امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته شانزدهم بارداری(بخش دوم)

مادر و جنین در هفته شانزدهم بارداری(بخش دوم)

تغییرات بدنی مادر-هفته شانزدهم را در مادر و جنین در ماه چهارم بارداری-هفته شانزدهم(بخش اول) بخوانید.

تشخیص ناهنجاری های جنین در سه ماهه دوم بارداری:

معمولا آزمون MMS و MSAFP برای زنان باردار در سه ماهه دوم دوران بارداری، به منظور اندازه گیری میزان تولید آلفا فتوپروتئین توسط جنین توصیه می شود. اگر سطح ترشح آلفا فتوپروتئین غیر طبیعی باشد، امکان مبتلا شدن جنین به سندرم داون و یا نقص لوله های عصبی مانند اسپینابیفیدا وجود دارد.
توجه: مادران باردار باید به یاد داشته باشند که بروز این علائم به تنهایی، نشانه ای برای تایید بیماری در جنینشان نیست. در چنین مواردی، برای اطمینان بیشتر، انجام آزمایشاتی مانند اولتراسوند و آمنیوسنتز توسط دکتر معالج پیش بینی می شود.

آزمایش بسیار مهم آمنیوسنتز دوران بارداری:

آزمایش آمنیوسنتز یکی از آزمون های بسیار مهم دوران بارداری به شمار می رود، که معمولا برای اثبات اختلالات نشان داده شده در جنین در هر دو آزمایش MMS یا MSAFP انجام می شود. آمنیوسنتز یا نمونه-برداری از پرزهای جفتی (CVS) می تواند تعیین کننده وجود اختلالات ژنتیکی و یا اختلال کروموزومی، مانند سندرم داون در جنین داخل رحم مادر باشد. به عنوان یک مادر باردار، لازم است بدانید که این آزمون معمولا بین هفته های 16 الی 20 دوران بارداری انجام می شود.
هر چند انجام آزمون آمنیوسنتز برای هر مادر بارداری اختیاری است، اما انجام آن در مواردی که شما و فرزندتان در معرض خطر ابتلا به مشکلات کروموزومی و ژنتیکی هستید، بسیار مهم خواهد بود، زیرا با بروز کوچک ترین خطری در این گونه مادران، احتمال سقط جنین وجود دارد.

چگونگی آزمون آمنیوسنتز در دوران بارداری

قبل از انجام آزمون آمنیوسنتز، شما به عنوان یک مادر باردار باید با انجام سونوگرافی به بررسی وضع آناتومی پایه بدن فرزند خود بپردازید، چون روش سونوگرافی با دقت میزان مایع آمنیوتیک و فاصله مناسب بین جنین و جفت را بررسی خواهد کرد. در ادامه، برای به دست آوردن نتایج بهتر سونوگرافی، یک سوزن نازک، بلند و توخالی از طریق شکم مادر به درون مایع آمنیوتیک وارد شده و 2 قاشق غذا خوری از مایع آمنیوتیک را قبل از خارج کردن سوزن، درون آن می مکند. سپس، پزشک معالج سوزن را از شکم مادر خارج می کند.
زمان فرو بردن این سوزن در شکم مادر و بیرون آوردن آن، کمتر از یک دقیقه طول می کشد، اما گرفتن مایع آمنیوتیک اطراف جنین و جفت توسط سوزن ممکن است زمان بیشتری طول بکشد. انجام کامل این روش ممکن است در برخی از مادران باردار ناراحتی هایی مانند دل درد و احساس فشار ایجاد کند. این در حالی است که برخی از زنان باردار در زمان انجام آن چیزی را احساس نمی کنند. درست فهمیده اید! ممکن است علائم بروز داده شده در هر زن باردار نسبت به زن باردار دیگر، با توجه به شرایط بدنی آن ها متفاوت باشد.
شما باید به عنوان یک مادر باردار گزینه بی حسی موضعی را برای انجام این تست انتخاب کنید. اما به یاد داشته باشید که ممکن است ناراحتی ایجاد شده از تزریق بی حسی موضعی، بیشتر و یا حتی بدتر از خراش سوزن آمنیوسنتز باشد. از این رو، بهتر است قبل از انجام این روش ها خوب فکر کنید. همچنین، لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که اغلب پزشکان باتجربه با بررسی ضربان قلب جنین و حرکات منظم آن، از خوب بودن شرایط جنین در رحم مادرش اطمینان پیدا می کنند. ممکن است علت تشویق شدن یک مادر باردار برای رفتن به آزمایشگاه به دلیل مسائل زیر باشد:
• داشتن مشکلات ژنتیکی و ناهنجاری های کروموزومی.
• اندازه گیری میزان ترشح آلفا فتوپروتئین (AFP).
در این گونه آزمایشات، سلول های زنده جنینی از داخل مایع آمینو تیک جمع آوری می شود، طوری که می-توان آن را در آزمایشگاه برای یک یا دو هفته پرورش داد. سپس، پزشکان از این سلول های تکثیریافته برای بررسی ناهنجاری های کروموزومی و تشخیص برخی از نقائص ژنتیکی که ممکن است در هنگام تولد نوزاد بروز کند، استفاده می کنند.
تحویل نتایج این آزمایشات معمولا دو هفته طول می کشد، اما پیش بینی بر اساس فلورسانس در هیبریداسیون درجا (FISH) را می توان در یک یا دو روز دریافت نمود. به عنوان یک مادر باردار این نکته را هم به یاد داشته باشید که انجام دادن این آزمایشات کمک خواهد بود تا شما از نگرانی ها در مورد قدرت ذهنی و سایر مشکلات اساسی موجود در هنگام تولد فرزندتان آزاد شده و دوران بارداری خود را بدون داشتن استرس و با آرامش سپری نمایید.

