امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته پانزدهم بارداری(بخش دوم)

مادر و جنین در هفته پانزدهم بارداری(بخش دوم)

در مادر و جنین در ماه چهارم بارداری-هفته پانزدهم(بخش اول) تغییرات بدنی مادر را خواندید ، در ادامه می خوانید.

تغییرات ایجاد شده در بدن جنین در هفته پانزدهم بارداری:

در هفته پانزدهم بارداری جنین بعد از انجام فعالیت های زیادی، استراحت می کند. در واقع، جنین این فعالیت ها تکرار شده و دوباره به زمان استراحت خود بازمی گردد. او این فعالیت ها را در یک لحظه، با تکان دادن پاهایش در داخل مایع آمنیوتیک شروع نموده و بعد از خستگی، دوباره آرام می گیرد. شما به عنوان یک مادر حامله که در هفته پانزدهم بارداری خود به سر می برید، ممکن است این فعالیت های فرزند خود را احساس نکنید، اما بعد از گذشت چند هفته شما هم حتما تحت تاثیر حرکات جنین خود قرار گرفته و آن ها را به طور کامل احساس خواهید کرد.
بزرگترین نقطه عطفی که در هفته پانزدهم بارداری هر مادری اتفاق خواهد افتاد، تشکیل سه استخوان کوچک در گوش داخلی جنین است. ذهن و زبان جنین در طی این هفته ها کامل شده و او هر آنچه که شما می-گویید، خواهد شنید! شما به عنوان یک مادر باردار می توانید لالایی گفتن را از حالا برای فرزندتان تمرین کنید و یا خواستار صحبت کردن شریک زندگی خودتان با او باشید، چون فرزندتان قادر به شناسایی تمام این سخنان و پاسخ دادن به این لالایی ها بعد از تولد هم خواهد بود. با آغاز هفته پانزدهم بارداری، به غیر از تشکیل استخوان های گوش داخلی، تحولات مهم دیگری هم در استخوان های جنین شما در حال وقوع است.

دیگر تغییرات جنین در هفته پانزدهم بارداری:

• با آغاز هفته پانزدهم بارداری، ستون فقرات و عضلات پشت جنین به اندازه کافی رشد نموده و قوی شده اند، به طوری که اجازه می دهند تا جنین سر و گردن خود را راست نگه دارد. فراموش نکنید که مصرف مکمل های کلسیم توسط مادر باردار برای تحت پوشش قرار دادن رشد استخوان های جنین بسیار مهم خواهد بود.
• در هفته پانزدهم بارداری، مژه های زیبایی بر روی پلک های بسته جنین شروع به رشد کرده و ابروهای او هم در حال شکل گیری هستند.
• معمولا، جنین در هفته پانزدهم بارداری، حرکات ورزشی را در اندازه بسیار کم مانند حرکت در داخل رحم مادر را انجام می دهد.
• همچنین، در این هفته ها، از آن جایی که در بدن جنین هنوز لایه هایی از چربی زیر پوستی تشکیل نشده است، شما می توانید به وضوح رگ های خونی او را از زیر پوست شفافش ببینید.
• اینک پاهای جنین به اندازه ای بزرگ شده اند که باید برای جابه جایی، آن ها را در آغوش خود بگیرد.
• بدن او حالا به قدری صاف و بلند شده است که هنگام مقایسه سر او با بدنش، دیگر سرش بزرگتر نیست.

اندازه جنین در هفته پانزدهم بارداری:

وزن بدن شما به عنوان یک مادر باردار، در هفته گذشته نزدیک به 2 الی 4 کیلوگرم اضافه شده است، که تنها 70 الی 75 گرم از آن شامل رشد و بزرگ شدن جنین داخل رحم شما می شود. اینک اندازه طول بدن جنین 4 الی 5 اینچ است و ممکن است در پایان هفته پانزدهم بارداری، 5/2 الی 3 اونس به وزن او اضافه شده باشد.

afte-15-bardari5.jpg

نکات مهمی در مورد مراقبت از مادر و جنین در هفته پانزدهم بارداری:

به خاطر داشته باشید که در هفته پانزدهم بارداری لازم نیست که شما به عنوان یک مادر حامله، کار خاصی را برای مراقبت از سلامتی خود و رشد مناسب فرزندتان انجام دهید. پیروی از عادات سالم زندگی مانند دوران گذشته بارداری، برای حفظ وضعیت شما و فرزندتان کافی است.
همچنین، شما به عنوان یک مادر باردار می توانید برای حفظ سلامتی خود و رشد مناسب فرزندتان، برخی موارد را رعایت کنید. این نکات عبارتند از:
• بدن خودتان را به عنوان یک مادر باردار با مصرف مقدار زیادی مایعات، به ویژه آب تصفیه شده هیدراته نگه دارید. به یاد داشته باشید که اگر شما در دوران بارداری خود به نوشیدن آب زیاد عادت کرده باشید، فلوراید موجود در آن در شکل گیری مینای روی دندان جنین و همچنین در حفظ و نگهداری آن ها بسیار موثر خواهد بود.
• داشتن یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین و کلسیم نیز برای مادر باردار بسیار مهم است، چون این مواد مغذی برای رشد جنین در طول تمام ماه های بارداری به ویژه این هفته ها ضروری می باشد.
• آهن به عنوان یک ماده مغذی مهم برای تشکیل بافت های همبند در جنین به شمار می آید. مادر باردار می تواند با استفاده از مکمل های آهن، این ماده مغذی مورد نیاز فرزند خود را به دست آورد. اما به یاد داشته باشید که شما در حال حاضر، می توانید آهن مورد نیاز بدنتان را با مصرف غذاهای غنی از آهن مانند خرما، اسفناج و عدس هم تامین کنید.
• فراموش نکنید که آب قره قروط سرشار از ویتامین C بوده و سیستم ایمنی بدن شما و فرزند داخل رحمتان را بهبود می بخشد. همچنین، مصرف این ویتامین به جذب آهن از رژیم غذایی مادر هم کمک زیادی خواهد کرد.
• به عنوان یک مادر باردار، مراقبت از خود و فرزندتان را با رعایت بهداشت و شستن دست هایتان کامل کنید. چون سیستم ایمنی بدن شما در دوران بارداری، ضعیف شده است، از این رو حمله عفونت ها به بدن شما بسیار آسان خواهد بود؛ پس حفظ عادات سالم زندگی و رعایت اصول بهداشتی برای جلوگیری از مبتلا شدن به اناوع بیماری ها می تواند موثر باشد.
• به یاد داشته باشید که در تمام طول دوران بارداری خود، اندام تناسلی خود را قبل و بعد از رابطه جنسی خوب بشوییدو بعد هم خشک کنید.
• در صورتی که خلق و خوی شما با پیشرفت دوران بارداری در نوسان باشد، می توانید یک دوش آب گرم بگیرید. چون شما را سرحال آورده و خوشحال می کند. همچنین، فراموش نکنید که شادی مادر با شادی جنین در حال رشد در رحم او برابر خواهد بود. علاوه بر این ها، هر مادر بارداری می تواند در این دوره از زندگی خود برای پدیکور و یا برای داشتن مدل موهای سالم، از محصولاتی استفاده کند، که برای سلامتی جنین داخل رحم او بی خطر باشد.
• دوش گرفتن در حمام گرم می تواند برای یک مادر باردار بسیار لذت بخش باشد. ثابت شده است مادران بارداری که از شمع معطر برای عطر درمانی و یا از روغن ها و منافع مختلف گیاهی در هنگام حمام کردن استفاده می کنند، از لحاظ روحی و ذهنی آرام و شاد هستند.
• برخی از مادران باردار هم بیشتر زمان خود را صرف تماشای فیلم های شاد کودکانه می کنند. چون دوران بارداری زمان مناسبی برای دیدن فیلم های ترسناک نیست! حتما به عنوان یک مادر باردار سعی کنید تا آنجا که امکان دارد خود را از تماشای فیلم های وحشت آور و خشونت آمیز تا زمان تولد فرزندتان دور نگه دارید.

