امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته بیست و پنجم بارداری (بخش دوم)

مادر و جنین در هفته بیست و پنجم بارداری (بخش دوم)

در مادر و جنین در هفته بیست و پنجم بارداری – ماه هفتم (بخش اول) تغییرات بدن مادر و دلیل خروپف مادر در این هفته گفته شد ، در ادامه می خوانید ....

علائم به وجود آمده در بدن مادر در هفته بیست و پنجم بارداری :

علاوه بر تغییرات فوق که در بدن شما مادر باردار اتفاق می افتد، ممکن است با علائم دیگری که مخصوص هفته بیست و پنجم بارداری است هم روبرو شوید، مهم ترین این علائم عبارتند از:

 • رشد سریع تر موها و ناخن های مادران باردار
 • به وجود آمدن یبوست در مادران حامله
 • بروز بواسیر در مادران
 • بروز درد كمر شدید
 • متورم شدن اندام های مادران باردار
 • بروز سردرد شدید در مادران باردار در بعضی مواقع
 • ایجاد اختلالات در خواب مادران باردار
 • افزایش علائم کشش در عضلات مادران حامله
 • افزایش سریع وزن مادران باردار
 • بروز اختلال موقتی در ذهن و حافظه مادران
 • افزایش درد رباط ها در مادران حامله
 • افزایش عمل تعرق در اندام های بدن مادران
 • دیدن رویاهای واضح توسط مادران
 • بروز فراموشی در مادران حامله
 • بیشتر شدن درد عصب های دستگاه تناسلی در مادران باردار
 • خونریزی از لثه های مادران

انجام تست غربالگری گلوکز با ورود به هفته بیست و پنجم بارداری:

شما به عنوان یک مادر باردار باید در مورد اهمیت انجام تست غربالگری گلوکز در هفته بیست و پنجم بارداری خود که یک نوع آزمایش ضروری قبل از تولد نوزاد بین هفته های بیست و چهار الی بیست و هشتم از دوران بارداری است، آگاهی بیشتری داشته باشید و با انجام دادن آن از سلامت خود و فرزند در حال رشد داخل رحمتان مطمئن شوید. به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که نزدیک به 2 الی 5 درصد از زنان باردار در معرض خطر ابتلا به دیابت دوران بارداری قرار دارند که یک نوع دیابت موقت در دوران بارداری محسوب می شود، خوب است این نکته را به یاد داشته باشید که احتمال ابتلا به این بیماری حتی در مادرانی که سابقه قبلی ندارند، هم وجود دارد. مبتلا شدن مادر به دیابت بارداری می تواند سبب پایین آوردن شانس او برای انجام طبیعی زایمان شده و همچنین، خطرات انجام عمل سزارین را هم در او افزایش دهد. همچنین، به عنوان یک خانم آگاه باشید که مبتلا شدن مادر به دیابت دوران بارداری منجر به تولد نوزاد او با قند خون پایین خواهد شد که این مشکل هم می تواند به بروز ماکروزومی در نوزادان منجر شود. ماکروزومی نوعی بیماری است که در آن نوزاد با وزن بیشتر و جثه بزرگ تر از نوزادان متوسط و طبیعی دیگر به دنیا می آید. در نتیجه، بالا بودن وزن نوزاد باعث می شود تا انجام روال زایمان طبیعی برای مادر هم دشوارتر از معمول باشد.
در هنگام رفتن به بیمارستان و انجام آزمایش غربال گری گلوکز در هفته بیست و پنجم بارداری، حتما مادران باردار با خود کتاب و یا مجلاتی را به همراه داشته باشند، تا در زمان طولانی انجام آن بتوانند خود را مشغول کنند.

روش انجام تست غربالگری گلوکز و یا GCT در مادران باردار به شرح زیر است:

 • شما مادر حامله قبل از انجام این آزمایش مجبور به نوشیدن مایعات بسیار شیرینی که شامل 50 گرم گلوکز می باشند، هستید. البته می توانید این نوشیدنی ها را در طعم های مختلف و خنک استفاده کنید، تا بتوانید به راحتی آن ها را بنوشید.
 • جالب است بدانید که تمام این مایعات توسط مادر باردار باید در عرض 5 دقیقه نوشیده شود.
 • بعد از نوشیدن مایعات، باید حدود یک ساعت صبر کنید تا بدنتان بتواند گلوکز مصرفی شما را دریافت کند. این زمانی است که کتاب یا مجله به کارتان میآید.
 • پس از پایان یافتن مدت انتظار نمونه خون از بازوی مادران باردار کشیده شده و برای انجام آزمایش ارسال می گردد.

