امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


بارداری بعد از سقط جنین و مهمترین نکاتی که باید بدانید

بارداری بعد از سقط جنین و مهمترین نکاتی که باید بدانید

آنچه باید در مورد سقط جنین بدانید : 

به عنوان يك مادر باردار، همواره به یاد داشته باشید که مشکل سقط جنین می تواند در هر مادر بارداری اتفاق بیافتد. درست است كه دوران بارداری هر خانمي پس از لقاح یافتن تخمک او در رحمش آغاز مي شود، اما در برخی موارد حتی قبل از این مرحله هم ممکن است اشتباهی در بدن مادر رخ داده و بارداری او از بين برود. اما با این حال، در برخي موارد هم ممکن است بعد از تاييد باردار بودن مادر هم جنین نتواند به رشد طبیعی خود ادامه دهد و يا هم کیسه آب مادر خالی شده و در نتيجه دوران بارداري او پايان پذيرد و سقط جنین برایش اتفاق بیفتد. جالب است به عنوان خانمي كه قصد باردار شدن داريد، به خاطر بسپاريد كه در برخی موارد هم ممکن است با وجود رشد طبیعی جنین، در مرحله ای از دوران بارداری اتفاقاتی براي مادر باردار روی دهد که جنين، به طور ناگهانی نتواند به رشد خود ادامه دهد. در جنين شرايطي هم جنين داخل رحم مادر از بین خواهد رفت.
در صورت بروز این حالات، دیگر مادر قادر به تحقق بخشیدن دوران بارداری خود نخواهد بود، چون اشتباهاتی در عملکرد طبیعی بدن او روی داده كه پیشرفت طبیعی بارداری و رشد جنین داخل رحم مادر باردار را با مشکل روبرو کرده است. به این وضعیت "سقط خاموش جنین" گفته می شود.

نشانه هایی از سقط جنین در دوران بارداری:

در ابتدا، به عنوان خانمي كه قصد باردار شدن داريد، به یاد داشته باشید که همیشه سقط جنین، با نشانه های خاصی مانند دل درد شدید، خونریزی شديد واژن و یا خارج شدن بافت جنینی از رحم مادر همراه است. در ادامه این مقاله، برخی از نشانه هایی که ممکن است بعد از سقط جنین در بدن مادر به وجود آید، بیان شده است، که مهم ترين اين عوارض عبارتند از:
• در برخی موارد با سقط جنین، جفت هنوز هم در جای خود باقي مي ماند و حتي ممکن است همچنان هورمون هایی را که برای رشد جنین لازم هستند، را ترشح کند. به ياد داشته باشيد كه این علامت، معمولا در بسیاری از حاملگی هايي كه به سقط جنين منجر مي شوند، مشاهده می شود.
• گاهی اوقات زنان ادعا می کنند که بعد از سقط جنین، هنوز هم ناراحتی هایی مانند تهوع، استفراغ، خستگی و حساسیت به لمس پستان، به طور کامل در بدن آن ها ناپدید نشده است. حتي ممکن است بعد از سقط جنین همچنان تا مدت ها ترشحات قهوه ای رنگی را از بدن خود تجربه کنند.
• به عنوان يك خانم، مهم است به خاطر داشته باشید که عدم شنیدن ضربان قلب جنین توسط پزشک زنان و زايمان، نشانه ای از سقط جنین می باشد. انجام سونوگرافی هم می تواند عقب ماندگی جنین و لزوم سقط او را را نشان دهد.

