امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته هجدهم بارداری (بخش دوم)

مادر و جنین در هفته هجدهم بارداری (بخش دوم)

تغییرات بدنی مادر در هفته هجدهم را در مادر و جنین در ماه پنجم بارداری –هفته هجدهم (بخش اول) خواندید ، در ادامه تغییرات جنین را خواهید خواند.

تغییرات جنین در هفته هجدهم بارداری :

• حرکات چهره جنین با تغییر حالت در مدل ابرو و مژه های او همراه خواهد بود.
• در این هفته از دوران بارداری، تمام اندام های فرزندتان در حال رشد هستند. بنابراین، با نگاه دقیق می توان تناسب سر او با بقیه اعضای بدنش را مشاهده کرد.
• اینک، استخوان های جنین داخل رحمتان، سخت تر از هفته های قبل شده است.
• اکنون، استخوان های داخلی گوش او رشد کرده و محکم تر شده است. در واقع، می توان ادعا کرد که قدرت شنوایی جنین در هفته هجدهم بارداری بهبود یافته است. به همین خاطر در حال حاضر او بیش از پیش به حرکات بیرونی پاسخ خواهد داد.
• جنین شما با ورود به هفته هجدهم بارداری می تواند مانند همه بزرگسالان، انگشتان دست های کوچک خود را مشت کرده و یا آن ها به هم قلاب نماید.
• اینک، ارتباط بین اعصاب و عضلات جنین در حال تکمیل شدن است و حرکات او واضح تر از قبل قابل مشاهده خواهد بود.
• در هفته هجدهم بارداری، یک لایه چرب که با نام "کت میلین" شناخته شده است، بر روی اعصاب فرزند شما رشد خواهد کرد، طوری که اعصاب جنین قادر خواهد بود تا انتقال پیام ها از مغز به بدن و بالعکس را به راحتی انجام دهد.
• از آن جایی که تا هفته هجدهم بارداری هم ریه های جنین داخل رحم شما کاملا رشد یافته است، هنوز هم او باید اکسیژن مورد نیاز خود را از طریق جفت دریافت کند.
• با ورود جنین به هفته هجدهم بارداری ، جهش رشد او کندتر از هفته های قبل خواهد شد.
• با آغاز هفته هجدهم بارداری ، جنین می تواند دست ها وپاهای خود را خم کرده و در محیط داخلی رحم مادر حرکت زیادی بکند.
• همچنین، اگر جنین در حال رشد شما، یک نوزاد دختر باشد، رحم و لوله های فالوپ او در سمت راست بدنش در حال رشد و تکامل خواهند بود.

میزان رشد جنین در هفته هجدهم بارداری :

جنین شما با ورود به هفته هجدهم بارداری، در حال نزدیک شدن به نیمه راه دوره بارداری می باشد و ممکن است اندازه قد او در حدود 5/12الی 14 سانتی متر و یا 5 الی 6/5 اینچ رشد کرده باشد. همچنین، در حدود 150 گرم ( تقریبا 29/5 اونس) هم در پایان هفته هجدهم بارداری به وزن او اضافه خواهد شد. هر چند، شاید به نظر برسد که اندازه جنین داخل رحم شما در مقایسه با نوزاد تازه متولد شده، خیلی کوچک است، اما لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که اعضای بدن او به اندازه ای بزرگ شده است که شما به راحتی حرکات او را در داخل رحم خود احساس خواهید کرد.

میزان رشد دستگاه تناسلی جنین در هفته هجدهم بارداری :

دانستن جنسیت جنین در هفته هجدهم بارداری ، می تواند برای شما مادر باردار و شریک زندگیتان بسیار هیجان انگیز باشد. از آن جایی که برخی از والدین نمی توانند برای دانستن جنسیت جنین خود تا زمان تولد او صبر کنند، می خواهند قبل از به دنیا آمدن نوزادشان از پسر یا دختر بودن او مطمئن شوند. شما به عنوان یک مادر باردار می توانید جنسیت جنین خود را در طول انجام سونوگرافی که در هفته هجدهم بارداری انجام می شود، بدانید و از صحت آن مطمئن باشید. جالب است بدانبد که در بعضی از کشورها مانند هندوستان، دانستن جنسیت جنین، در دوران بارداری برای حفاظت مقررات و منافع دختر بچه ها ممنوع اعلام شده است.

