امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته بیست و هفتم بارداری (بخش اول)

مادر و جنین در هفته بیست و هفتم بارداری (بخش اول)

در هفته بیست و ششم بارداری جنین داخل شکم شما دچار تغییرات فراوانی شد که اگر از آن آگاه شوید بسیار شگفت زده خواهید شد ، به شما توصیه می شود حتما مادر و جنین در هفته بیست و ششم بارداری – ماه هفتم را بخوانید تا از آنچه برای شما و فرشته کوچک داخل رحمتان رخ داده است را آگاه شوید.

شما به عنوان یک مادر اكنون و در هفته بیست و هفتم بارداری خود، در حال گذران وقت خودتان با حل مشکلات دوران بارداری هستید و در هر دقيقه اي كه مي گذرد، قدم به قدم به اواخر این دوران نزدیک می-شوید. باید بدانید که هر هفته از اين دوران خاص، ویژگی های مخصوص به خود را برای شما ارمغان خواهد آورد. هر زمان که شما یک پیشرفت کوچک را در رشد جنین داخل رحم خود می بینید، همزمان نقطه عطف دیگری هم در بدن شما آغاز می شود. بنابراین، شما باید بدانید که در هفته بیست و هفتم بارداری، فرشته زیبای شما در رحم چه کارهایی می تواند انجام دهد؟ او اینک می تواند چشمان خود را باز کرده و شروع به دیدن محيط اطراف خود در رحم شما بکند. همچنین، او اكنون در حال تلاش برای به هم زدن پلک هایش است، اما هنوز قادر به انجام این کار نیست. آیا انجام این حرکت جنین داخل رحم مادر، به نظر شما شگفت انگیز نیست؟
در این دوره از بارداری، همه چیز تغییر می کند و شما به عنوان یک مادر، بیشتر از قبل به لحظه در آغوش گرفتن نوزاد دوست داشتنی خود نزدیک می شوید. همچنين، يادتان باشد كه شما هرگز دوباره نخواهید توانست تا همان شخص قبلی شوید. " نوزاد چیزی است که مادران به مدت نه ماه با او در داخل شکم خود به زندگی ادامه می دهند، بعد از تولد هم سه سال او را در آغوش خود دارند و بعد از آن هم او را در قلب خودشان نگه مي دارند، تا روزی كه بمیرند."

تغییرات بدنی مادر در هفته بیست و هفتم بارداری :

