امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته سی و یکم بارداری (بخش اول)

مادر و جنین در هفته سی و یکم بارداری (بخش اول)

هفته گذشته برای شما مادر باردار و جنین داخل شکمتان هفته دشواری بوده ، ما شما را به خواندن مادر و جنین در ماه هشتم بارداری – هفته سی ام دعوت می کنیم تا بدانید هفته گذشته چه در وجودتان رخ داده است.

آیا می دانید که چرا فرزند داخل رحم شما در هفته سی و یکم بارداری، این قدر دست و پا می زند؟ آیا تحمل این حرکات فرزندتان برای یک شما سخت است؟ جالب است به عنوان یک مادر باردار بدانید که تمام مادران در این دوره از بارداری خود از حرکت زیاد و دست و پا زدن فرزند داخل رحمشان شکایت می کنند، زیرا در هفته سی و یکم بارداری، جنین شما با حرکت کردن در داخل شکم مادر، خود را مشغول می کند. اما یادتان باشد که حرکات زیاد و دست و پا زدن فرزندتان تنها تغییری نیست که در طول هفته سی و یکم بارداری رخ می دهد. در ادامه این مقاله، درباره هفته سی و یکم بارداری و تغییراتی که بدن مادر و فرزند داخل رحم او تجربه خواهد کرد، صحبت می کنیم.

تغییرات بدنی مادر در هفته سی و یکم بارداری:

در ادامه این مقاله برخی از تغییرات رایج و علائم دوران باداری که ممکن است مادران در هفته سی و یکم بارداری خود تجربه کنند، بیان شده است که مهم ترین این علائم عبارتند از:
• گرفتگی عضلات پاهای مادر باردار
• به وجود آمدن سوء هاضمه
• داشتن خواب آشفته در این دوره از بارداری
• بروز احساس تنگی نفس در مادر باردار
• تکرر ادرار
• نشت مایع رقیق از سینه های مادر باردار 
• بیشتر شدن ادم (تورم در پاها و دست های مادران حامله)

تغییرات ایجاد شده در بدن مادر با ورود به هفته سی و یکم بارداری: 

می توان ادعا کرد که با ورود به هفته سی و یکم بارداری مادران تقریبا دو ماه فرصت دارند تا فرزند خود را به دنیا آورند، اما به علت وجود دلایل زیاد ممکن است تاریخ زایمان خیلی نزدیک تر یا دیرتر اتفاق افتد. به خاطر داشته باشید که هنوز زمان زیادی باقی مانده است تا فرزند شما بتواند دوره های رشد خود را کامل کند. همچنین، به یاد داشته باشید که به دست آوردن اطلاعات کافی در مورد رژیم غذایی مناسب برای مادران حامله در هفته سی و یکم بارداری آن ها، کمک زیادی به رشد و تکامل فرزند داخل رحمشان خواهد کرد.
بدن مادر حامله با ورود به هفته سی و یکم بارداری، برخی از تغییرات عمده را تجربه خواهد نمود. برای نمونه با ورود به این هفته از دوران بارداری، به دست آوردن وزن اضافی برای مادر حامله امری طبیعی است، چون یک زن باردار به طور متوسط باید در حدود 9 الی 12 کیلو اضافه وزن را در طول دوران بارداری خود به دست می آورد. همچنین، مادران حامله در طول دوران بارداری خود ممکن است احساس کنند که شکمشان همواره پر است. این حالت به دلیل حرکت چند سانتی متری رحم به سمت بالا و هل دادن اندام های داخلی بدن مادران باردار اتفاق می افتد. علاوه بر این مورد، بر اثر فشار رحم و تغییر مکان اندام های داخلی، بروز تنگی نفس هم در زنان باردار رایج است. به همین دلیل، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که تکرار نفس کشیدن عمیق و اصولی برای مبارزه با تنگی نفس در زنان باردار بسیار مهم است. 
همچنین رحم مادران حامله در هفته سی و یکم بارداری، هم با هل دادن مثانه به سمت پایین، ذخیره شدن ادرار را در بدن این زنان با مشکل مواجه می کند. در نتیجه، به وجود آمدن این مشکل در بدن خانم های باردار سبب تکرر ادرار و مراجعه پی در پی آن ها به دستشویی می شود. هنگامی که یک مادر باردار برای ادرار کردن به دستشویی مراجعه می کند، باید برای چند ثانیه صبر کند تا مثانه ی او کاملا خالی شود. جالب است به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که این عمل، به شما کمک خواهد کرد تا کمتر نیاز به تخلیه مثانه خود داشته باشید.
علاوه بر این موارد، با ورود مادران باردار به هفته سی و یکم بارداری، کمر درد وحشتناکی هم در بدن آن ها به وجود خواهد آمد. این حالت به دلیل گسترش یافتن رحم به سمت پایین و وارد کردن نیروی زیاد به ستون فقرات مادر بوده و باعث انحنای غیر طبیعی کمر مادران باردار خواهد شد. در نتیجه، کمر درد شدیدی را در این مادران به وجود می آورد. اما، به خاطر داشته باشید که همین تغییرات جدید و کمر درد به وجود آمده در هفته سی و یکم بارداری، به لگن مادر باردار اجازه می دهد تا شل شده و برای انجام روند زایمان طبیعی راحت تر آماده شود.

