز به همراهی شدید شما دارد و لازم است بدانید که او به تنهایی این راه را آغاز نکرده است که تنهایی هم به پایان برساند. برای این منظور، مثلا در مواقعی که او از کمردرد خود شکایت می کند، از همسرتان بپرسید که آیا ماساژ دادن شما کمکی به او خواهد کرد و یا اگر می گوید بسیار خسته است، برای آماده کردن شام و یا انجام کارهای دیگر به همسر باردار خود کمک کنید.

 

نظر (13)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در هفته ۳۵ بارداری نوزادم از طریق سزارین به دنیا اومده الان مشکل تنفسی داره ولی از روز اولش یه کم تنفسش اروم تر شده خیلی نگران هستم لطفا راهنمایی کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
با توکل به خدا همه مسائل حل شدنیه
سعی کنید حتما تحت نظارت دکتر باشید تا یه مدت

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من درهفته 35 سزارین کردم چه خطراتی درپی دارد براخودم وبچم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
برای خودتون که خطری نداره برای نوزاد هم اگر ریه هاش سالم باشه مشکلی پیش نمیاد.

This comment was minimized by the moderator on the site

مطلب خوبی بود.ایشالا بچه همه سالم به دنیا بیاد

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من وارد 35هفتگی شدم حرکت بچم کم شده خیلی نرم وکم تکان میخوره ایا طبیعی هست

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بعضی روزها جنین حرکتش کمتر میشه و بعضی روزا بیشتر، یه چیز شیرین بخورین و به پهلوی چپ بخوابین اگر جنین خواب نباشه تکون میخوره.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من در هفته 35 بارداری هستم بچم نچرخیده و سره پاهاش امده گفتن اگه بچم نچرخه باید سزارین بشم میخواستم بدونم یعنی چندهفتگی سزارین میشم؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
معمولا هفته 38 -37 سزارین انجام میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشین .من هفته ۳۵بارداری هستم دکترم گفته هفته ۳۸سزارین میشی ایا منظورش اینه ک باید ۳۸هفته کامل بشه یا ۳۷هفته و چن روز منظورشونه .من توی هفته ۳۴وزن جنینم ۳کیلو و ۳۰گرم بوده تا هفته ۳۸وزنش چقد میشه؟باتشکر

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
منظور اتمام هفته سی و هشت هست، سونوگرافی ها معمولا وزن جنین رو درست اعلام نمیکنن، نگران وزن جنین نباشین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید, من 27 سالمه و در هفته 35 بارداری هستم , بچه ام 2 ساعتی یک بار سفت میشه. آیا این طبیعیه یا نه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام گلم , بهتره به پزشکتون مراجعه نمایید اگر رحم انقباض داشته باشه باید چک بشه شاید به دارو نیاز داشته باشین .

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location