امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین درهفته بیست و هفتم بارداری(بخش دوم)

مادر و جنین درهفته بیست و هفتم بارداری(بخش دوم)

در مادر و جنین در ماه هفتم بارداری – هفته بیست و هفتم (بخش اول) تغییرات بدنی مادر و آنچه برای جنین اتفاق می افتد را خواندید ، در ادامه می خوانید...

اگر شما مادر حامله در هفته بیست و هفتم بارداری خود احساس کردید كه جنین در داخل رحم شما حرکت نمی کند یا حرکاتش کند شده است، بلافاصله آن را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید و از ارائه مراقبت های بهداشتی و درمانی بهره مند شوید.

قد و وزن جنین با ورود هفته بیست و هفتم بارداری:

معمولا با ورود به هفته بیست و هفتم بارداری وزن جنین نزدیک به 875 گرم شده و اندازه قد او به حدود 36.6 سانتی متر خواهد رسید. همچنين، اندازه پاهای او هم در این مرحله افزایش زیادی خواهند یافت. در حال حاضر، فرزند داخل رحم شما به اندازه یک هندوانه و یا يك گل کلم متوسط می باشد.

مراقبت از مادر جنین در هفته بیست و هفتم بارداری:

در ادامه این مقاله، لیستی از نکاتي که برای مراقبت از مادر حامله و جنین داخل رحم او با ورود به هفته بیست و هفتم بارداری ضروري مي باشد، ارائه شده است، که مهم تين آن ها عبارتند از:

1. داشتن تغذیه و خواب مناسب مادر باردار در هفته بیست و هفتم بارداری:

به خاطر داشته باشید که داشتن تغذیه سالم مادر باردار ، ایمنی بدن خود او و فرزند داخل رحمش را تامین خواهد نمود، چون بدن مادر باردار و جنین با هر شرایطی كه در دوران بارداري به وجود آيد سازش دارند، اما بارداري سالم برابر با آينده اي سالم خواهد بود.
پیدا کردن یک موقعیت مناسب برای خوابیدن، نشستن و یا ایستادن طولانی مدت، با توجه به شکم رو به رشد مادر در هفته بیست و هفتم بارداری کار بسیار دشواری است. پس، اگر شما موقعیتی پیدا کردید که در آن احساس آرامش مي كنيد و استفاده از آن موقعيت برای شما و فرزندتان دلچسب است، بدون توجه به نظر دیگران و عجیب و غریب بودن کار شما نزد آن ها، حتما از اين موقعيت استفاده نماييد. در نهايت، به ياد داشته باشيد كه اجراي تمام اقدامات بهداشتي در هفته بیست و هفتم بارداری می تواند شما را به عنوان یک مادر در حال انتظار، در درمان و پیشگیری از عوارض احتمالی که در طول دوره بارداری به وجود می آید، یاری کند.

2. بررسی روش انجام زایمان در هفته بیست و هفتم بارداری توسط پزشک:

حتما شما به عنوان یک مادر حامله با ورود به هفته بیست و هفتم بارداری خود، با دکتر معالجتان در مورد برنامه های تولد فرزند خود بحث و گفتگو کنید و بررسي كنيد كه آیا مایل هستید تا از اپیدورال در طول انجام روند زایمان خود استفاده کنید یا نه. لازم است باردار بدانيد كه اپیدورال به عنوان مسکنی است كه از انتقال سیگنال های درد به مغز شما جلوگیری خواهد نمود. شما می توانید اپیدورال را در هر مقطعی از روند زایمان طبيعي خود استفاده كنيد. بسیاری از زنان از پزشك معالج خود درخواست می کنند تا با استفاده از اپیدورال، موجب قوی تر شدن انقباضات رحمی آن ها شوند، چون در اغلب مواقع، دهانه رحم آن ها تنها در حدود 5- 6 سانتی متر باز خواهد شد. همچنین، در هفته بیست و هفتم بارداری بررسی شرایطی که ممکن است مادر با قرار گرفتن در آن ها نیاز به عمل سزارین داشته باشد، هم توسط دکتر متخصص زنان و زايمان الزامی است.

