امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته چهاردهم بارداری(بخش اول)

مادر و جنین در هفته چهاردهم بارداری(بخش اول)

در مادر و جنین در ماه چهارم بارداری-هفته سیزدهم(بخش اول) اطلاعات خوبی درباره مادر و جنین در هفته سیزدهم بارداری داده شد ، در ادامه می خوانید.

در اغلب موارد، در هفته چهاردهم بارداری، شما مادر باردار می توانید شلوار جین مناسب برای این دوره را پیدا کرده و یا شاید هم دکمه آن را باز بگذارید، چون اینک در شکم شما برآمدگی کوچکی پیدا شده است. اکنون، شما با احساس کردن وجود فرزند کوچک در رحم خودتان، شادی غیرقابل تصوری خواهید داشت. فراموش نکنید که شاید به نظر خودتان، برآمدگی شکم و ورم لب ها و بینی شما در آینه قابل دیدن باشد، اما در هفته چهاردهم بارداری هرگز نمی توانید از روی اندازه شکم و یا ورم لب ها و بینی، آغاز رسمیت این دوران را به دیگران بفهمانید. با آغاز هفته چهاردهم بارداری، هنوز بزرگی شکم شما نامرئی است، اما خودتان می-توانید آن را احساس نموده و یا حتی در آینه ببینید، چون هیچ کس بدن شما را مثل خودتان نمی شناسد. در این هفته ها ممکن است اکثر مادران به دلیل تغییراتی که در سینه هایشان به وجود آمده باشد، احساس شادی نمایند. در حالت کلی می توان ادعا کرد که دیده شدن تغییرات جدید در آینه که دلیلی بر اثبات بارداری مادر است، هیجان و انگیزه او را دو برابر خواهد کرد.
هر چند در هفته چهاردهم بارداری، اندازه جنین، از خارج بدن مادر مانند یک دست انداز کوچک به نظر می-رسد، اما در داخل بدن مادر باردار، به علت رشد جنین و مناسب نبودن اندازه رحم برای او، رباط ها و عضلات مادر، کشش های دردناکی را تجربه خواهند نمود. به همین خاطر است که توصیه می شود مادران باردار در این دوران، لباس های نامناسب و تنگ نپوشد. دیگر همه لباس های معمولی مادر به خاطر تغییراتی که در طول هفته گذشته در بدن او روی داده است، کمی کوچک شده اند. در این هفته ها انرژی از دست رفته مادر، با کاهش حالت تهوع و استفراغ و حتی به پایان رسیدن کامل آن ها دوباره باز خواهد گشت. لازم است بدانید که اگر شما به عنوان یک مادر حامله، در هفته چهاردهم بارداری خود هنوز هم احساس تهوع و خستگی دارید، تنها برای مدت کمی باید صبر کنید، چون ممکن است شما از دسته مادران بارداری باشید که زمان بیشتری را برای خلاصی از علائم اولیه دوران بارداری نیاز دارند. فراموش نکنید که بدن هر مادر بارداری منحصر به فرد بوده و زمان متفاوتی را برای تطبیق خود با تغییرات ایجاد شده در بدن، نیاز خواهد داشت. 

تغییرات بدنی مادر در ماه چهارم بارداری-هفته چهاردهم:

با ورود مادر حامله به هفته چهاردهم بارداری، رحم او تمام محدوده ی لگن را کاملا پر خواهد کرد. همچنین، در حال حاضر شکم مادر باردار گسترش یافته و شروع به بزرگ شدن می کند. به همین خاطر، یک دست انداز کوچک در شکم او مشاهده خواهد شد که می تواند به راحتی، وجود یک نوزاد در حال رشد را در رحم مادر اثبات کند.
تمام مادران بارداری که در هفته های گذشته، با حملات علائم اولیه دوران حاملگی روبه رو بودند، در نهایت با عقب نشینی تمام آن ها مواجه خواهند شد. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که خلاص شدن از این علائم، دیر یا زود در بدن تمام مادران اتفاق خواهد افتاد. پس از این هفته، دوره جدیدی از تغییرات در بدن مادران باردار شروع خواهد شد، هر چند تغییرات هفته های آینده، بیشتر مزاحم وضعیت ظاهری بدن مادر باردار شده و فرم بدن او را به هم خواهد ریخت.

hafte-14-bardari-7.jpg

علائم و نشانه های هفته چهاردهم بارداری: 

به عنوان یک مادر حامله به یاد داشته باشید که درد شکمی حاصله در این هفته از بارداری، ناشی از بزرگ شدن رحم شما به دلیل رشد فرزندتان خواهد بود. هر چند بدنتان با بسیاری از تغییرات این دوره از بارداری کنار آمده و با آمادگی کامل، فرزند داخل رحمتان را تحت پوشش قرار داده است، اما شما مجبور به تحمل رنج و درد بیشتری، به عنوان بخشی از علائم کل دوران بارداری هستید. اجازه دهید کمی هم در مورد درد زایمان صحبت کنیم، که می توان ادعا کرد درد شکمی در دوران حاملگی در مقایسه با آن، بسیار ناچیز است. اما بدانید که همه این دردها، هنگام شنیدن گریه فرزندتان فراموش خواهد شد. از آنجایی که رباط های اطراف رحم مادر باردار به دلیل رشد رحم راحت نیستند، همه کشش ها و بیشتر شدن درد در ناحیه شکم هم ناشی از آن خواهد بود.

