امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته بیست و ششم بارداری(بخش اول)

مادر و جنین در هفته بیست و ششم بارداری(بخش اول)

شگفتی های هفته بیست و پنجم بارداری را حتما مطالعه کنید و در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات جالبی درباره هفته های بارداری بخوانید.
آیا می دانید که شما هم مانند زنان باردار دیگر با سرعت فوق العاده ای به سوی مادر شدن در حرکت هستید؟ به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که همه تشویش ها، دردها و مشکلات به وجود آمده در دوران بارداری، به زودی با در آغوش گرفتن فرشته کوچکتان، کم رنگ شده و یا به طور کامل از بین خواهند رفت. آیا شما هم مانند سایر مادران باردار به درد زایمان، معضلات به دنیا آوردن نوزاد و داستان های ترسناکی که شما از دوران بارداری و یا زایمان شنیده اید، می اندیشید؟ به شما توصیه می کنیم تا به جای فکر کردن به این گونه موارد بیهوده، به فرزند داخل رحم خود و این که چگونه خواهید توانست او را بیشتر دوست داشته باشید، فکر کنید. به گفته فرانک کلارک: "یک نوزاد با نیاز به دوست داشتن متولد می شود و هرگز از این نیاز خود نمی-گذرد."

تغییرات بدنی مادر در طول هفته بیست و ششم بارداری:

با ورود به هفته بیست و ششم بارداری همانطور که جنین داخل رحم شما رشد می کند و اندام های او در راستای شکمتان امتداد می یابد، ممکن است شما درد بیشتری را در زیر دنده های خود احساس کنید، چون پاهای جنین شما در هفته بیست و ششم بارداری، ممکن است مستقیما به دنده های شما فشار بیاورد. با این که بدن شما قادر به انعطاف پذیری زیاد در دوران بارداری است، اما محدودیت هایی هم در این زمینه وجود دارد. با وجود همه این چالش ها، بدن هر مادر بارداری می تواند با شور و شوق ناشی از رشد جنین در داخل بدن خود با این مشکلات مقابله کند.
رحم مادر حامله در هفته بیست و ششم بارداری معمولا در حدود 5/2 اینچ بالاتر از ناف قرار گرفته و در این صورت است که او می تواند بدون هیچ مشکلی، ارتفاع رحم خود را اندازه گیری کند. شما با ورود به این هفته از دوران بارداری خود، ممکن است از همان اول تفاوت 5/0 اینچی شکم خود را با هفته های قبل احساس کنید. اینک شکم شما آماده نشان دادن خود از زیر لباس هایتان است، به خصوص اگر شما به پوشیدن لباس های تنگ عادت داشته باشید.

الف. بررسی آمارها و میانگین در هفته بیست و ششم بارداری :

حالا که شما مادر باردار در حال نزدیک شدن به سه ماهه سوم دوران بارداری خود هستید، می توانید با انگشت شست خود، موفقیت خود را درگذراندن هفته های سخت دوران بارداری نشان دهید، چون شما بیشتر از میانه ی این دوران را پشت سر گذاشته اید. گرفتن آمار و مشخص کردن میانه دوران بارداری به این معناست که این دوره برای مادر حامله، با شرایطی بهتر از آنچه که انتظارمی رفت، پیشرفت داشته است.
از آن جایی که بدن هر زنی منحصربه فرد می باشد، بنابراین تغییرات ایجاد شده در این دوران هم در بدن مادران باردار متفاوت خواهد بود. از این رو رشد جنین، نوع فعالیت و انجام حرکات او منحصر به فرد خواهد بود. اگر نگرانی شما در مورد هفته بیست و ششم بارداری خود در حد متوسط است، بدانید که امری کاملا طبیعی بوده و ممکن است تا پایان حاملگی هم این استرس شما هرگز متوقف نشود.

ب. براکستون هیکز در هفته بیست و ششم بارداری:

شما به عنوان یک مادر حامله متوجه خواهید شد که با ورود به هفته بیست و ششم بارداری خود، ظرفیت براکستون هیکز بدنتان هم در اغلب موارد افزایش زیادی داشته است. بنابراین، به یاد داشته باشید که احساس بروز انقباضات در این هفته از دوران بارداری که شبیه گرفتگی های نواحی شکم در دوران قاعدگی است، (که شما آن ها را قبلا تجربه می کردید.) نشانگر آغاز این مشکل در بدن شما خواهد بود.

