امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری (بخش دوم)

مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری (بخش دوم)

در مادر و جنین در ماه هفتم بارداری - هفته بیست و هشتم (بخش اول) آنچه در این هفته برای مادر اتفاق می افتد را خواندید ، در ادامه می خوانید ....

اختلال در عملکرد سمفیز پوبیس چیست؟

هر چند شنیدن نام سمفیز پوبیس برای اولین بار ممکن است هر مادر بارداري را دچار ترس و دلهره کند، اما خوب است بدانید که این کلمه چیزی جز یک اصطلاح ساده نیست که به اختلالات لگنی در مادران باردار مربوط مي شود. از آن جايي كه در دوران بارداری، مخصوصا در هفته بیست و هشتم بارداری، ترشح هورمونی به نام ریلاکسین در بدن مادران حامله افزایش می یابد، در نتيجه، اين هورمون می تواند رباط هایی را که مسئول نگه داشتن استخوان لگنی در جای مخصوص خود هستند، برای آرامش بیشتر مادر شل کند که این امر باعث بی ثباتی در مفصل لگن او شده و ممکن است به بروز احساسات عجیب و غریب در منطقه لگنی از جمله درد در اين منطقه از بدن مادر باردار منجر شود.
در هنگام بروز اختلال در عملکرد لگن، شما ممکن است در هنگام راه رفتن، ایستادن و یا در زمان پایین آمدن از تخت خود دچار مشکل شوید. اين مشكل می تواند به این دلیل باشد که مفاصل یک طرف بدن مادر باردار، بیشتر از طرف دیگر حرکت می کند و این امر باعث به وجود آمدن عدم تعادل در بدن او مي شود که احساس واقعا دردناکي خواهد داشت. اگر در هفته بیست و هشتم بارداری خود، وجود درد در مفاصل لگنی برای شما به عنوان یک مادر حامله غیرقابل تحمل شده باشد، حتما باید به پزشک متخصص زنان و زايمان مراجعه کرده و با او مشورت نمایید، چون او می تواند با تجويز کمربند پشتیبانی از لگن مادران باردار و یا ارائه برخی از تمرینات ورزشی، این مشکل را در بدن شما از بین ببرد.

بررسي عامل Rh در مادران حامله با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری:

