امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته چهاردهم بارداری(بخش دوم)

مادر و جنین در هفته چهاردهم بارداری(بخش دوم)

در مادر و جنین در ماه چهارم بارداری-هفته چهاردهم (بخش اول) تغییرات بدنی مادر را خواندید ، در ادامه تغییرات جنین را خواهید خواند.

تغییرات جنین در هفته چهاردهم بارداری:

رحم مادر باردار با محافظ شدید و تغذیه به موقع جنین، او را تشویق به رشد سریع خواهد نمود. هر چند که ممکن است طوفان خانمان براندازی در بدن شما به عنوان یک مادر باردار، به علت تغییرات هورمونی به وجود آمده باشد، اما فراموش نکنید که جنین شما با این محیط به صورت مسالمت آمیزی کنار آمده و به رشد خود ادامه خواهد داد.
جنین دوست دارد در اکثر اوقات انگشت شست خود را در دهان قرار داده و احتمالا سعی خواهد کرد تا آن را در طول هفته چهاردهم بارداری بمکد. انجام این حرکت به کار عضلات او در عمل تنفس و بلعیدن کمک شایانی خواهد کرد، چون عضلات او هنوز هم رشد کافی نیافته است.
همچنین، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که در هفته چهاردهم بارداری، نوزاد شما قادر به مشت کردن انگشتان دست خود خواهد بود که این حرکت را به وضوح می توان در تصویر چاپی از سونوگرافی که به تازگی گرفته شده است مشاهده کرد، هر چند که فقط یک هفته از ظاهر شدن این حرکت در جنین چهارده هفته ای شما می گذرد.
چون در حال حاضر، استخوان های بدن جنین داخل رحم شما با جذب کلسیم شروع به سخت شدن نموده اند، پس شما به عنوان یک مادر باردار نیاز شدیدی به افزایش کلسیم مصرفی خود در هفته چهاردهم بارداری خواهید داشت. به عنوان یک مادر باردار لازم است بدانید که 2 ماه آینده دوران بارداری شما، زمانی خواهد بود که به رشد استخوان های جنین اختصاص داده می شود.
معمولا در هفته چهاردهم بارداری دیگر جنین مثل قبل نیاز به استراحت دادن چانه اش بر روی قفسه سینه خود ندارد، چون گردن او رشد یافته و طول گردنش هم بلندتر شده است. به زودی گردن جنین سرش را از بالاتنه او جدا خواهد کرد، که در این حالت بدن جنین در نگاه اول برجسته تر دیده خواهد شد.
چهره او هم، اکنون می تواند حالاتی مانند گریه و اخم را نمایان کند. جنین داخل رحم شما در پاسخ به محرک ها، اعضای صورت خود را تغییر خواهد داد، که فقط برای ورزش عضلات صورت نیست، بلکه او هر لحظه برای بیان احساسات خودش نوعی تغییر در چهره خود نشان خواهد داد. این کار مانند همان عملی است که در دوران نوزادی در خارج از رحم مادر هم، آن ها را تکرار خواهد کرد.
کلیه های جنین در هفته چهاردهم بارداری، در حال تولید ادرار و ترشح آن به داخل مایع آمنیوتیک می باشند. به یاد داشته باشید که چون جنین همواره مشغول نوشیدن مایع آمنیوتیک می باشد، ترشح ادرار او هم در هر ساعت، دو برابر شده است. خوشبختانه، این یک فرایند طبیعی و بی ضرر است که به جنین داخل رحم مادر کمک می کند، تا سیستم بدنش تکمیل شود. ادراری که از کلیه های جنین در این مرحله ار بارداری ترشح می شود، شبیه به چیزی است که ما از بدن خود دفع می کنیم.
کرک های جنینی پوست فرزند شما هم کم کم در حال رشد هستند و برای گرم نگه داشتن پوست و حفاظت بدن او کامل می شوند. همچنین، با آغاز هفته چهاردهم بارداری، جنین هر وقت که بخواهد می تواند انگشتان دست خود را تکان دهد. با ورود جنین به هفته چهاردهم بارداری، عکس العمل عضلات او بیشتر تکامل یافته است و اجازه می دهد تا او به راحتی بیشتر ورزش ها را برای ساختن و قوی تر نمودن بدن کوچکش انجام دهد. اما شما ممکن است مانند اکثر مادران باردار، هنوز جنبش و تحرک فرزند داخل رحم خود را به دلیل کوچک بودن او احساس نکنید.
با آغاز هفته چهاردهم بارداری، موهای روی پوست سر جنین و ابروهای او به سرعت در حال رشد هستند و به اندازه ای برجسته خواهند شد که شما به راحتی بتوانید آن ها را ببینید. همچنین، در هفته چهاردهم، جفت تامین تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد جنین را بر عهده گرفته است. شبکه های غنی از رگ های خونی موجود در جفت به عنوان سیستم پشتیبانی کننده از زندگی جنین داخل رحم مادر عمل می کنند. پس این نکته را به یاد داشته باشید آنچه را که یک مادر حامله می خورد، به طور مستقیم بر رشد فرزندش هم تاثیر می گذارد.
جفت با استفاده از اسیدهای آمینه ای که از بدن شما مادر باردار دریافت می کند، سیستم ایمنی فرزندتان را افزایش خواهد داد، چون اسیدهای آمینه در ساخت بخش عمده ای از پروتئینی که به رشد اندام ها و عضلات جنین کمک می کند، بسیار ضروری هستند.
ورید بزرگی که از بند ناف به جنین وصل شده است، هم در تامین تغذیه او و رساندن خون غنی از اکسیژن به فرزندتان نقش بزرگی را بازی می کند. همچنین دو شریان کوچک تر هم که به بدن کوچک جنین وصل شده اند، مسئول حمل مواد زائد و دی اکسید کربن از بدن کوچک او و رساندن آن ها به جفت هستند. پس از این مراحل، جفت زباله ها و مواد زائد را پردازش خواهد کرد.
جنین در هفته چهاردهم بارداری، نیاز به آنتی بادی هایی برای مبارزه با هر نوع عفونتی دارد. در این مرحله، جفت با استفاده از منابع بدن مادر تمام آنتی بادی مورد نیاز او را برای مبارزه با این عفونت ها تامین خواهد کرد.
می توان ادعا کرد که وزن بدن جنین در هفته چهاردهم بارداری، نسبت به هفته های گذشته دو برابر شده است، چون در حال حاضر بدن او با سرعت بیشتری رشد می کند. در پایان هفته چهاردهم بارداری، رشد طول جنین شما نسبت به بقیه بدنش بیشترین مقدار را دارا خواهد بود. رشد پاهای او که نسبت به سایر قسمت های بدنش تا به حال عقب مانده بود، به ورود به این دوره از حاملگی افزایش خواهد یافت. طول بدن فرزند شما در هفته چهاردهم بارداری تقریبا برابر با 5/0 اینچ خواهد شد.
با ورود جنین به هفته چهاردهم بارداری، فعالیت کبد، صفرا و طحال او برای تولید تولید RBC (سلول های قرمز خون) شروع می شود، اما روده های او در این دوره، تولید مکونیوم را در مقادیر بسیار کمی انجام خواهند داد. باید به عنوان یک مادر باردار بدانید که تولید مکونیوم در بدن جنین، تنها از زمان تولد به بعد، کامل خواهد شد.
اگر شما به عنوان یک مادر باردار برای شنیدن صدای فوق العاده زیبای قلب فرزندتان در هفته چهاردهم بارداری خود عجله دارید، می توانید با اسکن کردن، از شنیدن صدای او و حتی دیدنش لذت ببرید. با استفاده از سونوگرافی، می توانید به تماشای عکس ها و حرکات فرزندتان مانند قرار دادن انگشت شست در دهانش، گره کردن و یا باز کردن مشت دست هایش، بازکردن کل انگشتان دست، حرکت های ناگهانی اندام ها و شناور شدن کل بدنش در محیط داخل رحم بپردازید. به خاطر بسپارید که اینک او دارای توانایی درک بسیاری از حالات احساسی شماست. اگر شما خوش شانس باشید می توانید در اسکن هفته چهاردهم بارداری، حالات چهره او مانند خندیدن و یا اخم نمودن و حتی مکیدن انگشت شستش را ببینید. همچنین، ضربان قلب جنین در این دوره از بارداری، به وضوح قابل شنیدن است. تنها موردی که به عنوان یک مادر باردار باید بدانید، این است که اندازه ضربان قلب فرزندتان تقریبا دو برابر اندازه ضربان قلب طبیعی شما خواهد بود.

