امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته سیزدهم بارداری(بخش دوم)

مادر و جنین در هفته سیزدهم بارداری(بخش دوم)

در مادر و جنین در ماه چهارم بارداری-هفته سیزدهم(بخش اول) تغییرات بدنی مادر را خواندید، در ادامه می خوانید....

افزایش خون در زیر پوست مادر و تغییرات در فشار خون مادر در هفته سیزدهم بارداری:

همانطور که شما مادر باردار، وارد سه ماهه دوم بارداری خود می شوید، حجم خون در بدن شما افزایش خواهد یافت. این افزایش خون برای پاسخگویی به خواسته های رحم، به منظور تغذیه نمودن جنین در حال رشد لازم است. همچنین، افزایش خون در بدن مادر باردار فواید زیادی دیگری هم برای مادران باردار در آینده خواهد داشت، چون ممکن است در هنگام زایمان طبیعی و یا عمل سزارین، مادر خون بسیاری را از دست بدهد.
در هفته سیزدهم بارداری، احتمال کاهش فشار خون مادر تا حدی وجود دارد، اما این شرایط یک وضعیت مضر نیست، مگر اینکه فشار خون شما شما مادر باردار بیش از حد کم شده باشد. فراموش نکنید که فشار خون بسیار پایین در مادر باردار می تواند جریان خون رسیده به به کودک را کاهش دهد.
همچنین، فشار خون پایین در مادر باردار می تواند گاهی اوقات سبب احساس سرگیجه هم شود. این حالت می تواند بیشتر زمانی آشکار شود که شما شما مادر باردار به طور ناگهانی در وضعیت افقی قرار بگیرید. از آنجا که بدن هر فرد نیاز به زمان کافی برای تنظیم خود با تغییرات ایجاد شده در موقعیت بدنی جدید دارد، و نیز، در حالت فشار خون پایین هم خون برای رسیدن به مغز با مشکل روبه رو است، خوابیدن ناگهانی می-تواند علت سرگیجه در مادر باردار باشد.

سقط جنین در سه ماهه دوم دوران بارداری:

شما مادر باردار به یاد داشته باشید که از دست دادن خود به خود جنین قبل از این که یک زن حامله وارد هفته بیستم بارداری خود شود، با عنوان "سقط جنین" شناخته شده است. اما سقط جنین باعث مرده به دنیا آمدن نوزاد بعد از هفته بیستم خواهد شد. با عبور از آستانه هفته سیزدهم بارداری، خطر ابتلا به سقط جنین در مادران باردار پایین خواهد آمد. در واقع، بدانید که اکنون شانس سقط جنین در سه ماهه دوم دوران بارداری شما کاهش یافته و به زیر 10 درصد رسیده است. متاسفانه، با ورود مادر به سه ماهه دوم دوران بارداری احتمال سقط جنین به طور کامل از بین نخواهد رفت، و اگر این اتفاق بیافتد، حتی می تواند صدمات روحی و همچنین جسمی بیشتری در مادر به وجود آورد.

علل سقط جنین در هفته سیزدهم بارداری:

سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری یک اتفاق نادر و غیرمنتظره است. مادر باردار با توجه به حالات روحی و روانی خود بلافاصله پس از رخ دادن این رویداد ناگوار نیاز به ویزیت یک پزشک متخصص زنان و زایمان و همچنین روانشناس دارند. به یاد داشته باشید که سقط جنین در سه ماهه دوم دوران بارداری، تمام حاملگی های آینده مادر را هم در معرض خطر قرار خواهد داد.

1. به وجود آمدن مشکلات کروموزومی در جنین:

به وجود آمدن مشکلات کروموزومی در جنین، یکی از دلایل شایع و مشخص شده سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری است. اگرچه ممکن است این مشکلات در سه ماهه اول هم وجود داشته باشد، اما نمی-توان آن را در طول غربالگری اولیه بارداری تشخیص داد. در بسیاری از موارد، به وجود آمدن مشکلات کروموزومی در جنین عامل سقط او خواهد بود، که معمولا پزشکان در سه ماهه اول بارداری، به آن توجهی زیاد نمی کنند.

2. ضعیف شدن دهانه رحم:

ضعیف شدن دهانه رحم در مادران باردار هم می تواند یکی دیگر از علت های سقط جنین باشد.شما مادر باردار باید به یاد داشته باشید که دهانه رحم، نقش بزرگی در سالم سپری نمودن دوران بارداری شما ایفا می کند. پس از لقاح تخمک، دهانه رحم همچنان نرم باقی خواهد ماند، تا زمانی که جنین در رحم به دیواره آن متصل شده و برای روزهای دیگر امن باقی بماند. هنگامی که بدن مادر باردار، دارای یک دهانه رحم سست باشد، گاهی شروع به گشاد شدن در طول سه ماهه دوم بارداری خواهد کرد که این کار به جنین اجازه می دهد تا به گردن رحم منتقل شده و در نتیجه، سقط جنین صورت گیرد.