ج. بروز بیماری پره اکلامپسی ورود به هفته بیست و ششم بارداری:

مسئول مراقبت های بهداشتی دوران بارداری در درمانگاه محل سکونت شما ممکن است به اطلاع شما مادر باردار برساند که افزایش اندکی در فشار خون شما با ورود به هفته بیست و ششم بارداری مشاهده شده است. همیشه به خاطر داشته باشید که معمولا، بعد از هفته بیست و چهارم دوران بارداری، افزایش فشار خون مادر حامله امری طبیعی است. اما متاسفانه در برخی موارد، می تواند نشانه ای از بروز مشکل پره اکلامپسی در مادر حامله باشد. محققان و پزشکان متخصص، پره اکلامپسی را یک بیماری جدی برای مادران باردار تلقی می کنند که حدود 5 درصد از زنان باردار را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
خوب است به یاد داشته باشید که این بیماری، معمولا بعد از هفته بیستم از دوران بارداری در مادران حامله شروع می شود. علائم پره اکلامپسی در مادران باردار شامل فشار خون بالا، ایجاد اختلال در پروتئین موجود در ادرار آن ها، بروز مشکلاتی در کبد و کلیه مادر، داشتن سردرد مداوم و یا تغییرات بینایی می باشند. هر چند بیماری پره اکلامپسی در اواخر دوران حاملگی مادر (که اغلب 3 الی4 هفته آخر بارداری است) رخ می دهد، اما کنترل دقیق فشار خون و میزان وزن مادر باردار باعث می شود تا امنیت او و جنین داخل رحمش در این دوران حساس تا حد زیادی تامین شود.
اگر بیماری پره اکلامپسی در مادران باردار در مراحل اولیه درمان نشود، می تواند در برخی موارد تهدیدی جدی برای زندگی مادران و فرزندان آن ها باشد. اگر علائم بیماری پره اکلامپسی در مادر باردار شدید باشد، ممکن است دکتر معالج او انجام زایمان زودرس را به مادر و خانواده او توصیه کند، چون در چنین مواقعی جان خود مادر و فرزند داخل رحم او در خطر خواهد بود.

د. بروز سیاتیک در مادران با ورود به هفته بیست و ششم بارداری: 

اگر شما مادر حامله در هفته بیست و ششم بارداری خود، یک روز صبح از خواب بیدار شده و درد مشقت باری را در پشت بدن و کمر خود احساس کردید طوری که این درد مانع انجام کارهای عادی و روزمره شما شد، حتی برای یک لحظه هم شک نکنید و مراقبت های بهداشتی مربوط به پیشگیری از سیاتیک در دوران بارداری را در اسرع وقت انجام دهید. از آن جایی که در هفته بیست و ششم بارداری وزن زیاد رحم مادر حامله می تواند اعصاب بدن او را درگیر نماید، بنابراین در چنین مواقعی رحم و یا به بیان دقیق تر سر جنین، ممکن است به عصب سیاتیک مادر باردار فشار وارد کرده و باعث بروز درد شدید در ناحیه کمر، باسن و پاهای او شود که این دردهای شدید و ناگهانی با عنوان "سیاتیک دوران بارداری" شناخته شده است. همچنین، در اکثر زنان باردار، سیاتیک یکی از ویژگی های مزاحم هفته هفته بیست و ششم بارداری محسوب می شود.
از آن جایی که وارد شدن فشار به اعصاب سیاتیک مادر باردار، قسمت پایین ستون فقرات، ناحیه لگن و قسمت فوقانی پاهای او را درگیر می کند، از این رو ممکن است باعث بروز درد شدید در هر یک از این مناطق شده و رحم مادر باردار را هم به سمت پایین فشار دهد. به عنوان یک مادر حامله که به هفته بیست و ششم بارداری خود وارد شده اید، به یاد داشته باشید که درد سیاتیک در اغلب مواقع، سمت راست و یا چپ بدن فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

bardari-d1.jpg

مهم ترین علائم سیاتیک بارداری :

• بی حسی و یا بروز درد شدید در ناحیه باسن مادر باردار
• انتشار درد به کمر، پشت ران ها و ساق پاهای مادر حامله
• ایجاد مشکل در هنگام خم شدن مادر باردار
• تشدید درد زمانی که مادر حامله برای مدت زمان طولانی، در یک موقعیت ثابت قرار گرفته باشد
• احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در قسمت پایین پاهای مادر باردار
• بروز مشکل در تعادل مادر باردار، در حالت ایستاده
علاوه بر این موارد، در شرایط شدیدتر، سیاتیک دوران بارداری ممکن است به پاها و انگشتان پای مادر هم گسترش یابد.

