امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری (بخش سوم )

مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری (بخش سوم )

مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری – ماه ششم (بخش دوم) پیرامون تغییرات بدنی مادر در این هفته بود ، در ادامه تغییرات جنین در این هفته را خواهید خواند.

تغییرات جنین با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری:

لازم است بدانید که شما مادر حامله فقط در شانزده هفته اول از دوران بارداری خود می توانید تغییرات ظاهری زیادی را در فرزندتان احساس نمایید. اما در حال حاضر و با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری، شما باید تغییرات به وجود آمده در فرزندتان را فقط از طریق تصاویر اسکن و سونوگرافی ببینید. اساسی ترین تغییراتی که با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری در فرزند داخل رحم شما به وجود می آید، عبارتند از:
• معمولا در هفته بیست و چهارم بارداری، جهش زیادی در رشد مغز جنین داخل رحم مادر به وجود خواهد آمد. همچنین، ریه های جنین در این دوره از بارداری بالغ شده و شاخه های اصلی آن شروع به تشکیل شدن خواهد نمود.
• جنین در هفته بیست و چهارم بارداری، با استنشاق کردن در مایع آمنیوتیک، هوا را وارد ریه های خود کرده و شیوه تنفس در دنیای بیرون را یاد می گیرد. همچنین، پوست جنین که تا به حال شفاف بوده، با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری شفافیت خود را از دست داده و مات ترخواهد شد.
• علاوه بر این موارد، با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری، مویرگ های خونی کوچکی هم در بدن جنین داخل رحم مادر شروع به تشکیل شدن خواهد نمود. در این دوره از بارداری، شما به عنوان یک مادر متوجه افزایش فعالیت جنین در رحم خود شده و اثرات مشت و لگد او را هم به خوبی درک خواهید کرد.
• بدر این هفته ، چربی ها در زیر پوست جنین جمع می شود و این کار او را قادر می سازد تا بدن خود را در برابر گرما مدیریت نموده و بعد از تولد هم بتواند خود را با درجه حرارت خارج از رحم مادر به راحتی تطبیق دهد.
• همچنین، با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری، وزن جنین نزدیک به 3 اونس یا 90 گرم اضافه خواهد شد. اینک، پلک های او نیز کاملا برجسته شده و تمام ویژگی های صورتش هم رشد کرده است.
• اکنون عضلات بدن جنین به طور کامل رشد نموده و توده های استخوانی و اندام های دیگر او هم، همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد. در نهایت، با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری، شما به عنوان یک مادر باردار می توانید چین و چروک بدن جنین خود را در اسکن های انجام شده، به وضوح ببینید.

اندازه بجنین داخل رحم مادر با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری:

جنین داخل رحم مادر با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری رشد بیشتری داشته و در این مرحله از زندگی، حدودا به اندازه یک گریپ فروت بزرگ و یا یک طالبی درخواهد آمد. لازم است شما مادر باردار بدانید که وزن فرزند شما تقریبا 600 گرم و اندازه قد او هم سی سانتی متر از تاج سر تا پاشنه پا خواهد بود.

afte-24-bardari2-1.jpg

مراقبت از مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری :

اگر شما زن حامله ای هستید که در هفته بیست و چهارم بارداری خود به سر می برد، باید از حالا برای مرخصی زایمان خود برنامه ریزی نموده و در این مورد هم با شریک زندگی خود مشورت کنید. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که انجام بسیاری از کارها و یا تقاضا برای درخواست بستری شدن در بیمارستان به منظور زایمان را باید حداقل 30 روز قبل از به دنیا آمدن فرزند خود آغاز نمایید.
لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که با توجه به قوانین و مقررات بعضی از شرکت ها، مادر باردار ممکن است مجبور شود تا گواهی پزشکی برای مرخصی تهیه نماید. از این رو، باید آمادگی های لازم برای انجام این گونه کارها را قبل از به دنیا آمدن فرزند خود داشته باشید. همچنین، خوب است بدانید که بسیاری از شرکت ها، برنامه هایی با عنوان طرح های اضطراری برای مرخصی زایمان کارمندان خانم خود دارند. بنابراین، اطلاع از سیاست های شرکت محل کار خود در مورد مرخصی زایمان مادران باردار ممکن است نیاز به زمان داشته باشد. اما به عنوان یک مادر باردار به خاطر بسپارید که نماینده شرکت شما، فرد مناسبی برای آگاه نمودن تمام مادران باردار از جزئیات برنامه ارائه شده در این مورد خواهد بود.
اگر شما مادر باردار، هنوز هم از سوزش معده یا اسیدیته شدن آن رنج می برید، می توانید از نکات زیر برای از بین بردن این مشکل استفاده کنید:
• 6 الی 7 بار از وعده های غذایی کوچک تر، به جای 3 وعده غذا خوردن در اندازه بزرگتر استفاده کنید.
• غذای خود را به آرامی خورده و آن را به طور کامل بجوید.
• به عنوان یک مادر حامله سعی کنید بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب و پایین آمدن از تخت غذا نخورید.
• نوشیدن مایعات خوب و سالم برای یک مادر باردار بسیار مفید است، اما نباید در بین وعده های غذایی خود از آن ها استفاده کرد. این نکته مهم را هم به خاطر بسپارید که نوشیدن مایعات به مقدار زیادی، خطر ابتلا به سوزش سر دل و بازگشت اسید به مری را در زنان باردار افزایش می دهد.
• پاهای خود را هنگام خواب، بالاتر از سطح بدن نگه دارید.
• به عنوان یک مادر حامله سعی کنید در این دوران بارداری خود، از لباس های مناسب و راحت استفاده کرده و اطراف شکم خود را همیشه با لباس مناسب بارداری، محکم بپوشانید.
• یک نسخه از پزشک خود که شامل داروهایی به منظور تسکین فوری درد برای موارد اضطراری به همراه داشته باشید.
• در نه ماه دوران بارداری خود، سعی کنید تا آنجا که امکان دارد از مصرف مواد غذایی تند، سرخ شده و چرب خودداری کنید.

نکاتی برای راهنمایی کسانی که به زودی پدر خواهند شد:

این نکته را به عنوان پدر آینده به خاطر داشته باشید که حتی اگر خودشما، فرزندتان را در داخل شکم خود حمل می کردید، شاید این میزان از نگرانی و استرس را هرگز تا پایان دوران بارداری خود نداشتید. بنابراین، به عنوان یک پدر همیشه سعی کنید تا ترفندهای از بین بردن نگرانی در خود و همسرتان را یاد بگیرید، چون وجود بیش از حد آن در هر فرد، نگران کننده است. در مورد نحوه نگهداری و مراقبت از همسر باردار و نوزاد کوچک خود، مثل راه مقابله با درد قولنج در نوزاد خود، شما و همسرتان را از نگرانی و استرس نجات خواهد داد. برای اطلاعات بیشتر در مورد نگهداری نوزاد کوچک خود به سایت های معتبر کالج ها مراجعه کنید، تا شما را راهنمایی کنند.
بازی کردن با برخی از کارت ها و بازی های سرگرم کننده دیگر با همسر باردار خود، هم باعث لذت بردن شما خواهد شد و هم شما را از استرس آزاد می کند. در هفته بیست و چهارم بارداری همسر خود سعی کنید تا برای دیدن بعضی از سی دی های فیلم های خنده دار با همسرتان وقت بگذارید و با شریک زندگیتان با صدای بلند بخندید. با همسر باردار خود نشسته و در مورد تمام مسائل نوزاد آینده خود صحبت کنید. به عنوان یک پدر لازم است بدانید که بحث کردن در مورد مسائل نگران کننده با شریک زندگی، از میزان استرس همسرتان هم تا حد زیادی خواهد کاست.
گذراندن دوران بارداری برای یک مادر حامله، بسیار سخت بوده و در عین حال، یکی از شگفت انگیزترین دوران زندگی او محسوب می شود! پس به عنوان همسر یک زن باردار و پدر آینده سعی کنید تا با کمک کردن به همسرتان و درک کامل او، با هم از این دوران لذت ببرید و تجربه خوب و به یاد ماندنی را با گرامی داشتن همسر خود برای او رقم بزنید.

 

نظر (6)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. بوسه

سلام دوستان نزدیکی در ماه ششم مشکل داره؟

  1. مامانم    بوسه

سلام
اگر توسط پزشکتون منع نشدین هیچ اشکالی نداره

  1. باران

خیلی سایت خوبی هست.ممنون

  1. مامانم    باران

شاد و سلامت باشید

  1. نرگس

سلام و خسته نباشید, من 23 سالمه و در هفته 24 م بارداری هستم میخواستم بدونم اندازه جنین در هفته 24 م بارداری چقدر است؟

  1. کارشناس مامانم    نرگس

سلام عزیزم , وزن فرزند شما تقریبا 600 گرم و اندازه قد او هم سی سانتی متر از تاج سر تا پاشنه پا خواهد بود.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location