امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته سی و پنجم بارداری (بخش دوم)

هفته سی و پنجم بارداری جنین حالا کاملا رشد کرده و به اندازه یک آناناس شده است

قطعا اطلاعات مفید و جالبی در مادر و جنین درهفته سی و پنجم بارداری (بخش اول)

علایم شایع مادران در هفته سی و پنجم بارداری

• در هفته سی و پنجم بارداری، هنوز هم تورم زیادی در مچ پاهای مادران حامله مشاهده می شود که سبب ناراحتی زیاد آن ها خواهد گشت. از آن جایی که با ورود به هفته سی و پنجم بارداری، رحم مادران در حال رشد بوده و فشار زیادی بر روی وریدهای لگن وارد نموده و جریان یافتن خون را از پاها به قلب فرد محدود می کند، در نتیجه رگ های موجود در مچ پاهای این افراد فشار زیادی را تحمل نموده و مایع تورم را در خود جمع می کنند. در واقع، می توان ادعا کرد که شرط اصلی بروز ادم و یا تورم دست و پاها در مادران باردار همین عوامل است، به خصوص در سه ماهه سوم از دوران بارداری که رشد زیاد جنین دهانه رحم مادران باردار کاملا بسته می شود، احتمال بروز این حالت کاملا رایج است. بروز تورم در دست ها و پاهای مادران باردار در روزهای پایانی این دوران حساس، بسیار بدتر هم خواهد شد. اما، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که در مورد بروز ادم دوران حاملگی، اصلا جایی برای نگرانی وجود ندارد، مگر اینکه مادر حامله متوجه تورم در صورت و دور چشمان خود گردد و یا دست ها و پاهایش دچار تورم غیرمنتظره ای شود. به عنوان مادر بارداری که وارد هفته سی و پنجم بارداری خود شده اید، شما باید در صورت بروز ورم زیاد در اعضای مختلف یدن خود بلافاصله با یک دکتر متخصص زنان و زایمان تماس گرفته و برای از بین بردن علائم پره اکلامپسی از او کمک بخواهید. همچنین، مادران حامله برای جلوگیری از بروز ادم در پاها، باید پاهای خود هر زمان که ممکن بود در سطح بالاتری از بدن خود قرار دهند. در نهایت، به عنوان یک خانم باردار به یاد داشته باشید که در زمان دراز کشیدن، نه تنها پاهایتان باید در سطح بالاتری از بدن قرار گیرد، بلکه چرخش دادن مچ پا نیز در هر زمان ممکن است به از بین بردن ورم شدید یدن شما کمک زیادی بکند. علاوه بر این موارد، مادران حامله باید در تمام دوران بارداری خود سعی کنند که از کفش راحتی استفاده نمایند تا پاهایشان داخل کفش منقبض نشود. نکته مهم تر در مورد ورم دست ها و پاهای مادران باردار این است که هر خانمی در سه ماهه سوم از دوران بارداری خود، همیشه باید مقدار زیادی آب بنوشد. اما، به عنوان یک مادر باردار این نکته را هم به خاطر بسپارید که پاهای شما خود به خود، پس از زایمان به اندازه طبیعی خود باز خواهند گشت و بدن شما هم تمام مایع اضافی جمع شده در زیر پوست خود را از بین خواهد برد.
• با ورود مادران حامله به هفته سی و پنجم بارداری، جنین داخل رحم مادر به رشد خود ادامه داده و رشد همه اندام های داخلی او، سبب گسترش یافتن رحمش خواهد شد، که عامل اصلی بروز کمردرد در مادران حامله است. به عنوان یک خانم به خاطر داشته باشید که افزایش وزن زیاد مادران در دوران بارداری باعث احساس ناراحتی در آن ها شده و تغییرات هورمونی به وجود آمده در بدن آن ها نیز به بروز این مشکلات کمک خواهند کرد. علاوه بر این موارد، ماهیچه های لگن مادر حامله با ورود به هفته سی و پنجم بارداری شروع به استراحت کرده و با شل شدن، خود را برای انجام روند زایمان طبیعی آماده می کنند. همچنین، ترشح هورمون های مخصوص دوران بارداری، عضلات اطراف ناحیه ستون فقرات مادران باردار شل کرده و منجر به بروز کمردرد در آن ها خواهد شد. اما، لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که این حالت ها نیز مانند بسیاری از علایم دیگر مربوط به دوران بارداری، با تولد نوزاد شما، از بین خواهد رفت. منظور جلوگیری از بروز کمردرد، مادران حامله باید در کل دوران حاملگی خود از پوشیدن کفش های پاشنه بلند و خوابیدن به پشت به اجتناب نمایند. ولی اگر درد موجود در کمر این افراد همچنان ادامه داشت، باید به دکتر معالج خود مراجعه نموده و با تجویز او، از داروهای ضد درد برای تسکین دردهای ناگهانی خود استفاده کنند.