راهنمایی هایی برای کنترل سیاتیک در دوران بارداری :

• ماساژ دادن ملایم نقطه درد، کمک زیادی به مادر باردار خواهد کرد.
ورزش کردن منظم در بارداری، مانع از بروز درد سیاتیک در مادران باردار می شود.
• گذاشتن گرما و یا بسته های یخ در ناحیه درد هم می تواند تسکین دهنده خوبی برای مادر باردار بوده و آرامش زیادی را برای بیمار به ارمغان آورد.
• پرخوری مادر حامله، می تواند ناراحتی سیاتیک او را هم افزایش دهد پس بهتر است مادران باردار غذای خود را در بخش های کوچک تری بخورند و در تمام این دوران حساس هم، یک رژیم غذایی سالم مناسب بارداری دنبال کنند.

آیا برای مادران مبتلا به سیاتیک دوران بارداری، نشستن طولانی مدت خوب نیست؟

بسیاری از پزشکان متخصص معتقدند که نشستن در وضعیت یکنواخت، برای مادران مبتلا به سیاتیک دوران بارداری به ویژه هنگامی که با کامپیوتر کار می کنند اصلا مناسب نیست. همچنین، پزشکان توصیه می کنند که این افراد باید سعی کنند تا همیشه کفش های تخت و راحتی بپوشند.
مادران مبتلا به سیاتیک دوران بارداری، به خاطر داشته باشند که خوابیدن در بستر نرم هیچ کمکی به درمان آن ها نمی کند، بلکه خوابیدن مادر بیمار بر روی تخت صاف، سفت و یا تشک های طبی، باعث پایین آمدن میزان ناراحتی ناشی از سیاتیک دوران بارداری در بدن آن ها خواهد شد.

د. تغییرات دیگری که در هفته بیست و ششم بارداری رخ میدهد :

با ورود مادر حامله به هفته بیست و ششم بارداری برخی از علائم گذشته، همچنان در بدن او ادامه خواهد یافت، در حالی که برخی از این علائم ممکن است بهبود یابند. اما در این هفته از دوران بارداری، علائم جدیدی از تغییرات هم در بدن مادر باردار شروع خواهند شد که در گذشته اصلا وجود نداشتند. همچنین، در این هفته از دوران بارداری، رحم مادر فشار زیادی را رو به سمت پایین تحمل خواهد کرد که این فشار، مثانه او را هم تحت تاثیر قرار داده و در اغلب مواقع، باعث عجله کردن مادر باردار برای رفتن به دستشویی می شود. در برخی مادران باردار، احساس تمایل به ادرار کردن، حتی پس از دستشویی کردن هم همچنان ادامه خواهد یافت. مادرانی که در سه ماهه سوم دوران بارداری خود قرار دارند، باید یاد بگیرند که با این نوع زندگی، برای گذراندن دو ماه آخر دوران حاملگی خود، باید کنار بیایند.
از آنجا که بدن مادر حامله در هفته بیست و ششم بارداری، دچار تغییرات زیادی شده است، ممکن است او از هم اکنون درد زیادی را در رباط های خود، در هنگام نشستن احساس کند. معمولا، افزایش وزن مادر در هفته بیست و ششم بارداری باید چیزی در حدود 16-23 پوند باشد. البته این افزایش وزن مادر، بستگی به نوع بدن او، وزن مادر قبل از آغاز دوران بارداری و یا ورزش کردن مادر باردار در این دوره از زندگی او دارد. وزن شما مادر باردار ممکن است بالاتر و یا پایین تر از علامت متوسط وزن در این دوره قرار گیرد. بنابراین، نمی توان ادعا کرد که باید تمام زنان حامله، افزایش وزنی در حد متوسط داشته باشند، چون همانطور که قبلا مورد بررسی قرار گرفت بدن هر شخص منحصر به فرد است. علاوه بر این، وزن یک مادر حامله در دوران بارداری او متغیر می باشد و بستگی به مقدار آب احتباس شده در بدن او هم خواهد داشت.
شما به عنوان یک مادر حامله ممکن است با ورود به هفته بیست و ششم بارداری خود، احساس تورم بیشتری در بدن، به خصوص در دست ها و پاهایتان داشته باشید. اما نگرانی شما در مورد این تورم ها کاملا بی جا است، چون این حالت تا پایان دوره بارداری شما ادامه خواهد داشت. همچنین، در هفته بیست و ششم بارداری خارش پوست مادر حامله همچنان ادامه خواهد داشت. بنابراین، برای جلوگیری از تحریک زیاد پوست خود می توانید با استفاده از یک پماد مرطوب کننده و هیدراته (پر آب) نگه داشتن پوستتان، این خارش را تسکین دهید.
همچنین، در طی نه ماه دوران بارداری شما مادر باردار ممکن است هرگز خواب مسالمت آمیز و راحتی را در برخی از شب ها، تجربه نکنید. به یاد داشته باشید که در حال حاضر این ناراحتی مربوط به دوران بارداری است که شما را در بیشتر شب ها بیدار نگه می دارد. پس جای هیچ نگرانی نیست! بهتر است خود را با این وضع وفق دهید، چون پس از زایمان به دلیل خیس شدن جای نوزاد و یا احساس گرسنگی او، بی خوابی های شما همچنان ادامه خواهد داشت. مادر باردار باید از حالا یاد بگیرد که هر وقت احساس کردید که نیاز به خواب و استراحت دارد، بدن خود را عادت دهد تا در هر زمان و در هر مکانی چرت بزند و به یاد داشته باشد که یادگیری این مهارت ها برای او و فرزندش، در روزهای آینده هم مفید خواهد بود.
این نکته را به خاطر بسپارید که مراجعه به درمانگاه ها برای انجام کنترل های دوران بارداری بسیار مهم است، زیرا ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی این سازمان ها با مشاهده هر علامت و نشانه ای که ربطی به دوران بارداری طبیعی زنان ندارد، مداخله نموده و با ارائه راه کارهای ساده و یا ارجاع دادن مادر حامله به پزشک متخصص زنان و زایمان، از بروز مشکلات جدی در بدن او جنین داخل رحمش جلوگیری خواهند کرد. پس یادتان باشد که مراقبین بهداشتی می توانند در اکثر موارد زندگی مادر و جنین داخل رحم او را از خطرات جدی نجات دهند.