بعد از تمام شدن مراحل آزمایش غربالگری گلوکز، مادر باردار می تواند به خانه برود و تا چند روز آینده منتظر گرفتن نتایج آزمایش خود باشد، چون دادن جواب این تست چند روز طول خواهد کشید. اگر جواب این تست مثبت شد، زیاد نگران نباشید! چون موقتی بوده و فقط یک آزمایش غربالگری در دوران بارداری محسوب می شود. اگر شما بخواهید از مبتلا شدن خودتان به دیابت واقعی آگاه شوید، باید با تحمل یک روش طولانی سه ساعته از تست گلوکز، بپردازید تا از این که آیا شما واقعا مبتلا به دیابت هستید و یا نه، آگاهی کاملی داشته باشید. برای تشخیص دقیق این نوع بیماری، به خصوص در طول انجام تست تحمل گلوکز، باید مادران باردار ناشتا باشند، یعنی با معده کاملا خالی برای انجام آزمایش در بیمارستان حاضر شوند. حالا تصور کنید نوشیدن نوشابه فوق العاده شیرین با معده خالی چه لذتی خواهد داشت.

hafte-25-bardari2-1.jpg

مراقبت از مادر باردار و جنین در هفته بیست و پنجم بارداری :

با ورود هفته بیست و پنجم بارداری ، ممکن است مجبور شوید بیشتر از قبل به دکتر معالج خود مراجعه کنید، چون با نزدیک شدن به سه ماهه سوم دوران بارداری، مشکلات مادران هم افزایش خواهد یافت.
همچنین، جنین شما در این هفته ها نیاز به نظارت بیشتر پزشک دارد، تا در هنگام انجام زایمان همه چیز خوب پیش رفته و نیازی به مداخله سایر عوامل وجود نداشته باشد. مادران باردار برخی از گزینه ها را باید قبل از به دنیا آمدن نوزاد خود مشخص کنند. به عنوان مثال باید یک همراه باتجربه را برای بودن در کنار خودشان در زمان تولد نوزاد انتخاب کنند، چون اگر نیاز به انجام جراحی باشد باید در طول انجام جراحی و زمان بستری شدن بیمارستان کسی در کنار مادر و نوزاد تازه متولد شده او باشد، تا کارهای نوزاد و زائو را انجام دهد. اگر شریک زندگی خودتان مایل است تا تمام وقت در زمان تولد فرزندتان در بیمارستان در کنارتان باشد، حتما قبل از شروع عمل زایمان با او برنامه ریزی کنید.

نوشیدن مقدار زیادی آب در هفته بیست و پنجم بارداری :

به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که نوشیدن مقدار زیادی آب در دوران بارداری بسیار مهم است، چون نه تنها به شما کمک می کند تا از ابتلا به یبوست دور بمانید، بلکه پوست شما را هم انعطاف پذیر خواهد نمود تا کشش زیادی را در آن احساس نکنید. اگر مصرف مایعات توسط مادران باردار کافی نباشد، ممکن است از خارش شدید پوست و کشیده شدن آن در طی دوران بارداری خود رنج ببرند.

مزایای نوشیدن مقدار زیادی آب در هفته بیست و پنجم بارداری :

 • به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که جذب آب لازم از مواد مغذی مصرف شده و انتقال آن به به سلول های خونی، تغذیه جنین را از طریق جفت تسهیل خواهد کرد.
 • همچنین نوشیدن آب زیاد در دوران بارداری، مادر را از حملات گرگرفتگی و وجود سموم بدن در امان نگه خواهد داشت، تا جنین او بتواند در محیطی امن رشد کند.
 • خوب است به عنوان مادر باردار بدانید که مصرف آب کافی، خطر مبتلا شدن هر فرد به UTI (عفونت ادراری) را کاهش داده و بدن او را خنک و راحت خواهد کرد.
 • با نوشیدن مقدار زیادی مایعات، شما می توانید تمام خستگی های کار روزانه را از بدن خود دور کنید.
 • هیدراته شدن صحیح بدن مادر باردار سبب پایین آمدن میزان تورم در پاهای او هم خواهد شد.
 • همچنین، این نکته مهم را به خاطر بسپارید زنانی که بدن خود را به خوبی هیدراته کنند، کمتر در معرض زایمان زودرس قرار خواهند گرفت.

اما به عنوان یک مادر باردار سعی کنید تا از سالم بودن آب مصرفی خود مطمئن شوید ،چون تمام آب ها یا مایعات دیگر صددرصد عاری از ناخالصی ها نیستند و شما هم به عنوان یک مادر حامله، قطعا نمی خواهید که به برخی از بیماری های منتقله توسط ویروس های موجود در آب آلوده شوید.