برخی از علل شناخته شده در سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری :

• تروما خارجی و یا داخلی ناحیه شکم
• عفونت در اندام تناسلی مادر باردار
• وجود قلب معیوب در جنین
• ترومبوز
• وجود جفت سرراهی
• جدا شدن جفت از بدن جنین

علائم سقط جنین در سه ماهه دوم دوران بارداری:

معمولا سقط جنین در مادران حامله با علائم و نشانه های خاصی همراه است، که شما شما مادر باردار، نباید آن ها را به هیچ قیمتی نادیده بگیرید. پس، بلافاصله بعد از مشاهده این علائم، حتما کمک های پزشکی را دریافت کنید. این علائم عبارتند از:
• خونریزی واژینالی در مادران باردار
• گرفتگی عضلات شکم مادر باردار
• خارج شدن لخته خون از شکم مادر باردار
• به وجود آمدن نفخ معده غیر طبیعی در مادر باردار
• به وجود آمدن درد در ناحیه شانه های مادر باردار
به یاد داشته باشید که معمولا علائم بالا در صورت خونریزی داخلی و سقط جنین اتفاق خواهد افتد. تست های بسیاری وجود دارد، که با انجام آن ها می توان علت سقط های مکرر در زنان باردار را تشخیص داد. اگر علت سقط جنین در مادر باردار پیدا شده باشد، می توان درمان را بر اساس علت مشخص شده، شروع نمود. اما در مواردی که هیچ علت منطقی درباره سقط جنین شناسایی نشده است، می توان دوباره شانس خود را برای بارداری امتحان کرد. فراموش نکنید که در بیش از 70٪ از سقط-های جنین در مادران باردار که به علت های ناشناخته روی داده است، در حاملگی های بعدی ،بدون هیچ گونه مشکلی، نوزادان تندرست به دنیا آمده است.

تغییرات ایجاد شده در جنین در هفته سیزدهم بارداری:

• یکی از شگفت انگیزترین تغییراتی که در هفته سیزدهم بارداری در جنین اتفاق می افتد، به وجود آمدن اثر انگشت بر روی دست های کوچک او است،که الگوی منحصر به فردی خواهد داشت، و بخش مهمی از روش های شناسایی او پس از تولد خواهد بود. در حال حاضر می توان گفت که در هفته سیزدهم بارداری، دیگر مانند هفته های گذشته فرزند شما بدون مشخصات و رشد اندام های بدن نخواهد بود، اینک تمام اعضای بدن او به طور کامل رشد نموده است.
• به یاد داشته باشید که در هفته سیزدهم بارداری، فرزند شما مانند یک انسان کوچک و کامل به نظر خواهد رسید، همچنین بسیاری از ویژگی های بدن او به طور کامل رشد یافته، و در مکان های مربوط به خود قرار گرفته اند.
• همچنین در این زمان، پوست جنین شما آن قدر شفاف شده است، که شما می توانید رگ ها و تمام اندام های او را در زیر پوستش ببینید، به خاطر این که هیچ چربی در زیر پوست جنین در هفته سیزدهم بارداری وجود ندارد، و پوست فقط با موهای نرم با عنوان "کرک های جنینی" پوشانده شده است، و به خوبی دیده می شود. از آنجا که پوست جنین، همیشه در آب شناور است، بنابراین بسیار نرم و لطیف می-باشد. اگر جنین شما دختر باشد، تخمدان های او در حال حاضر تا بیش از 2 میلیون تخمک برای استفاده کردن در آینده انباشته کرده اند.
 

 

نظر (10)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. نرگس

سلام خسته نباشیدمن برای تشخیص اولیه ی بارداری ک ب متخصصم مراجعه کردم سونو ی واژینال برام انجام دادوگفت عفونت قارچی داری بهم پمادواژینال(اپلیکاتور)دادن هربارک استفاده کردم ب لک بینی افتادم ک دکترم گف دیگه استفاده نکن و بجای اون شیاف واژینال...

سلام خسته نباشیدمن برای تشخیص اولیه ی بارداری ک ب متخصصم مراجعه کردم سونو ی واژینال برام انجام دادوگفت عفونت قارچی داری بهم پمادواژینال(اپلیکاتور)دادن هربارک استفاده کردم ب لک بینی افتادم ک دکترم گف دیگه استفاده نکن و بجای اون شیاف واژینال پروژسترون تجویزکرد. من الان ترسم ازاینه عفونتم مونده باشه .باعث سقط جنین تواین هفته هام بشه من الان اواخر13 هفته هستم

ادامه مطلب
  1. مامانم    نرگس

سلام
میتونین از پماد کلوتریمازول استفاده کنین که در بارداری منعی نداره.

  1. رقیه

من در هفته سیزدهم بارداری هستم بعضی اوقات دل درد دارم علتش چیست؟

  1. مامانم    رقیه

سلام
خوب شما بارداری و بارداری هم عوارضی داره.

  1. مهسا

سلام من هفته ۱۳ هستم حالم اصلا خوب نیس دچار افسردگی شدم.نمیدونم چیکارکنم

  1. مامانم    مهسا

سلام شما باید از این روزها لذت ببرین خیلیا آرزوشونه جای شما باشن

  1. شراره

سلام من هفته سيزدهمم و اصلا استفراغ و حالت تهوع كم يا قطع نشده خواهش ميكنم كمكم كنيد

  1. مامانم    شراره

سلام
بعد از اتمام سه ماه اول کم کم این علائم کم میشن و یا در بعضی افراد تا آخر باقی میمونن

  1. سلیمه

سلام و خسته نباشید , علل سقط جنین در سه ماه دوم بارداری چیست؟

  1. کارشناس مامانم    سلیمه

سلام خانمی,
برخی از علل شناخته شده در سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری :
• تروما خارجی و یا داخلی ناحیه شکم
• عفونت در اندام تناسلی مادر باردار
• وجود قلب معیوب در جنین
• ترومبوز
• وجود جفت سرراهی
• جدا شدن جفت از بدن جنین

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location