دلیل بروز نشانه های سقط جنین چيست؟

به عنوان خانمي كه قصد باردار شدن داريد، به یاد داشته باشید که سقط جنین در بدن فرد، زمانی اتفاق می افتد که اشتباهی در روند کار طبيعي مراحل اولیه بارداری مادر روی داده باشد که در برخی مواقع ممکن است اين اتفاق در نتیجه درست نبودن تعداد کروموزوم ها باشد یا به دلایلی قسمتی از کروموزوم از بین رفته و یا شاید هم برخي كروموزون ها، دوباره تکرار شده باشند. در چنين مواردي، ماده ژنتیکی که کروموزوم ها در آن قرار دارند، ديگر برای رشد جنین در داخل رحم مادر، مناسب نخواهد بود.
بنابراين، به یاد داشته باشید که در مراحل بارداری، اگر شما در معرض ابتلا به عفونت هایی مانند سرخچه و یا پارو ویروس قرار گرفتيد، سقط جنین داخل شما حتمي است. در دوران بارداری ممکن است دکتر معالجتان از شما خواسته باشد تا خود را برای یک انجام یک سری آزمایش هاي خوني که به منظور تشخیص هرپس سیمپلکس (مشعل)، ویروس سیتومگال، توکسوپلاسموز و یا سرخجه مورد نیاز است، آماده کنيد. همواره به خاطر داشته باشيد كه انجام این آزمایشات در تشخیص انواع عفونت های موجود در بدن مادر باردار، بسیار کمک كننده خواهد بود. همچنين، اگر سونوگرافی اولیه نشان می دهد که جنین شما سقط شده است، بدانید كه درخواست انجام سونوگرافی دوباره برای تایید این اتفاق، لازم و ضروری است.

zayman-tabiy-u5.jpg

پس از تشخیص سقط جنین، چه اتفاقی در بدن مادر باردار می افتد؟

هنگامی که شما به عنوان یک مادر باردار، جنین داخل رحم خود را سقط کردید، ممکن است بخواهید كه بدن و زندگی خود را به مسیر عادی برگردانيد. در این زمان، اکثر زنان تصمیم می گیرند تا تحت انجام یک عملیات کوچک که با عنوان ERPC شناخته شده است، تمام بافت ها و اجزای باقی مانده از جنین را، از رحم خود تخلیه کنند. لازم است به یاد داشته باشید که انجام این عمل، به حذف تمام بافت های دوران بارداری در رحم مادر کمک بسیاری خواهد نمود. اگر شما به عنوان مادری که جنین خود را سقط کرده ايد، به طور خودسرانه اجازه دهید تا بافت های بارداری برای مدت طولانی در رحمتان باقی بماند، احتمال بروز عفونت و خونریزی شدید در بدن شما افزایش خواهد يافت. همچنين، لازم است بدانید که خونریزی بعد از سقط جنین، بسیار نگران کننده است و در بیشتر موارد هم ممکن است دکتر معالج شما، اتساع و کورتاژ رحمی (D & C) را برای برداشتن کامل این بافت ها توصیه نماید که بسیار دردناک خواهد بود.
اما در هنگام انجام این عمل، اكثر پزشكان متخصص زنان و زايمان از شما مي خواهند تا اجازه دهید بیهوشی عمومی را قبل از انجام عمل بر روی شما، اعمال نمايند. بسیار طبیعی است كه بروز اين شرايط، احساس اضطراب و نگرانی را در شما از افزايش دهد، مخصوصا اگر شما قبلا هم سابقه سقط جنین داشته باشيد، در بار دوم ممکن است تحت استرس و اضطراب شديدتري قرار بگیرید. به عنوان مادري که جنین داخل رحم خود را سقط کرده اید، بهتر است قبل از باردار شدن مجدد، به مدت 6 تا 8 هفته صبر کنید تا از عدم وجود هر گونه مشکل و یا عفونت در بدن خود مطمئن شوید. علاوه بر اين موارد، به عنوان خانمي كه قصد باردر شدن داريد، همیشه سعی کنید تا تمام کارهای خود را بدون نیاز به عجله انجام دهید. در نهايت، به عنوان یک مادر به ياد داشته باشيد كه شما زمان زیادی را برای اتخاذ یک تصمیم درست درباره بارداری مجدد خود داريد.

