امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته دهم بارداری(بخش دوم)

مادر و جنین در هفته دهم بارداری(بخش دوم)

در مادر و جنین در ماه سوم بارداری – هفته دهم (بخش اول) تغییرات بدنی مادر در هفته دهم بارداری را خواندید در ادامه تغییرات بدنی جنین را خواهید خواند.

تغییرات به وجود آمده در جنین در ماه سوم بارداری - هفته دهم :

اینک فرزند شما مراحل پیچیده تر و حساس تری از رشد خود را به پایان خواهد رساند. این دوران، بهترین موقع برای رشد بیشتر و بلوغ ارگان ها و بافت های فرزندتان خواهد بود تا جنین برای محافظت از خود در زندگی مستقل جهان بزرگ خارج از رحم آماده شود.

1. مایع آمنیوتیک در ماه سوم بارداری - هفته دهم :

جنین شما در حال حاضر، در هفته دهم بارداری به سر می برد و مایع آمنیوتیک موجود در رحم شما را از طریق دهان کوچک خود می بلعد. مایع آمنیوتیک بعد از ورود به معده او قبل از اینکه به اندام های دیگر مانند مغز، کبد و کلیه فرستاده شود، شکسته شده و از بدن جنین خارج خواهد شد. با پیشرفت بارداری مایع بلعیده شده به عنوان ادرار دوبار توسط جنین به کیسه آمنیوتیک برگردانده خواهد شد. این چرخه به طور مداوم در طول دوران بارداری شما ادامه خواهد یافت. این عمل ممکن است به نظر غیر بهداشتی برسد، اما طبیعت بدن فرزند داخل رحم شما به گونه ای ساخته شده است که می توانید مطمئن شوید ادرار موجود در کیسه آمنیوتیک به طورکلی برای فرزند شما بی ضرر است. همچنین، جنین شما با مصرف ادرار موجود در کیسه آمنیوتیک، تمریناتی برای غذا خوردن، هضم آن و نیز برای از بین بردن ضایعات پس از تولد خواهد کرد.
مایع آمنیوتیک از 98٪ آب و 2 درصد املاح و سلول هایی مرده ای که از جنین شما جدا می شود، ساخته شده است. فایده این مایع شگفت انگیز به غیر از تغذیه جنین، گرم نگه داشتن او هم می باشد. همچنین، در داخل این مایع، اندام کوچک جنین که در حال رشد است، بدون احتیاج به تغییر شکل و به گونه ای روان حرکت خواهد کرد. در واقع در اوایل دوران بارداری، پرده دار بودن انگشتان دست و پای جنین نیز برای راحتی حرکت او در مایع آمنیوتیک موجود در رحم ضروری است. همچنین، لازم است بدانید که این مایع نقش بسیار مهمی در رشد و نمو اندام های تنفسی نوزاد شما ایفا می کند. جنین شما آزادانه در داخل رحم، میان مایع امینوتیک حرکت کرده و ورزش و تحرک کافی در بدن کوچک جنین، عضلات و استخوان های او را تقویت خواهد نمود. همچنین، وجود مایع آمنیوتیک در رحم مادران باردار، در رشد و به بلوغ رسیدن اندام-های جنین شما کمک شایانی خواهد کرد.
یکی دیگر از وظایف مهم و حیاتی مایع آمنیوتیک، جذب شوک ها و ضرباتی است که به شکم مادران در دوران بارداری وارد می شود، در واقع می توان ادعا کرد که این مایع فرزند شما را از تاثیر هر گونه ضربه بر روی شکم محافظت خواهد نمود. مایع آمنیوتیک نیروی وارد شده بر رحم را پخش کرده و در نتیجه اثرات آن ها را کاهش خواهد داد.
محققان و در مورد مایع آمنیوتیک اعتقاد دارند که مایع آمنیوتیک، مسئول رفلکس درایو جنین می باشد.
آیا می دانید چرا هنگامی که نوزادان کوچک در آب غوطه ور هستند، نفس خود را نگه داشته و چشم های خود را باز می کنند؟ چون آن ها قادر به تنفس کشیدن در آب نیستند، همان پاسخ در مورد جنین ها هم صدق می کند. بهتر است به عنوان یک مادر باردار بدانید عکس العملی که جنین شما، زمانی که کسی ضرباتی به شکم مادر وارد می کند، نشان خواهد داد از چهره او کاملا مشخص است. بروز این واکنش توسط جنین، منجر به محو شدن اثر ضربات وارده بر شکم شما خواهد شد.

hafte-dah-bardari7.jpg

2. تحولات با آغاز ماه سوم بارداری - هفته دهم :