کروموزوم های تعیین کننده جنسیت جنین در هفته هجدهم بارداری :

به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که جنسیت جنین شما، فورا پس از لقاح تخمک هم می تواند تعیین شود. بیست و سه جفت کروموزوم وجود دارند که جنسیت جنین شما را به وجود می آورند. هر تخمک شامل دو کروموزوم x می باشد، در حالی که اسپرم بارورکننده تخمک دارای یک کروموزوم x و یک کروموزم y است. اگر این اسپرم خوش شانس باشد، با تخمکی که حامل کروموزوم x است، عمل لقاح را انجام خواهد داد. جنسیت نوزاد بستگی به کروموزومی دارد، که از پدر با کروموزوم x مادر ترکیب خواهد شد. اگر کروموزوم X با کروموزوم X ترکیب شود، کودک به دنیا آمده دختر خواهد بود، در حالی که اگر کروموزوم X مادر با کروموزوم Y از پدر ترکیب شود، نوزاد به دنیا آمده پسر خواهد شد. از این رو، باید بدانید که جنسیت فرزندتان در مرحله تک سلولی بودن او هم مشخص می شود.

hafte-18-bardari6-1.jpg

تغییرات دستگاه تناسلی جنین در هفته هجدهم بارداری :

به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که در ابتدای دوران بارداری ، ساختارهای داخلی و خارجی دستگاه تناسلی جنین های دختر و پسر همانند یکدیگر خواهد شد، به همین دلیل پسر و یا دختر بودن جنین در ابتدا قابل پیش بینی نخواهد بود. اما با گذشت زمان، اندام های فرزند شما شروع به رشد کرده و به شکل های مختلفی درخواهند آمد. برخی تغییرات اساسی را که می توان با بلوغ جنین در رحم مادر مشاهده کرد، عبارتند از:

تغییرات غدد جنسی جنین در هفته هجدهم بارداری:

در هفته هجدهم بارداری ، غدد جنسی در جنین های دختر به تخمدان تبدیل شده و در جنین های پسر به بیضه ها تغییر شکل خواهند داد.

تغییرات فالوس جنین در هفته هجدهم بارداری:

در این دوره از بارداری، فالوس در جنین مونث به مهبل دخترانه تبدیل شده و در جنین مذکر هم به آلت تناسلی مردانه در او تبدیل خواهند شد.

تغییرات چین تناسلی جنین در هفته هجدهم بارداری:

چین تناسلی در جنین های مونث، به شکل واژن در می آید، در حالی که در جنین های مذکر، این چین ها به کیسه بیضه ها تغییر شکل خواهند داد.
این تغییرات به وجود آمده در آلت تناسلی جنین، تا حدود زیادی به اندازه ترشح هورمون تستوسترون در جنین هم بستگی دارد. اگر در جنین، هورمون جنسی مردانه ترشح شود، کروموزوم Y در او به وجود خواهد آمد. این هورمون در رشد و نمو اندام های جنسی مردانه بسیار مفید خواهد بود. در غیاب تستوسترون، جنین به وجود آمده از ترکیب کروموزوم x پدر با کرموزوم x مادر به وجود می آید، به همین دلیل جنین تشکیل شده دختر خواهد بود.

دانستن جنسیت جنین در هفته هجدهم بارداری :

اگر شما از جمله پدر و مادرانی هستید که نمی توانید برای اطمینان از جنسیت فرزندتان صبر کنید، لازم است بدانید که حداقل تا هفته شانزدهم الی هجدهم بارداری باید صبر کنید، تا درباره جنسیت او مطمئن شوید. اگرچه جنسیت کامل جنین در اوایل دوران بارداری هم تعیین می شود، اما نشان دادن جنسیت جنین توسط دکتر زنان و زایمان به پدر و مادر او هفته ها طول خواهد کشید. هفته ششم بارداری زمانی است که ارگان های اساسی جنین شما مانند غدد تناسلی و سایر ارگان های بدن ظاهر شده است. اما در این مرحله، شما نمی توانید اندام جنسی یک پسر را از یک دختر تشخیص دهید. این رشد و تغییرات تا هفته نهم از دوران بارداری مادر ادامه خواهد یافت. زمانی که مادر از نیمه راه بارداری خود گذشت، اندام تناسلی جنین به طور کامل تشکیل خواهد یافت.

