امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته هجدهم بارداری(بخش اول)

مادر و جنین در هفته هجدهم بارداری(بخش اول)

 

آیا شما به عنوان یک مادر باردار هفته هفدهم بارداری خود را تکمیل کرده اید؟ اگر چنین است، از این بابت به شما تبریک می گوییم! اکنون در هفته هجدهم بارداری ، جنین شما در حال جنب و جوش بوده و به رشد خود در رحم گرم و امن شما ادامه خواهد داد، اما لازم است بدانید که بدن شما مادر باردار برای مقابله با تغییراتی که با سرعت زیادی در بدنتان در حال اتفاق افتادن هستند، مشکل پیدا خواهد کرد. درد پشت و ستون فقرات، شما را با ورود به هفته هجدهم بارداری بیشتر آزار خواهد داد. می توانید علت این درد را به گردن رحم خود بیاندازید، که مرکز ثقل بدن شما را به سمت پایین کشیده و شکمتان را هم به بیرون هل داده است و در نتیجه، با این تغییرات، بدن شما را بیشتر تحت تاثیر قرار داده است. هر چند تحمل این مشکلات سخت است، اما تحمل آن ها برای رشد کافی جنین و حفظ سلامت او لازم و ضروری است. همچنین، در هفته هجدهم بارداری چون رحم شما شروع به رشد بیشتر خواهد کرد، ممکن است با گردش خون بدن شما مادر باردار هم تداخل پیدا کند. اگر شما مادر باردار احساس می کنید که درد در تمام قسمت های پشت شما پخش می شود، ممکن است علت آن فشاری باشد که رحم با رشد خود به رگه های خونی پشت شکم وارد کرده و از این طریق، مانع جریان یافتن آزاد خون در آن قسمت ها می شود. شما مادر باردار به یاد داشته باشید که بروز چنین مشکلاتی می تواند فشار خون شما را پایین آورده و منجر به بروز مشکلات اساسی دیگر ی هم در بدن شما شود. بنابراین، خوابیدن صحیح برای استراحت کافی بدن در کنار استفاده از مواد مغذی و ویتامین دار، تنها گزینه برای رهایی از دردهای دوران بارداری محسوب می شود.

تغییرات بدنی مادر در هفته هجدهم بارداری :

وقتی که شما به عنوان یک مادر باردار در هفته هجدهم بارداری خود به سر می برید، تغییرات چشمگیر زیادی در بدن شما به وجود خواهد آمد. با آغاز این هفته از دوران بارداری، شکم شما به آرامی شروع به نشان دادن خود نموده و در نتیجه، پیام بارداری شما را آشکارا به اطرافیانتان انتقال خواهد داد. ممکن است شما نسبت به قبل از آغاز دوران بارداری خود 3 الی 6 کیلوگرم وزن اضافی به دست آورده باشید، که میزان این اضافه شدن وزن بستگی به ساختار بدنی هر فردی دارد. به یاد داشته باشید که اگر شما به عنوان یک مادر باردار، به هر دلیلی احساس می کنید وزنتان بیش از حد معمول اضافه شده است، هرگز نباید بدون مشاوره با پزشک معالج خودتان، از رژیم غذایی خودسرانه و یا هر برنامه دیگری استفاده نمایید. بسیاری از علائمی که در هفته هجدهم بارداری ظاهر می شود، با سیستم گردش خون مادر باردار در ارتباط است. شما به مادر باردار ممکن است تغییرات جدیدی را در بدن خود تجربه کنید، که این تغییرات عبارتند از:
• تورم در پاها
• تورم در دست ها
• گرفتگی عضلات پاها
• پایین آمدن فشار خون
• درد بیشتر كمر
• آشکار شدن رگ های واریسی
• خونریزی بینی
تغییرات فوق که ممکن است در طول هفته هجدهم بارداری روی دهد، همگی با گردش خون در بدن شما مادر باردار ارتباط خواهد داشت. همچنین، شما به عنوان یک مادر باردار با علائم کششی زیادی که برای اولین بار در بدنتان ظاهر می شود، (مخصوصا بر روی پوست شکمتان که با بزرگ شدن رحم در ارتباط است) مواجه می شوید.
از آنجا که شما درحال حاضر در جالب ترین دوره از بارداری خود قرار دارید، ممکن است احساس پرانرژی بودن بکنید و مشتاق انجام کارهای زیاد باشید. همچنین، به یاد داشته باشید که خرید کردن برای نوزاد ، وسایل مورد نیاز برای زایمان مادر ، ممکن است به خاطر بزرگی شکم شما در ماه های آینده، کار دشواری به نظر برسد. از این رو، به عنوان یک مادر باردار سعی کنید که انجام تمام این برنامه ها را هم اکنون و قبل از وارد شدن به سه ماهه سوم بارداری خود آغاز نمایید.