تاثیر رشد جنین در هفته چهاردهم بارداری بر قدرت دید چشم های مادر :

اگر شما یکی از مادرانی باشید که قبل از آغاز دوران بارداری از لنزها برای بهتر دیدن محیط پیرامون خود استفاده می کردید، پس بدانید که دوران حاملگی می تواند قدرت بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. بارداری مادران، شکل چشم های آن ها را تغییر داده و همچنین باعث کاهش تولید اشک در چشم آن ها می شود.
بهترین و آسان ترین روش حل این مشکل، مراجعه به پزشک متخصص چشم و استفاده از عینک به جای لنزهای تماسی می باشد، اما اگر شما از لنزهای تماسی برای اهداف زیبایی استفاده می کنید، بهتر است آن را در دوران بارداری کنار بگذارید.
همچنین، بعضی مواقع اتفاق خواهد افتاد که شما به عنوان یک مادر باردار حتی وقت مراجعه به دکتر معالج خود را فراموش کرده و نخواهید دانست که وقت مراجعه شما دیروز بوده و یا فردا خواهد بود؟ چرا شما وقت دکتر رفتن خود را از یاد برده اید؟ آیا می دانید کلید حل این مشکلات کجاست؟ اگر این مشکلات، ذهن و افکارتان را درگیر کرده است، زیاد نگران نباشید، چون از دست دادن قدرت ذهن در این شرایط، به عنوان یکی از علائم دوران بارداری، برای هر مادری طبیعی خواهد بود. به عنوان یک مادر باردار به خاطر بسپارید که بروز این بیماری ممکن است در طول سه ماهه سوم دوران بارداری شما بدتر هم شود، چون در این دوران حجم سلول های مغزی مادران حامله به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت. اما فراموش نکنید که تمام این شرایط به وجود آمده در بدن مادران باردار، پس از اتمام فرایند زایمان تصحیح خواهد شد و شما هم مانند سایر مادران، به روال عادی زندگی خود باز خواهید گشت. به یاد داشته باشید که در حال حاضر، شما به عنوان یک مادر باردار فقط اقدامات احتیاطی را درست مانند یک فرد فراموشکار انجام دهید. نوشتن لیست کارها، قرار دادن یادداشت ها و سوئیچ ها در یک جای مخصوص و استفاده از آلارم برای یادآوری کارهای مهم روزانه، در این دوران بسیار مفید خواهد بود. 
لازم است بدانید که در حال حاضر با فروکش کردن حالت تهوع و استفراغ، درد گرسنگی بیشتر از همه چیز شما مادر باردار را عذاب خواهد داد. این شرایط شما را به چرخش بیشتر در دور و اطراف مواد غذایی مجبور خواهد نمود. حتی ممکن است برخی از مادران، قبل از آغاز دوران بارداری خود، شروع به غذا خوردن بیشتر بکنند. رشد بیشتر جنین و استفاده کردن او از مواد غذایی موجود در بدن مادر مانند مسابقه اتومبیل رانی می باشد، که باعث خواهد شد شما مادر باردار بیشتر از همیشه گرسنه شوید. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که در این دوره مصرف میوه های سالم را به جای تنقلات و یا انواع شربت هایی که در یخچال و فریزر خانه انباشته کرده اید، قرار داده و در هر زمان که درد گرسنگی به شما حمله ور شد، تا آنجا که می توانید با استفاده از مواد غذایی سالم و جویدن بیشتر آن ها با آن مقابله نمایید.
با آغاز هفته چهاردهم بارداری، جشن بازگشت انرژی از دست رفته خود را با شروع تمرینات ورزشی که با توجه به خستگی شدید در سه ماهه اول بارداری به تعویق افتاده بود، برگزار کنید. به عنوان مادر باردار بدانید که پیاده روی، شنا و یا شرکت درکلاس های یوگای دوران بارداری، ورزش هایی هستند که می توانند هم برای سلامتی شما و هم برای رشد فرزند داخل رحمتان بسیار مفید و کمک کننده باشند.
اگر شما به عنوان یک مادر باردار که در هفته چهاردهم بارداری خود به سر می برید، به طور ناگهانی با افزایش میزان موها و رشد سریع آن ها، در سر خود مواجه شدید، اصلا تعجب نکنید. نکته ای که در هفته چهاردهم بارداری، توجه شما را مانند هر مادر باردار دیگیری به خودش جلب خواهد کرد، رشد موهای شما خواهد بود که نسبت به قبل ضخیم تر و درخشان تر شده است. رشد موهای مادران باردار می تواند یکی از علائم سودمند این دوره باشد. اگر شما به عنوان یک مادر باردار از رشد زیاد موهای خود لذت می برید، لازم است بدانید که این شادی فقط برای مدتی کوتاهی طول خواهد کشید.