hafteh-16-bardari-21.jpg

زمان نیاز مادر باردار به آزمون آمنیوسنتز

انجام آزمون آمنیوسنتز در طول هفته شانزدهم بارداری، به دلایل زیر به مادران باردار توصیه می شود:
• برای اندازه گیری رشد کامل ریه های جنین: تا تعیین شود که آیا جنین به دلایل وجود مشکلات ریوی، باید از اوایل دوران بارداری تحت نظر پزشک باشد.
• تشخیص دادن و یا رد کردن وجود هر نوع عفونت داخل رحمی در مادر باردار.
• بررسی حساسیت خونی (این را می توان با سونوگرافی داپلر هم انجام داد).
• تقریبا برای تشخیص تمام اختلالات کروموزومی، از جمله سندرم داون، تریزومی 13، تریزومی 18 و ناهنجاری های کروموزومی و جنسیتی مانند سندرم ترنر و سندرم کلاین فلتر (به یاد داشته باشید که انجام آزمون آمنیوسنتز با بیش از 99 درصد دقت، تمام این ناهنجاری ها را در جنین شما تشخیص خواهد داد.)
• همچنین، انجام آزمون آمنیوسنتز وجود یکصد اختلال احتمالی در جنین مانند فیبروز کیستیک، بیماری سلول های داسی شکل و بیماری تای ساکس را با دقت شناسایی خواهد کرد.
• و نیز به منظور تعیین وجود نقص در لوله های عصبی مانند اسپینا بیفیدا و آنانسفالی هم این آزمون انجام می شود.
متاسفانه، آزمون آمنیوسنتز نمی تواند نقائص ساختاری در جنین مانند ناهنجاری های قلب و یا وجود شکاف لب یا کام را با دقت تشخیص دهد. نقص ساختاری در بدن جنین را می توان با انجام سونوگرافی که به طور معمول برای هر زن بارداری قبل از قرار گرفتن تحت آزمایش آمینوسنتز انجام می شود، تشخیص داد.
در برخی شرایط، مادران باردار مجبور به انجام آزمایش غربالگری می شوند. برخی از این شرایط خاص عبارتند از:
• نشانه ای از سندرم داون در جنین داخل رحم مادر وجود داشته باشد.
• نشانه ای از نقص های مربوط به مشکلات کروموزومی در جنین داخل رحم مادر وجود داشته باشد.
• در صورتی که یکی از والدین جنین، حامل اختلال ژنتیکی مغلوب مانند فیبروزکیستیک و یا بیماری سلول داسی شکل باشند.
• اگرخواهر و یا برادر جنین با اختلالات ژنتیکی متولد شده باشند.
• در صورتی که ناهنجاری کروموزومی و یا اختلالات ژنتیکی در سابقه خانوادگی جنین وجود داشته باشد.
• در زنانی که در سی وپنج سالگی و یا بالاتر از آن باردار شده اند.
به عنوان یک مادر باردار باید نکات زیر را قبل از انجام تست آمنیوسنتز در نظر بگیرید:
• قبل از انجام آزمون آمینوسنتز، حتما در مورد جوانب مثبت و منفی آن با همسر، دکتر معالج و خانواده خودتان صحبت کنید.
• با زوج های دیگری که این تست را انجام داده اند، صحبت کنید. اما قبل از صحبت کردن، مطمئن شوید که با انجام این آزمایش، وجود هر گونه اختلال در نوزاد آن ها شناسایی و درمان شده باشد، چون اغلب زوج ها تست های غربالگری را انتخاب می کنند، در حالی که بعضی از آن ها از انجام این تست ها نتایج رضایت بخشی به دست نمی آورند.
• معمولا برخی از پدران و مادران، چون مطمئن نیستید که در صورت تشخیص هر گونه ناهنجاری در فرزندشان چه می خواهند بکنند، سعی دارند تا برای فرار از یک تصمیم گیری بزرگ، از تست غربالگری در وهله اول اجتناب کنند. در حالی که آن ها خوب می دانند در نهایت، برای تشخیص ناهنجاری های فرزند خود حتما باید آزمون غربالگری را انتخاب کنند. لازم است بدانید که استفاده از این روش برای اتخاذ یک تصمیم مناسب، بهترین راه است، اما برخی پدران و مادران به خاطر ناآگاهی، راه نادرست را انتخاب می کنند.

