امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مراقبت های هفته یازدهم بارداری

مراقبت های هفته یازدهم بارداری

در هفته یازدهم بارداری، عضلات کف لگن مادر باردار قوی شده و در حمل جنین، به شما کمک زیادی خواهد کرد. عضلات کف لگن دیگر مانند گذشته مجرای ادراری، رحم، مثانه و رکتوم شما را حمایت نخواهد کرد، از این رو میزان قدرت و تقویت آن ها پایین خواهد آمد و به وجود آمدن لحظات شرم آور مانند خیس کردن مادر و درآمدن انواع صداهای شکمی که در مادر و جنین در ماه سوم بارداری – هفته یازدهم ، بحث شد افزایش خواهد یافت.
آرنولد کیگل، متخصص زنان با دادن تمرینات ساده به مادران باردار که معمولا این حرکات با عنوان Kegels شناخته شده است، به آنها کمک می کند تا عضلات کف لگن خود را قوی نمایند. به یاد داشته باشید که این ورزش ها نه تنها در دوران بارداری مفید هستند، بلکه به طور کلی در هر زمان و در هر مرحله از زندگی شما خوب و مفید خواهند بود. انجام ورزش ها و حرکات Kegels برای افزایش لذت جنسی بسیار موثر بوده و عضلات مهبل زنان را بهبود می بخشد. همچنین انجام این ورزش ها در پیشگیری از هموروئید و بی اختیاری مقعد کمک شایانی به فرد خواهد کرد. انجام ورزش ها و حرکات Kegels پس از زایمان نیز در سرعت بخشیدن به بهبود حالات دردناک که با عنوان اپی زیاتومی شناخته شده است، بسیار کمک خواهد نمود.

به عنوان یک مادر باردار، به خاطر داشته باشید که انجام این تمرینات ساده ورزشی، حتی در زنانی هم که باردار نیستند، فایده های زیادی خواهد داشت، اما انجام آن ها برای مادران باردار حیاتی است. شما در دوران بارداری ، حتی می توانید انگشتان دست خود را هم با انجام حرکات Kegels تقویت نمایید. تنها مشکلی که در تمام این مراحل ممکن است با آن روبه رو شوید، تنبلی عضلات شکمی شما خواهد بود که باید آن ها را مجبور به فعالیت کنید، زیرا ماهیچه های کف لگن و رکتوم شما، هنگامی که می خواهید از بیرون آمدن هوا یا ادرار ناگهانی، در دوران بارداری خود جلوگیری کنید، شما را تحت فشار قرار خواهند داد. در چنین شرایطی که کنترل این حالت ها با استفاده از عضلات لگن و رکتوم، برایتان امکان پذیر نیست، شما می توانید با فشار دادن پاهای خود روی زمین، جلو دادن شکم، و یا نفس کشیدن و سفت کردن باسن از وقوع این حالات شرم-آور جلوگیری نمایید.
شما باید در دوران بارداری، برای کنترل اعمال خود، تنها با استفاده از ورزش های سبک ماهیچه های لگن خود را تقویت کنید. اگر در این دوره، بر اثر سفتی عضلات، کنتزل کردن بدنتان برای شما ممکن نیست، به یاد داشته باشید که فقط با کمی سعی و تلاش و تقویت عضلات درگیر، به زودی موفق خواهید شد. شما می-توانید دستتان را با آرامش بر روی شکم خود قرار دهید و با نگاه کردن به آن هم عضلات خودتان و هم فرزندتان را آرام کنید و سپس شروع به نگه داشتن انقباضات ناحیه شکم خود برای جلوگیری از انتشار حالات خجالت آور کنید. شما با انجام این حرکات در دوران بارداری، به طور مداوم می توانید به افزایش قدرت عضلات این نواحی از بدن خود، برای زمان های بعدی هم عادت نمایید. به یاد داشته باشید که دفعات بعدی هم که شما از نشت هوا در جمع دچار استرس و ترس می شوید، سعی کنید بدن خود را منقبض نموده و حالت متفاوت تری نسبت به قبل را به وجود آورید.
حفظ این وضعیت بسیار راحت خواهد بود، به خصوص اگر شما همیشه یک صندلی همراه خود داشته باشید، ممکن است در کاهش دردهای دوران بارداری کمک زیادی به شما بکند. فراموش نکنید که در دوران بارداری، کشش بدنتان را گاه به گاه تکرار کنید، و با اضافه کردن برخی تمرینات کششی به روال معمول، عضلات لگنی خود را قوی خواهید کرد. استفاده از یک بالش هنگامی که شما در حال خواب روی یک صندلی هستید، می تواند بسیار کمک کننده باشد. با این حال، به عنوام یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که بروز کمر درد در دوران بارداری اجتناب ناپذیر است، اما با مراقبت های مناسب می توان تا حد زیادی از آن جلوگیری نمود.

