امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری(بخش دوم)

مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری(بخش دوم)

در مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری – ماه ششم (بخش اول) ، دلایل مشکلات بینایی و بواسیر مادر در هفته 24 بارداری را خواندید ، مامانم شما را به خواندن ادامه این مطلب دعوت می کند.

مراقبت از مادر باردار مبتلا به بواسیر و هموروئید در هفته بیست و چهارم بارداری :

خوب است به عنوان مادر باردار بدانید که بهترین راه مقابله با بیماری بواسیر و هموروئید، پیشگیری از آن بوده و مادران باردار برای مبارزه با این مشکل، باید قبل از بروز آن اقدام نمایند. دور نگه داشتن بدن از ابتلا به یبوست و هیدراته (نوشیدن آب) نمودن آن به اندازه کافی، بهترین راه برای مقابله با شرایط ابتلا به این مشکل است و تا حد زیادی از بروز آن جلوگیری خواهد نمود، هر چند نمی توان وعده داد که رعایت این موازین به طور کامل از بروز مشکل بواسیر و هموروئید در بدن مادران باردار جلوگیری می کند، اما می توان ادعا کرد که انجام آن ها ضرری هم نخواهد داشت.
ورزش کردن در دوران بارداری، از جمله اقدامات دیگری است که در پیشگیری از مبتلا شدن مادران به مشکل بواسیر و هموروئید بسیار موثر بوده و علاوه بر متناسب نگه داشتن وزن بدن مادران باردار، تمام ارگان های او را هم فعال خواهد نمود. به عنوان یک مادر حامله، هیچ وقت مدفوع خود را تا زمان احساس نیاز شدید به دفع، نگه ندارید.
متاسفانه، در دوران بارداری مادر دسته ای از عروق مقعد او متورم شده و بعد از به پایان رسیدن دفع مدفوع هم تعداد زیادی از آن ها پاره خواهند شد و چون این منطقه از بدن، همیشه در آلودگی و میکروب غوطه ور است، بنابراین، درمان نکردن به موقع این مشکل، باعث آلودگی و دردناک شدن آن منطقه شده و در طی 4 الی 7 ساعت بعد هم متورم خواهد شد.
اجتناب از نشستن مادر باردار برای مدت زمان طولانی، به خصوص در روی سطوح سفت و محکم می تواند در جلوگیری از بروز مشکل بواسیر در بدن آن ها بسیار مفید باشد. شما مادر باردار به یاد داشته باشید که اگر براثر ابتلا به بواسیر و هموروئید، تورم زیادی را در ناحیه مقعد خود احساس می کنید، گذاشتن بسته های یخ بر روی این منطقه، چندین بار در روز برای پایین آوردن تورم بسیار مفید خواهد بود. همچنین، می توانید برای تسکین درد مقعد خود تحت نظر دکتر متخصص زنان و زایمان، از پمادهای ضدالتهاب هم استفاده کنید.
در نهایت، به یاد داشته باشید که حفظ بهداشت و تمیز نگه داشتن منطقه متورم شده، بهترین روش برای درمان است. بنابراین، بهتر است برای شستن ناحیه مقعد خود پس از هر بار خالی کردن روده ها، از صابون های ملایم برای چند روز پشت سر هم استفاده کنید. به یاد داشته باشید، زمانی که متوجه شدید که مبتلا به بواسیر و هموروئید هستید، هرگز نباید خونریزی ناحیه مقعد خود را نادیده بگیرید. مطمئن باشید که با مراجعه به پزشک معالجتان و انجام تحقیقات مناسب توسط او، هر گونه علل دیگر بروز این مشکل هم در بدن شما شناخته شده و درمان خواهد شد.

