امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته سی و دوم بارداری (بخش دوم)

مادر و جنین در هفته سی و دوم بارداری (بخش دوم)

علائمی که این هفته در بدن مادر حامله رخ می دهد را در مادر و جنین در هفته سی و دوم بارداری – ماه هشتم (بخش اول) خواندید ، در ادامه می خوانید...

نقش مهم تغذیه مادر در هفته سی و دوم بارداری :

در ابتدا، به خاطر داشته باشید که شما به مصرف حداقل 300 کالری اضافی در هر روز نیاز دارید، تا اطمینان حاصل کنید که فرزند شما تغذیه مناسب و سالمی دارد. همچنین، مصرف یک لیوان شیر (خامه و شیر کم چرب)، سیب و نان باید در طول هفته سی و دوم بارداری در رژیم غذایی مادران باردار قرار گیرد.

مصرف مواد غذایی غنی از کلسیم با ورود به هفته سی و دوم بارداری:

مصرف کلسیم در طول دوران بارداری، به مادر حامله کمک می کند تا استخوان های جنین داخل رحم خود را حمایت کرده و به فرم دهی آن ها کمک کند. همچنین، این ماده معدنی در حفظ نقاط قوت بدن مادر باردار و جذب آهن به بدن او کمک می کند. بنابراین، به عنوان یک مادر باردار یادتان باشد که کلسیم نه تنها به ساخته شدن و تقویت استخوان های شما و فرزند داخل رحمتان کمک می کند، بلکه فشار خون شما را هم کاهش می دهد. اما، لازم است به خاطر داشته باشید که وجود کلسیم کافی در بدن شما، اثر مستقیمی بر درمان کم خونی ندارد. مصرف مواد غذایی غنی از کلسیم مانند شیر سویا، تخم مرغ و انواع میوه ها در دوران بارداری برای هر مادر حامله ای لازم و ضروری است.

مصرف کافی مایعات در هفته سی و دوم بارداری:

مادران حامله، باید در کل دوران بارداری خود مقدار زیادی آب مصرف کنند، تا از بروز یبوست و سایر بیماری ها مخصوص دوران بارداری جلوگیری کنند. مصرف مایعات زیاد، به مادران باردار کمک می کند تا حجم خون در بدن خود را افزایش دهند و این امر هم به نوبه خود به بدن او کمک می کند تا اکسیژن کافی به جنین برساند.

مصرف مواد غذایی غنی از آهن و پروتئین در طول هفته سی و دوم بارداری:

هر مادر بارداری، به منظور کسب اطمینان از رشد مناسب جنین در داخل رحم خود نیاز به مصرف مواد غذایی غنی از آهن دارد، چون وجود آهن اندک در بدن مادر باردار می تواند خود او را دچار کم خونی و فقر آهن کند، که در دوران بارداری برای سلامتی خود او رشد مناسب جنین داخل رحمش بسیار خطرناک است.در تغذیه صحیح دوران بارداری مصرف مواد غذایی غنی از آهن و پروتئین مانند نخود، مرغ، ماهی، حبوبات، شیر و انواع میوه ها می تواند در تامین آهن و خون در بدن مادر حامله کمک زیادی بکند.

نکات برای راهنمایی مادران حامله با ورود به هفته سی و دوم بارداری:

استراحت بیشتر مادران شاغل با ورود به هفته سی و دوم بارداری و ماندن آن ها در خانه تا رسیدن زمان زایمان، امری لازم و ضروری است.
مراجعه به مراکز بهداشتی و استفاده از امکانات مراقبت های بهداشتی، هر دو هفته یکبار باعث خواهد شد تا هر مادر بارداری از رشد مناسب جنین داخل رحم خود و حرکت طبیعی او اطمینان حاصل کرده و در صورت لزوم، هم همه اقدامات احتیاطی انجام گیرد.
ذخیره کردن خون بند ناف جنین داخل رحم مادر، از دیگر کارهایی است که باید والدین از حالا تصمیم به انجام آن بگیرند، چون ذخیره نمودن خون موجود در بند ناف جنین داخل رحم مادر و همچنین جفت او، باید قبل از تولد نوزاد انجام گیرد. معمولا، این خون پس از تولد نوزاد دور ریخته می شود. اما، امروزه با پیشرفت علوم پزشکی، پزشکان متخصص زنان و زایمان می توانند با استفاده از سلول های خونی بند ناف جنین، بیماری های مختلف را در کودکان درمان کنند. بنابراین، به عنوان یک مادر باردار یادتان باشد که ذخیره نمودن این سلول ها می تواند ایده خوبی برای صرفه جویی در هزینه های درمان سایر کورکان بیمار باشد. در واقع، می توان ادعا کرد که خون موجود در بند ناف نوزاد، یکی از مواد درمانی اضطراری در علم پزشکی به شمار می رود. با این حال، مادران باردار در این مورد هم باید با دکتر معالج خود مشورت کرده و این ریسک را با ارزیابی امکانات و ابزارآلات پزشکی موجود در بیمارستان درمانی خود انجام دهند. در واقع، بعد از مشاوره با دکتر متخصص زنان و زایمان است که مادران باردار باید تصمیم بگیرید که آیا خون موجود در بند ناف فرزند آن ها دور ریخته خواهد شد و یا می توان آن را برای درمان سایر کودکان بیمار مورد استفاده قرار داد.
در طول به هفته سی و دوم بارداری، شانس این که مادر حامله انقباضات رحمی شدیدی را تجربه کند، بسیار بالا است. بنابراین، یادتان باشد که اگر شما هم در این دوره از بارداری خود با انقباضات رحمی شدیدی مواجه شدید، می توانید از راهنمایی هایی که در ادامه این مقاله ذکر شده است، استفاده کنید. مهم ترین این نکات عبارتند از:
الف. به عنوان یک مادر باردار در شیوه دراز کشیدن خود تغییرات اساسی ایجاد کنید. اگر برای انجام کاری مجبور بودید مدت طولانی به حالت ایستاده قرار گیرید، سعی کنید که در بین این مدت، زمانی را به دراز کشیدن و استراحت بدن خود اختصاص دهید. علاوه بر این موارد، گاهی اوقات، پیاده روی کوتاه مدت می تواند برای از بین بردن انقباضات شدید رحمی در بدن مادران باردار مفید باشد.
ب. به عنوان یک مادر باردار یادتان نرود که استفاده از یک حمام آب گرم به مدت نیم ساعت، می تواند برای شما و فرزند داخل رحمتان بسیار آرامش بخش باشد.
ج. همچنین، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که مصرف یک فنجان شیر گرم و یا یک لیوان چای گیاهی هم می تواند برای شما بسیار جذاب و آرام بخش باشد.
د. لازم است بدانید که نوشیدن مقدار زیادی آب در هر روز، برای تمام مادران حامله بسیار مهم است، چون بروز انقباضات در بدن مادران باردار می تواند به دلیل کم آبی بدن آن ها باشد.
ج. علاوه بر این موارد، مادران حامله باید سعی کنند که در هفته های آخر از دوران بارداری خود، هنگام نشستن پاهای خود را بالا نگه دارند. این نوع استراحت کردن و راست نگه داشتن ستون فقرات برای آرامش مادر باردار و فرزند داخل رحم آن ها در به هفته سی و دوم بارداری بسیار مفید خواهد بود.
د. نکته مهم دیگر، این است که خوابیدن به سمت چپ بدن در تمام افراد به خصوص مادران باردار، برای سلامتی آن ها بسیار مفید است.
ح. مطالعه نمودن مقالات و کتاب های مفید در مورد دوران بارداری و مراقبت های مادر و نوزاد پس از زایمان، برای همه مادران حامله حائز اهمیت است، چون ممکن است در این کتاب ها نکات مهم و مفیدی برای مراقبت از نوزاد بعد از تولد وجود داشته باشد که مادر باردار از آن ها بی خبر است.

hafte-32-bardari3.jpg

هشدارهای لازم برای مادران حامله با ورود به به هفته سی و دوم بارداری:

در ادامه این مقاله، برخی از هشدارهای لازم برای مادران حامله با ورود به به هفته سی و دوم بارداری آن ها بیان شده است، که عبارتند از:
الف. مادران حامله باید با ورود به هفته سی و دوم بارداری خود هم مانند هفته های قبل، غذاهای دریایی را از رژیم غذایی خود حذف کنند. همچنین، آن ها باید سعی کنند تا آنجا که امکان دارد از مواد غذایی سالم و مغذی برای حفظ سلامتی خود و رشد کافی فرزند داخل رحمشان استفاده نمایند.
ب. اگر شما هم مانند بسیاری از مادران باردار عادت دارید که الکل، چای، نوشابه، قهوه را زیاد نوشیده و یا پنیر نرم بخورید، باید سعی کنید که در کل دوران بارداری خود این عادت نامناسب را ترک نمایید.
ج. هنوز هم مانند هفته های قبل، شما باید سعی کنید که مقدار زیادی کربوهیدرات را در وعده های غذایی خود مصرف نمایند.
چ. در نهایت، به عنوان یک خانم به خاطر داشته باشید که اگر مادران باردار در طول دوران بارداری خود، مواد غذایی سرب دار مصرف کنند، ممکن است این سرب به بدن جنین داخل رحم آن ها رسیده و مانع رشد فرزند آن ها شود.