zayman-tabiy-x2_20151029-083422_1.jpg

تشخیص ناهنجاری ها با اسکن جنین در هفته هجدهم بارداری :

شما مادر باردار ممکن است برای آگاهی از ناهنجاری های به وجود آمده در جنین خود، در طول هفته هجدهم بارداری و یا زودتر از آن نیاز به اسکن پیدا کنید، چون اسکن کردن می تواند نگاه دقیق و واضح تری را به شرایط ایمنی فرزندتان در داخل رحم شما بیاندازد.
در هفته هجدهم بارداری، انجام سونوگرافی توسط متخصص زنان و زایمان، می تواند جفت و جزئیات دیگری را که ممکن است شما و همسرتان را شگفت زده و خوشحال کند، نشان دهد. بنابراین، به شما مادر باردار توصیه می کنیم تا اشتراک گذاری این تجربه ی بسیار ویژه سونوگرافی را با شریک زندگی خود از دست ندهید، چون این لحظه، نقطه اتصال ویژه پدر با فرزندش محسوب می شود. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که همسرتان می تواند با استفاده از این روش، برای اولین بار جنبش و حرکت فرزند دلبندش را احساس نماید. از این رو، این سونوگرافی می تواند به عنوان یکی از بزرگترین وقایع به یاد ماندنی دوران بارداری شما برای او به حساب آید.
به عنوان یک مادر حامله فراموش نکنید که در این مرحله از دوران بارداری، شما می توانید با اسکن فرزندتان او را واضح تر از قبل ببینید. باید در نظر داشته باشید که انجام این اسکن برای تعیین جنسیت جنین موثر نخواهد بود و راه مطمئنی برای گفتن جنسیت فرزندتان به شما و پدرش به حساب نمی آید، چون در بسیاری موارد، نتایج این سونوگرافی می تواند شما را گمراه کند.
از طریق نتایج سونوگرافی معمولی، پزشک معالج شما قادر خواهد بود تا چگونگی رشد و امنیت جنین داخل رحمتان را بررسی کرده و شما را از سلامتی او مطمئن نماید. لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که افزایش وزن جنین و رشد طبیعی او در داخل رحم مادر از مواردی است که با اسکن در هفته هجدهم بارداری مشخص خواهد شد. علاوه بر این، سونوگرافی در هفته هجدهم بارداری، موقعیت جفت و بند ناف را هم بررسی می کنند.
فراموش نکنید که در هفته هجدهم بارداری ، مثانه شما به عنوان یک مادر باردار هم نیاز به اسکن کامل دارد و به نظر می رسد با استفاده از این روش، تمام جزئیات آن، به وضوح بر روی صفحه نمایش ظاهر خواهد شد. ولی اگر شما به عنوان یک مادر باردار اصرار به انجام ندادن سونوگرافی داشته باشید، می توانید وجود آب کافی و سایر مایعات در بدن خودتان را با توجه به حالت و تعداد دستشویی کردنتان مورد بررسی قرار دهید. همچنین، اسکن کردن در هفته هجدهم بارداری ، روشی است که دوقلو بودن جنین داخل رحم مادر را نشان خواهد داد.
اگر سونوگرافی، وجود هر گونه ناهنجاری در فرزند شما تشخیص دهد، پزشک معالجتان حتما آن را به اطلاع شما و شریک زندگی تان می رساند، تا بتوانید برای تصمیم گیری در مورد آینده فرزند خود، بهتر فکر کنید. بدون شک، متخصص زنان و زایمان هم با در نظر گرفتن تمام گزینه هایی که ممکن است برای فرزندتان پیش آید، با شما مشورت خواهد کرد. تغییرات حالت بدن جنین که اینک به صورت یک انسان کامل در آمده است و همچنین، ساختار بدنی او با این سونوگرافی قابل مشاهده خواهد بود. یک قصه قدیمی از مادر بزرگ ها وجود دارد که می گوید: "سال های نوجوانی یک کودک را می توان در حرکات و حالات جنینی او دید." هر چند که برای این افسانه هیچ پشتوانه علمی وجود ندارد، اما باز هم شما می توانید حالات و حرکات بدنی فرزند خود را بررسی کنید. به عنوان یک مادر باردار لازم است بدانید که در هفته هجدهم بارداری ، هنوز هم چشم های فرزندتان بسته می باشد، چون چشم های او به نور حساسیت دارند. شما حتی می توانید این حساسیت فرزندتان را در واکنش نشان دادن او به نور در هنگامی انجام اسکن هم ببینید.
میزان رشد جنین ، جنسیت جنین و اندازه جنین در هفته هجدهم بارداری را می توانید در مادر و جنین در ماه پنجم بارداری –هفته هجدهم (بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظر (14)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. زهره