ب. نکات برای خوابیدن مادر در هفته بیست و پنجم بارداری:

اگر شما مادر باردار، عاشق خیره شدن به سقف اتاق در هنگام خواب هستید، باید الگوی خواب خود را تغییر دهید، چون خوابیدن به پشت در دوران بارداری، باعث می شود تمام سنگینی وزن رحم مادر بر روی ستون فقرات و عضلات پشت، روده ها و عروق خونی او بیافتد و روال طبیعی کارکرد بدن او را دچار مشکل کند. خوب است شما مادر باردار به یاد داشته باشید که فشار وارده بر اعضای بدن شما در این دوران، سبب بروز درد در عضلات، پاها و پشت شما خواهد شد. همچنین، خوابیدن به پشت در دوران بارداری می تواند منجر به بواسیر در مادران شود. علاوه بر این موارد، به یاد داشته باشید که خوابیدن به پشت در دوران بارداری، مانع گردش خون طبیعی در بدن فرد خواهد شد. خوابیدن به پشت، عاملی برای افزایش فشار خون در مادران باردار است که منجر به سرگیجه و افتادن آن ها در این دوران حساس از زندگی می شود. در نهایت، به یاد داشته باشید که این نوع خوابیدن در دوران بارداری، می تواند باعث خروپف کردن مادر باردار در خواب شده و اختلالاتی را هم در بدن او ایجاد نماید.
پس شما مادر باردار سعی کنید تا در تمام دوران بارداری خود، مخصوصا با پیشرفت این دوران حساس، به سمت چپ بدن خود بخوابید، چون این نوع خواب هم برای مادر و هم جنین داخل رحم او امن و راحت خواهد بود. به خاطر بسپارید که با این روش خوابیدن، جریان خون به رحم شما افزایش یافته در نتیجه ارائه مواد مغذی هم برای رشد جنین بهتر انجام می گیرد. همچنین، به سمت چپ بدن در دوران بارداری به مادران کمک می کند تا مواد زائد را به آسانی از بدن خود دفع کنند. نتایج تحقیقات اخیر دانشمندان نشان داده است در مادرانی که در دوران بارداری خود به سمت چپ بدن می خوابند، میزان تورم تا حد زیادی کاهش می یابد. پس بهتر است مادران حامله در طول دوران بارداری خود سعی کنند تا از خوابیدن زیاد به پشت اجتناب کرده و در طول شب، موقعیت بدن خود را از یک سمت به سمتی دیگر تغییر دهند.

فعالیت های سرگرم کننده برای هفته بیست و پنجم بارداری:

یکی از بهترین کارهایی که شما مادر باردار می توانید انجام دهید، این است که در دوران بارداری، خود را از آفت کش ها و سموم دور نگه دارید. همچنین، می توانید با ایجاد نمودن یک باغچه کوچک در کنار آشپزخانه خود هم سبزیجات ارگانیک را در دسترس داشته باشید و هم با رسیدگی به این باغچه، خودتان را سرگرم نگه دارید. اگر هم فضای اضافی در حیاط خانه خود برای درست کردن یک باغچه کوچک ندارید، می توانید برخی از گیاهان و سبزیجات را در گلدان کاشته و داخل منزل از آن ها نگهداری کنید.
کاشتن برخی از گیاهان دارویی ضروری هم علاوه بر کاشت سبزیجات و میوه ها در باغچه خانه، می-تواند بسیار مفید باشد، چون در چند سال اول زندگی نوزاد خود دقیقا نمی دانید که چه وقت ممکن است به مصرف آن ها نیاز پیدا کنید، بنابراین در دسترس بودن برخی از گیاهان دارویی ضروری هم ضرری نخواهد داشت. شما به عنوان یک مادر باردار، همچنین می توانید با باغبانی کردن کوتاه مدت بعد از به دنیا آمدن نوزاد خود، از روزهای آینده هم لذت ببرید.

hafte-25-bardari1-1.jpg

نکاتی برای راهنمایی کسانی که به زودی پدر خواهند شد:

شما به عنوان همسر و پدر آینده می توانید با تماشای عاشقانه همسر خود در هنگام شروع درد زایمان، او را در روند به دنیا آوردن فرزندتان همراهی کنید. برای بسیاری از پدرانی که تجربه بودن در کنار همسر خود در هنگام زایمان وجود داشته، روز تولد فرزندشان به عنوان یکی از به یادماندنی ترین روزها در تمام زندگی آن ها محسوب می شود.
اگر شما به عنوان همسر یک زن باردار می خواهید با او در تولد فرزندتان شریک باشید، حتما قبل از زایمان با او در این مورد صحبت کنید. به عنوان پدر آینده به یاد داشته باشید که همراه شدن شما با شریک زندگیتان تا زمانی که او فرزند شما را به دنیا بیاورد، ترجیحات باید به تصویب پزشکان معالج و یا ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بیمارستان و یا زایشگاه برسد. همچنین، شما باید در این مورد با تمام پرسنل بیمارستان هم در یک زمان مناسب بحث و تبادل نظر نمایید. شریک زندگی یک زن باردار ممکن است در هنگام درد کشیدن همسر خود قادر به انجام هیچ کاری نباشد، اما حداقل می تواند با درک کردن وضعیت همسرش افکار او را تغییر دهد.
به عنوان زن و شوهری که منتظر تولد فرزندتان هستید، لازم است بدانید که ممکن است حتی قبل از پایان یافتن کامل دوره حاملگی، نوزاد شما در هفته بیست و پنجم بارداری به دنیا بیاید و شما ستاره کوچک خود را در آغوش بگیرید. پس قبل از این که غافل گیر شوید، در اوایل سه ماهه سوم دوران بارداری سعی کنید ترتیب تمام کارهای مربوط به زایمان را انجام دهید.

 

نظر (8)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من درهفته 25 بارداری هستم دکترم برام سنو نوشت بنظرتون وزن بچم امکانشو داره که یک کیلو 200باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
سونوگرافی ها گاها در گفتن وزن جنین اشتباه میکنن.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من درهفته ۲۵ بارداری هستم.این هفته سردرد شدید دارم.که لحظه ایی و به دندونم میزنه.بعدشم اینکه من بچم پسره.ولی زیاد شکم ندارم اصلا کسی باورش نمیشه باردارم.بهم میگید چی بخورم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
سردرد ممکنه از دندون درد باشه مخصوصا دندون عقل، از کم آبی بدن هم میتونه باشه، آب زیاد بنوشید ولی اگه بهتر نشد حتما به پزشکتون اطلاع بدین، اگه اندازه جنین در سونوگرافی نرمال باشه نیازی به نگرانی نیست. برای وزن گیری جنین اگه فشار خون و مشکل...

سلام
سردرد ممکنه از دندون درد باشه مخصوصا دندون عقل، از کم آبی بدن هم میتونه باشه، آب زیاد بنوشید ولی اگه بهتر نشد حتما به پزشکتون اطلاع بدین، اگه اندازه جنین در سونوگرافی نرمال باشه نیازی به نگرانی نیست. برای وزن گیری جنین اگه فشار خون و مشکل خاصی ندارید میتونید از انگور یا شیره انگور استفاده کنید.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

ممنونم.انشاالله همیشه سالم و شاد باشید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
سلامت باشید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من 30 سالمه و در هفته 25 م بارداری هستم به تازگیا درد سیاتیک پیدا کردم میخواستم بدونم آیا درمانی برای این بیماری وجود داره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , میتوانین از این روش ها برای درمان سیاتیک استفاده نمایید:
• حرکت دادن پاها به طور مداوم به اطراف
• هرگز برای یک مدت طولانی در یک وضعیت یکنواخت ننشینید .
• بسته یخ و یا بطری آب گرم را در منطقه دردناک از بدن خود قرار دهید تا باعث تسکین...

سلام عزیزم , میتوانین از این روش ها برای درمان سیاتیک استفاده نمایید:
• حرکت دادن پاها به طور مداوم به اطراف
• هرگز برای یک مدت طولانی در یک وضعیت یکنواخت ننشینید .
• بسته یخ و یا بطری آب گرم را در منطقه دردناک از بدن خود قرار دهید تا باعث تسکین آن شود.
• نباید استرس داشته باشید، چون استرس عامل مهم درد در بخش های مختلف بدن انسان ها به ویژه در دوران بارداری است.
• تا آنجا که امکان دارد از خم شدن بیش از حد و انجام کار زیاد در دوران بارداری خود اجتناب کنید .
• اطراف بدن خودتان را با قرار دادن بالش ها و وسایل دیگر، در هنگام استراحت حمایت کنید.
• ماساژ دادن و یا انجام مراقبت های کایروپراکتیک هم می تواند در این مورد کمک زیادی به مادران باردار کند.
• به عنوان یک مادر حامله، در هفته بیست و پنجم بارداری خود هرگز سعی نکنید که خودتان به تنهایی، اشیاء سنگین را از روی زمین بلند نمایید.

ادامه مطلب

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location