امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته بیست و پنجم بارداری (بخش اول)

مادر و جنین در هفته بیست و پنجم بارداری (بخش اول)

در هفته بیست و چهارم بارداری جنینتان بزرگتر شد و شما مادر باردار تغییرات عمده ای در وجودتان حس کردید ، اگر کنجکاو به دانستن این تغییرات شگفت انگیز هستید حتما مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری – ماه ششم را بخوانید.

در ابتدا نزدیک شدن شما به سه ماهه سوم دوران بارداری مژده می دهیم، به عنوان یک مادر باردار لازم است بدانید که شما در چند هفته آخر دوران بارداری خودتان قرار دارید. پس، شما مادر باردار، در حال حاضر نیاز به صبر بیشتری خواهید داشت تا این سه ماه آخر دوران بارداری خود را بدون دردسر و با شادی پشت سر بگذارید.
بهتر است در مورد این موضوع که تا چه مدت شما مجبور به تحمل این وضع هستید، زیاد نگران نباشید. در عوض شما می توانید از پرپشت شدن موهای خود در هفته بیست و پنجم بارداری لذت ببرید، چون در این مدت به طور معمول موهای مادر باردار به اندازه همیشگی نمی ریزد. از این رو او احساس می کند که موهایش از همیشه زیادتر و قوی تر شده و از این وضع هم بسیار راضی خواهد بود.
در هفته بیست و پنجم بارداری سعی کنید تا از پیاده روی کردن زیاد تا زمان تلو تلو خوردن در روزهای آخر این دوران استفاده کنید. همان طور که می دانید بزرگ ترین شادی هر زنی لحظه مادر شدن او است، پس با عشق و غرور سر خود را بالا نگه داشته و با صبر زیاد این دوران را هم پشت سر بگذارید.

تغییرات بدنی مادر در هفته بیست و پنجم بارداری:

همانطور که شما مادر باردار وارد سه ماهه سوم دوران بارداری خود می شوید، به همان نسبت هم از لحاظ فیزیکی رشد خواهید کرد که این تغییرات جدید به وجود آمده در بدن شما کاملا آشکار خواهد بود. در این زمان است که بسیاری از غریبه ها در بیرون از منزلتان هم در حمل کیسه های خرید به شما کمک خواهند کرد، چون بسیاری از آن ها هم بارداری شما را درک می کنند، پس بدانید که این جهان جای خیلی بدی هم نیست.
رحم شما با ورود به هفته بیست و پنجم بارداری تا بالای نافتان هم برآمده شده است. اینک رحم شما به اندازه یک توپ فوتبال شده و ضربات جنین هم در درون آن مانند یک دور بازی فوتبال تکامل یافته که ستاره آن فرزندتان می باشد، ادامه دارد. بنابراین خوشحال باشید، زیرا تمام این شرایط نشانگر عملکرد خوب بدن شما و سلامتی کامل جنین داخل رحمتان است.

از هفته بیست و پنجم بارداری چه انتظاراتی دارید:

الف. روش های تضمینی برای جلوگیری از افتادگی شکم مادر در در هفته بیست و پنجم بارداری:

با رشد بیشتر جنین در داخل رحم مادر، روز به روز شکم او بالا می آید که این امر سبب تغییر در مرکز ثقل بدن مادر خواهد شد و حتی ممکن است در بیشتر مواقع مادر باردار در هنگام راه رفتن بر روی زمین های ناهموار، تعادل خود را از دست بدهد. مهم ترین دلایل این عدم تعادل در مادران باردار عبارتند از:
• افزایش دورکمر در مادران باردار
• تغییر در مرکز ثقل بدن مادر باردار
• تغییراتی که در ستون فقرات او رخ می دهد
• گرفتگی عضلات بدن مادر
• ترشح سطح بالایی از هورمون ریلاکسین در دوران بارداری که انتشار آن در بدن سبب شل شدن مفاصل مادر حامله می شود.
• همچنین یک مادر باردار ممکن است سرگیجه و غش کردن را هم به دلیل افت فشار خون، کم خونی، کاهش سطح قند خون و تغییرات اساسی در سوخت و ساز بدن خود در در هفته بیست و پنجم بارداری تجربه کند.
نکته مهم دیگری که شما باید به یاد داشته باشید این است که خطر سقط جنین با پیشرفت بارداری مادر هم افزایش می یابد، چون در این دوره از بارداری به دلیل عدم تعادل مادر خطر سقوط و افتادن در او هم بیشتر می شود. همچنین، شما مادر باردار به خاطر داشته باشید که افتادن در زمان حاملگی یک مادر، بسیار خطرناک می باشد و نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان می دهد که شانس سقوط هر مادر در دوران بارداری او در حدود 25٪ است که تقریبا اندازه آن با افتادن افراد بالای سن 65 سال برابری می کند. از این رو، شما مادری که در هفته بیست و پنجم بارداری قرار دارید نیاز به ملاحظات ویژه ای دارید تا امنیت خود و سلامت جنین داخل رحمتان را تضمین نمایید.