اندازه جنین در هفته سی و دوم بارداری:

اینک شما به عنوان یک مادر حامله باید بدانید که فرزندتان در هفته سی و دوم بارداری، تا چه اندازه رشد کرده است؟ آیا میزان رشد او کافی است و یا نه؟ خوب، اجازه دهید ما این مشکل شما را در ادامه همین مقاله حل کنیم. معمولا در هفته سی و دوم بارداری، اگر جنین روند رشد طبیعی خود را دنبال کند، قد او در حدود 42 سانتی متر و یا 16 اینچ خواهد شد. همچنین، وزن جنین در هفته سی و دوم بارداری تا حدود 1.8کیلوگرم تا 2 کیلوگرم خواهد رسید، که تقریبا درحدود 4 و 4 ½ پوند می باشد.

تغییرات جنین در هفته سی و دوم بارداری:

یادتان باشد که در هفته سی و دوم بارداری، پوست فرزند شما نرم تر و روان تر شده و در حال حاضر، او آماده ورود به این دنیای بزرگ خارج از رحم شما می باشد. برخی از تغییرات اساسی که در بدن این فرشته کوچک با ورود به این دوره از بارداری رخ می دهد، عبارتند از:
• در هفته سی و دوم بارداری، ریه های جنین داخل رحم مادر به طور کامل رشد کامل نموده و قلب او هم تکمیل می شود. در این هفته از دوران بارداری، جنین عمل استنشاق از مایع آمنیوتیک را توسط ریه های خود انجام می دهد. در کل می توان ادعا کرد که با ورود به هفته سی و دوم بارداری، جنین برای در آغوش گرفته شدن توسط مادرش آماده است.
• از هفته سی و دوم بارداری به بعد، اگر فرزند شما زودتر از موعد مقرر به دنیا بیاید، فرصت خوبی برای بقا و رشد طبیعی به دست خواهد آورد. علاوه بر این مورد، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که پوست جنین داخل رحم شما، در حال حاضر نرم و صاف شده و به حد بالغ زمان تولد رسیده است.
• اگر این فرشته کوچک پسر باشد، با ورود به هفته سی و دوم بارداری، بیضه های او کامل شده و کیسه بیضه ها هم از شکم او بیرون خواهد آمد.
• در طول این دوره از بارداری، جنین آماده به دست آوردن وزن اضافی است. معمولا در هفته سی و دوم بارداری نشانه های فاز پایانی دوره حاملگی در بدن هر جنینی کاملا مشهود است. این دوره از بارداری، به عنوان مرحله نهایی بلوغ جنین به شمار می رود و کل بدن جنین و اندام های او رشد کامل خواهند یافت. بنابراین، مادر حامله نیاز شدیدی به تغذیه درست مواد غذایی سالم و مغذی و مراقبت از رژیم غذایی خود در این دوره از بارداری دارد.
• یادتان باشد که در طول هفته سی و دوم بارداری، ناخن های دست و پای جنین داخل رحم شما رشد کرده و اسکلت بدن او هم کامل می شود. اما با تمام این موارد، از آن جایی که استخوان های جنین نرم و انعطاف پذیر هستند، از این رو نیاز به مراقبت بیشتری مخصوصا در زمان حرکت مادران دارند.
• یادتان باشد که اینک و با ورود به هفته سی و دوم بارداری، لایه ای از چربی در زیر پوست جنین تشکیل می شود. همچنین، جنین در این هفته از دوران بارداری، شروع به باز کردن چشم خود کرده و شیوه تنفس کردن خود را هم تغییر خواهد داد.