شما به عنوان یک مادر باردار، در طول انجام آزمایشات مخصوص اين دوران ممکن است علامت های مثبت و یا منفي را در كنار نوع گروه خونی خود دیده باشید. به عنوان يك مادر باردار به ياد داشته باشيد كه بررسي اين علامت ها در دوران بارداری بسیار مهم است. از این رو اگر شما تا به حال به این نکته فکر نکرده اید، قبل از این که وقت خود را از دست داده و با مشکل روبرور شوید در این مورد با دکتر معالج خود مشورت کنید. عامل Rh در هر فرد ممکن است + یا - نشان داده شود که در علم پزشكي با عنوان عامل "رزوس" شناخته شده است. این نامگذاری به این علت است که این عامل موجود در خون افراد، برای اولین بار در میمون هایی به نام رزوس کشف شد. به عنوان یک مادر باردار این نکته مهم را به خاطر داشته باشید افرادی که به طور معمول دارای RH مثبت هستند، در دوران بارداری خود هم در صورت نیاز به خون، دچار هیچ مشکلی نخواهند شد، اما در مورد افرادی که Rh خون آن ها منفی است، بايد بدانيد كه اين افراد در صورت نیاز به خون نمی توانند از افرادي که دارای Rh مثبت هستند، خون دریافت کنند.
اگر یک زن دارای گروه خونی با عامل Rh منفی بوده و جنین داخل رحم او داراي عامل Rh مثبت در خون خود باشد، بدن مادر باردار ممکن است به این حالت واکنش نشان دهد، چون زمانی که سلول های خون توسط سیستم گردش خون مادر و از طریق جفت به بدن جنین راه می یابد، بدن او ممکن است به سلول های خونی به عنوان يك جسم خارجی واکنش نشان داده و با تولید آنتی بادی هايي بر علیه آن ها (پادتن Rh)، سبب از بین رفتن سلول های قرمز خون مادر باردار شده و روند بارداری و رشد جنین را از هفته بیست و هشتم به بعد دوران بارداری دچار مشکلات زیادی کند. به وجود آمدن این نوع خطر و مشکلات در مادرانی که برای اولین بار حامله شده اند بسیار کم است، اما در طول حاملگی های بعدی پادتن Rh ترشح شده از خون مادر در سراسر جفت انتشار یافته و با حرکت مداوم خود هم وارد جریان خون نوزاد در رحم مادر می شود. بنابراين، به عنوان يك مادر باردار دقت داشته باشيد كه همين شرايط خود عاملی برای تخریب و از بین بردن سلول های قرمز خون در جنین خواهد بود. به وجود آمدن عامل خطر در نوزادان با افزایش تعداد حاملگی های مادر بالا مي رود. پس، حتما به عنوان یک مادر باردار، پزشک معالج خود را از گزارشات آزمایش خونی خود که در هفته بیست و هشتم بارداری خود آماده كرده ايد، آگاه نمایید تا اگر خون شما نشانه هایی از وجود پادتن Rh را در خود نشان داد، دکتر متخصص زنان و زايمان، آمپول ایمونوگلوبولین و یا ضد D را به بدن شما تزریق کند. علاوه بر اين موارد به خاطر بسپارید که این تزریق باید در هفته های سی و چهار و یا سی و ششم از دوران بارداري شما هم تکرار شود. خيالتان راحت باشد، زيرا این کار موجب کاهش مشکلات ناشی از ناسازگاری خون جنین و مادر خواهد شد.
مادر باردار ممکن است در عرض چند ساعت پس از دریافت داروی ایمونوگلوبولین و یا ضد D، یک نوزاد با RH مثبت را به دنیا بیاورد، چون این دارو هر پادتنی را که از سلول های خونی جنین به او منتقل شده است، را از بین می برد. همچنين، خوب است به عنوان يك مادر باردار آگاه باشيد که در صورت بی دقتی خانم باردار و همسر او و درنتيجه، با تولید این آنتی بادی در خون مادر باردار، ممکن است به جنين داخل رحم مادر هم تا حد زیادی آسیب رسد.

معمولا با مراجعات پی در پی مادر حامله به پزشک معالج خود در هفته بیست و هشتم بارداری، سطح پادتن Rh موجود در خون او باید به طور منظم بررسی شود. در صورت بالاتر بودن سطح پادتن Rh، آزمایشات بیشتری انجام خواهد شد تا سلامت جنین داخل رحم او بررسی گردد. حتی در برخی موارد هم ممکن است نوزاد بلافاصله پس از تولد برای زنده ماندن نیاز به تزريق خون داشته باشد. درنهايت، به عنوان يك مادر باردار به یاد داشته باشید که انجام آزمایشات خون در مادر حامله با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری، به نوبه ي خود از بروز مشکلات سلامتی، مانند زردی و کم خونی در نوزاد او جلوگیری خواهد کرد.

hafte-28-bardari2-1.jpg

علائم شایع حاملگی در هفته بیست و هشتم بارداری، در یک نگاه:

• بروز یبوست شديد در مادر باردار
• به وجود آمدن بواسیر در مادر
• تشديد يافتن دردهای مخصوص دوران بارداری
• افزايش تکرر ادرار در مادر باردار
• احساس خستگی شديد مادر
• تشديد بی خوابی هاي شبانه مادر باردار
• گرفتگی عضلات پاهاي مادر
• تشديد انقباضات رحمي مادر باردار
• افزايش سوزش سر دل مادر
• بروز تنگی نفس در مادر باردار
• کم شدن قدرت مشاعره مادر
• سوزن سوزن شدن پاهاي مادر باردار
• خونریزی از لثه هاي مادر
• به وجود آمدن لکه هایی بر روی پوست مادر حامله