مراقبت از مادر و جنین در هفته هجدهم بارداری :

یک فعالیت بسیار سرگرم کننده که مادران می توانند آن را در هفته هجدهم بارداری خود انجام دهند، عکس گرفتن از فرزندشان به کمک سونوگرافی است. عکس های حاصل از اسکن رحم مادر، گنجی برای سال های آینده عمر کودک محسوب می شود. اما در کنار این سرگرمی ها، به عنوان یک مادر باردار باید برخی نکات بهداشتی را هم برای حفظ سلامتی خود و رشد مناسب فرزندتان رعایت کنید. برخی از این نکات عبارتند از:
• از آن جایی که ادرار کردن مکرر شما به عنوان یک مادر باردار همچنان ادامه دارد، پس شستن بدن و حمام کردن را فراموش نکنید.
• کتاب خواندن و انجام دادن کارهایتان در مقابل تلویزیون و یا دراز کشیدن برای استراحت را اصلا فراموش نکنید.
به عنوان مادر باردار ممکن است گرفتگی عضلات پا و درد در اندام تحتانی را در دوران بارداری خود، زیاد تجربه کنید. به یاد داشته باشید که به جای امید بستن به داروهای شیمیایی می توانید به طور طبیعی و با استفاده ار روش های زیر از خود و فرزندتان مراقبت کنید:
• پاهای خود را تا آنجا که ممکن است از سطح بدنتان بالاتر نگه دارید.
• مواد غذایی غنی از کلسیم و فسفر را در رژیم غذایی روزانه خودتان بگنجانید.
• حرکت دادن مداوم دست ها و پاهای خود را برای کمک کردن به گردش خون بهتر در اندام های بدنتان فراموش نکنید.
• پاهای خود را بی حرکت نگه ندارید و سعی نکنید برای مدت طولانی بنشینید.
• سعی کنید در تمام دوران بارداری خود، کفش ها و دمپایی های راحت بپوشید.
درد کمر یکی دیگر از ناراحتی های شایع در بین خانم های باردار است. از آن جایی که در دوران بارداری، سینه ها و رحم مادر رشد کرده، با افزایش حجم آن ها تغییر زیادی در نحوه راه رفتن مادر ایجاد خواهد شد. در ادامه این مقاله نگاهی به اقدامات پیشگیرانه خاص برای کاهش این ناراحتی خواهیم داشت. این راهکارها عبارتند از:
• نشستن و یا خوابیدن در وضعیت نادرست، مادر باردار را با مشکل کمر درد مواجه خواهد کرد.
• نشستن بر روی صندلی که پشتی مناسبی برای پشتیبانی از پشت و ستون فقرات مادر باردار داشته باشد، می تواند از بروز این مشکل تا حد زیادی جلوگیری کند.
• بستن پستان بند یا سوتین مناسب می تواند وزن اضافی سینه ها را تحت حمایت خود گرفته و از کمر درد مادر باردار تا حد زیادی جلوگیری کند.
• استفاده از تعداد بیشتری بالش برای راحتی مادر در هنگام خواب، هم در کاهش این درد بسیار مفید خواهد بود.
• و در آخر یادتان باشد که به عنوان یک مادر باردار در تمام دوران بارداری کفش های پاشنه بلند نپوشید.
همچنین، در این مقاله برخی از راهنمایی ها در مورد رژیم غذایی مادران باردار هم، برای مراقبت از سلامتی خودشان و رهایی از برخی مشکلات دیگر مانند سوزش سر دل و یبوست بیان شده است، که عبارتند از:
• نوشیدن چای بابونه برای مادران باردار مفید خواهد بود.
• مصرف فیبر کافی در رژیم غذایی، از بروز یبوست در مادران باردار جلوگیری می کند.
• نوشیدن مقدار زیادی آب ساده، سیستم بدنی مادران باردار را بهبود می بخشد.
• خوردن سیب تازه بعد از هر وعده غذایی در روز و همچنین، خوردن نعناع سوزش سر دل را در مادران باردار را کاهش خواهد داد.
• مادران باردار باید خود را دور از مواد غذایی چرب و غذاهای سنگین نگه دارند.
• غذا خوردن مادران باردار باید در اندازه های کوچک تر و در وعده های بیشتری انجام گیرد.
• مادران حامله تا آنجا که می توانند باید مصرف شکر تصفیه شده، پنیر، قهوه، روغن و الکل را در وعده-های غذایی روزانه خود کاهش دهند.
• مادران باردار باید موقعیت خواب خود را برای راحتی بیشتر تغییر دهند.
• مادران باردار نباید برای مبارزه با حالت اسیدی معده خود از داروهای شیمیایی استفاده کنند.
• با ورود مادران باردار به هفته هجدهم بارداری، علائم کشش در پوست شکم آن ها، ممکن است به زودی از بین برود. اما برای بهبود در روند کاهش خارش در پوست شکم، ماساژ دادن و پاک کردن آن به کمک بعضی از روغن ها مانند روغن زیتون و یا مرطوب کننده ها بسیار مفید بوده و اثرات و علائم کشش را به طور کامل از بین خواهد برد. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که بهتر است از شریک زندگی خود درخواست کنید تا این کار را برای شما انجام دهد.