hafte-25-bardari5-1.jpg

ب. تغییرات ذهنی مادر هنگام حرکت کردن و راه رفتن در هفته بیست و پنجم بارداری:

روش انجام کارها و نوع راه رفتن شما مادر باردار با دوران قبل از بارداری شما فرق زیادی کرده است، طوری که شما با ورود به در هفته بیست و پنجم بارداری خود دیگر نمی توانید زمان طولانی سرپا ایستاده و کار کنید. اما نگران نشوید، چون این تغییرات دائمی نیستند. شما بعد از به دنیا آمدن فرزندتان خواهید توانست حتی در سرازیری ها و سربالایی ها هم به راحتی راه بروید. در حال حاضر فقط سعی کنید تا با اتخاذ یک وضعیت، به تعادل بدنی خوبی برسید.
اگر شما زنی هستید که از دوران قبل از بارداری هم با نکات بهداشتی آشنا بودید، پس رعایت این روند را در دوران بارداری خودتان هم همچنان ادامه دهید و در طول تمام دوران بارداری خود هم ورزش کردن را فراموش نکنید. آیا شما به عنوان یک مادر باردار، زمانی که ورزش می کنید، هر گونه روشی را برای حفظ تعادل بدن خود امتحان کرده اید، اما نمی توانید موفق شوید؟ در صورت به وجود آمدن چنین شرایطی شما باید مانند بسیاری از مادران باردار دیگر مدتی را برای ورزش کردن صبر کنید تا فرزندتان متولد شود. امیدوار باشید بعد از به دنیا آمدن فرزندتان شما می توانید او را سرگرم کرده و ورزش های پس از زایمان را هم به طور مرتب انجام دهید.
به عنوان مادر باردار همواره به خاطر داشته باشید که هرگز ورزش ها و حرکات جدید و پیچیده را در دوران بارداری خود امتحان نکنید. در عوض، سعی کنید تا حرکات ورزشی را انجام دهید که با آن ها آشنایی داشته و برای این دوران حساس از زندگی شما و فرزندتان هم کاملا امن می باشند. علاوه بر این، لازم است بدانید که اگر شما مادر باردار در هنگام انجام حرکات ورزشی پایتان لیز بخورد یا تعادل خود را از دست داده و روی شکم بیفتید، ضربه وارد شده به شکمتان می تواند برای جنین داخل رحم شما کشنده باشد. اگر به هنگام افتادن و یا در اثر حادثه ای تحت هر شرایطی به شکمتان ضربه ای وارد شد، لطفا با پزشک معالج خود در اولین فرصت مشورت کنید، چون در اغلب موارد مداخله به موقع دکتر متخصص می تواند از بروز بحران های بزرگ بعدی جلوگیری کند. به عنوان یک مادر حامله سعی کنید تا در تمام دوران بارداری خود، کارهایتان را با آرامش انجام داده و از عجله کردن خودداری نمایید. در نهایت توصیه می کنیم خود را از افرادی که در اطرافتان به عجله کردن مشهورند، دور نگه دارید.
همچنین، همیشه سعی کنید تا از انجام چند کار به صورت همزمان و با عجله اجتناب کنید. علاوه بر این برای حفظ سلامتی خود و فرزندتان همیشه برای بالا رفتن از پله ها در دوران بارداری از نرده استفاده کنید. به عنوان یک مادر حامله در تمام دوران بارداری خود سعی کنید تا از کفش های بدون پاشنه استفاده نمایید. همچنین، به شما مادر باردار و همسرتان هم توصیه می شود که از درهم و برهم کردن محیط خانه خود جلوگیری کرده و تمام تلاش خود را بکنید که در مسیر رفت و آمدتان هیچ چیزی قرار نگرفته باشد.