با افزایش هورمون های بارداری در بدن مادران، جریان خون هم به سمت شکم آن ها زیاد شده و رگ های این قسمت از بدن را متورم می کند. در صورت شدت گرفتن جریان خون در این نواحی از بدن می تواند منجر به واریسی شدن رگ های شما گردد. در نهایت، به یاد داشته باشید که انجام پیاده روی منظم روزانه برای حفظ میزان گردش خون در زنان حامله بسیار مهم است.
به دلیل بروز همین تغییرات اساسی در بدن مادر باردار او در اغلب موارد احساس خستگی شدیدی می کند. اکثر پزشکان متخصص زنان و زایمان هم این خستگی را بیشتر به گردن افزایش هورمون مخصوص دوران بارداری در بدن مادران می اندازند! درست است که افزایش این هورمون ها باعث شل شدن مفاصل و رباط های دست و پای مادران باردار شده و حالت فراموشی را هم در زنان حامله به وجود می آورد، اما به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقات ناگواری، شما خودتان باید در انجام کارهای مختلف روزانه خود، دقت فوق العاده ای داشته باشید. در واقع، به خاطر داشته باشید که شما می توانید با کم کردن سرعت راه رفتن خود بر روی سطح های لغزنده و یا احتیاط نمودن در طی دوش گرفتن در حمام از بروز این اتفاقات ناگوار در دوران بارداری خود جلوگیری کنید. 
همچنین، مادران حامله با ورود به هفته سی و یکم بارداری ممکن است ناراحتی زیادی را در تمام قسمت های بدنشان تجربه کنند. بروز این حالت در هنگام خواب، بیشتر محسوس می باشد که شما مادر باردار می توانید برای کم کردن ناراحتی شبانه بین زانو و زیر شکم خود یک بالش کوچک قرار دهید. اگر هم گرفتگی عضلات پای شما آن قدر شدید بود که نصف شب شما را از خواب بیدار کرد، سعی کنید تا مدتی بر روی یک سطح سرد بایستید. معمولا، پایین بودن سطح کلسیم و منیزیم در بدن زنان حامله منجر به بروز گرفتگی عضلات پا می شود. به همین دلیل، در برخی موارد ممکن است درمان این نوع گرفتگی ها در اعضای بدن زنان باردار نیاز به مدیریت دکتر متخصص زنان و زایمان و مصرف مکمل های ویتامینی داشته باشد.

