امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته بیست و یکم بارداری(بخش سوم)

تغییرات بدنی مادر در  این هفته را در ، مادر و جنین در هفته بیست و یکم بارداری – ماه ششم (بخش دوم) خواندید ، در ادامه مطلب تغییرات جنین را خواهید خواند.

تغییرات جنین در هفته بیست و یکم بارداری:

ارائه گزارش دقیق در مورد علائم و نشانه های جنین در حال رشد داخل رحم مادر از روی شکم او به راحتی امکان پذیر نخواهد بود. در ادامه این مقاله، تغییرات به وجود آمده در جنین در هفته بیست و یکم بارداری را از طریق بررسی شرایط داخل رحم مادر بیان خواهیم کرد. این تغییرات اساسی عبارتند از:

1. افزایش میزان تحرک جنین در هفته بیست و یکم بارداری:

دقت کردن به تمام ضربات قوی و سقلمه هایی که جنین در هفته بیست و یکم بارداری، به شکم مادر خود وارد می کند، ممکن است مادر باردار را به تعجب وا دارد. در چنین شرایطی احتمال دارد که مادر باردار از خودش بپرسد آیا فرزند پرورش یافته من، متخصص هنرهای رزمی داخل رحمی شده است؟ به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید هر چند که جنین شما در این دوره از بارداری، دارای پوستی صورتی همراه با چین و چروک زیاد است، اما با این حال شناگری زیبا در داخل مایع آمنیوتیک به نظر می رسد.

2. حس بینایی جنین در هفته بیست و یکم بارداری:

جنین داخل رحم مادر، با ورود به هفته بیست و یکم بارداری، دارای ابرو و مژه شده است که چشمان زیبای او را بیشتر تزئین می کنند. با این حال، چشم های او همچنان بسته هستند. اما خوب است به عنوان یک مادر باردار بدانید که جنین حتی از طریق پلک های بسته خود هم، می تواند تفاوت نور و تاریکی را تشخیص داده و با دقت به محرک های نور پاسخ دهد.

4. تولید Vernix در هفته بیست و یکم بارداری:

جنین داخل رحم مادر، با ورود به هفته بیست و یکم بارداری دارای ناخن های تیزی شده است، که اگر روی پوست او توسط یک پوشش ضخیم vernix پوشانده نشده باشد و محافظت نشود، توسط این ناخن ها خراش برداشته و آسیب خواهد دید.

5. تکامل دستگاه گوارش جنین در هفته بیست و یکم بارداری:

به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که با ورود به هفته بیست و یکم بارداری، دستگاه گوارش فرزند شما با رشد کامل خود، او را برای زندگی در خارج از رحم مادر آماده خواهد کرد. همچنین، با تکمیل شدن دستگاه گوارش فرزندتان، میزان مکونیوم او نیز افزایش خواهد یافت.

6. میزان رشد جنین در هفته بیست و یکم بارداری:

با ورود مادر حامله به هفته بیست و یکم بارداری، اندازه جنین داخل رحم او روز به روز تغییر کرده و این روند رشد، بر روی اندام های حرکتی او نیز تاثیر خواهد گذاست. لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که با بزرگ شدن فرزندتان، اندام های حرکتی او به حدی قوی می شوند که ضربات آن ها بر روی دیواره رحم مادر به وضوح قابل مشاهده خواهد بود. همچنین، در هفته بیست و یکم بارداری رشد مهبل (واژن) در جنین های دختر هم ادامه خواهد داشت.

7. بیشتر شدن توانایی بلع جنین در هفته بیست و یکم بارداری:

شاید دانستن این نکته، مادر حامله را شگفت زده کند، که در هفته بیست و یکم بارداری، طعم و مزه مایع آمنیوتیک هم با توجه به مواد غذایی که مادر باردار می خورد، تغییر خواهد کرد. بنابراین، هر طعمی که مادر باردار در غذای مصرفی خود استفاده کند، از طریق مایع آمنیوتیک عبور کرده و به جنین داخل رحم او هم خواهد رسید.

hafte-21-bardari3-1.jpg

اندازه جنین داخل رحم مادر در هفته بیست و یکم بارداری:

مادران حامله باید به یاد داشته باشند که اندازه جنین آن ها، در هفته بیست و یکم بارداری به اندازه یک هویج یا یک موز بزرگ خواهد بود. معمولا در هفته بیست و یکم بارداری مادر، در یک اندازه گیری طبیعی از تاج سر تا پاشنه پای جنین، اندازه قد او نزدیک به 51/10 اینچ (7/26 سانتی متر) خواهد بود. خوب است به عنوان یک مادر باردار بدانید که فرزند شما در این دوره از بارداری حدود 70/12 اونس (حدود 360 گرم) وزن دارد.