ج. خروپف مادر در هفته بیست و پنجم بارداری:

شما مادر باردار ممکن است از شکایت شریک زندگی خود در مورد خروپف کردن شبانه تان ناراحت شوید و به او بگویید که چطور جرات می کند این گونه با شما صحبت کند. اما به همسر خود حق دهید و به یاد داشته باشید که دلیل این کار او این است که او با صدای بلند خرناس شما در شب گذشته اصلا نتوانسته خوب بخوابد. حتما مانند بسیاری از مادران باردار دیگر شما هم فکر می کنید که او چطور جرات کرده تا شما را به خروپف کردن متهم کند، در حالی که تا به حال هیچ کس در مورد این اتفاق از شما شکایت نکرده بود؟ آرام باشید و بدانید که همسرتان دروغ نمی گوید.
به یاد داشته باشید که با ورود به هفته بیست و پنجم بارداری ، ویژگی مشترک تمام مادران حامله شروع خروپف کردن است. از آن جایی که با ورود به هفته بیست و پنجم بارداری، جریان خون به غشاء مخاطی بینی مادر باردار افزایش می یابد، این شرایط می تواند سبب احتقان بینی در مادر شده و باعث خروپف کردن او خواهد شد. همچنین، به خاطر داشته باشید که احتمال دارد خرناس کشیدن شما به افزایش وزن یا آپنه خواب هم مربوط باشد. در برخی موارد بدشانسی خروپف کردن مادر باردار، سرنخی برای آگاهی از مبتلا شدن او به دیابت دوران بارداری است.
آیا می دانید در چنین مواقعی، شما مادر باردار چه کاری می توانید در مورد از بین بردن خروپف شبانه خود انجام دهید؟ زیاد نگران نباشید! تنها چیز که به وجود خواهد آمد کمی دلخوری همسرتان از شما می باشد که آن هم با پایان یافتن دوران بارداری و تولد فرزندتان، به طور کامل از میان خواهد رفت. اما برای اینکه امنیت خانه و سلامت شما تامین شود، نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد مراقبت های بهداشتی هفته بیست و پنجم بارداری خود 

برای مقابله با دلخوری های همسرتان در هفته بیست و پنجم بارداری کارهای زیر را انجام دهید:

• با ورود به هفته بیست و پنجم بارداری، سعی کنید در هنگام خوابیدن از بالش اضافی برای بالا بردن سر خود استفاده کنید.
• مادران بارداری که اضافه وزن بیش از حدی دارند، برای کنترل وزن خود باید در مصرف مواد غذایی پرکالری و چرب دقت بیشتری بکنند.
• اگر شما هم جزء مادران بارداری باشید که مبتلا به مشکلات تنفسی هستند (که بروز این مشکل در طول دوران بارداری برای مادران بی خطراست) سعی کنید تا در هنگام خواب، از اسپری ها و یا نوار بینی که مصرف آنها در طول دوران بارداری بی خطر است، استفاده نمایید.
• همچنین، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشدی که استفاده از بخورها برای مرطوب کردن بینی و باز نمودن حفره های آن و راه های تنفسی بسیار مفید است.

bardari-mn1.jpg

د. بروز سیاتیک در مادر با ورود به هفته بیست و پنجم بارداری:

معمولا، مشکل سیاتیک به دلیل شرایط ناشی از رشد بیشتر رحم مادر باردار که فشار زیادی را بر پشت و منطقه لگن او وارد می کند به وجود می آید. در این شرایط، اعصاب پایین پاهای مادر هم بر اثر فشاری که سر جنین به استخوان های لگن او وارد می کند، بار زیادی را متحمل شده و می تواند منجر به بروز عوارض زیر شود:
• احساس بی حسی در پاها و پشت مادر باردار
• سوزن سوزن شدن و یا درد شدید در کمر، پاها و یا باسن مادر باردار
اما اگر شما مادر باردار نمی توانید راهی برای کم کردن درد و ناراحتی غیر قابل تحمل آن در بدن خود پیدا کنید، می توانید روش های خاص درمان سیاتیک را دنبال کنید، که مهم ترین آن ها عبارتند از:
• حرکت دادن پاها به طور مداوم به اطراف
• هرگز برای یک مدت طولانی در یک وضعیت یکنواخت ننشینید .
• بسته یخ و یا بطری آب گرم را در منطقه دردناک از بدن خود قرار دهید تا باعث تسکین آن شود.
• نباید استرس داشته باشید، چون استرس عامل مهم درد در بخش های مختلف بدن انسان ها به ویژه در دوران بارداری است.
• تا آنجا که امکان دارد از خم شدن بیش از حد و انجام کار زیاد در دوران بارداری خود اجتناب کنید .
• اطراف بدن خودتان را با قرار دادن بالش ها و وسایل دیگر، در هنگام استراحت حمایت کنید.
• ماساژ دادن و یا انجام مراقبت های کایروپراکتیک هم می تواند در این مورد کمک زیادی به مادران باردار کند.
• به عنوان یک مادر حامله، در هفته بیست و پنجم بارداری خود هرگز سعی نکنید که خودتان به تنهایی، اشیاء سنگین را از روی زمین بلند نمایید.
در نهایت، به عنوان یک مادر حامله به یاد داشته باشید که تحمل همه این مشکلات آسان است، چون تمام این مسائل با به دنیا آوردن فرزند شما از بین خواهد رفت و اصلا لازم نیست که شما و همسرتان خود را نگران این موارد بکنید.
در مادر و جنین در هفته بیست و پنجم بارداری – ماه هفتم (بخش دوم) علائم به وجود آمده در بدن مادر و تست غربالگری در این هفته را خواهید خواند.

 

نظر (16)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. مینا

با سلام ایا تنگی نفس در هفته ۲۵طبیعی است؟

 1. مامانم    مینا

سلام
چون جنین خیلی بزرگ نیست، اگه تنگی نفستون زیاده نمیتونه طبیعی باشه به شرطی که خودتون اضافه وزن نداشته باشین ، حتما به پزشکتون اطلاع بدین.

 1. زهرا

سلام.من هفته25بارداري ام ومعده دردواقعا اذيتم ميكنه توروخداراهنماييم كنين

 1. مامانم    زهرا

سلام
اگر منظور سوزش معده هست میتونین با مشورت پزشکتون از قرص رانیتیدین استفاده کنید ولی اگر درد هست حتما به پزشکتون اطلاع بدین.

 1. مژگان

عالی است این سایت.واقعاراضیم.ممنون

 1. مامانم    مژگان

شاد و سلامت باشین.

 1. سما

سلام وقت خوش امروز 24 هفته و 6 روز هستم . هر ماه یکی دو روز لکه بینی دارم. دکتر هم میگه که طبیعیه ولی من خیلی نگران هستم. بچه تکون میخوره . احساس میکنم . بچم پسره و همه میگن بچه پسر لکه بینی ماهیانه رو داره

 1. مامانم    سما

سلام
ربطی به جنسیت نداره عزیزم، میتونه به خاطر بزرگ شدن رحم و افزایش گردش خون باشه

 1. گلی

سلام هفته 25م بارداریم هستم یک روزه که حرکت جنین رو احساس نمیکنم دیروز کمی ترسیدم

 1. مامانم    گلی

سلام
مواد غذایی شیرین بخورین و به سمت چپ دراز بکشید اگر تا 45 دقیقه حس نکردید به پزشک مراجعه کنید

 1. شیوا

سلام من در هفته ۲۶ ترشح قهوه ای کم رنگ میبینم دلیلش چیست خیلی نگرانم

 1. مامانم    شیوا

سلام
اگه مقدارش کمه و تکرار نشده جای نگرانی نیست ولی اگه تکرار شد حتما به پزشک مراجعه کنید.

 1. آرام

سلام من هفته ی بیست وپنجمم دل درد وکمردرد دارم وخیلی اذیتم کمی ترشح دارم درطول روز ایا این علاءم طبیعی هستن

 1. مامانم    آرام

سلام
طبیعیه

 1. نیاز

سلام , من 31 سالمه و در هفته 25م بارداریم هستم آیا افزایش تعرق در ایم هفته از بارداری امری طبیعیه؟

 1. کارشناس مامانم    نیاز

سلام عزیزم , از علائم به وجود آمده در هفته 25م بارداری یکیش افزایش عمل تعرق در اندام های بدن مادران باردار هست و کاملا طبیعیه.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location