تغییرات جنین در هفته چهاردهم را در ،مادر و جنین در ماه چهارم بارداری-هفته چهاردهم (بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظر (18)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. زهراعاتی

سلام من در هفته ۱۴ باردااری هستم در هفته ۱۳ رفتم سونو طول کانال ۴۲ بود چون رحم من دوشاخه دکتر گفته باید سرکلاز شم ایا لازمه قبلا هم در هفته ۲۴ جنین مرده داشتم خواهشن راهنمایی کنید

 1. مامانم    زهراعاتی

سلام
اگر به پزشکتون اطمینان دارین به توصیش گوش کنین اگر نه پزشکتون رو عوض کنین.

 1. مهری

سلام من درهفته 14هستم رشد موی بدنم همه جا زیاد شده زود رشد میکنه

 1. مامانم    مهری

سلام
طبیعیه نگران نباش

 1. مینا

سلام
هفته چهاردهم بارداری هستم. از روز اول هیچ چیز خاصی که مربوط به بارداری باشه حس نکردم .مثلا ویار یا درد زیر شکم و یا حالت تهوع. سونوگرافی هم رفتم گفت مشکلی نیست. این همه بی علامتی یکم منو نگران می کنه
البته بزرگ شدن شکم رو دیگه یواش یواش دارم...

سلام
هفته چهاردهم بارداری هستم. از روز اول هیچ چیز خاصی که مربوط به بارداری باشه حس نکردم .مثلا ویار یا درد زیر شکم و یا حالت تهوع. سونوگرافی هم رفتم گفت مشکلی نیست. این همه بی علامتی یکم منو نگران می کنه
البته بزرگ شدن شکم رو دیگه یواش یواش دارم حس می کنم. فقط من به هیچ عنوان حس حاملگی ندارم و علایمش رو. به نظرتون نگران کننده است؟

ادامه مطلب
 1. مامانم    مینا

سلام
نخیر اصلا جای نگرانی نیست بارداری در همه یکسان نیست همونطور که در دوران پریود بعضی از خانوم ها درد دارن و بعضی ها راحت هستن در بارداری هم به همین شکله، از بارداریتون لذت ببرین.

 1. زهرا

سلام خسته نباشید من توهفته 14بارداری هستم رفلکس معده دارم خیلی اذیت میشم تاجایی ک کارم ب دکتر میکشه میشه راه حلی بهم بدین از یبوست شدید هم رنج میبرم

 1. مامانم    زهرا

سلام
برای یبوست خاکشیر رو بذارین یه ربع دم بکشه صبح ناشتا بخورین، سبزیجات زیاد مصرف کنین، برای رفلاکس معده به پزشک خودتون بگین

 1. زهرا

عالی از اطلاعاتی ک میدین ازتون ممنونم

 1. شیوا ۹۷

سلام و وقت بخیر. دارم میرم تو هفته ۱۵ بارداری. خیلی بدنم سست و بی حاله. زندگیم مختل شده‌‌. میل به غذا ندارم. چون معدم بدجور درد میگیره و قاطی میکنه. تا دم مرگ میرمو برمیگردم. اونقدر زجر کشیدم به مرگم راضی شدم

 1. bahar    شیوا ۹۷

دقیقا من دیشب معده دردی داشتم که جان منو گرفت امروزم کشاله رانم و کمرم گرفتگی داره همش باید نگران باشیم آخه چراااااا

 1. مامانم    شیوا ۹۷

سلام
حتما برین پیش دکترتون و وضعیتتون رو بهش بگین.

 1. نازی

سلام من هفته پانزدهم بارداری هستم همش دردزیر شکم دارم خطری نداره؟

 1. مامانم    نازی

سلام
درد شکم در این سن بارداری تا حدی طبیعیه و به دلیل بزرگ شدن رحم اتفاق میفته ولی اگه یک سر بود حتما به پزشک مراجعه کنید.

 1. ماندانا

سلام و ادب
من کلا همیشه بی اشتها هستم حتی قبل از بارداری و الان هم که سه ماهه هستم بی اشتها هستم و این باعث میشه ضعف داشته باشم برای اشتهای بیشتر چه کنم؟

 1. مامانم    ماندانا

سلام
صبح مایعات و لبنیات استفاده نکنید، سعی کنی نان بخورید ، از میوه به به صورت خام یا مربا استفاده کنید، از شربت جالینوسی (شرکت باریج اسانس) استفاه کنید و حتما با پزشکتون در این مورد مشورت کنید.

 1. ساناز

سلام و احترام , من 20 سالمه و در هفته 14م بارداری هستم به تازگی متوجه بلند تر شدن موهام شدم یعنی واقعا موهای آدم تو بارداری زودتر رشد میکنه؟؟؟

 1. کارشناس مامانم    ساناز

سلام عزیزم , در هفته چهاردهم بارداری، توجه شما را مانند هر مادر باردار دیگیری به خودش جلب خواهد کرد، رشد موهای شما خواهد بود که نسبت به قبل ضخیم تر و درخشان تر شده است. رشد موهای مادران باردار می تواند یکی از علائم سودمند این دوره باشد.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location