تغییرات در احساسات روانی و عاطفی مادر بعد از ابتلا به بواسیر و هموروئید در هفته بیست و چهارم بارداری:

شما مادر باردار ممکن است بعد از متوجه شدن از ابتلا خودتان به بواسیر و هموروئید، دچار استرس شوید و این اضطراب هم گاهی اوقات تا سه ماهه دوم و سوم بارداری شما ادامه یابد. اما لازم است آگاه باشید که وجود نگرانی و استرس زیاد در این مورد، می تواند افکار و ذهن مادر باردار را در مورد موضوعات مختلفی هم درگیر کند، که عبارتند از:
• آیا من قادر خواهم بود تا وزن اضافی خود را که در طول بارداری به دست آورده ام، پس از زایمان کم کنم؟
• آیا با این تغییرات به وجود آمده در ظاهر بدنم، از جذابیتم کم شده است ؟
• آیا درد زایمان طبیعی خیلی سخت تر از حدی است که بتوانم تحمل کنم؟
• آیا من قادر به انجام زایمان طبیعی خواهم بود؟ یا این که آیا نیاز به انجام عمل سزارین خواهم داشت؟
• آیا من به عنوان یک مادر باردار قادر خواهم بود تا از عهده مسئولیت رسیدگی به فرزند خود، آن هم بدون اشتباه برآیم؟
• آیا رابطه من با فرزندم در او تاثیر مثبتی خواهد گذاشت؟
• و این که آیا من و همسرم خواهیم توانست در آینده، به راحتی خواسته های مالی و عاطفی فرزندمان را برآورده کنیم؟
داشتن استرس در شما برای گذراندن یک بارداری سالم اصلا خوب نیست، اما این جمله هم بدان معنا نیست که یک بارداری سالم باید بدون وجود هیچ گونه استرسی باشد. در واقع، شما نباید به عنوان یک مادر حامله زیاد نگران افکار خود باشید، زیرا درگیر شدن ذهن مادر باردار به این مسائل، کاملا طبیعی بوده و با سپری شدن دوران بارداری، خود به خود از بین خواهد رفت.
جالب است بدانید تحقیقات اخیر دانشمندان نشان داده است که استرس و تنش به وجود آمده در مادران باردار که با افزایش ترشح هورمون های بارداری تشدید می یابد، تا حد زیادی به زایمان طبیعی او کمک کرده و سبب فعالیت زیاد مغز مادر و رشد بیشتر جنین می شود. همچنین، خوب است به عنوان یک مادر باردار بدانید که صحبت کردن شما با شریک زندگی خود و یا سایر افراد نزدیک خانواده و دوستان می تواند سبب کم شدن استرس و نگرانی شما در این دوران حساس از زندگی شود. پس، در نهایت توصیه می شود که به عنوان یک مادر باردار سعی کنید تا با استفاده از مدیتیشن ها و یوگا از استرس دوران بارداری، تا حد زیادی رها شوید.

bardari-sene-bala1.jpg

3. تغییرات بدنی مادر در هفته بیست و چهارم بارداری :

بدن یک مادر باردار در هفته بیست و چهارم بارداری او دچار تغییرات زیادی می شود، که مهم ترین این تغییرات عبارتند از:
• معمولا رحم مادر حامله با ورود به هفته بیست و چهارم بارداری ، نزدیک به 2 اینچ بالاتر از ناف او خواهد آمد. همچنین، در این دوره از بارداری ممکن است مادر باردار برای مقابله با کشش های ایجاد شده در ناحیه پوست شکم و سینه های خود دچار خارش هم شود.
• با ورود مادر به هفته بیست و چهارم بارداری ، تکرر ادرار همچنان ادامه خواهد یافت. همچنین، در این دوره از بارداری، احتباس آب در بدن مادر بیشتر دیده می شود.
• در برخی مواقع هم تغییرات زیادی در قدرت بینایی او به وجود می آید. همواره به خاطر داشته باشید که اگر مادر باردار در نه ماه دوره حاملگی خود به مقدار کافی آب مصرف نکند و یا رژیم غذایی او فاقد فیبر باشد، دچار یبوست خواهد شد.
• علاوه بر این موارد، در هفته بیست و چهارم بارداری، کشش ضعیفی بر روی پوست شکم، سینه ها و لگن مادر باردار احساس خواهد شد. همچنین، در هفته بیست و چهارم بارداری، وزن مادر حامله هم نزدیک به 20 تا 35 پوند افزایش می یابد.
• در این هفته سوزش سردل و اسیدیته شدن معده مادر همچنان ادامه خواهد یافت.

جنین کوچک داخل رحمتان در این هفته با چالشهایی دست و پنجه نرم میکند ، اگر دوست دارید بدانید چه اتفاقاتی برای جنینتان می افتد ، حتما مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری – ماه ششم (بخش سوم) را دنبال کنید.