نکاتی برای درباره بارداری بعد از سقط جنین :

به عنوان یک مادر، به یاد داشته باشید که شما به راحتی می توانید با کمک سونوگرافي، سقط جنین خود را تشخیص داده و اين اتفاق تلخ را براي هميشه، به فراموشي بسپاريد. در زمان سقط جنین، مادر نیاز به کمک اطرافیان و محافظت بیشتر از خود به منظور آماده شدن براي بارداری های آینده خواهد بود. همچنين، مادران باردار بعد از سقط جنين داخل رحم خود، به کمک درمان های پزشکی هم نياز خواهند داشت. انجام سونوگرافی فراصوت به طور منظم، به مادر اطمینان خواهد داد که سقط جنین داخل رحم او خطرناک نبوده و رنج و درد ناشی از آن هم موقتی است.
به عنوان خانمي كه قصد باردار شدن داريد، این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که بسیاری از اختلالات ژنتیکی که باعث سقط جنین و یا رشد ناقص او می شود، از پدر و مادر به او ارث رسیده است. همچنين، به ياد داشته باشيد مادرانی که یک بار سابقه سقط جنین را تجربه کرده اند، می توانند مانند هر مادر دیگری بعد از التیام یافتن دردهای روحی و جسمی خود، بدون نیاز به غم و اندوه و از دست دادن ایمان و اعتقادات خود، از بارداری دوباره لذت ببرند. در چنین مواقعی، پس از سقط جنین، پیگیری نمودن دستورالعمل ها و روش های درمانی توصیه شده توسط دکتر معالج، باعث درمان كامل اين مادران خواهد شد و قطعا، شانس بارداری مجدد مادران را بعد از سقط جنین، افزایش خواهد داد. شما هم به عنوان خانمي که جنین خود را سقط کرده ايد، می توانید با کمک گرفتن از شریک زندگی خود، دوباره با شور و نشاط به جلو رفته و یک آغاز زیبا در زندگی خود داشته باشید.
همچنين، به عنوان یک خانم زمانی كه احساس کردید، برای باردار شدن مجدد و یا سقط کردن جنین در شک و تردید قرار گرفته ايد، حتما با پزشک معالج خود تماس بگيريد، چون او به راحتی می تواند تمام مشکلات شما را حل کرده و در فرایند باردار شدن دوباره به شما و همسرتان کمک کند.

 

نظر (36)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. Ameneh

من ٢روز پيش با آمپول سقط زدم چون تيتر خونم پايين نيومده الان همش حالت تهوع دارم

 1. مامانم    Ameneh

سلام
باید چند روز صبر کنین

 1. زری

سلام..من7هفته سقط کردم والان فقط کمردردم وخیلی دلم میخواددوباره بارداربشم..بنظرتون دوماه کافیه صبرکنم

 1. مامانم    زری

سلام
برای بارداری بعد از سقط معمولا شش ماه فاصله تجویز میشه.

 1. زهرا

سلام خسته نباشید من ۹هفته حامله بودم و امروز سقط کردم خیلی درد دارم میخواستم بپرسم بدون کورتاژ هم سقط کامل انجام میشه یا نه چون بچه کوچیک دارم نمیتونم بزارم خونه برم بیمارستان

 1. مامانم    زهرا

سلام
احساس درد چند روز بعد سقط طبیعیه ، حتما استراحت کنید و اینکه اگر درد بسیار آزاردهنده بود و یا مدت طولانی شد حتما به پزشک مراجعه کنید.

 1. نرگسی

سلام من دوماه هست ک سقط کردم رفتم دکتر بهم گفت میتونی باردار شی ولی اگه عجله نداری صبر کن شش ماه بشه من تو 7هفته سقط کردم من دوست دارم زودتر باردار شم مشکلی پیش نمیاد؟

 1. مامانم    نرگسی

سلام
معمولا بعد از سقط شش ماه باید صبر کرد تا بدن بهتر جواب بده.

 1. آذر فروزش

سلام ،من 5 سال پیش یک سقط داشتم با قرص که جنین حدودا 4-5 هفتش بود ،الان بعد از 5 سال میخوام مجدد باردار بشم خواستم ببینم مشکلی ایجاد نمیکنه اون سقط قبلیم ؟

 1. مامانم    آذر فروزش

سلام قبل از اقدام به پ زشک مراجعه کنین و آزمایش های قبل بارداری رو انجام بدین انشاالله مشکلی پیش نمیاد.