hafte-31-bardari2.jpg

آیا مانند سایر مادران باردار، شما هم به تازگی همه چیز را فراموش می کنید؟ با ورود به هفته سی و یکم بارداری، استرس حمل یک نوزاد در شکم که همراه با کمبود خواب است، می تواند منجر به احساس خستگی مستمر در زنان حامله شود. مغز نیز در این حالت، کندتر کار کرده و باعث می شود که مادر باردار همه چیز را فراموش کند. به عنوان مادر بارداری که وارد سه ماهه سوم دوران بارداری خود شده اید، به خاطر داشته باشید که فراموش کردن و کندی کار حافظه خود را می توانید با نوشتن و یادداشت کردن همه چیز بر روی یک دفتر کنترل نمایید. همچنین، شما هم مانند سایر زنان باردار می توانید از دوستان و خانواده با تجربه خود در این باره کمک گرفته و کارهای خود و فرزندتان را مدیریت نمایند.
بروز انقباضات براکستون هیکس در طول هفته سی و یکم بارداری که با عنوان "انقباضات عمل" شناخته می-شود، هم بسیار شایع است و تا زمانی که دردناک نباشد، برای مادر باردار و فرزند داخل رحم او بی ضرر خواهد بود. علاوه بر این، ترشح موکوس سفید رنگ از بدن زنان حامله هم با ورود به سه ماهه سوم دوران بارداری بسیار رایج است. به عنوان یک خانم باردار به خاطر داشته باشید که اندازه ترشحات این مایع سفید رنگ تا زمانی که زیاد نشده و خونریزی شدیدی به دنبال نداشته باشد،طبیعی است.
جنین در هفته سی و یکم بارداری در داخل رحم مادر برای به دست آوردن فضای بیشتر، به اطراف خود فشار وارد می کند، به همین دلیل سوزش سردل هم در این دوران یک اتفاق معمولی به شمار می رود. برای حل این مشکل، در این دوره از بارداری معمولا پزشکان مکمل های آنتی اسیدها را به رژیم غذایی مادر باردار اضافه می کنند. یادتان باشد که کاهش مصرف غذاهای اسیدی و چرب برای جلوگیری از سوزش سردل در زنان حامله بسیار مفید خواهد بود. یبوست نیز یک مشکل شایع در طول هفته سی و یکم بارداری به شمار می رود که مصرف زیاد فیبر و نوشیدن مقدار زیاد آب، هم از بروز این مشکل در بدن زنان باردار جلوگیری خواهد کرد. 
آیا شما به عنوان یک زن باردار در پوشیدن کفش های قدیمی خود دچار مشکل شده اید؟ آیا هنوز هم در پاها و دست های خود احساس تورم می کنید؟ به یاد داشته باشید که بروز تورم در دست ها و پاهای مادران در دوران بارداری، در بین تمام زنان حامله کاملا رایج است. این شکل از حدود 27 هفتگی دوران بارداری شروع شده و تا زمان تولد نوزاد هم ادامه می یابد. نوشیدن مقدار زیاد آب و کاهش مصرف غذاهای شور در مدیریت کاهش تورم بدن مادران در دوران بارداری زنان بسیار مهم است.

تغییرات جنین در این هفته را در مادر و جنین در هفته سی و یکم بارداری- ماه هشتم (بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظر (15)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. اوتی

سلام من هفته ۳۱ بارداری هستم شب موقع خواب همش پاهام میگیره به حدی که با داد بیدار میشم چیکار کنم؟

 1. مامانم    اوتی

سلام
حتما به پزشکتون اطلاع بدین

 1. هانی

سلام ببخشید من هفته 31 بارداری هستم و تاریخ اخرین قاعدگیمو فراموش کردم ایا برایه زایمانم مشکل ایجاد میکنه؟؟؟

 1. مامانم    هانی

سلام
نه مشکلی پیش نمیاد و سونوگرافی میتونه در فهمیدن سن جنین کمکت کنه

 1. شیوا قاسم زاده

شیوا سلام خسته نباشید من هفته 31 بارداری هستم بعضی وقتا فشاری به مثانه م میشه که احساس تکررادرار میکنم آیا عادی هست؟وبه تازگی هم شبا موقع خواب هر 20 دقیقه پهلو به پهلو میشم .

 1. مامانم    شیوا قاسم زاده

سلام
در اواخر بارداری فشاری که به مثانه میاد این حس رو به مادر میده، پهلو به پهلو شدن هم اشکالی نداره.

 1. فرخنده عزیزی

سلام فرخنده عزیزی هستم ممنون از مطالب جاب شما

 1. مامانم    فرخنده عزیزی

خواهش میکنم سلامت باشید

 1. مامان مسلم

واااا ی خیالم راحت

 1. خاطره خسروپناه

مطالب مفیدی بود ممنونم

 1. مامانم    خاطره خسروپناه

سلامت باشید

 1. تیام

سلام من در هفته ۳۱ بارداری هستم بچه کم تکون می خوره عادیه یا نه

 1. مامانم    تیام

سلام
اگه توی سونوگرافی ها همه چیز مرتبه و از اول جنین حرکاتش زیاد نبوده که الان کم بشه، جای نگرانی نیست، با پیشرفت بارداری جای بچه تنگ میشه و نمیتونه زیاد حرکت کنه ولی اگه تکون نخوردن زیاد طول کشید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 1. مائده

سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت بسیار خوبتون , من در هفته 31 بارداری هستم , آیا من میتونم الان آمپول کزار بزنم یا باید زودتر میزدم؟

 1. کارشناس مامانم    مائده

سلام عزیزم , اگه از آخرین باری که آمپول کزار رو زدین 10سال گذشته باشه بهتره بزنین.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location