hafte-18-bardari4-1.jpg

نکاتی مفید برای کسانی که به زودی پدر خواهند شد:

• به عنوان یک پدر به یاد داشته باشید که اگر همسر بارداری شما برای انجام دادن اسکن، نزد پزشک می رود، اگر امکانش وجود دارد سعی کنید تا حتما او را همراهی نمایید، چون هر دوی شما از تماشای خمیازه کشیدن فرزندتان لذت خواهید برد، حتی اگر خوش شانس باشید حالات صورت، مانند سکسکه کردن، مکیدن انگشت شست و یا پشتک زدن او را در صفحه نمایش سونوگرافی مشاهده خواهید کرد. شاید هم از شانس شما او زمان اسکن به دراز کشیدن بی سر و صدا اختصاص بدهد. در این صورت هم به عنوان پدر و مادران جدید، ناامید نشوید و فراموش نکنید که در هفته های دیگر بارداری هم، حتما امکان تکرار این کار وجود دارد. تماشای فرزندتان در دوران بارداری بر روی صفحه نمایش سونوگرافی، می تواند برای شما هیجان انگیزترین چیزی باشد که تاکنون دیده اید. با شریک زندگی خودتان در مورد دانستن جنسیت فرزندتان قبل از تولد او گفتگو نمایید. همچنین، با کمک همسرتان، نگاه دقیقی به برنامه ریزی های امور مالی خود داشته باشید و با در نظر گرفتن هزینه های زایمان و ورود فرد جدید به زندگی تان، آن ها را تنظیم کنید. به عنوان یک پدر و مادر بی تجربه فراموش نکنید که هزینه داشتن یک کودک، قطعا با زمان نبودن او تفاوت زیادی در بودجه شما خواهد داشت. برنامه ریزی بر روی استراتژی های مناسب، با در نظر گرفتن آینده خود و فرزندتان کمک خواهد کرد تا شما و همسرتان احساس امنیت بیشتری بکنید، چون با دانستن هزینه های احتمالی زایمان، قبل از تولد نوزاد، شما می توانید بدون داشتن هیچ گونه استرس مالی، این دوران را پشت سر بگذارید. هرگز اجازه ندهید یک مشکل مالی شما از شادی پدر یا مادر بودن محروم نماید. لذت بردن از مراحل بارداری حق مسلم هر پدر و مادری است و تجربه کردن کامل این احساسات، منحصر به فرد است!

تغذیه بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، خواندن آنچه باید در ماه پنجم بارداری بخورید به شما کمک خواهد کرد.

 

نظر (3)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. شکوفه

سلام و احترام و با تشکر از سایت بسیار عالیتون
من 26 سالمه و در هفته 17 بارداری هستم میخواستم بدونم در هفته 18 م بارداری چه علائمی در بدن مادر به وجود میاد؟

  1. کارشناس مامانم    شکوفه

سلام عزیزم لطف دارین , . بسیاری از علائمی که در هفته هجدهم بارداریظاهر می شود، با سیستم گردش خون مادر باردار در ارتباط است .
شما به مادر باردار ممکن است تغییرات جدیدی را در بدن خود تجربه کنید، که این تغییرات عبارتند از:
• تورم در پاها
• تورم در...

سلام عزیزم لطف دارین , . بسیاری از علائمی که در هفته هجدهم بارداریظاهر می شود، با سیستم گردش خون مادر باردار در ارتباط است .
شما به مادر باردار ممکن است تغییرات جدیدی را در بدن خود تجربه کنید، که این تغییرات عبارتند از:
• تورم در پاها
• تورم در دست ها
• گرفتگی عضلات پاها
• پایین آمدن فشار خون
• درد بیشتر كمر
• آشکار شدن رگ های واریسی
• خونریزی بینی

ادامه مطلب
  1. مهسا

عالیه خسته نباشید خیلی جزئی نوشتین همه سوالایی که تو ذهنم بود بهشون رسیدم واقعا ممنونم

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location