علائم بارداری در هفته بیست و ششم بارداری در یک نگاه:

در ادامه این مقاله، لیستی از علائم هفته بیست و ششم بارداری را ارائه داده ایم، که مهم ترین آن ها عبارتند از:
• متورم شدن بدن مادر حامله
• بروز بی خوابی در مادر باردار
• ایجاد درد در عصب های زنانه ی مادران حامله
• به وجود آمدن یبوست در مادر باردار
• احساس خستگی زیاد در مادران حامله
• درگیری و بروز مشکلات ذهنی در برخی از مادران باردار
• تکرر ادرار در مادران باردار
• بروز سردرد در مادران حامله
• احساس فشاردر کل بدن مادر باردار
• افزایش علائم کششی در عضلات بدن مادران حامله
• احساس خارش پوست در مادران باردار
• افزایش اندک فشار خون مادران باردار
در مادر و جنین در هفته بیست و ششم بارداری – ماه هفتم (بخش دوم) تغییراتی که جنینتان در این ماه کرده است را خواهید خواند.

 

نظر (10)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

من هفته ی ۲۶ بارداری ام دو سه روزه زیاد تپش قلب دارم جوری که هر از گاهی احساس میکنم قلبم یه لحظه میوفته و بعد میزنه .تپش قلب خیلی اذیتم میکنه و گاهی وقتها فشار میاد بهم و بدنم می لرزه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بدن به بدن متفاوته و تا حدی میتونه عادی باشه
اگه زیاد تکرار شد
بهتر یه سر برری پیش دکترت

پیشنهاد میکنم از استرس دوری کنی و اهنگ ارامش بخش و ملایم گوش بدی
صوت قران هم میتونه خوب باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید .من در هفته ۲۶ بارداری دوقلویی هستم الان چن مدتی هست احساسی شبه ترکیدن حباب از زیر شکمم به سمت واژن دارم که همراه با درد کم هست و بلا فاصله هم احساس دستسویی پیدا میکنم, خیلی نگرانم کرده ممنون میشم راهنماییم کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
به پزشکتون اطلاع بدین تا سونو بشین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید یه سوال داشتم من در هفته ۲۶ بارداری هستم و فقط قرص مولتی ویتامین و کلسیم مصرف میکنم آیا کافیه؟؟یا قرص فروس سولفات و اسید فولیک هم باید مصرف کنم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله کافیه ، اسیدفولیک تا ماه چهارم مصرف میشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در هفته ٢٦بارداريم سر جنينم پايين تر از حد متعارفه ورحمم يه سانت باز شدم ممكنه زايمان زود رس داشته باشم خيلي ناراحتم بنظرتون جكار كنم امكان داره جنينم بياد وخدايي نكرده زنده نمونه.پريسا

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
فقط استراحت کنید و پاهاتون رو بالاتر بذارید ، حتما تحت نظر پزشکتون باشید تا مشکلی پیش نیاد.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید, من به تازکی وارد هفته 26 بارداری شدم میخواستم بدونم اندازه جنین در این هفته از بارداری چقدر میشه ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , اندازه قد جنین داخل رحم او نزدیک به 14 اینچ 6/35 سانتی متر) خواهد بود. همچنین، با آغاز این هفته از دوران بارداری او باید در حدود 6/1 پوند یا 760 گرم هم افزایش وزن داشته باشد.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location