hafte-14-bardari-6.jpg

اندازه جنین در هفته چهاردهم بارداری:

می توانید مشت خود محکم گره کرده و اندازه فرزندتان را که حالا در هفته چهاردهم بارداری قرار گرفته است، را تصور کنید. او اینک در داخل رحم شما، به وسیله شناور شدن در کیسه آب که متناسب با اندازه اوست، به طور کامل از عفونت ها و ضربه محافظت می شود. تقریبا اندازه طول بدن جنین از بالای سر تا پایین بدنش در هفته چهاردهم بارداری برابر با 5/8 تا 9 سانتی متربوده و وزن او تقریبا حدود 5/1 اونس و یا 40-45 گرم می باشد. جای تعجب نیست که شما به عنوان یک مادر باردار در این دوره، علائم عجیب و غریبی را تجربه می کنید و از چنگال گرسنگی رهایی نداشته باشید. چون فرزندتان با سرعت بیشتری در حال رشد است، به همین دلیل نیاز بدن او به دریافت مواد غذایی افزایش خواهد یافت.

مراقبت های مورد نیاز مادر و جنین را در مادر و جنین در ماه چهارم بارداری-هفته چهاردهم (بخش سوم) بخوانید.

 

نظر (6)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. ماهان

سلام من در هفته ۱۴ بارداری هستم زیر شکمم سمت راست کمی درد میکنه و سردرد دارم از چی هست

  1. مامانم    ماهان

سلام
این ها از علائم بارداریه نگران نباشید، اگه شدید بود و ادامه دار به پزشکتون مراجعه کنید

  1. الهه

سلام.
من هفته ۱۴ هستم.
طول سرویکسم ۳۰ هست.خیلی خطرناکه؟
چکار میتونم بکنم؟

  1. مامانم    الهه

سلام
سعی کنید بیشتر استراحت کنید و دراز بکشید و از نزدیکی پرهیز کنید.

  1. سیناز

سلام و خسته نباشید , من 25 سالمه و الان در هفته 14م بارداری هستم , در هفته 15م باید آزمایش آمینوسنتز بدم , میخواستم بدونم اگه خدایی نکرده بچه موردی داشته باشه تا چند هفتگی میشه سقطش کرد؟

  1. کارشناس مامانم    سیناز

سلام عزیزم , پزشک قانونی تا 19 هفتگی اجازه سقط میده.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location