3. تغذیه نوزاد با شیر مادر بعد از تولد او:

شما مادر مهربان از هم اکنون باید توجه خاصی به تغذیه نوزادتان با شیر مادر داشته باشید، چون شیر دادن به فرزند خود تجربه ای شگفت انگیز است و زمان آن هم براي شما مادر باردار، زیاد دور نیست. به عنوان يك مادر باردار به خاطر داشته باشيد كه آماده بودن شما و همسرتان، هم از لحاظ احساسی و هم از لحاظ فیزیکی، از هرج و مرج و وحشت شما در زمان شیر دادن به فرزندتان جلوگیری خواهد کرد. در برخی موارد، زنان نمی-توانند به دلیل مشغله زیاد و یا پرستاری فرزندشان، به وسیله دیگر افراد نوزاد خود را با شیر مادر تغذیه کنند و یا در برخی موارد دیگر هم ممکن است مادر و يا نوزاد مشکلات پزشکی خاصی را در مورد تغذیه نوزاد با شیر مادر داشته باشند.
شاید باور کردنی نباشد، اما نتايج مطالعات اخير دانشمندان ثابت کرده است که موفق شدن یک مادر در تغذیه نوزاد خود با شیر مادر، به نگرش خود مادر و شریک زندگی او بستگی دارد. پیدا کردن یک محل امن، راحت و مطمئن که در آن مادر بتواند نوزاد خود را به راحتی و با خیال آسوده با شیر خودش تغذیه کند، برای موفقیت تغذیه یک نوزاد با شیر مادرش بسیار مهم است. پس، به عنوان يك پدر اجازه دهید تا گوشه ای از خانه به عنوان حریم شخصی مادر شیرده انتخاب شود که هیچ کس نتواند بدون رضایت او به این حریم خصوصی وارد شده و آرامش همسر و فرزندتان را به هم بزند. همچنين، به عنوان یک مادر شیرده سعی کنید تا موقعیت های مختلف را برای تغذیه نوزادتان با شیر مادر امتحان کنید، تا بتوانید با آرامش بیشتري فرزند خود را تغذیه نمایید.
برخی از بیمارستان ها، کلاس های مختلفی را برای تغذیه درست نوزاد با شیر مادر، قبل از انجام روند زایمان برگزار مي كنند. وجود این کلاس ها به مادران باردار کمک خواهد کرد تا در این معامله بزرگ موفق شوند، چون با حضور دز اين آموزش ها، مادران سعی می کنند تا برای پیدا کردن ریتم درست تغذیه نوزاد با شیر مادر در ماه های آینده، به خود و فرزندشان کمک کنند.

shir-madar-o1.jpg

4. شركت در کلاس های لاماز در هفته بیست و هفتم بارداری:

روش لاماز، راهكاري است كه توسط یک دکتر متخصص زنان و زايمان فرانسوی، به نام دکتر فرناند لاماز ارائه شده است. استفاده از اين روش، به زنان باردار کمک می کند تا در هنگام تولد نوزاد خود زايمان را با روش طبیعی و بدون مداخله تيم پزشکی انجام دهند. به عنوان يك مادر باردار به ياد داشته باشيد كه روش لاماز راهی برای افزایش اعتماد به نفس مادران در هنگام تولد نوزادشان، به روش زایمان طبیعی هم محسوب مي-شود. همچنین، اين روش به منظور مقابله با درد زایمان هم برای مادران باردار ارائه مي شود. این روش به منظور تسهیل در انجام روند زایمان طبیعی، از داشتن تمرکز و تنفس عمیق مادر در حین انجام اين كار كمك مي گيرد و در آخر كار هم، با به پایان رسیدن تمام مراحل زایمان، به كمك روش هل دادن و ماساژ ملایم، کمک زیادی به مادر در به دنیا آوردن فرزندش خواهد کرد.