hafte-yazdah-bardari13.jpg

نکاتی برای کسانی که به زودی پدر خواهند شد:

پدران آینده باید به یاد داشته باشند که این زمان، وقت مناسبی برای استفاده از انعطاف پذیری عضلات مردانه خواهد بود، به خصوص اگر همسرتان نیاز به قدرت فیزیکی شما دارد می توانید با قرض دادن عضلات قوی و نرم خود و با گرفتن دست شریک زندگیتان به او در کارهای خانه کمک کنید. شما خواهید توانست با مراقبت های شدید و نظاره گر بودن کامل حرکات و رفتار همسرتان در این دوره، به او کمک فراوانی بکنید. فراموش نکنید که شما به عنوان پدر و تکیه گاه خانواده، همیشه مسئول بلند کردن، هل دادن و یا حمل هر چیز سنگین در خانه خود هستید.

ماساژ دادن همسر باردار خود را فراموش نکنید :

به عنوان یک پدر، به یاد داشته باشید که در تمام دوران بارداری، حفظ ارتباط قوی با همسرتان و یادگیری گفتن آن چه به او که سبب تحمل راحت مشکلات دوران بارداری می شود، از اصول مهم این دوره است. دانستن این نکات بسیار ضروری است، اما داشتن یک ارتباط خوب تنها نباید مختص دوران بارداری باشد، بلکه برای همیشه باید آن را مدنظر داشت. همچنین، اگر با به یاد داشتن تغییرات و نوسانات اخلاقی همسرتان، به عنوان یک پدر به او بگویید که این دوران اصلا خسته کننده نیست، ممکن است احساس کند شما او را در طی این راه سخت درک نمی کنید. از سوی دیگر اگر شما به او بگویید که گذر این دوره بسیار خسته کننده خواهد بود، ممکن است که اشتباه برداشت کرده و ناراحت شود. پس تا آنجا که ممکن است به عنوان یک همسر و پدر آینده در یادگیری مهارت های گفتاری و دقیقا آنچه که همسر باردارتان می خواهد بشنود، حتی قبل از شروع برنامه بارداری، تلاش کنید.
به یاد داشته باشید که اگر شما به عنوان همسر و پدر، در چنین وضعیتی همسر باردارتان را درک نکنید و دستش را نگیرید، در هر کجای دنیا که باشید باید بدانید که بسیاری از اثرات این زخم ها تا ابد بر روی روابط شما و همسرتان باقی خواهد ماند. پس درست ترین راه این است که در حال حاضر، از دوران بارداری همسر خود برای برقراری آرامش و نداشتن جنگ و مبارزه و اوقات تلخی با شریک زندگی خودتان، بعد از زایمان و سال های بعدی استفاده کنید.

hafte-yazdah-bardari7.jpg

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. اسماء

سلام و خسته نباشید , در دوران بارداری عفونت اداری با چه علائمی ظاهر میشود؟

  1. کارشناس مامانم    اسماء

سلام عزیزم ,
• تکرر ادرار (که متاسفانه بخشی از علائم اولیه بارداری هم هست)
• احساس سوزش هنگام دفع ادرار
• درد مبهم یا گرفتگی عضلات در پشت کمر و پایین شکم
• وجود ادرار با بوی نامطبوع
• غلیظ شدن ادرار

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location