امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری(بخش سوم)

مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری(بخش سوم)

امیدواریم که خواندن مادر و جنین در ماه هفتم بارداری - هفته بیست و هشتم (بخش دوم) برای شما مادر باردار مفید بوده باشد.

مراقبت از مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری:

در هفته بیست و هشتم بارداری، جنین ممکن است با پرتاب کردن ضربات مشت و لگد و یا پانچ شما را وحشت زده و متعجب کند، چون او در این مرحله کاملا فعال بوده و ممکن است بخواهد با استفاده از یک الگوی جنبشی، حس حرکت خود را توسعه دهد.
پس به عنوان يك مادر حامله سعی کنید تا در این مرحله از دوران بارداری خود با آگاهی از حرکات فرزندتان، با او رابطه احساسی و نزدیکي برقرار کنید. با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری خود این نکته مهم را هم به خاطر بسپارید که از اين به بعد برای شما بسیار مهم است که هميشه در موقعیتی قرار گیرید که نزدیک پزشک معالج خود باشید تا بتوانید در صورت بروز مشکلاتي در بدن خود و يا سلامت فرزندتان با او تماس گرفته و کمک بخواهید. نکته دیگری که در هفته بیست و هشتم بارداری بسیار مهم است، افزایش میزان خارش پوست بدن مادر حامله می باشد که بروز اين حالت طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی ندارد. اما در صورتی که خارش شدیدتر شد و شما به عنوان يك مادر باردار نتوانستید آن را تحمل کنید، بدانید که اين حالت نشانه ای از بروز اختلال نادر کبدی "کلستاز" در شما است. در صورت بروز چنين حالتي حتما با دکتر معالج خود تماس گرفته و برای رد هر گونه عوارضی با او مشورت کنید.

فعالیت های سرگرم کننده برای مادران در هفته بیست و هشتم بارداری:

سعی کنید تا در هفته بیست و هشتم بارداری خود ارتباط زیادی را با زنان همسایه و یا دوستان نزدیک خود برقرار نماید، چون ممکن است اطلاعات زیادی را در مورد نزدیک شدن روز زایمان از آن ها دریافت کنید. همچنین، با انجام این کار شما به عنوان یک مادر حامله می توانید با به اشتراک گذاشتن تمام فراز و نشیب-های دوران بارداری، معضلات تهیه پوشک بچه، روش درست تغذیه نوزاد و بسیاری از مشکلات دیگر را هم با آن ها مطرح كنيد و برای بعد از زایمان یک همدم خوب براي خودتان و یک هم بازی مناسب برای فرزندتان داشته باشید.

آزمایشاتی که مادران بايد در هفته بیست و هشتم بارداری انجام دهند:

هفته بیست و هشتم بارداری، زمان مناسبي برای انجام دادن آزمایش و تست های بارداری است، تا بیشتر مطمئن شوید که همه شرایط برای حفظ سلامتي شما و فرزندتان خوب است. با در نظر گرفتن عوامل خطرزای دوران بارداری و میزان استعداد بدن خود در مورد مبتلا شدن به مشکلات، پزشک معالج شما ممکن است انجام آزمایش خون را حتي چند بار در طول يك هفته تکرار کند. این آزمایشات ممکن است شامل غربالگری HIV، سیفلیس، کلامیدیا، سوزاک و تست عفونت های دیگر باشد. به عنوان يك مادر باردار هميشه به ياد داشته باشيد كه وجود اين مشكلات در بدن شما برای جنین داخل رحمتان بسیار خطرناک است. در نهايت، مراقب باشید که در هفته بیست و هشتم بارداری، هر یک از آزمایشات خون توصیه شده توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و یا پزشک معالج خود را از دست ندهید.

hafte-chaharom-a2-4.jpg

چگونگي حل مشکلات سه ماهه آخر دوران بارداري:

در ادامه این مقاله، چند راهنمایی ساده که ممکن است کمک کند تا شما مادر حامله در هفته بیست و هشتم بارداری خود بتوانید با مشکلات سه ماهه سوم اين دوران برخورد بهتری داشته باشید بیان شده است که مهم ترين اين راه كارها عبارتند از:
• هرگز به عنوان یک مادر حامله سعی نکنید كه برای مدت طولانی در یک موقعیت بنشینید، بایستید و یا بخوابید، چون قرار گرفتن در یک موقعیت ثابت روند گردش خون را به تمام قسمت های مختلف بدن شما مختل خواهد کرد.
• همچنين، به یاد داشته باشید که در دوران بارداری زیبایی یک مادر حامله به جمع کردن پاهایش در زمان نشستن نیست، چون این حالت ممکن است سبب قطع گردش خون به رگ های پاها که در حال حاضر تنگ تر شده اند، شود و آن ها را دردناک تر کند.
• همیشه و در کل دوران بارداری خود سعی کنید تا وزن خود کنترل نمایید، چون افزایش بیش از حد وزن می تواند مشکلات زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد.
• در دوران بارداری سعی کنید تا خوردن وعده های غذایی سبک تر و بیشتر را به جای خوردن 3 وعده غذای سنگین جایگزین کنید.
• نوشیدن مقدار زیادي آب و مایعات دیگر را در هفته بیست و هشتم بارداری مانند هفته های قبل اين دوران فراموش نکنید.
• سعی کنید تا رژیم غذایی شما در هفته بیست و هشتم بارداری هم غنی از فیبر باشد.
• علاوه بر اين موارد، به عنوان يك مادر باردار به ياد داشته باشيد كه هنوز هم تا پایان دوره بارداری و زمان زایمان خود، از بلند کردن اشیا سنگین خودداری کنید.
• سعی کنید تا آنجا که امکان دارد در زمان خواب بر روی سمت چپ بدن بخوابید.
• به عنوان يك مادر باردار سعي كنيد تا مواد غذایی که شامل مقدار کافی از ویتامین C هستند، را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید.
• همچنين، سعی کنید تا در سه ماهه سوم دوران بارداری خود از لباس های راحت مخصوص بارداری استفاده کنید، به ویژه لباس هایی که در اطراف شکم و قفسه سینه آزاد باشند.
• در هفته بیست و هشتم بارداری هم مانند هفته هاي گذشته، پیاده روی و ورزش کردن منظم را هم فراموش نکنید.

نکاتی برای راهنمایی کسانی که به زودی پدر خواهند شد:

آخرین کاری که یک همسر و يك پدر خوب می تواند در طول دوران پر از فراز و نشیب بارداری برای همسر حامله خود و فرزند داخل رحم او انجام دهد، این است که در هنگام زایمان هم نزديك شریک زندگی خود باشد. اگر به عنوان يك پدر دلسوز می خواهید به شریک زندگی خود در طول روند زایمان هم کمک زیادی نمایید، سعی کنید حتي در زمان قبل از آماده شدن او برای انجام عمل زایمان هم همواره همراه او باشید. به یاد داشته باشید که شما به عنوان یک همسر و پدر خوب، می توانید در دوران بارداری همسرتان، با خواندن کتاب و همراهی نمودن او در هنگام تماشای فیلم و یا به وجود آوردن شرایطی برای صحبت کردن همسر خود با دوستانی که دارد، به او کمک زیادی بکنید.
سعی کنید تا در دوران بارداري همسرتان، تمام انتظارات منطقی او را برآورده کرده و با تمرین تکنیک های تمدد اعصاب، در پشت سر گذاشتن این دوران سخت به او و فرزندتان کمک کنید. به عنوان يك پدر به یاد داشته باشید که مانند تمام جوانب دیگر بارداری، روش زایمان و همچنين مدت زمان انجام زایمان هم از زنی به زن ديگر متفاوت است. شما نباید انتظار داشته باشید که همه اتفاقات به وجود آمده در هفته بیست و هشتم بارداری شما بر طبق برنامه از پیش تعیین شده اتفاق بیافتد. در برخی مواقع، شریک زندگی شما ممکن است برای کمک به انجام عمل زایمان طبیعی به کمک بیشتر شما نیاز داشته باشد و يا پزشک معالج همسرتان، برای تولد فرزندتان بسته به موقعیت و اندازه او، سلامت جسمی و مسائل دیگر، روش سزارین را انتخاب کند. در هر صورت، شما به عنوان يك پدر دلسوز بايد در كنار همسر و فرزند خود باشيد.
در نهايت، به عنوان یک همسر و پدر خوب بدانید که چگونه می توانید در شرایط بحرانی به کمک همسرتان بشتابید، چون پشتیبانی شما در دوران بارداری و انجام عمل زایمان معنای زیادی را برای شریک زندگی شما خواهد داشت و خاطره به یاد ماندنی برای او به وجود خواهد آورد.

