امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته بیست و نهم بارداری(بخش اول)

مادر و جنین در هفته بیست و نهم بارداری(بخش اول)

شاید برایتان جالب باشد بدانید در هفته گذشته فرشته کوچکتان در خانه گرمش چه کارهایی انجام داده ، با خواندن مادر و جنین در ماه هفتم بارداری - هفته بیست و هشتم خواهید دانست که چه بر شما و جنینتان گذشته است.

معمولا با ورود به هفته بیست و نهم بارداری، شما فکر می کنید که کم کم به لحظه های آخر ماه های سخت و دشوار زندگی خود نزدیک می شوید. خوب است در چنین شرایطی به احساسات خود توجه بیشتری داشته باشید. آیا شما هم مانند سایر مادران باردار، در هفته بیست و نهم بارداری دچار هیجان بیشتری شده اید؟ لازم است بدانید که همراه با رشد فرزند داخل رحمتان این هیجان به وجود آمده در ذهن شما تورم دست ها و پاهایتان و البته برآمدگی شکمتان هم روز به روز در حال رشد خواهد بود، طوری که در برخی از روزها ممکن است احساس کنید که دیگر نمی توانید بزرگ تر شدن شکم خود را بدون ترکیدن پوست بدنتان تحمل نمایید. اما آگاه باشید که در ماه های آخر دوران بارداری هر اتفاق غیرمنتظره ای ممکن است برای شما و فرزند داخل رحمتان به وجود آید، چون در این دوران بدن شما دیگر به اندازه کافی انعطاف پذیر شده و خود را برای انجام روند زایمان طبیعی آماده می کند. در واقع، می توان ادعا کرد که انعطاف پذیری بدن مادر با توجه به تغییرات دوران بارداری بیشتر شده و امکان دارد مشکلاتی به وجود آورد. در نهایت، شما باید به عنوان یک مادر باردار بدانید که اینک و با ورود به هفته بیست و نهم بارداری خود ایجاد شدن هر تغییری در بدنتان هم ضروری است و نباید جلوی آن را هم بگیرید.
همچنین، در بدن شما یکی از بزرگ ترین معجزات جهان در حال اتفاق افتادن است. تا به امروز، شما یکی از کسانی بودید که با دیدن بارداری خانمی دیگر انگشت حیرت به دهان می گرفتید، اما حالا خودتان هم این روزهای تلخ و شیرین را پشت سر گذاشته و تا حد زیادی هم در زندگی خود فروتن شده اید. در واقع، مدتی است که برای آفریدن نقش جدیدی به نام مادر بودن، از جان خود مایه می گذارید. مریل استریپ، در مورد زمان مناسب مادر شدن می گوید: "همه مادران در زندگی خود دارای یک اثر بسیار خلاق انسانی هستند که به موقع خود به خود محقق خواهد شد." در واقع، این کارشناس مسائل انسانی ادعا می کند که با فرا رسیدن وقت مناسب بارداری، مادر همه احساسات و خواسته های خود را کنار می گذارد و توقعات او هم به شدت کاهش می یابد.

تغییرات ایجاد شده در بدن مادر در هفته بیست و نهم بارداری :

با ورود به هفته بیست و نهم بارداری، اکنون زمان آن فرا رسیده است در حالت ایستاده دیگر پاهای شما در زیر شکم رو به رشدتان ناپدید شود. این درست زمانی است که بارداری شما با بزرگ تر شدن شکم در حال رشدتان، کاملا مشهود می شود و علائم ظاهری حاملگی هم به معنای واقعی کلمه در بدنتان پدیدار خواهد شد. از زمان ورود به هفته بیست و نهم بارداری تا فرا رسیدن روز زایمان، جنین داخل رحم شما به رشد خود ادامه خواهد داد و اندازه او در مقایسه با امروز، تقریبا دو برابر تغییر خواهد کرد. پس، خودتان را برای رشد بیشتر فرزند داخل رحمتان و همچنین زیاد شدن دست اندازهای رحمی در هفته های آینده آماده کنید. به غیر از تغییراتی که در هفته بیست و نهم بارداری در بدن هر مادر حامله ای به وجود می آید، شما ممکن است برخی از علائم و نشانه های تازه ای را که مرتبط با حاملگی شما است، در بدن خود احساس کنید. برخی از مهم ترین این تغییرات عبارتند از:
• از آن جایی که رحم مادر حامله در هفته بیست و نهم بارداری با سرعت بیشتری در حال رشد است، بنابراین، اندازه آن هم با سرعت بسیار بالایی توسعه یافته و به نزدیکی قفسه سینه مادر خواهد رسید. به همین دلیل ممکن است مادر باردار در ماه های آخر این دوران، در نفس کشیدن عمیق دچار مشکل شود. جالب است بدانید که در حال حاضر، شما می توانید اندازه رحم خود را حدود 4 اینچ بالاتر از ناف احساس کنید.
• رحم مادر حامله با بزرگ شدن، از سمت انتهایی فشار زیادی را به قسمت های پایین بدن وارد می کند که تحمیل شدن این فشار حاصله به مثانه و لگن، سبب به وجود آمدن تکرر ادرار و گرفتگی عضلات پا خواهد شد. البته، بروز جنین شرایطی برای شما به عنوان یک مادر باردار، درد جدیدی نیست.
• با ورود به هفته بیست و نهم بارداری، تغییرات به وجود آمده در میزان ترشح هورمون های بدن مادر باردار باعث خشک شدن و ترک برداشتن پوست او خواهد شد که بروز خارش و همچنین، برخی از جوش ها هم از علائم خشکی پوست در ماه های آخر دوران بارداری می باشند. به خاطر داشته باشید که اصلا جای نگرانی نیست. در واقع، مهم نیست که این احساس خارش چقدر وسوسه انگیز است و شما را اذیت می کند، چون شما هم مانند بسیاری از مادران باردار می توانید با پیدا کردن یک مرطوب کننده خوب، پوست خود را هیدراته(پر آب) کرده و سالم نگه دارید. اما در صورتی که نتوانستید برای خودتان در این مورد کاری انجام دهید، حتما با پزشک معالج خودتان مشورت کنید، چون خارش شدید و دراز مدت پوست در دوران بارداری، می تواند نشانه ای از وجود یک اختلال نادر کبدی در مادران باردار باشد، که با عنوان "کلستاز زنان" شناخته می شود. اما در نهایت، این را بدانید که در صورت بروز خارش شدید در پوست بدنتان، نیازی به احساس وحشت و نگرانی نیست، چون احساس خارش در دوران بارداری به ویژه در ماه های آخر این دوران، بسیار شایع است.