مراقبت از مادر و جنین در هفته بیست و یکم بارداری:

1. ثبت اولین فعالیت جنین در داخل رحم مادر:

با ورود مادر حامله به هفته بیست و یکم بارداری ، ممکن است وقت آن رسیده باشد که شریک زندگی او هم حرکت فرزندش را در شکم مادر احساس کند. حتی اگر پدر نتواند حرکات فرزندش را در شکم همسر باردار خود احساس کند، باید سعی کند لمس کردن جنین را تا آنجا که امکان دارد، تکرار کند، چون هر بار که جنین لمس کردن پدرش را احساس کند، فعالیت او در داخل رحم مادر هم زیاد خواهد شد. بنابراین، به عنوان یک پدر و مادر جدید سعی کنید زمانی که حرکات فرزند خود را در داخل رحم مادرش، برای اولین بار احساس کردید، زمان آن را در جایی مطمئن ثبت کنید، چون این لحظات چیزی است که شما به عنوان مادر، پدر و فرزند، آن ها را برای همیشه مانند یک گنج باارزش نگه خواهید داشت.

2. تغییراتی در تمایلات جنسی مادر با ورود به هفته بیست و یکم بارداری:

به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که تغییرات زیادی در میزان تمایلات جنسی در طول دوران بارداری اتفاق خواهد افتاد. ممکن است بعضی مواقع، ولع شما برای داشتن رابطه جنسی بیشتر شود و زمانی هم ممکن است احساس کنید که هرگز دیگر نمی توانید رابطه جنسی را دوباره در زندگی خودتان تجربه کنید. اما خوب است بدانید که این افراط و تفریط در میزان تمایلات جنسی مادران باردار، طبیعی بوده و با گذر زمان از بین خواهد رفت.

اگر شما مادر باردار ، با آغاز هفته بیست و یکم بارداری ولع داشتن رابطه جنسی در شما بیشتر شده و می خواهید از صمیمیت و رابطه عاطفی با همسر خود لذت ببرید، بهتر است برای انجام این کار در یک موقعیت بهتر و امن تر، تحقیقاتی انجام دهید و یا با دکتر معالجتان مشورت کنید. حتما سعی کنید که در این دوره از بارداری خود، از حرکات Kamasutra استفاده نمایید. ولی اگر شما احساس کردید که تمایلی به داشتن رابطه جنسی با همسرتان ندارید، در این مورد با او حرف بزنید و به او بگویید که خیلی دوستش دارید، اما در حال حاضر نمی خواهید رابطه افراطی با او داشته باشید. مطمئنا همسرتان هم تصمیم شما قبول خواهد کرد، چون می داند که این حالت در دوران بارداری هر زنی، به صورت گذرا اتفاق می افتد. همچنین، خوب است به عنوان یک خانم باردار به یاد داشته باشید که نگرانی ها و احساس ناامنی همسرتان از این که شما حامله هستید و احتمال دارد از او دور شوید، کاملا طبیعی می باشد.

نکاتی برای راهنمایی کسانی که به زودی پدر خواهند شد:

شما به عنوان همسری که به زودی پدر خواهد شد، با ورود به هفته بیست و یکم بارداری خانمتان ممکن است فکر کنید که وقت آن رسیده است تا کارهای نظافت، آماده سازی خانه و ایجاد تغییرات در آن را برای ورود شخص مهم به زندگیتان شروع کنید. به خاطر این که اینک شما می توانید زمان بیشتری را صرف با هم بودن کرده و کارهای لازم را با آرامش خیال انجام دهید، چون با ورود فرزندتان به زندگی شما و همسرتان، انجام تمام کارهای عادی دشوار خواهد شد.
به عنوان فردی که به زودی پدر خواهد شد سعی کنید تا به طور مداوم در کنار همسر باردار خود باشید و با گذاشتن دست خود بر روی شکم او، حرکات فرزندتان را در رحم مادرش احساس کرده و با او ارتباط برقرار کنید. چون تجربه کردن ضربات وارده توسط فرزند متولد نشده شما به شکم مادرش چیزی است که شما قبلا آن را در زندگی خود احساس نکرده اید.
در نهایت، به عنوان همسر و پدر آینده سعی کنید برای فرزند خود آشپزی کنید. حتما خواهید پرسید چگونه برای فرزندی که هنوز متولد نشده آشپزی کنم؟ خوب است به عنوان یک پدر بدانید که در دوران بارداری همسرتان، شما غذا را فقط برای او طبخ نمی کنید، بلکه فرزندتان هم طعم و مزه غذایی را که شما پخته اید، از طریق مایع آمنیوتیک خواهد چشید.

 

نظر (16)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. نادیا

سلام وقت بخیر من 17سالمه و دارم هفته21بارداریم رو پشت سرمیزارم همش درد قفسه سینم اذیتم میکنه و همیشه احساس خیسی شلوارمو دارم تو مرکز بهداشت گفتم امابدون ماینه و سنوگفت طبیعیه ایا واقعا طبیعیه

 1. مامانم    نادیا

سلام
درد قفسه به خاطر فشاریه که رحم با بزرگ شدنش بهش وارد میکنه، خیسی هم به علت ترشحات بارداریه میتونین از پدهای روزانه استفاده کنین.

 1. شقایق

سلام هفته بیست و یک هستم از ماه پیش دردهای استخون واژن دارم جفتم پایین بود یک ماه استراحت کردم اما دردم خیلی بهتر نشده ،نگرانم برای کیسه اب ،با اینکه ترشح و لک بینی نداشتم ،راهنماییم کنید

 1. مامانم    شقایق

سلام
تا حد امکان استراحت کنین و مرتبا تحت نظر پزشکتون باشین.

 1. زهرا

سلام اضافه وزن ناگهانی 5کیلودریک ماه ماه بیست ویکم دلیلش چیست؟

 1. مامانم    زهرا

سلام
افزایش وزنتون برای یک ماه زیاد هست، اگر غذاتون زیاده کنترل کنید اگر نه حتما سریعا به پزشکتن اطلاع بدین .

 1. ساناز

سلام..
من ۲۱هفته باردارم.ترشح زیادی دارم وسونواسکن و نرفتم بنظرشمامشکلی دارد؟

 1. مامانم    ساناز

سلام ترشحات در بارداری طبیعیه

 1. Mde

سلام من در هفته بیست و یکم هستم و مرتب لباس زیرم خیس میشه حتی وقتی دراز کشیدم و مدام حس میکنم که باید برم دسشویی.میخواستم بدونم که اینا میتونه علائم سوراخ شدن کیسه اب باشه؟

 1. مامانم    Mde

سلام
اگه مطمئن هستید که ادرار نیست حتما به پزشک مراجعه کنید تا مقدار آب کیسه اندازه گیری بشه.

 1. مهشید

خسته نباشید۲۱هفتمه گاهی درددرزیرشکمم وپشتم دارم بنظرتون خطرناکه؟

 1. مامانم    مهشید

سلام
این دردها اگه تداومش بیش از حد نباشه طبیعیه، نگران نباشید

 1. مهشید

عالی بود باتشکر از سایت خوبتون

 1. مامانم    مهشید

ممنون سلامت باشید

 1. سمانه

سلام و تشکر از سایت خوبتون
من 30 سالمه و در هفته 21م بارداری هستم , زیر دلم و واژنم درد میکنه مخصوصا شبها چیکار کنم خوب شه؟خییلی نگرانم کرده این وضعیت

 1. کارشناس مامانم    سمانه

سلام عزیزم , درد زیر دل باید از نظر عفونت ادارای و هم زایمان زود رس بررسی بشه
ولی درد واژن به دلیل رشد رحم هست و جای نگرانی نداره .

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location