اینک در هفته دهم بارداری ناخن های کوچک جنین شما در حال شکل گیری بر روی انگشتان کوچک دست و پای او که در حال حاضر از هم جدا شده اند، می باشند. با آغاز هفته دهم بارداری، دیگر هیچ اتصال و پرده ای میان انگشتان آن ها وجود ندارد. به عنوان یک مادر باردار لازم است بدانید که ناخن های فرزندتان، به طور کامل شبیه دست خزندگان به نظر می رسد. همچنین، رشد موها بر روی سر او به گونه ای است که هلوی پر از موهای مخملی را برای شما تداعی خواهد کرد.
با آغاز هفته دهم بارداری، همه اندام های حیاتی جنین مانند قلب، مغز، کلیه ها، کبد در مکان های مربوطه خود تنظیم شده و شروع به تابعیت از مغز نموده اند. انجام این فرایند به صورت طولانی مدت در زندگی او به طور مداوم ادامه خواهد داشت. سلول های قرمز خون در حال حاضر توسط کبد تولید شده، و کیسه زرده جنین به سرعت با پیشرفت بارداری شما از بین خواهد رفت.
هم زمان با این تغییرات، ریشه دندان ها در لثه کوچک جنین ظاهر خواهد شد. هر چند پلک های او به طور کامل تشکیل شده اند، اما فرزندتان در این مرحله نمی توانند چشمان خود را باز کرده و یا چشمک بزنند. لازم است بدانید که چشمان او به شکل بسته به مدت هفده هفته دیگر باقی خواهند ماند و تا قبل از آن باز نخواهند شد. شما حالا باید مراقب آنچه که در مورد جنین خود می گویید هم باشید، چون او می تواند مانند همه با گوش های کوچک خود که اینک قسمت های شنوایی داخلی آن به طور کامل رشد یافته است، هر آنچه را که شما می گویید، بشنود.
مفاصل جنین شما در هفته دهم بارداری، بیشتر انعطاف پذیر شده و قادر به خم شدن خواهد شد. دست های جنین در داخل شکم مادر معمولا از مچ دست خم شده و طبق عادت، دراز و کشیده بر روی قفسه سینه قرار دارد. در هفته دهم بارداری، اعصاب نخاعی جنین شروع به رشد نموده و کشش ستون فقرات کوچک او از طریق پوست شفاف قابل مشاهده است، نورون های او هم در لبه های کناری ستون فقرات تشکیل شده اند.
با آغاز هفته دهم دوران بارداری سر فرزند شما به تنهایی آنقدر رشد کرده که نزدیک به نیمی از طول کل اندازه بدن او را فرا گرفته است. شما مادر باردار آگاه باشید که رشد سریع و بیشتر مغز که در بالای سر قرار گرفته، باعث به وجود آمدن برآمدگی در پیشانی جنین خواهد شد. بخش های بنیادین مغز، در حال حاضر قابل مشاهده است.
حالا دیگر اندام تناسلی فرزند شما هم به طور کامل تشکیل شده و سیر بلوغ در جنین با سرعت بسیار بالا ادامه خواهد داشت، اما بهتر است بدانید که هنوز خیلی زود است تا از جنسیت فرزند خود مطمئن شوید.

hafte-dah-bardari5.jpg

3. میزان رشد جنین شما در ماه سوم بارداری - هفته دهم :

میوه های مختلفی هستند که اندازه جنین شما در هفته دهم بارداری، متناسب با اندازه آن هاست. توت فرنگی یک میزان ایده آل برای اندازه گیری جنین در هفته دهم بارداری می باشد. ممکن است اندازه جنین شما در هفته دهم بارداری، از سر تا پایین ستون فقرات 5/1 اینچ و وزن او 12/0 گرم باشد.

 

نظر (13)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. یاسمن

سلام در هفته 10هم بارداری هستم از دیشب ترشحات قهوه ای رنگ دارم خیلی قهوه ای مثل شکلات، درد سمت راست به صورت تیر کشیدن، سونو رفتم تو 8 هفتگی قلبه داشته وخارج رحمی هم نبوده به نظر شما چه اتفاقی برام افتاده؟ ؟؟

 1. مامانم    یاسمن

سلام
حتما به پزشکتون مراجعه کنین.

 1. ماریا

سلام
ممنون از مطالب مفیدتون
از آخرین روز پریودیم 66 روز میگذره، اما خودم مطمئنم از انعقاد نطفه 53 روز میگذره.
کی برای سونو غربالگری برم خوبه؟

 1. مامانم    ماریا

سلام
عزیزم تا غربالگری خیلی مونده شما حدود هفته هشت باید بری برا چک کردن تشکیل قلب جنین

 1. elay

سلام من رفته بودم سونو بهم گفت 5 هفتشه ولی دکتر میگه 7 هفته محاسبه کدومشون درسته؟؟؟

 1. مامانم    elay

سلام
معمولا از اولین روز آخرین پریودتون سن بارداری حساب میشه و اونی که دکتر میگه از روی اندازه ساک بارداری هست.

 1. عاطفه

سلام خسته نباشید. نزدیکه هفتاد روزه از پریودم میگذره اما پریود نمیشم دوبار آزمایش ادرار دادم که یکیش ده روز پیش بود اما جواب منفی بوده احتمال اشتباه شدن در آزمایش ادرار هست؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

 1. مامانم    عاطفه

سلام
آزمایش ادرار برای چی دادین؟ برای تایید بارداری باید آزمایش خون بدین

 1. فاطمه

از هفته چندم جنسیت معلوم میشه????

 1. مامانم    فاطمه

سلام هفته 16

 1. ستایش

سلام ممنون ازمطالب خوبی که دراختیارم گذاشتین

 1. سحر

سلام و خسته نباشید , من 23 سالمه و در هفته 10م بارداری هستم , میخواستم بدونم اندازه رحم جقدر برزگ شده است؟

 1. کارشناس مامانم    سحر

سلام عزیزم ,اكنون اندازه رحم شما دوبرابر شده است. قبل از حامله شدن، رحم شما به اندازه يك گلابي بود. در هفته 10 بارداری، اندازه آن در حدود يك گريپ فروت مي شود.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location