 

نظر (10)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. ریحان

سلام هفته بیست و هشتم هستم و جنینم بسیار پایین اومده
میخواستم ببینم آیا ممکنه زایمان زود رس اتفاق بیفته؟

  1. مامانم    ریحان

سلام
استراحت کنین به حالت درازکش و پاهاتون رو در سطح بالا قرار بدین و توکلتون به خدا باشه که حافظ همه نی نی ها و مامان هاست.

  1. زهرا قادری

سلام دوستان من هفته 28 بارداری هستم وزن جنین 900گرم آیا خیلی کمه چیبخورم هم خودم هم جنین وزن بگیره

  1. مامانم    زهرا قادری

سلام
وزنی که سونوگرافی ها اعلام میکنن همیشه درست نیست و وزن جنین شما هم خوب نیست برای افزایش وزن خودتون هم عجله نکنید از این هفته به بعد وزنتون بیشتر میشه، سعی کنید مواد غذایی مقوی بخورید و غذاهایی که ارزش غذایی پایین دارن رو کمتر بخورین، شیره...

سلام
وزنی که سونوگرافی ها اعلام میکنن همیشه درست نیست و وزن جنین شما هم خوب نیست برای افزایش وزن خودتون هم عجله نکنید از این هفته به بعد وزنتون بیشتر میشه، سعی کنید مواد غذایی مقوی بخورید و غذاهایی که ارزش غذایی پایین دارن رو کمتر بخورین، شیره خرما در وزن گیری جنین میتونه کمک کننده باشه به شرطی که فشارخون بالا نداشته باشین.

ادامه مطلب
  1. لیلاجمشیدی

سلام خسته نباشیدمن هفته ۲۸بارداریوهستم ایااین هفته هم سونوگرافی داره

  1. مامانم    لیلاجمشیدی

سلام
هر بار که میرین دکتر اگه لازم بدونن براتون سونوگرافی تجویز میکنن.

  1. ارزو

سلام من بیست وهشت هفته است که باردارم میشه بگید دقیق چندماهمه؟

  1. مامانم    ارزو

ماه های بارداری
1. یک ماه تمام/ 30 روز: 4 هفته و 2 روز
2.دو ماه تمام/60 روز : 8 هفته و 4 روز
3. سه ماه تمام / 90 روز : 12 هفته و 6 روز
4. چهار ماه تمام / 120 روز : 17 هفته و 1 روز
5. پنج ماه تمام / 150 روز : 21 هفته و 3 روز
6.شش ماه تموم / 180...

ماه های بارداری
1. یک ماه تمام/ 30 روز: 4 هفته و 2 روز
2.دو ماه تمام/60 روز : 8 هفته و 4 روز
3. سه ماه تمام / 90 روز : 12 هفته و 6 روز
4. چهار ماه تمام / 120 روز : 17 هفته و 1 روز
5. پنج ماه تمام / 150 روز : 21 هفته و 3 روز
6.شش ماه تموم / 180 روز : 25 هفته و 5 روز
7. هفت ماه تموم / 210 روز: 30 هفته
8. هشت ماه تموم / 240 روز : 34 هفته و 2 روز
9. نه ماه تموم / 270 روز: 38 هفته و 4 روز
چون بارداری 9 ماه و 10 روزه : یعنی 38 هفته و 4 روز + 10 روز = 40 هفته تمام .
برای زایمان طبیعی :معمولا از 38 هفته منتظر درد های زایمان طبیعی هستیم.
برای سزارین : معمولا اجازه میدن 38 هفته پر بشه وداخل هفته 39 وقت سزارین میدن (مثلا 38 هفته و 1 روز...2 روز ....3روز ...)

ادامه مطلب
  1. زهرا

سلام و خسته نباشید , من 25 سالمه ودر هفته 28 م بارداری هستم , به تازگیا احساس سوزش در سردلم افزایش پیدا کرده آیا این مورد طبیعیه؟

  1. کارشناس مامانم    زهرا

سلام عزیزم , بله از علائم شایع که در این هفته از بارداری دیده میشه یکیش افزایش سوزش سردل مادر است و کاملا طبیعیه.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location