امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین درهفته بیست و هشتم بارداری(بخش اول)

مادر و جنین درهفته بیست و هشتم بارداری(بخش اول)

حتما هفته ای که گذشت برای شما مادر باردار سختی ها و شیرینی هایی داشته است ، برایتان جالب خواهد بود اگر بدانید در این هفته چه در درونتان گذشته است ، پس حتما مادر و جنین در ماه هفتم بارداری – هفته بیست و هفتم را بخوانید.

شما به عنوان یک مادر حامله با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری، به رویاهای خود و همسرتان در مورد به آغوش كشيدن نوزاد کوچک و شیرینتان نزدیک می شوید! به گفته کارشناسان، جنین در هنگام شروع هفته بیست و هشتم بارداری حرکات سریع تری را از خود نشان داده و به راحتی چشمان خود را به منظور خوابیدن در طول ساعات خواب باز و بسته می کند. فرزند شما در هفته بیست و هشتم بارداری، روزهاي رویایی خود را در رحم شما می گذرانند. اگرچه شما به عنوان یک مادر باردار نمی توانید دقیقا موقع خواب جنین خود را در رحم حدس بزنید، اما می توانید بر اساس تجارب و رویاهایتان زمان مناسب خواب فرزندتان را در بدن خود تنظیم کنید. آیا می توانید حدس بزنيد كه چه اتفاقاتی در هنگام خواب جنین در رحم شما رخ می دهد؟ ممکن است در آینده اي نزدیک، علم آنقدر پیشرفت کند که بتواند به این کنجکاوی شما پاسخ دهد.
معمولا، محاسبات مختلفي در مورد زمان دقیق خواب جنین از سه ماهه سوم دوران بارداري آغاز می گردد، چون از هفته بیست و هشتم بارداری، یعنی سه ماهه آخر دوران حاملگی، مادر تمام کارهای جنین خود را با حساب و کتاب انجام مي دهد تا فرزندش بتواند با به پایان رساندن این دوران خود را با زندگی خارج از رحم تطبیق دهد. به عنوان يك مادر باردار به ياد داشته باشيد كه با پایان يافتن این دوره کوتاه، فصل زیبای در آغوش گرفتن فرزندتان آغاز خواهد شد. شما به عنوان یک مادر باردار باید متوجه باشید که در آغوش گرفتن نوزادتان، نه تنها شادی را برای شما به ارمغان می آورد، بلکه این موجود کوچک و ضعیف، خود مسئولیت بزرگي را تا آخر عمر برای شما تحميل خواهد نمود. این مسئولیت ها فقط در مورد مراقبت از نوزاد برای یک یا دو سال اول زندگي او نیست، بلکه این فرایند یادگیری و آموزش مادام العمري را به پدر و مادر نوزاد تحميل خواهد كرد. رز کندی، نیکوکار مشهور و مقتدر آمریکایی که جامعه امروزي، او را به خوبی می شناسد، در این مورد می گوید: "هنگامی که شما به عنوان یک پدر و مادر برای اولین بار نوزاد خود را در آغوش می گیرید، به تمام چیزهایی که می تواند بر او تاثیر بگذارند، فکر می کنید. این خود شروعی برای قبول یک مسئولیت فوق العاده سنگین است. این که شما به عنوان والدین نوزاد، چه کارهایی می توانید براي فرزند خود انجام دهید، بسیار مهم است، چون تاثیر زیادی بر او خواهد گذاشت، این تاثیرات فقط برای یک روز، یک ماه و یا یک سال نیست، بلکه برای تمام طول عمر او خواهد بود".

