امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته سی و سوم بارداری (بخش اول)

مادر و جنین در هفته سی و سوم بارداری (بخش اول)

هفته ای که گذشت برای شما مادر باردار شیرینی ها و تلخی هایی داشته است ، با خواندن مادر و جنین در هفته سی و دوم بارداری خواهید دانست در این هفته چه بر شما و فرشته مهربانتان گذشته است.

آیا مانند سایر مادران باردار، شما هم فکر می کنید که زمان برایتان ایستاده است؟ آیا احساس می کنید که دوران بارداری بر روی شما سنگینی می کند؟ زیاد نگران نباشید! چون اکثر مادران باردار، این احساس را در ماه هشتم از دوران بارداری خود تجربه می کنند. اما، به عنوان یک مادر باردار لازم است به خاطر داشته باشید که این حالت، فقط تا چند هفته دیگر ادامه یافته و به زودی، شما و همسرتان فرشته کوچک خود را در آغوش خواهید گرفت! اما قبل از همه این موارد، در این مقاله، نکاتی ساده برای کمک به درک آسان هفته سی و سوم بارداری بیان شده است، که مطالعه آن ها برای مادران جوان خالی از لطف نخواهد بود.

علائم حاملگی در هفته سی و سوم بارداری:

اگر روند حاملگی شما به عنوان یک مادر باردار، به طور طبیعی پیش برود و مشکلی جلوی راهتان نباشد، شما هم مانند سایر مادران باردار باید علائم مشترک هفته سی و سوم بارداری را در بدن حود تجربه کنید. مهم ترین این نشانه ها عبارتند از:
• بروز احساس تنگی نفس در مادران باردار
• افزایش بی خوابی و افزایش ناراحتی در هنگام خواب شبانه
• به وجود آمدن حالت بی حسی در انگشتان دست و پای مادر باردار
• افزایش زیاد وزن بدن مادر حامله
• ادم و یا احتباس آب در زیر پوست مادران باردار
• سفت و منقبض شدن گاه به گاه عضلات رحمی مادر (که "بروکس هیکس" نیز نامیده می شود)
• فعال شدن بیش از حد مثانه زنان باردار
• افزایش حرکات جنین در طی هفته سی و سوم بارداری
• بالا آمدن بیشتر ناف مادر باردار و بزرگ شدن شکم او
• تمرکز نداشتن بر روری اجرای درست حرکات عمومی بدن

تغییرات بدنی مادر با ورود به هفته سی و سوم بارداری:

تکرر ادرار و رفتن زیاد به دستشویی که باعث بروز ناراحتی در هنگام خواب مادران باردار می شود، از علائم رایج هفته سی و سوم بارداری محسوب می شود. علاوه بر این مورد، بدن مادر حامله طیف گسترده ای از تغییرات احساسی را هم در این دوره از زندگی خود تجربه می کند. در ادامه این مقاله، لیستی از تغییرات عمده ای که بدن مادران حامله را در هفته سی و سوم بارداری تحت تاثیر خود قرار می دهد، بیان شده است. مهم ترین این موارد عبارتند از:
• بی خوابی، مشکل شایعی است که در دوران بارداری تمام زنان حامله به وجود می آید، اما این نکته مهم را هم بدانید که این مشکل با ورود به سه ماهه سوم دوران بارداری بیشتر خواهد شد. تغییرات هورمونی ایجاد شده در بدن زن حامله، اضطراب بیش از حد نسبت به موضوع تولد قریب الوقوع نوزاد، تکرر ادرار، سوء هاضمه، گرفتگی عضلات پاها، افزایش ناراحتی در مورد افزایش وزن و بزرگ شدن شکم از جمله دلایل احتمالی بروز مشکل بی خوابی در این دوره از بارداری هستند. استفاده از یک حمام آب گرم، نوشیدن یک لیوان شیر داغ و یا گوش دادن به موسیقی آرام بخش در داشتن خواب معمولی به مادران باردار کمک زیادی خواهد نمود. همچنین، مادران حامله با ورود به هفته سی و سوم بارداری خود باید سعی کنند تا از خوردن و نوشیدن در زمان قبل از خواب جلوگیری کنند، چون سبب سوزش سر دل و بروز ناراحتی تکرر ادرار در آن ها خواهد شد. اما اگر شما هم جزو مادران بارداری هستید که در حین خواب، بیشتر احساس گرسنگی می کنید، قبل از خوابیدن یک وعده غذایی سبک مصرف کنید. علاوه بر این موارد، به عنوان یک مادر باردار تا آنجا که امکان دارد از خوردن قهوه، چای و سایر نوشیدنی های غنی از کافئین خودداری نمایید، چون مصرف این نوع مواد غذایی در دوران بارداری باعث شب بیداری مادران می شود.
• آیا به عنوان یک مادر باردار، هنوز هم ناخن های شما مثل هفته های قبل، رشد سریع تر از معمولی دارد؟ آیا می کنید که موهای سر و بدنتان ضخیم تر از معمول شده است؟ این تغییرات به دلیل افزایش هورمون استروژن در بدن شما خواهد بود. افزایش هورمون استروژن در بدن مادران باردار به رشد جنین داخل رحم آن ها کمک می کند. در واقع، می توان ادعا کرد که هورمون استروژنی که از رحم، جفت و تخمدان زنان باردار آزاد می شود، کمک خواهد کرد تا اندام های حیاتی جنین مانند کبد و کلیه او رشد نماید. علاوه بر این موارد، افزایش هورمون استروژن در بدن مادر باردار به او کمک خواهد کرد تا خودش را برای دوران شیردهی آماده کند. این در حالی است که ترشح هورمون استروژن باعث بروز نوسانات خلقی رایج در سه ماهه سوم از دوران بارداری زنان حامله می شود.
• همچنین، شما به عنوان یک زن باردار با ورود به هفته سی و سوم بارداری خود ممکن است حالت سوزن سوزن شدن را در انگشتان دستان خود احساس کنید و یا دردست و مچ دست خود بی حسی دوران بارداری را تجربه نمایید. یادتان باشد که به وجود آمدن سندرم تونل کارپ در میان زنان حامله، به ویژه در سه ماهه سوم از دوران بارداری آن ها بسیار شایع و مشترک است. از آن جایی که با ورود به هفته سی و سوم بارداری، تورم و احتباس مایعات در زیر پوست مادران حامله افزایش می یابد، فشار وارده بر روی عصب مدیان نیز زیاد شده و باعث به وجود آمدن حالت بی حسی در انگشتان دستان مادر باردار می شود. به همین دلایل، به عنوان یک مادر باردار سعی کنید تا در هنگام خوابیدن، از یک آتل برای راست نگه داشتن بازوی خود و تکیه دادن بر روی بالش استفاده کنید تا از احساس بی حسی در انگشتان دستان خود در این دوره حساس از زندگی جلوگیری کرده باشید.
• به دلیل این که در هفته سی و سوم بارداری، رحم مادر حامله در حال گسترش یافتن به سمت شکم او است، باعث بیرون زدن ناف از داخل به سمت خارج بدن او خواهد شد. بروز این حالت در بدن تمام خانم های حامله، امری کاملا طبیعی است. همچنین، به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از این حالت هم هیچ راه درمانی وجود ندارد که شما بتوانید آن را انجام دهید. اما زیاد نگران نباشید، چون ناف بالا آمده، خود به خود و پس از انجام عمل زایمان دوباره به موقعیت طبیعی خود باز خواهد گشت.

 hafte-33-bardari4.jpg

• علاوه بر این موارد، اگر در در هفته سی و سوم بارداری، شما به عنوان یک مادر حامله همه چیز را فراموش می کنید، زیاد نگران نباشید. به خاطر داشته باشید که در این دوره از بارداری، بخشی از فالیت های مغز مادر به مهارت های عاطفی اختصاص داده می شود، تا به او کمک کند که با فرزند خود ارتباط عمیق تری برقرار نمایند. بنابراین، تمام توانایی های مغز مادر حامله صرف شور، هیجان و برنامه ریزی برای این نوع کارها شده و در نتیجه، تمرکز او بر روی چیزهای دیگر کاهش می یابد. اما، لازم است بدانید که این فراموشی دوره ای، فقط یک مرحله موقتی از زندگی هر مادر بارداری است کخ همه چیز، چند ماه پس از زایمان به حالت عادی خود باز خواهد گشت. تنها راه برای مقابله با این حالت، حفظ آرامش و جلوگیری از سخت شدن زندگی موقت در دوران حاملگی است. داشته باشید که در این روزها، شما باید از همه چیزهای مهم روزانه خود در یک دفترچه، یادداشت بردارید و آن را هم در مکان هایی قرار دهید که در صورت نیاز، دسترسی به آن آسان باشد. همچنین، شما به عنوان یک مادر باردار می توانید برای یادآوری کارهای مهم خود، آن ها را بر روی گوشی و یا لپ تاپ خود تنظیم نمایید. علاوه بر این موارد، مادران فراموش کار می توانند از دوستان و خانواده خود برای یادآوری موارد مهم روزانه در زندگی خود کمک بگیرند.
• سه ماهه سوم دوران بارداری یک زن حامله، دوره ای است که او احساس می کند وزنش بیشتر از حد معمول بالا رفته، شکم او رو به رشد بوده و در اغلب موارد هم تعادل بدن او را به هم می زند. همین شرایط، در اغلب مواقع انجام کارهای روزانه را برای مادران باردار با ترس همراه می کند، طوری که آن ها با ورود به هفته سی و سوم بارداری خود، پس از مدت کوتاهی راه رفتن مجبور به ایستادن می شوند. همچنین، در این دوره از بارداری، کمبود خواب و احساس خستگی ثابت در طول روز، اجرای درست کارها و برنامه های روزانه هر مادر بارداری را با مشکل روبرو می کند. بنابراین یادتان باشد که هیچ کس و یا انجام دادن هیچ کاری نمی تواند روزهای باقی مانده از دوران بارداری را برای شما تغییر دهد. در نهایت، به خاطر داشته باشید که اگر شما به عنوان یک مادر حامله در این دوره از بارداری خود همه چیز را رها کرده و به روی مشکلات بخندید، تمام کارها درست خواهد شد.
• از آن جایی که در در هفته سی و سوم بارداری، شکم مادر حامله به طور مداوم در حال بزرگ شدن است، بنابراین به تمام اعضای داخلی بدن از جمله ریه های او فشار زیادی وارد می شود. از این رو انجام فعالیت های ساده مانند بالا رفتن از پله ها و یا پیاده روی را برای مادران باردار سخت و طاقت فرسا خواهد کرد. خوشبختانه، در این دوره از بارداری جای زیادی برای نگرانی وجود ندارد، چون بروز تنگی نفس از نشانه های شایع دوران حاملگی در تمام مادران باردار است، که به هیچ وجه به فرزند داخل رحم آن ها صدمه نخواهد زد. اگر شما به عنوان یک زن حامله احساس تنگی نفس کردید، به یاد داشته باشید که ایستادن به حالت کاملا راست، نفس عمیق و دراز کشیدن می تواند کمک زیادی به حل این مشکل بکند. در واقع، می توان ادعا کرد که با انجام این کارها، فضای بیشتری برای ریه ها باز شده و اجازه تنفس راحت به مادران باردار می دهد.