شما به عنوان یک مادر باردار ممکن است به اشتباه فکر کنید که با تلاش بیشتر، می توانید با تغییرات سریعی که در هفته بیست و هفتم بارداری در بدن شما رخ می دهد، مقابله کنید. در ادامه این مقاله، برخی از تغییراتي را که شما در بدن خود تجربه خواهید کرد، بیان شده است. مهم ترين اين تغييرات عبارتند از:
• با ورود به هفته بیست و هفتم بارداری، در برخی مواقع ممکن است درد قفسه سینه و تنگی نفس در بدن شما به حدی شود که شما را به وحشت اندازد. اما زیاد نگران نباشید، زيرا این مشکل فقط به دلیل رشد بیش از حد رحم و کشش ايجاد شده در ناحیه قفسه سینه شما رخ داده است.
• از آن جايي كه جنین در این مرحله از دوران بارداری، با سرعت بیشتری در رحم شما در حال رشد است، شکم شما نیز همراه آن بزرگ خواهد شد و فضای کمتری برای عملكرد مناسب ریه ها باقی خواهد ماند. چون با بزرگ شدن جنین روز به روز، رحم جای زیادی را در شکم شما اشغال می کند، بنابراین جای کمتری هم برای گسترش ریه ها در هنگام تنفس باقی می ماند که اين شرايط جديد، ممکن است نه تنها باعث تنگی نفس فرد شده بلکه او را از انجام فعالیت های خیلی ساده روزانه هم باز دارد. در این دوره از بارداری، مادران حامله باید سعی کنند تا بیشتر استراحت کرده و نفس عمیق بکشند، طوری که اکسیژن مورد نیاز بدن خود و فرزندشان را تامین کنند، چون محرومیت از تنفس كامل، مشکلات زیادی را در آینده براي خود مادر و نوزاد او به وجود خواهد آورد.
• بزرگ شدن بیش از حد شکم مادر حامله در هفته بیست و هفتم بارداری ممکن است انجام دادن کارهای روزمره و یا حتي خواب مادر را هم دچار ناراحتی کند. پس، سعی کنید تا با ورود به هفته بیست و هفتم بارداری خود از انجام کارهای زیاد و سنگین و همچنین از قرار گرفتن در شرایطی که شما را ناراحت می کند، اجتناب نماييد. در نهايت به خاطر داشته باشيد كه احساس راحتی شما و فرزند داخل رحمتان در این روزها باید در اولویت تمام کارها قرار گیرد، چرا که شما و فرزندتان سزاوار داشتن این آرامش هستید.
• همچنین، در هفته بیست و هفتم بارداری شما کشش زیادی را بر روی پوست خود احساس خواهید کرد که حتی ممکن است در برخی مواقع خارش شدیدی را هم به همراه داشته باشد. برای حل این مشکل، شما می توانید از مرطوب کننده ها و یا پادهای ضعیف ضد خارشي استفاده کنید و از پوشیدن لباس هایی که ممکن است ایجاد حساسیت و خارش را در پوست شما بیشتر کند، خودداری نمایید.
علاوه بر اين موارد در هفته بیست و هفتم بارداری مادران باید از افراط در دوش گرفتن با آب داغ هم اجتناب کنند و مراقب استفاده از صابون هایی که پوست را خشک می کنند، باشند.
در هفته بیست و هفتم بارداری ، اگر مادر حامله هنگام خوابیدن در شب خواب راحتی نداشته باشد، یقینا صبح هنگام هم موقع بیدار شدن از خواب احساس خستگی بیشتری خواهد کرد، طوری که اصلا دلش نمی-خواهد تا برای انجام کارهای روزمره از رختخواب خود بیرون آید. اما، هنگامی که در هفته بیست و هفتم بارداری، مادر حامله خواب شبانه راحتي داشته باشد، سرحال و شاداب از خواب بیدار می شود و کارهای خود را هم با حوصله انجام می دهد. بهترین کاری که یک مادر باردار برای داشتن خواب راحت در شب می تواند انجام دهد، این است که وضعیت راحتی را در تخت خود برای خواب شبانه مهیا کند و از انجام کارهایی که او را خسته و خواب آلود می کند، بپرهیزد. همچنین، در طول روز هم مادر بايد سعی کند تا زیاد حول رختخواب و یا اتاق خواب خود نگردد که این کار به هیچ وجه برای او خوب نیست و کسالت را برای او و فرزند داخل رحمش به ارمغان خواهد آورد.

hafte-27-bardari2-1.jpg

نشانه های حاملگی در هفته بیست و هفتم بارداری در یک نگاه :

با ورود به هفته بیست و هفتم بارداری، به دام افتادن آب در زیر پوست و متورم شدن بعضی از اعضای بدن، همچنان ادامه خواهد داشت و عذابش هم نسبت به هفته هاي قبل بیشتر خواهد شد. با این حال، شما ممکن است در هفته بیست و هفتم بارداری خود علائمي را هم در بدن خود و فرزندتان تجربه کنید که مهم ترين آن ها عبارتند از:
• احساس درد و کسالت و در نتيجه مردد بودن برای انجام کارهای روزانه با ورود به هفته بیست و هفتم بارداری، ورم و احساس درد در پاهاي مادران طوری است که شما در بعضی موارد فکر خواهید کرد که این ناراحتی همیشگی است و بعد از زايمان هم از بین نخواهد رفت. همچنین، فراموش می کنید که پاها ستون اصلی بدن بوده و سازمان دهنده تمام اعمال بدن ما هستند.
• با ورود به هفته بیست و هفتم بارداری، نفس کشیدن راحت هم برای مادران باردار بسیار سخت خواهد بود.
• داشتن خواب پنهانی، به دور از چشم اعضای خانواده که می تواند به دنبال احساس خستگی حاکم بر شما به وجود آيد، ممکن است شما را دو دل کرده و احساس گناه را در شما بیشتر کند.
• در هفته بیست و هفتم بارداری، اسیدیته شدن زیاد معده چهره مادر باردار را کمی زشت خواهد کرد.
• ممکن است در این دوره از بارداری، بواسیر هم به سایر مشکلات مادر حامله اضافه شود.
• همچنین، به عنوان يك مادر باردار به ياد داشته باشيد كه گرفتگی عضلانی در مادران حامله هم در این دوره از بارداری، به میزان زیادی افزایش خواهد یافت.