 1. محبوبه

سلام من یه بارسقط داشتم وازقرص سایتوتک استفاده کردم الان هم شش ماه ازسقط می میگذرد میخوام دوباره باردارشم چیکارکنم

 1. مامانم    محبوبه

سلام
قبل از اقدام با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

 1. پریسا

سلام من سقط انجام دادم ولی هنوز حالت تهوع دارم چیکارکنم

 1. مامانم    پریسا

سلام
کمی صبوری کنید خوب میشه

 1. سحر »»»»

سلام من یه هفتس سقط داشتم در 4ماهگی بند ناف توسط پزشک جداشد و سونو گرفتم گفتن فقط ضایعاتی از جنین مونده سوال من اینه که هنوز احساس میکنم حامله ام چون خیلی تند نبظ شکمم میزنه همچین چیزی امکانش هست خیلی میترسم دلیلش چیه در ضمن خیلی لاغر شدم البته...

سلام من یه هفتس سقط داشتم در 4ماهگی بند ناف توسط پزشک جداشد و سونو گرفتم گفتن فقط ضایعاتی از جنین مونده سوال من اینه که هنوز احساس میکنم حامله ام چون خیلی تند نبظ شکمم میزنه همچین چیزی امکانش هست خیلی میترسم دلیلش چیه در ضمن خیلی لاغر شدم البته از اول بارداری

ادامه مطلب
 1. مامانم    سحر »»»»

سلام
این احساس ها بعد از سقط طبیعیه بهتره یه نسخه به پزششکتون مراجعه کنین تا ضعف بدنیتون درمان بشه

 1. سحر

سلام من یک هفتس سقط داشتم اما نبظ شکمم خیلی تند میزنه فکر میکنم هنوز حامله ام ایا میشه یه همچین چیزی از استرس دارم میمیرم لطفا راهنماییم کنین ممنون

 1. فردوس

سلام وخسته نباشیدخانم دکترمن دوبارسقط داشتم یه بارش خودبه خودی سقط شدودوماهه بودودومی بازم دوماهه بودسنودادم گفتن ضربان قلب نداره باکلی داروهای گیاهیی توخونه سقط شدالانم بعدازیه سال جلوگیری الان باردارشدم ودوهفته ازپریودیم گذشت بنظرتون بازم سقط...

سلام وخسته نباشیدخانم دکترمن دوبارسقط داشتم یه بارش خودبه خودی سقط شدودوماهه بودودومی بازم دوماهه بودسنودادم گفتن ضربان قلب نداره باکلی داروهای گیاهیی توخونه سقط شدالانم بعدازیه سال جلوگیری الان باردارشدم ودوهفته ازپریودیم گذشت بنظرتون بازم سقط میکنم یانه؟آزمایشات وسنوگرافی قبل ازاقدام بارداری دادم گفتن هیچ مشکلی نداری

ادامه مطلب
 1. مامانم    فردوس

سلام
بدون بررسی عوامل سقط های قبل نمیشه چیزی گفت ، با پزشکتون مشورت کنید و سعی کنید استرس نداشته باشید که خیلی مضرره

 1. لیلا

من ده هفته گی سقط کردم.خونمم oمنفی هست.جفتمم نیفتاده .اپمول وگامم زدم.اگه بعد یه ماه برم سونو جفت با قرصایی که صرف میکنم نیفتاده باشه بازم باید کورتاژ کنم؟

 1. مامانم    لیلا

سلام
بستگی به وضعیتتون داره

 1. یکتا

سلام خسته نباشید هفت هفته و شش روز از بارداریم گذشته در هفته پنجم سونو انجام دادم که گفتن ساک حاملگی دیده شد ولی قطب حاملگی دیده نشد و دو هفته صبر کنم امروز ظهر دیدم که لکه بزرگ خون رو لباس زیرم هست و تیکه های خیلی نازک لخته های خون ازم خارج شد...

سلام خسته نباشید هفت هفته و شش روز از بارداریم گذشته در هفته پنجم سونو انجام دادم که گفتن ساک حاملگی دیده شد ولی قطب حاملگی دیده نشد و دو هفته صبر کنم امروز ظهر دیدم که لکه بزرگ خون رو لباس زیرم هست و تیکه های خیلی نازک لخته های خون ازم خارج شد هیچ دردی نداشتم و ادامه دار نبود خونریزی آیا ممکنه سقط شده باشه؟ ولی همون علائم هر روزم رو دارم مثل ضعف و تهوع

ادامه مطلب
 1. مامانم    یکتا

سلام
سونوگرافی بشید تا مطمئن شید.