hafte-29-bardari3-1.jpg

• معمولا شما به عنوان یک مادر حامله با ورود به هفته بیست و نهم بارداری خود نیاز به استفاده از پدهای جذب کننده در ناحیه سینه خود پیدا خواهید کرد، چون در حال حاضر، ممکن است شیر آغوز از سینه شما شروع به نشت کردن نماید و رنگ آمیزی لباس شما را به هم بزند. اما به عنوان یک مادر باردار یادتان باشد که برخی از زنان ممکن است هرگز در طول دوران بارداری خود، نیازی به استفاده از پد پیدا نکنند، که شما هم می توانید یکی از این مادران باشید.
• علاوه بر این موارد، در هفته بیست و نهم بارداری نوک سینه های مادران حامله هم ممکن است، تیره-تر شود. جالب است به عنوان یک مادر باردار بدایند که این اتفاق به دلیل جریان یافتن خون بیشتر در رگ های پستان بروز خواهد کرد.
• مهم ترین نکته در مورد هفته بیست و نهم بارداری این است که مادران باردار باشد در این دوره از بارداری خود، به علائم و نشانه های عفونت ادراری در بدنشان دقت زیادی بکنند، زیرا بدن مادران در سه ماهه سوم دوران بارداری، بیشتر از سایر زمان ها مستعد ابتلا به عفونت ادراری می باشد.
• همچنین، با ورود به هفته بیست و نهم بارداری ممکن است سوزش سر دل نه تنها در طول روز شما را به زحمت بیاندازد، بلکه ممکن است در طول شب هم چندین بار شما و همسرتان را بیدار کند.به همین دلیل، سعی کنید که در ماه های آخر دوران حاملگی، خود را از مصرف مواد غذایی سنگین دور نگه دارید. به خاطر داشته باشید که خوردن مواد غذایی مغذی آن هم در اندازه های کوچکی که فقط بتواند احساس گرسنگی را در شما از بین ببرد، به حل این مشکل کمک زیادی خواهد کرد.
• علاوه بر این موارد، به یاد داشته باشید که انجام اقدامات ویژه برای مقابله با مشکل یبوست و هموروئید (که ویژگی مشترک در تمام ماه های دوران بارداری می باشد) مخصوصا در سه ماهه سوم این دوران بسیار ضروری است. برای حل این مشکل، افزایش مصرف مایعات به همراه غذاهای پرفیبر که مسئولیت کارکرد خوب روده ها را در انسان ها به عهده دارند، چاره این مشکل خواهد بود. در نهایت، یادتان باشد که مصرف ماست هم می تواند در مدیریت یبوست و هموروئید در بدن شما تا حد زیادی مفید باشد.
• همچنین، با بروز تغییرات زیاد در میزان ترشح هورمون های مختلف بدن با ورود به هفته بیست و نهم بارداری، ناخن های مادران باردار خشک و شکننده شده و به نظر می رسد که رشد بیشتری هم دارند. با نگاهی مثبت به این اختلالات، شما بهانه ای برای افراط در پدیکور و مانیکورکردن ناخن های خود پیدا خواهید کرد.
• هنگامی که شریک زندگی شما می گوید، در این دوره از بارداری دمای بدنتان به شدت افزایش یافته است، گفته های او را رد نکند، چون دمای هسته بدن مادران باردار ممکن است با توجه به افزایش حجم خون زیاد شود. از این رو وقتی همسرتان ادعا می کند که بدن شما بیش از حد گرم شده است حرف او را قبول کنید.

آنچه برای جنینتان در این هفته رخ میدهد را در مادر و جنین در ماه هشتم بارداری – هفته بیست و نهم (بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. لیلا

سلام و احترام خدمت مامانم , من 30 سالمه و در هفته 29 بارداری هستم , به تازگی مشکلات واریسی پیدا کردم میخواستم بدونم دلیل این مشکل چی میتونه باشه؟

  1. کارشناس مامانم    لیلا

سلام عزیزم , دلیل ظاهر شدن مشکل واریسی در این ماه :
• تحمیل شدن فشار زیاد بر روی وریدهای لگنی مادران باردار
• شل شدن بیش از حد عضلات به دلیل بروز تغییرات هورمونی در بدن مادران باردار
• ایستادن مادران حامله بر روی پاهای خود و برای مدت طولانی

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location