مصرف چه غذاهایی در هفته سی و دوم بارداری برای مادران حامله مناسب است؟

همانطور که مادران باردار در سه ماهه گذشته، مراقبت آنچه که می خوردند، بودند، اینک و در هفته سی و دوم بارداری هم توجه به این نکات بسیار لازم و ضروری است. در حال حاضر، بدن مادران باردار نیاز به مصرف حدود 200 کالری اضافی دارد. پس، اگر معده آن ها در بین وعده های اصلی غذایی خالی بماند، ممکن است سوزش سر دل در مادران باردار بیشتر شود و همچنین باعث اسیدی شدن معده آن ها گردد. بنابراین، بهتر است که مادران باردار در زمان های طولانی بین وعده های اصلی غذایی خود، مصرف مواد غذایی مناسب و سالم را فراموش نکنند. علاوه بر این موارد، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که گرسنگی طولانی مدت می تواند منجر به احساس خستگی مادر بو فرزند داخل رحم او شود. مصرف نوشیدنی های سالم مانند شیر بادام، آب انگور، آب سیب و آب هویج ایده بسیار خوبی برای مادران در هفته سی و دوم بارداری است. همچنین، میان وعده های سالم مانند اسفناج پخته شده و ساندویچ پنیر، مرغ و سبزیجات سرخ شده باچربی کم هم برای مصرف مادران حامله در کل دوران بارداری بسیار خوب است.
در هفته سی و دوم بارداری، قبل از هر چیز شما به عنوان یک مادر باردار متوجه گذر سریع زمان خواهید شد، که شما را به سمت در آغوش گرفتن فرزندتان سوق می دهد. پس تا آنجا که امکان دارد در این وقت باقی مانده توجه خاصی به سلامت خود و فرزندتان کرده و مراقب تغذیه روزانه خود باشید، تا فرزند سالم و بی نقصی را به دنیا بیاورید!

فیلم برش اپیزیاتومی ، پربازدیدترین فیلم زایمان طبیعی را در فیلم زایمان طبیعی و برش اپیزیاتومی دنبال کنید.

 

نظر (14)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. زهرا

سلام من هفته سی و دو هستم وزنم اصلا بیشتر نشده حرکات بچه مو کاملا حس میکنم برای سونو وقت گرفتم ولی خیلی نگرانم میشه کسی راهنمایی کنید؟

 1. مامانم    زهرا

سلام
افزایش وزن شما دلیل بر سلامت بودن یا نبودن جنین نیست، مطمدن باشین جنینتون حالش خوبه به شرطی که مامانش استرس نداشته باشه.

 1. زهرا

عالی است منم توی هفته ۲۹ رفتم سونومقدار آ ب دوره بچه کمی زیاد شده این باعث زایمان زود رس یا نه

 1. مامانم    زهرا

سلام
زیاد شدن آب در سه ماه سوم طبیعی هست که اگر کمی بیشتر بشه مقدار ، احتمال پنجاه درصد خود به خود برطرف میشه، هفته بعد برین دوباره سونو اگر کم نشده بود به پزشکتون اطلاع بدین تا اقدامات لازم رو انجام بدن .

 1. معصومه

سلام من هفته ی 31بارداری هستم و عفونت قارچی زرد رنگ بدبودارم و مایع آمنیوتیکم هم بیشتراز حد معمول هست آیا باعث زایمان زود رس میشود؟

 1. مامانم    معصومه

عفونتتون باید حتما درمان بشه و درباره آب بله میتونه باعث بشه و اگر بیش از حد زیاد باشه پزشک میتونه مقداری رو خارج کنه.

 1. نسرىن

ازماىشم عفونت نشان دادھ چىکارکنم؟ممنون مىشم اگھ راھنماىى فرماىىد؟؟

 1. مامانم    نسرىن

عفونت در بارداری خطرناکه باید سریعا به پزشکتون اطلاع بدین تا درمان بشه.

 1. نسرىن

سلام من درھفتھ 32ھستم لثم چرک کردھ چىکار کنم؟؟؟

 1. مامانم    نسرىن

سلام
حتما سریعا به پزشکتون مراجعه کنید.

 1. زهرا

سلام من هفته سی دوم هستم ۱۹ سالمه پسر دارم ولی رفتم دکتر میگه شکمت خیلی کوچیکه نگرانم

 1. مامانم    زهرا

سلام
شکم کوچیک به معنی غیرطبیعی بودن نیست، میتونین از طریق سونوگرافی مطمئن بشین که رشد بچه تون خوب بوده یا نه

 1. سیما

سلام و خسته نباشید, من 25 سالمه و در هفته 32 بارداری هستم , آیا خوردن قرص امگا 3 بدون تجویز پزشک برای جنین خوبه استفاده کنم یا نه؟

 1. کارشناس مامانم    سیما

سلام عزیزم , به دلیل مکمل بودن میتونین استفاده کنین.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location