نکاتی مهم برای همسرانی که به زودی پدر خواهند شد:

به عنوان همسر یک زن باردار، به خاطر داشته باشید که این مرحله یکی مراحل مهم در زندگی مشترک شما به حساب می آید، چون شما به زودی، بابا خواهید شد. به عنوان یک پدر شاید احساس کنید که تا حالا به طور کامل نادیده گرفته شده اید، اما اصلا این طور نیست، چون شما در ادامه زندگی آنقدر درگیر مسائل بارداری شریک زندگی خودتان خواهید شد که اصلا احساس نادیده گرفته شدن به شما دست نخواهد داد. لازم است بدانید که درگیر شدن همسران زنان باردار از مراحل اولیه حاملگی نه تنها باعث می شود گذراندن این اوضاع برای مادر راحت تر شود، بلکه پدر خانواده را از احساس نادیده گرفته شدن هم دور نگه می دارد.
تا به امروز هزاران کتاب نوشته شده است که چگونگی روبه رو شدن با تغییرات انجام گرفته در بدن مادران باردار را برای همسران آن ها بازگو کرده و آن ها را در این مورد هدایت می کند، اما ممکن است فقط چند تا از این کتاب ها در دسترس شما باشد. پس به عنوان همسر و پدر آینده با استفاده از این کتاب ها، روش همدردی و همکاری را با همسر باردار خود یاد بگیرید. شما باید به عنوان یک پدر بدانید که چه کارهایی باید در مورد همسر باردار خود انجام دهید، تا گذراندن دوره طولانی بارداری برای او آسان شده و انجام زایمان به روش طبیعی هم برایش راحت تر شود. حتی در برخی موارد، مادر باردار به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است قادر نباشد به اندازه قبل، خود را با مشکلات زندگی تطبیق دهد و یا آن ها را حل کند. پس، شما به عنوان یک پدر مجبور هستید با ایجاد تغییراتی در کل زندگی خودتان، تا فرا رسیدن زمان زایمان، روال عادی زندگی را به همسر خود برگردانده و با او همکاری نمایید.
درباره درد قفسه سینه در دوران بارداری در درد قفسه سینه در دوران بارداری را کنترل کنید بیشتر بخوانید.

 

نظر (14)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. معصومه

سلام من هفته ۱۵ بارداری امه میخام بدونم جنینم پسره یادختر چطور میشه فهمید خیلی مشتاقم بدونم

 1. مامانم    معصومه

سلام
یکی دو هفته صبر کنین دکترتون بهتون میگه

 1. سارا

سلام من تو هفته 23 بارداری هستم 20 سالمه و ترشحات سفید رنگ زیادی دارم ..آیا اشکالی داره ؟؟و جنینم هم خیلی لگد میزنه ؟؟چیکار کنم ؟؟

 1. مامانم    سارا

سلام
ترشحات اگر بدبو و سبز رنگ شد میتونه عفونت باشه اگر نه این ترشحات طبیعیه، پس منتظر یه وروجک شلوغ و شیطون باش.

 1. مامان یه فنچ

دوستان من ۱۷سالمه هفته ۱۵بارداریمه جفتم پایین خیلی نگرانم کمکم کنین بایدچیکارکنم بالابره ممنون

 1. مامانم    مامان یه فنچ

سلام
استراحت کنین، نزدیکی نداشته باشین ، پاهاتون رو در سطح بالا تر بذارین و دراز بکشین

 1. مهسا

با سلام من هفته ١٥ بارداري هستم هنوز هيچي از نينيم حس نميكنم نه ضرباني نه حركتي
به نظر شما طبيعيه؟

 1. مامانم    مهسا

سلام
بله کم کم حس خواهین کرد عجله نکنین.

 1. رویا گلی

;سلام عزیزم من سه ماهه و وشش روزمه یعنی چند ماهه.مرسی

 1. مامانم    رویا گلی

شما دارین چهار ماهو پر میکنن، بهتره با هفته جلو برین همیشه

 1. سوین

سلام لطفا من را راهنمایی کنید جفت منم پایین است دکتر گفت مارژینال هست

 1. مامانم    سوین

سلام
نگران نباشید با بیشتر شدن سن بارداری به سمت بالا حرکت میکنه، فقط در این مدت نزدیکی نداشته باشین، کار سنگین و خسته کننده هم انجام ندین.
سلامت باشید

 1. نرگس

سلام و خسته نباشید, من 20 سالمه و در هفته 15م بارداری هستم , طبق سونوگرافی جفت الان در ناحیه خلف بادی و سگمان تحتانی به صورت پره ویای مارژینال با گرید 1 مشاهده شده , آیا این نتیجه سونو طبیعیه؟

 1. کارشناس مامانم    نرگس

سلام عزیزم , بله اصلا نگران نباشید با بیشتر شدن سن بارداریتون جفت بالاتر میره .

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location