 1. صدیقه

سلام من هم در هفته 9باردار سقط داشتم ولی میخوام دو ماه بعد دوباره اقدام به بارداری کنم ایا باز هم ممکنه سقط کنم

 1. مامانم    صدیقه

سلام
توصیه میکنم قبل از اقدام آزمایشات لازم رو انجام بدین و تحت نظر پزشک اقدام کنید تا مشکلی پیش نیاد.

 1. فرشید

سلام خانمم دوبارسابقه سقط داره الان بارداره هفته شانزدهم الن میخاهیم بریم شهرستان باماشین شخصی آیامشکلی هست بریم البته هفته پیش بادستور پزشک رفتیم بوشهر سنو داخله انجام دادیم دهانه رحم مشکل نداشت وبرگشتیم کلا رفتو برگشت پنج ساعت تورا بودیم

 1. مامانم    فرشید

سلام
میتونید برید فقط هر دو ساهت از ماشین پیاده شن و استراحت کوتاهی داشته باشن.

 1. Ati

سلام بعد از خوردن قرص سایتوتک حالت تهوع تا چند ساعت طول میکشه؟

 1. مامانم    Ati

سلام
بعد از قرص یک تا دو هفته حالت تهوع شایع است ولی اگه ادامه دار بود احتمالا سقط انجام نشده.

 1. زینب

تروخدا از اول کورتاژ کنید اصلا درد نداره مثل من کلی زجر نکشید بعد کورتاژ کنید من کسیو نداشتم ک بهم بگه

 1. زینب

سلام بنده یک سقط رو تجربه کردم خیلی وحشتناک بود ولی پشیمونم ک چرا از اول کورتاژ نکردم چون اصلا اصلا درد نداشت ده روز خونریزی مثل پریودی و تمام،الان که یک ماه از کورتاژ میگذره همش استرس دارم که نکنه بخاطر موندن بقایای بارداری تو شکمم به مدت یک ماه...

سلام بنده یک سقط رو تجربه کردم خیلی وحشتناک بود ولی پشیمونم ک چرا از اول کورتاژ نکردم چون اصلا اصلا درد نداشت ده روز خونریزی مثل پریودی و تمام،الان که یک ماه از کورتاژ میگذره همش استرس دارم که نکنه بخاطر موندن بقایای بارداری تو شکمم به مدت یک ماه و نیم بخاطر ج ندادن قرص میزو عفونت گرفته باشم.

ادامه مطلب
 1. مامانم    زینب

سلام
سعی کنید از این تجربه فقط استفاده کنید و حس بد رو از خودتون دور کنید انشاالله شما هم صاحب فرزند میشید.

 1. مهسا

[quote];سلام من مهساهستممیشاه راهنمایی ام کنیدuote]

 1. مامانم    مهسا

سلام
در چه موردی؟

 1. مریم

سلام و خسته نباشید, من 28 سالمه و به دلیل مشکلات ژنتیکی مجبور به سقط جنین شدم ولی هنوزم احساس حالت تهوع و خستگی مثل دوران بارداری رو دارم , آیا ممکنه سقط به طور کامل انجام نگرفته باشه؟سونوگرافی هم رفتم گفت سقط شده ولی الان موندم که پس این علایم...

سلام و خسته نباشید, من 28 سالمه و به دلیل مشکلات ژنتیکی مجبور به سقط جنین شدم ولی هنوزم احساس حالت تهوع و خستگی مثل دوران بارداری رو دارم , آیا ممکنه سقط به طور کامل انجام نگرفته باشه؟سونوگرافی هم رفتم گفت سقط شده ولی الان موندم که پس این علایم جی میتونه باشه؟؟؟

ادامه مطلب
 1. کارشناس مامانم    مریم

سلام عزیزم, این علائم کاملا طبیعی بوده و اگر سونوگرافی انجام داده باشین به خاطر داشته باشین عدم شنیده شدن ضربان قلب توسط پزشک نشانه ای سقط جنین میباشد.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location