• بروز انقباضات رحمی در مادران باردار که معمولا، همراه با درد است، با ورود به ماه هشتم از دوران بارداری افزایش می یابد. در واقع، می توان ادعا کرد که بروز انقباضات رحمی در مادران باردار از علائم بسیار رایج این دوران است. با ورد به هفته سی و سوم بارداری، رحم مادر حامله گاهی اوقات به این باور اشتباه می رسد که وقت زایمان فرا رسیده است، به همین دلیل، گاهی اوقات، انقباضات رحمی بسیار دردناکی در بدن مادر به وجود می آید و گاهی اوقات نیز مادر باردار هیچ دردی را در ناحیه شکم خود احساس نمی کند. اما، به عنوان یک مادر باردار یادتان باشد که با بروز این انقباضات رحمی، بر خلاف زمان واقعی زایمان، گردن رحم شما گشاد نمی شود و این انقباضات هم با گذر زمان، قوی تر نخواهد شد. در واقع، به خاطر داشته باشید که دردهای کاذب زایمان پس از مدتی فعالیت، دوباره متوقف خواهند شد. اما اگر به عنوان یک زن حامله با ورود به هفته سی و سوم بارداری خود، حس کردید که این دردها و انقباضات شدت یافته و در مدت طولانی هم ادامه می یابد، بهتر است با دکترمتخصص زنان و زایمان خود تماس گرفته و برای رد کردن خطر زایمان زودرس، از او کمک بخواهید.
درد معده نیز یکی دیگر از علائم شایع هفته سی و سوم بارداری به شمار می رود. از آنجایی که رباط پشتیبانی کننده رحم، به طور مداوم و به دلیل بزرگ شدن رحم، کشیده می شود، بنابراین این حالت باعث به وجود آمدن درد در هر دو طرف قسمت تحتانی شکم مادران حامله خواهد شد. اما به عنوان یک مادر حامله که وارد هفته سی و سوم بارداری خود شده اید، یادتان باشد که وجود این درد در داخل و اطراف شکم جای هیچ نگرانی ندارد، مگر اینکه با تب و یا خونریزی همراه باشد. علاوه بر این موارد، به یاد داشته باشید که مادران حامله برای رهایی از این درد می توانند موقعیت کار و نشستن خود را تغییر دهند.

تغییرات جنین در این هفته را در مادر و جنین در هفته سی و سوم بارداری (بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظر (5)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. شادی

سلام ممنون از مطالب خوبتون.من دست ها پاهام بدجور ورم کرده هم فشار هم مسمومیت حاملگی دارم هم اینکه از اول حرکات جنین زیاد حس نمیکنم.برام دعا کنید بسلامتی پشت سربذارم این دوماهو

  1. مامانم    شادی

انشاالله به سلامتی بار شیشه تو زمین میذاری مامان مهربون.

  1. مژگان

سلام و احترام و ممنونم از سایت بسیار خوبتون , ببخشید در هفته 33م بارداری قد و وزن جنین باید چقدر باشه؟

  1. کارشناس مامانم    مژگان

سلام عزیزم , ممنونم لطف دارین
با ورود به هفته سی و سوم بارداری، فرزند داخل رحم در حدود 2 کیلوگرم وزن داشته و اندازه قدش هم از تاج سر تا نوک پاها در حدود 17 اینچ میشود.

  1. مهمان    کارشناس مامانم

باسلام وخسته نباشی من درهفته سی وسه بارداریم والان وزن جنینم یک کیلو ونصدگرم است نگرانم چکارکنم]

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location