hafte-32-bardari3.jpg

• طی حدود هفته های سی و چهارم تا سی و ششم از دوران بارداری، سرجنین به سمت پائین رحم مادر خود حرکت کرده و به مجرای زایمان خواهد رسید. این حالت، غالبا در میان مادرانی که برای اولین بار حامله شده اند، کمتر اتفاق می افتد. از آن جایی که در طول اولین بارداری خانم ها، جای کافی برای حرکت جنین وجود ندارد، بنابراین کمتر احتمال دارد که جنین به حالت سفالیک (سر به پایین) قرار گیرد. از طرفی دیگر، از آن جایی که با افزایش اندازه جنین، رحم مادر بیش از حد کوچک به نظر می رسد، بنابراین می توان ادعا کرد برای این که یک جنین بتواند در یک موقعیت راحت حرکت کند، به فضای بیشتری نیاز دارد.

• اما در طول بارداری های بعدی خانم ها، رحم نیز در امتداد رشد جنین، توسعه یافته و ممکن است حرکت سر به سمت پایین رحم از هفته سی و چهارم دوران بارداری شروع شود. اما خوب است به عنوان یک مادر باردار بدانید که گاهی اوقات، جنین داخل رحم مادر درست قبل از آغاز روند زایمان طبیعی، حرکت خود را به سمت پایین و دهانه رحم آغاز می کند. جالب است به خاطر داشته باشید هنگامی که حاملگی مادر شامل دوقلوها باشد، یکی از نوزادان و یا هر دوی آن ها ممکن است با سر خود به سمت پائین رحم مادر حرکت نکنند. در چنین شرایطی، اگر دکتر متخصص زنان و زایمان شما بتواند به شمت بالا بودن سر جنین ها را تشخیص دهد، انجام عمل سزارین را برای تولد نوزادان، به مادر باردار توصیه خواهد نمود.

تغییرات جنین با ورود به هفته سی و پنجم بارداری:

جنین داخل رحم شما با ورود به هفته سی و پنجم بارداری، دیگر قادر به لگد زدن و طوفان به پا کردن نخواهد بود، چون فضای کوچک داخل رحم مادر، رفته رفته برای او کوچک تر می شود. اما، جالب است بدانید که در هفته های باقی مانده هم هنگامی که فرزند شما مطمئن شود که مقداری جا برای تحرک به دست آورده است، مانند یک ورزشکار حرفه ای شروع به جنب و جوش کردن خواهد نمود! در ادامه این مقاله، برخی از تغییرات مهمی که در هفته سی و پنجم بارداری در بدن جنین انجام می گیرد، بیان شده است. مهم ترین این تغییرات عبارتند از:
• در سه ماهه سوم از دوران بارداری، جنین داخل رحم مادر وزنی معادل حداقل 200 گرم را در هر هفته به دست می آورد. همچنین، در این دوره از بارداری، بدن جنین به ساخت چربی در قسمت های مختلف خود، به خصوص در اطراف شانه ها ادامه می دهد. در واقع، می توان ادعا کرد که جنین داخل رحم مادر در حدود 15 درصد از کل چربی بدن خود را در سه ماهه سوم از دوران بارداری به دست می آورد. به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که با چنین تغییراتی، فرزند شما خود را برای به دنیا آمدن و زندگی در محیط خارج از رحم آماده می کند. جالب است بدانید که وجود چربی ها در بدن جنین، حدود 30 درصد شانس زنده ماندن او را بعد از تولد افزایش می دهد، زیرا وجود چربی در بدن نوزاد به کاهش چین و چروک در پوست او کمک کرده و او را در خارج از رحم مادر هم گرم نگه می دارد. همچنین، با افزایش وزن جنین در هفته سی و پنجم بارداری به چرخیدن سر او به سمت پائین رحم نیز کمک زیادی خواهد کرد.
• با ورود به هفته سی و پنجم بارداری، رشد بدن جنین داخل رحم شما تقریبا کامل شده و به جز چند ارگان داخلی بدن او مانند ریه ها، سایر اعضای بدنش به حد بلوغ رسیده است. مغز جنین نیز در این دوره از بارداری همچنان به سرعت در حال رشد می باشد. کلیه های او به طور کامل توسعه یافته و کبد نیز عملکرد طبیعی خود را آغاز نموده است. در نهایت، لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که فرزند شما در حال حاضر چشمک زدن را هم تمرین می کند. همچنین، تمام قسمت های گوش های او هم به طور کامل تشکیل شده و شروع به عملکرد طبیعی خود کرده است. به همین دلیل، می توان ادعا کرد که احتمالا دلیل اصلی لگد زدن این فرشته کوچک، هیجان زده شدن، صحبت کردن مادر و یا آواز خواندن او خواهد بود، چون فرزند شما در این دوره از بارداری، تمام این احساسات را به خوبی درک می کند. علاوه بر این موارد، جنین داخل رحم مادر با ورود به هفته سی و پنجم بارداری، همچنان به ریختن کرک های جنینی و vernix خود ادامه می دهد. به خاطر داشته باشید که کرک های جنینی، لایه نازکی از مو هستند که بدن جنین را در داخل رحم مادر محافظت می کنند. Vernix نیز مانند پنیر سفید بوده و حتی در بدن نوزاد تازه متولد شده هم مشاهده می-شود. این لایه به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی عمل کرده و از پوست نوزاد محافظت خواهد نمود. آنتی بادی های مورد نیاز نیز از طریق بدن مادر و توسط جفت به جنین انتقال یافته و او را در برابر بیماری ها مقاوم می کند.

 توصیه های مهم به مادران و پدران را در مادر و جنین در هفته سی و پنجم بارداری (بخش سوم) بخوانید.

 

نظر (13)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشین من درهفته ی ۳۵هستم اولین بچمه ب نظرتون وقت زایمانم کی میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عزیزم بدن به بدن / جنین به جنین متفاوت هست و نمیشه اینطوری زمان خاصی مشخص کرد
بصورت عدی شما بیشتر از هفته 37 تا 40 منتظر باشید
ولی میتونه زودتر یا دیرتر هم بیاد / اینجا عشق با نی نی کوچلوی شماست!

This comment was minimized by the moderator on the site

حالت تهوع دارم ولی از ماه اول تاالان هیچ گوشت قرمز بامغزیز جادنخوردم اشکال داره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نه مشکلی نیست ، فقط ویتامین هایی که پزشک داده مصرف کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

منم هفته 35 بارداری هستم خیلی میترسم الان زیمان نکنم خیلی درددارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ببخشید من هفته 35 بارداری هستم و پرده بکارت حلقوی دارم میشه بگین چجوری از بین میه موقع زایمان طبیعی ...

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
شما نگران از بین رفتن پرده نباشین خودش با نوزاد خارج میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته 34بارداری هستم دکترم بهم گفته هشتم آذر برم برای زایمان 38هفته ام کامل میشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

انشاالله

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید.. من در هفته 35ام بارداری ام در آخرین سونو زمان تخمینی زایمانم سوم تیرماه بود ولی از اونجایی که میخوام سزارین بشم میخواستم بدونم زمان زایمان هفته ی چندم بارداری میشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
معمولا از هفته 38 به بعئ زایمان خانوم ها شروع میشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من در هفته 35 بارداری هستم بر طبق سونوگرافی هایی که انجام دادم دکترم بهم گفته بچه ات زودتر بدنیا میاد یعنی حدودا در هفته 39 میخواستم بدونم آیا امکانش هست من در هفته 39 زایمان طبیعی داشته باشم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم, بله به طور کلی از هفته 38 به بعد معمولا منتظر درد ها و انقباضات زایمانی هستیم.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location