برخی از نکاتی که در کلاس لاماز به آن ها اشاره میشود :

• خانم هاي باردار بايد اجازه دهند تا عمل زایمان، خود به خود و به طور طبیعی آغاز شود.
• مادر باید در طول درد زایمان حرکت داشته باشد.
• بايد موقعیت آرام و راحتی برای مادران، در هنگام انجام روند زایمان طبيعي فراهم شود.
• پدران آينده بايد به ياد داشته باشند كه ماساژ دادن آرام همسر باردارشان در هنگام آغاز درد زايمان طبيعي لازم است.
• استفاده از کیسه های آب سرد و گرم در هنگام روند زايمان طبيعي، ضروري مي باشد.
• آروماتراپی هم از جمله مواردي است كه مي تواند به مادران باردار در تسهيل روند زايمان طبيعي كمك كند.
• استفاده از تکنیک های تنفس عميق در حين انجام زايمان طبيعي ضروري است.
• استفاده از توپ هم مي تواند به مادران باردار در تسهيل روند زايمان طبيعي كمك كند.
• همچنين، در اين جلسات آگاهی بیشتري به مادران درباره انجام زایمان طبیعی داده مي شود.
• روش جدا کردن نوزاد از مادر، پس از تولد هم از موارد مورد بررسي در اين كلاس ها است.
• در نهايت، آگاهي از روش های درست شیردهی هم براي مادران باردار ضروري بوده و در اين جلسات مورد بررسي قرار مي گيرد.

برای آشنایی با کلاس لاماز حتما زایمان طبیعی به روش لاماز را بشناسید را مطالعه کنید.

نکاتی برای راهنمایی کسانی که به زودی پدر می شوند:

به یاد داشته باشید که نقش شما به عنوان همسر و پدر آینده، بسیار بزرگ تر از آن چیزی است که خودتان فکر می کنید! بنابراين، به عنوان يك پدر سعی کنید تا برای کمک به شریک زندگی خود در هر زمان، چه در نشستن و چه در ایستادن او را همراهی کنید. علاوه بر اين موارد، شما بايد سعی کنید تا بیشتر از همیشه نزدیک همسر و فرزند خود باشید. هرگز همسر باردار خود را به دلیل راه رفتن اردک وار و یا در تلاش برای نشستن و ایستادن مسخره نکنید، چون او در اين دوران بسيار حساس بوده و به راحتی نمي تواند شما را ببخشد.
اگر شما دستشویی یدکی در خانه ندارید، سعی کنید با خالی نگه داشتن دستشویی در ماه هاي آخر دوران بارداري همسر خود او را یاری کنید، چون در برخی مواقع او عجله زیادی برای استفاده از اين مكان خواهد داشت. همچنین، به عنوان يك پدر دلسوز همسر خود را به ایستادگی و تحمل بیشتر در برابر مشکلات دوران بارداري و درد زایمان تشویق کنید.
در نهايت، به عنوان يك پدر به یاد داشته باشید که کار بر روی آماده کردن اتاق نوزاد در دوران بارداری، نه تنها همسر باردار شما بلکه خود شما را هم بیشتر خوشحال خواهد کرد. دوران بارداری یک دوره خاص در زندگی تمام زن و شوهرها به شمار می رود که می توانند از آن لذت برده و با گرامی داشتن همدیگر به کمال برسند. رابرت ویلسون و آوانگارد، هنرمندان مشهور تئاتر جهان در اين باره می گویند: "بارداری یک نوع معجزه ویژه خداوند است که ثابت می کند یک زن و مرد می توانند با کمک خدا یک روح جدید را در این دنیا ایجاد کنند. "

hamsardari-p2.jpg

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. نازنین

سلام و خسته نباشید ع من در هفته 27 بارداری هستم چند روزی میشه که دل درد دارم و از دیشب خیلی ببخشید اسهال شدم ضمنا اشتها هم ندارم الان باید چیکار کنم؟خیلی نگرانم

  1. کارشناس مامانم    نازنین

سلام عزیزم , اگر بی اشتهایی و اسهال باهم باشن حتما باید به پزشکتون مراجعه نمایید.حتی میتونین به یک پزشک عمومی هم مراجعه کنین.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location