سلام من آزمایش سلفری انجام دادم تماس گرفتم برای جوابش گفتن نیازبه تکرارداشته48ساعت دیگ جوابش میادالان خیلی نگرانم برای چی نیازبه تکراردار

 1. مامانم    زهره

سلام
نگران نباشین این آزمایش همون غربالگریه که برای شما تجویز شده ، بعضی از آزمایشگاهها برای جوابدهی دقیق اینکار رو میکنن.

 1. مینا

سلام خسته نباشید من تو هفته هجده هستم ولی جنین تکان نخورده وقت دکترم تو هفته نوزدهم هست نگرانی و استرس زیادی دارم چون شکمم هم در نیومده که تعجب میکنن در غربال گری نوبت اول همه‌ چیز نرمال بود

 1. مامانم    مینا

سلام
عزیزم نگران نباش کم کم حس میکنی ضربه های نی نی رو ، تو سونو هم که همه چی خوب بوده

 1. مینا

سلام
من هفته هجدهم بارداری هستم و یک هفته میشه که سردرد بدی دارم و دلیل این تغییر را نمیدانم آیا طبیعی هست ؟

 1. مامانم    مینا

سلام
اگه خیلی شدید بود به پزشکتون مراجعه کنین.

 1. افسانه

منم هفته هجدهم بارداری ام فردا میرم سونو استرس داذم خیلی

 1. مامانم    افسانه

نگران نباشید، انشاالله همه چی نرماله.

 1. kh

سلام من در هفته هجدهم بارداریم و سونو رفتم خدارو شکر همه چی سالم بود اما جنسیت جنین به خاطر این که بند ناف جلو بود نتونستن تشخیص بدن .حالا میخواستم بدونم چند هفته دیگه باید برم سونو ؟

 1. مامانم    kh

سلام
هروقت برین میشه، چون جنین تغییر وضعیت میده و میتونید ببینید.

 1. سمیرا

تعداد جنین رو حتی در ماه اول هم سونو تشخیص میده یا هفته هجدهم تشخیصش دقیقه؟

 1. مامانم    سمیرا

سلام
تعداد جنین معمولا در غربالگری دوم دقیقتر نشون داده میشه

 1. لینا

سلام و خسته نباشید,اندازه طبیعی جنین در هفته 18 م بارداری چقدر است؟

 1. کارشناس مامانم    لینا

سلام عزیزم , ممکن است اندازه قد او در حدود 5/12الی 14 سانتی متر و یا 5 الی 6/5 اینچ رشد کرده باشد. همچنین، در حدود 150 گرم ( تقریبا 29/5 اونس) هم در پایان هفته هجدهم بارداری به وزن او اضافه خواهد شد .

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location