تغییرات جنین در هفته بیست و هشتم بارداری :

با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری، جنین نه تنها داشتن خواب منظم را تجربه می کند بلکه با چشمک زدن به وسیله پلک های کوچک خود شور و شوق بزرگی را هم در پدر و مادر خود به وجود خواهد آورد. او با این چشمک زدن یاد می گیرد که چگونه در جهان خارج رحم مادر از چشمانش در برابر برخورد اشیاء خارجی محافظت کند. آیا تا به حال فکر کرده اید که با رشد آرام جنین خود در داخل رحمتان، بزرگ ترین معجزه طبیعت را در زندگی خود تجربه خواهید کرد؟
جنین در هفته بیست و هشتم بارداری خود را بیشتر از قبل برای تطبیق دادن با محیط خارج از رحم مادر آماده خواهد كرد. از این رو او مهارت ها و شیوه هایی مانند عمل مکیدن، راه رفتن، حرکت دادن تمام اندام های بدن، تنفس کردن ، سرفه و سکسکه نمودن را با پشتکار فراوانی یاد می گیرد. ریه های جنین داخل رحم شما در هفته بیست و هشتم بارداری، به اندازه ای رشد کرده و قوی شده است که می تواند زنده ماندن او را در محیط خارج رحم شما از هم اکنون تضمین کند. همچنين، افزایش چربی در زیر پوست جنین هم در حال باز کردن چین و چروک او شده و درنتيجه پوست فرزندتان را صاف و نرم خواهد كرد. اینک و با ورود به این هفته از دوران بارداری ظاهر پوست جنين بهبود یافته و تکمیل می شود. همچنین، با کمرنگ شدن vernix چربی ها، موهای خزدار و نرم جنینی هم (کرک های جنینی) برخی از قسمت های بدن او را می پوشانند. علاوه بر اين موارد، در هفته بیست و هشتم بارداری اکثر جنين ها تمایل دارند تا به حالت وارونه و در موقعیت بریچ در رحم مادر خود قرار گیرند. بنابراين، به عنوان يك مادر باردار به ياد داشته باشيد كه هيچ جای نگرانی براي اين موقعيت او وجود ندارد.
اینک و با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری، چین و شیارهايي هم در مغز جنین داخل رحم شما شروع به رشد کرده و به برجستگی های واضح تري تبدیل خواهند شد. همچنين، با گذشت هفته بیست و هشتم بارداری، سیستم ترشح آنزیم ها و فرآیندهای غدد درون ریز بدن جنین هنوز هم در حال رشد خواهند بود، اما سرعت رشد و بلوغ آن ها خیلی بیشتر خواهد شد.

اندازه جنین در هفته بیست و هشتم بارداری:

با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری، رشد جنین شما نسبت به چند هفته گذشته کاهش خواهد یافت تا سرعت افزایش لایه های چربی در زیر پوست او بیشتر شود. اندازه او در این مرحله از دوران بارداري ممکن است به اندازه یک پاپایای کوچک و یا یک بادمجان متوسط باشد. به عبارت دقيق تر، به یاد داشته باشید که در هفته بیست و هشتم بارداری، معمولا میزان اندازه قد جنین در حدود (37.6 سانتی متر) و میزان وزن او حدود (1005 گرم) خواهد بود.

hafte-28-bardari4-1.jpg

نکات مراقبتی برای مادر و جنین در این هفته را در مادر و جنین در ماه هفتم بارداری - هفته بیست و هشتم (بخش سوم) بخوانید.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من 27 سالمه و در هفته 28 بارداریم هستم دیروز متوجه لک های در روی پوست صورتم شدم یعنی ممکنه از حاملگی باشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بله از علایم شایعی که در این هفته از بارداری دیده میشه به وجود آمدن لک هایی بر روی پوست مادر هست .

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location