شناسایی علائم زایمان زودرس با ورود به هفته بیست و هفتم بارداری:

اگر زایمان شما قبل از رسیدن به هفته سی و هفتم بارداری روی دهد، زایمان شما زودرس بوده و نوزاد متولد شده هم "نوزاد نارس" نامیده می شود. هر چند پس از تولد نوزاد نارس، اگر او از لحاظ جسمی سالم باشد، با رسیدگی کامل پزشکان متخصص اطفال، او مي تواند دوره رشد خود را کامل كند، اما دانستن برخی نکات در مورد علائم و نشانه های زایمان زودرس هم برای مادران باردار بسیار مهم است. با این که در طول سه ماهه آخر دوران بارداری شانس زنده ماندن نوزاد نارس متولد شده بالا است، اما باز هم او نیاز به کمک هاي پزشکی و زمان طولانی دارد.

مهم ترين علائم و نشانه های زایمان زودرس در هفته بیست و هفتم بارداری :

• زمانی که شما به عنوان یک مادر باردار، انقباضات Braxton را به خوبی احساس می کنید، باید بدانید که این انقباضات منظم در ارتباط با زایمان زودرس است و یا مشکلی در روند طبیعی بارداری شما رخ داده است.
• انقباضات رحمی مادران باردار که در هر 15 دقیقه يك بار و یا در دوره هايي کمتر از آن اتفاق می-افتد، اصلا نشانه خوبی از روند بارداري سالم نیست. در این حالت پزشک یا ماماي معالج فورا باید اتساع گردن رحم را در مادر را بررسی کند.
• همچنين در هفته بیست و هفتم بارداری، گرفتگی عضلات رحمی خود را كه شبیه دردهاي دوران قاعدگی است، هم نبايد نادیده بگيريد.

• در هفته بیست و هفتم بارداری، بسیاری از ارگان های بدن جنين قادر خواهند بود تا به طور مستقل، اعمال خود را انجام دهند هر چند که ریه ها و مغز او باز هم نیاز به رشد و تکامل بیشتری دارد.
• درحال حاضر و پس گذراندن ماه ها و هفته ها، بالاخره با ورود به هفته بیست و هفتم بارداری، جنین نشان می دهد که قادر به باز کردن پلک هایش است،اما برای این باز و بسته کردن چشمان در فواصل منظم، فرزندتان زحمت و فشار زیادی را تحمل می کند و همچنين، با این که برایش بسیار سخت است تا به عمل لمس کردن خود از روی شکم مادر توسط افراد یا حرکات و صداهای دوست داشتنی، با وارد کردن ضربات لگد به دیواره رحم مادر عکس العمل نشان دهد، اما او این عکس العمل را در هفته بیست و هفتم بارداری به کوچکترین تماس ها و یا صداها هم نشان می دهد. همچنین، در این دوره از بارداری فرزند داخل رحم شما دارای یک الگوی خواب منظم هم شده است.
• در هفته بیست و هفتم بارداری، مغز جنین با سرعت بیشتری رشد کرده و بافت های اطراف مغز را به وجود می آورد. به عنوان يك مادر باردار به خاطر داشته باشيد كه فرزند شما به زودی قادر خواهد بود تا در هنگام خواب رویاهای زیادی هم ببیند که از روی صورت او می توان آن ها را تشخیص داد. همچنین، با ورود به هفته بیست و هفتم بارداری، بخش بصری مغز جنين هم نیز رشد کرده و تکامل می یابد.
• گاهی اوقات جنین در هفته بیست و هفتم بارداری، ممکن است دچار سکسکه شود که هیچ جای نگرانی در مورد اين حالت وجود ندارد.
• لایه های چربی که در زیر پوست جنین در طول دوران بارداری تشکیل می شود هم به تنظیم درجه حرارت بدن او پس از تولد کمک زیادی کرده و او را گرم نگه خواهد داشت.
• کشش بدن، لگد زدن، مکیدن انگشت شست، نوشیدن مایعات آمنیوتیک و ادرارکردن از جمله کارهایی است که فرزند داخل رحم شما به خوبی و با ورود به هفته بیست و هفتم بارداری انجام خواهد داد.