تغییرات جنین در هفته شانزدهم شکم مادر را در مادر و جنین در ماه چهارم بارداری-هفته شانزدهم(بخش سوم) بخوانید.

 

نظر (14)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. بانو

سلام من هفته 16 هستم
ترشحات تکه داشتم دوبار و بین اون دیگه ترشح نداشتم
این طبیعیه؟همینطور جفتم خلفیه و از هفته14 متوجه شدم البته سمت چپ و گاهی وسط بود
هما اینا ضربه کودک من است؟
خیلی ممنونم

 1. مامانم    بانو

سلام
شما کاری به جفت نداشته باشین و ترشحات در بارداری طبیعیه.

 1. شكوفه

سلام، ببخشيد من در هفته ي شانزدهم بارداري هستم، از ديروز يه احساس درد خفيف در شكم و افزايش ترشحات دارم ،آيا غير طبيعي است؟ممنون ميشم پاسخ بدهيد

 1. مامانم    شكوفه

سلام
نخیر طبیعیه ولی اگر ترشحات به رنگ سبز و بدبو بود و درد شکمتون بیشتر شد و تکرر ادرار داشتین احتمالا عفونت دارین سریع به پزشک مراجعه کنید.

 1. کیانمهر

سلام آیا نشنیدن صداری قلب جنین در شانزده هفتگی خطری است لطفا جواب بدین

 1. مامانم    کیانمهر

سلام
قلب جنین در هفته ششم بارداری توسط دستگاه های پزشکی قابل شنیدنه، در هفته شانزدهم قطعا باید صدا توسط پزشک شنیده بشه ولی خودتون تو خونه نمیتونید صدای قلب جنین رو بشنوید.

 1. س

هفته شانزده مشخصه جنین چیه????

 1. مامانم    س

سلام
در خانوم های لاغر میشه تشخیص جنسیت داد.

 1. ساحل

سلام من هفته شانزده هستم و اولین بچه ام یه خورده امروز دل پیچه و سوزش سر دل گرفتم ترو خدا جواب بدید خطریست

 1. مامانم    ساحل

سلام
اینا از علائم بارداریه نگران نباشید.

 1. ساحل

بیست

 1. ساحل

سلام

 1. فاطیما

سلام و خسته نباشید , میخواستم بدونم الان که در هفته 16م بارداری هستم اندازه قد و وزن جنینم چقدره؟

 1. کارشناس مامانم    فاطیما

سلام عزیزم , در هفته شانزدهم بارداری، قد جنین شما حدود 12.7 سانتی متر و وزن او تقریبا بین 85 الی 142 گرم می باشد.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location