تغییرات بدنی مادر در هفته بیست و هشتم بارداری :

همان طور كه شما وارد سه ماهه سوم دوران بارداری خود می شوید، نیاز بیشتری هم برای معاینه توسط پزشک متخصص زنان و زايمان خواهید داشت. بنابراين، از هفته بیست و هشتم بارداری به بعد شما می توانید به طور کلی، قرار ملاقات خود را با پزشک معالجتان را هر 15 روز یک بار انجام دهید. به دلیل این که ذهن هر مادر بارداري در کل دوران حاملگي او دچار نوعی ترس، شک و تردید و ناامنی است، پس او نباید از ملاقات با پزشک متخصص زنان و زايمان دریغ کند. دکتر معالج شما می تواند با استفاده از روش های مختلف درمانی، پاسخ تمام سوالاتی را که ذهن شما را درگیر کرده است بدهد و آرامشي را كه اين استرس ها از شما و همسرتان سلب كرده است، به شما بازگرداند. در سه ماهه سوم دوران بارداری خود لازم نیست که تا رسیدن قرار ملاقات بعدی با پزشك معالج خود، صبر کنید. به یاد داشته باشید که دکتر معالج هر فرد باید بیشتر از ملاقات حضوری، از طریق تلفن در دسترس بيمار خود باشد تا بتواند در مواقع لزوم، به مادر حامله و فرزند او کمک کرده و راهنمایی های لازم را به بيمار و همسرش بدهد. همچنين، لازم است بدانيد كه هر متخصص زنان و زايماني موظف است كه بيمار خود را تا مرحله آخر بارداری و اتمام كامل روند زايمان طبيعي و يا عمل سزارين یاری کند.

hafte-28-bardari3-1.jpg

همانطور که یک مادر حامله به روزهای آخر بارداری و تاریخ زایمان خود نزدیک می شود، رحم او نیز به آرامی بالاتر آمده و به اندازه 5/3 اینچ بالاتر از ناف او قرار مي گيرد.
پس، بعد از هفته بیست و هشتم بارداری، پنهان کردن شكم مادر اصلا کار راحتی نخواهد بود و باردار بودن او می تواند توسط دیگران به راحتی احساس شود. در هفته بیست و هشتم بارداری به دلیل بزرگ شدن بیش از اندازه رحم مادر و اعمال فشار بر روده بزرگ او از این به بعد و تا زمان زایمان مشکل یبوست همراه و همدم مادر باردار خواهد بود، طوری که ممکن است به بروز مشکل بواسیر هم منجر شود. بنابراين، در این دوره از حاملگي، قرار دادن مقدار زیادی مواد غذايي فیبردار در رژیم غذایی روزانه شما به منظور جلوگیری از به وجود آمدن این وضعیت و بدتر شدن آن، بسیار مهم و ضروری است. علاوه بر این، به خاطر داشته باشيد كه افزایش ميزان مایعات مصرفی روزانه، حتی اگر دفعات رفتن به دستشویی را در مادران باردار افزایش دهد، هم براي درمان يبوست دوران بارداري بسیار کمک کننده خواهد بود.
از آن جايي كه در هفته بیست و هشتم بارداری اندازه رحم مادر افزایش می یابد، میزان سوزش سر دل او هم با بالا آمدن شکمش زیاد می شود که علت اصلی اين تنش هم اعمال فشار بر معده او در دوران بارداری است. این تداخل اندام ها با هم هضم مواد مصرفی مادر باردار را دچار اختلال کرده و ممکن است به اسیدیته شدن و در نتيجه سوزش سر دل او هم منجر شوند. به عنوان يك مادر باردار یادتان باشد كه اگر شما هم مانند ساير مادران در وسط شب از خواب بیدار می شوید اصلا کار غیرعادي نیست، چون اکثر مادران از بی خوابی در طول این مرحله از بارداری خود رنج می برند. بهترین راه برای مقابله با این مشکل می تواند انجام دادن زیاد کارهای خسته کننده و قرار گرفتن در محیط های پر سر و صدا باشد. همچنين، به عنوان يك مادر باردار به ياد داشته باشيد كه براي جلوگيري از بي خوابي شبانه مي توانيد از خواب مکرر در وسط روز هم خودداري کنيد، چون در هر صورت اگر شما در طول روز خواب روزانه خود را از دست داده و اساس خستگی کنید از بی خوابی شبانه بهتر است.
معمولا در هفته بیست و هشتم بارداری، فشار زیادي هم بر مقعد مادر حامله وارد شده و ممکن است دستگاه گوارش او را هم تنبل کند که ایجاد گاز و نفخ در معده مادر باردار از نشانه های اين مشكل خواهد بود. خوردن 6 وعده غذايي در مقیاس کم و در طول روز، معامله بزرگی برای حل این مشکل دوران بارداري به شمار مي-رود. با ورود به هفته بیست و هشتم بارداری و با افزایش میزان ترشح استروژن و پروژسترون در خون مادر حامله، ممکن است گرفتگی بینی هم با افزایش گردش خون در غشاء مخاطی در بدن او بیشتر شود.
همچنين، در هفته بیست و هشتم بارداری قلب و سیستم گردش خون مادران باردار مجبور به اضافه کاری است، تا بتواند بدن او را سرپا نگه داشته و در تولید خون طبیعی بیشتر موفق باشد طوری که اکسیژن و مواد مغذی کافی را به جنین در حال رشد داخل رحم او ارائه نماید. علاوه بر اين موارد به عنوان يك مادر باردار به خاطر داشته باشيد كه گردش خون بیشتر در بدن مادر باردار می تواند از کیسه آب جنین در مقابل ضربات و فشارهای وارده تا زمان رسیدن به بیمارستان و آماده شدن برای انجام زایمان طبیعی محافظت کند. خوب است بدانید که هنوز شما به عنوان یک مادر حامله که در هفته بیست و هشتم بارداری قرار داريد، نیاز به صبر و تحمل بیشتری خواهيد داشت تا روزهای نزدیک به زایمان خود را سپری کرده و بالاخره راهی بیمارستان شوید. در کل، به ياد داشته باشيد كه همين کارکرد خوب قلب و سیستم گردش خون در بدنتان به شما کمک خواهد کرد تا نوزاد خود را زودتر از موعد مقرر به دنیا نياوريد.