اندازه جنین و نکات ضروری برای مراقبت از مادر در این هفته را در مادر و جنین در ماه هفتم بارداری – هفته بیست و هفتم (بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظر (14)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. سهیلا

س درهفته ۲۷بارداری ام بچم لگداش نسبت به قبل کمتر شده در روز دوبارلگدمیزنه چه کنم

 1. مامانم    سهیلا

سلام
هیچ کاری زیاد بهش فکر نکنین همه چی درست میشه

 1. مامانی

سلام ب همگی، منم توهفته ۲۷ بارداری ام. حالم خوبه و نی نی قشنگمم درحال لگدزدن.??حالش خوبه خداروشکر. انقدرازحس حرکت کردن دخملم توشکمم شگفت زده ام ک خدامیدونه.????? انشالله راحت وب موقع ب دنیابیاد .

 1. مامانم    مامانی

سلام
خداروشکر انشاالله نی نی سالم و خوشگلی به دنیا میاری مامانی خانوم

 1. ماهک

سلام وخسته نباشید.من درهفته 27بارداری هستم.یروز بچه خیلی لگد میزنه یروز اصلا نمیزنه یااینکه فقط یکی دولگدمیزنه یک روز درمیان اینطوریه.میخواستم بدونم خطرناکه؟

 1. مامانم    ماهک

سلام
نه طبیعیه

 1. سارا

میخواستم بدونم من باید به حرف سونگرافی گوش کنم یا بهداشت.موقعیت زمان زایمانمو سونگرافی یه هفته زودتر تشخیص داده تا بهداشت ممنونم

 1. مامانم    سارا

شما باید زمان آخرین پریودتون رو به پزشکتون بگین تا از روی اون زمان زایمان رو مشخص کنن

 1. سارا

سلام ممنونم از مطالب خوبتون منم توهفته بیست وهفت بارداریم خداروشکر حال خودمو دخترم خوبه

 1. مامانم    سارا

خداروشکر

 1. وانیا

باسلام و خداقوت .من درهفته 27 بارداری هستم شبها اصلا نمیتونم بخونم سرتاسر بدنم شروع به خارش و مور مور شدن میکند نمیدونم باید چکارکنم.لطفا راهنماییم کنید.
برای خارش وعفونت میتونم از شیاف کلیندامایسین استفاده کنم؟//

 1. مامانم    وانیا

سلام
خارش در بارداری به حدی طبیعیه ولی اگر آزاردهنده بود یعنی مشکلی هست، چون شبها بیشتر میشه احتمال اینکه از کبد باشه بیشتره، هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید و اگه لازم شد آزمایش بدین و سلامت جنین رو بررسی کنید.

 1. میترا

سلام و خسته نباشید , من در هفته 27 بارداری هستم میخواستم بدونم درد مقعد و واژن در این هفته از بارداری طبیعیه؟

 1. کارشناس مامانم    میترا

سلام عزیزم , اگه درد خفیف واژن به حالت تیرکشیدگی باشه طبیعیه
درد مقعد نباید داشته باشین , مگر اینکه یبوست و یا همورویید داشته باشید.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location