در مادر و جنین در ماه هفتم بارداری - هفته بیست و هشتم (بخش دوم) اختلال در عملکرد سمفیز پوبیس را بررسی خواهیم کرد.

 

نظر (6)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم من 30سالمه و هفته 28هستم تو هفته 19سرکلاژ شدم الان چندروزه بعضی وقتا شکمم دردمیکنه البته دردش شدید نیست خواستم بدونم طبیعیه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر شدیدتر شد و یا مدتش بیشتر شد حتما به پزشکتون طلاع بدین

This comment was minimized by the moderator on the site

با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما ،من هفته بیست وهشتم هستم یه هفته ست سر درد دارم هرروز فشارمم کنترل کردم آزمایش دفع پروتئین هم انجام دادم منفی بود دیشب یک استامینوفن خوردم ولی امروز دوباره سردرد دارم،بعضی وقتام دور لب و دهنم احساس سوزن سوزن شدن...

با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما ،من هفته بیست وهشتم هستم یه هفته ست سر درد دارم هرروز فشارمم کنترل کردم آزمایش دفع پروتئین هم انجام دادم منفی بود دیشب یک استامینوفن خوردم ولی امروز دوباره سردرد دارم،بعضی وقتام دور لب و دهنم احساس سوزن سوزن شدن رو دارم آیا مشکل خاصیه؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
آب زیاد بخورین و بدنتون رو هیدراته نگه دارین و قرص هم تا مجبور نشدین مصرف نکنین اگر با مصرف آب بهتر نشدین به پزشکتون اطلاع بدین

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و احترام, من 20 سالمه و در هفته 28 بارداری هستم با تازگیا نمیتونم شب ها رو بخوابم و این مورد خیلی اذیتم میکنه میترسم بیخوابی من روی جنین تاثیر بدی داشته باشه آیا ضرری بر روی بچم نداره این مورد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , از علائم شایع در هفته 28 بارداری یکی تشدید بی خوابی های شبانه مادر باردار میباشد و این امر کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی نیست.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location