امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته دهم بارداری (بخش اول)

مادر و جنین در هفته دهم بارداری (بخش اول)

در مادر و جنین در ماه سوم بارداری – هفته نهم آنچه در هفته نهم بارداری رخ می دهد را خواندید ، در ادامه جزئیات هفته دهم بارداری را خواهید خواند.

شما در حال حاضر در هفته دهم بارداری خود هستید، تبریکات ما را به خاطر پشت سر گذاشتن 9 هفته گذشته، آن هم با سلامتی کامل پذیرا باشید.
در هفته دهم دوران بارداری، بدون شک فرزند شما به عنوان یک جنین کامل شناخته شده و مراحل رشد خود را به اتمام رسانده است. در هفته دهم بارداری هم بیشترین رشد در اندام ها و بافت های حیاتی او وجود خواهد داشت. از هفته دهم بارداری به بعد است که مرحله جدیدی در کل بدن جنین شما به وجود خواهد آمد، اما فرزندتان همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد، تا با بلوغ کامل آمادگی خود را برای زندگی در جهان خارج از رحم اعلام نماید.
جنین بعد از هفته دهم بارداری تقریبا خارج از محدوده خطر ابتلا به هر نوع ناهنجاری های مادرزادی یا تغییر شکل در اندام ها قرار خواهد گرفت. شما به عنوان یک مادر باردار، اکنون می توانید نفس راحتی بکشید، به این دلیل که فرزندتان هفته های بحرانی تر را در رشد خود پشت سر گذاشته و تمامی ارگان های اصلی بدن او مانند کبد، مغز، کلیه ها، قلب و ریه های او در حال حاضر عملکرد بهتر و کامل تری دارند.
پیروی از قوانین زندگی سالم همراه با یک رژیم غذایی مناسب در دوران بارداری ، اجتناب از مصرف دخانیات مثل تنباکو، الکل، داروهای OTC، اشعه و دور بودن از استرس، به زودی شما و همسرتان را یاری خواهد نمود تا یک نوزاد سالم را در آغوش خود بگیرید.

تغییرات بدن مادر در ماه سوم بارداری - هفته دهم :

به وجود آمدن برآمدگی در ناحیه شکم یک مادر باردار از اقدامات گریزناپذیر دوران بارداری است و شما حتما آن را در این دوران تجربه خواهید نمود. به یاد داشته باشید که با ایستادن جلوی آینه، ورانداز نمودن ظاهر خود و غصه خوردن، کاری از پیش نخواهید برد و فقط وقت خود را اتلاف خواهید کرد. مادر عزیز و باردار، فراموش نکنید که شما دیگر به همین زودی نیاز به خرید وسایل ضروری برای گذران این دوران و زایمان خواهید داشت، چون دیگر لباس های معمولی و سینه بندهای قبل از بارداری، برای شما ناراحت کننده و تنگ خواهد بود و شما با این دلایل معتبر به خرید لوازم جدید مخصوص دوران بارداری می پردازید.
در هفته دهم بارداری، شما ممکن است یک یا دو کیلوگرم وزن اضافی به دست آورید و به نوعی احساس نفخ کرده و سایر علائمی که شما را بسیار سنگین تر خواهد نمود، در بدن شما دیده شود.
با داشتن اراداه بالاتر، شما به عنوان یک مادر باردار می توانید برای افزایش روحیه و احساسات مثبت خود شروع به تمرینات ورزشی سبک در دوران بارداری که تاثیر بسیار زیادی در سلامتی مادر و رشد مناسب جنین دارند، نموده و خود را آماده رویارویی با تغییرات این دوران حساس بکنید. فقط به یاد داشته باشید که پس از مشورت با پزشک و در نظر گرفتن راهنمایی های او می توانید این حرکات را آغاز کنید. پیاده روی و شنا، از بهترین تمرینات برای مادران باردار در طول این دوره در نظر گرفته شده است. اگر شما در طول بارداری خود از لحاظ جسمی فعال باقی بمانید، عضلات بدنتان با افزایش قدرت و استقامت خواهد توانست مشکلات روزمره دوران بارداری شما را به آسانی تحمل کند. همچنین انجام این حرکات ورزشی به شما کمک خواهد کرد تا از افزایش وزن در دوران بارداری که اصلا به سود شما نیست، جلوگیری شود. در نهایت می توان ادعا کرد که انجام حرکات ورزشی سبک، تحت نظر پزشک معالج در این دوران باعث پیشرفت طبیعی هفته دهم بارداری شما خواهد شد و تا سه ماهه سوم بارداری هم ادامه خواهد یافت.

hafte-dah-bardari1.jpg

شنیدن آشکار ضربان قلب جنین در ماه سوم بارداری - هفته دهم :

اگر شما در هفته دهم بارداری برای انجام سونوگرافی نزد پزشک معالج خود رفته باشید، شنیدن ضربان قلب فرزندتان به عنوان یک موسیقی آرامش بخش برای کاهش استرس عاطفی مفید خواهد بود. از قدیم اعتقاد بر این است که شنیدن ضربان قلب جنین توسط مادر می تواند احساسات منفی و استرس را در او به طور کامل قطع نماید چرا که سطح ترشح هورمون استروژن و پروژسترون در بدن شما به عنوان یک مادر باردار پس از این سونوگرافی به اوج خود خواهد رسید.
اگر شما در آزمایش توسط گوشی پزشکی یا داپلر متوجه صدای قلب فرزند خود نشده اید، با استفاده از یک دستگاه سونوگرافی دستی ساده قادر خواهید بود به ضربان قلب فرزندتان گوش دهید، اما باید بدانید که بهترین زمان انجام این سونوگرافی هفته دهم بارداری خواهد بود. یکی از لحظات بسیار هیجان انگیز و به یاد ماندنی در احساس شما و لمس بارداری شنیدن صدای فرزند خود در این دوران می باشد که نه تنها باعث آرامش روحی در شما خواهد بود بلکه هیچ اثر جانبی و یا عوارض بدی بر روی نوزاد شما نخواهد گذاشت.

نشانه ها و علائم بارداری در ماه سوم بارداری - هفته دهم:

برخی از علائم اولیه بارداری ممکن است در هفته دهم بارداری شدت گرفته و پر رنگ تر شوند، اما با آغاز این هفته از بارداری برخی از علائم و نشانه های جدید نیز ممکن است در زنان باردار ایجاد شود. این علائم و نشانه ها عبارتند از:

سوء هاضمه و یبوست مادر در ماه سوم بارداری - هفته دهم :

لازم است بدانید، اکنون که شما به عنوان یک مادر باردار وارد هفته دهم بارداری خود شده اید، مشکل اصلی در این مرحله به وجود آمدن سوء هاضمه، نفخ و یبوست در شما خواهد بود. ماهیچه های زنان در دوران بارداری آرام تر از قبل کار می کنند، از این رو در این دوران روده ها نمی توانند کارهای خود را به صورت کامل، همانند روزهای قبل از بارداری انجام دهند. کندی عملکرد روده های مادر باردار منجر به یبوست در این دوران خواهد شد و به احساس نفخ کردن و گرفتگی به آن ها خواهد داد. فراموش نکنید که استفاده زیاد از مواد غذایی فیبردار و نوشیدن مقدار زیادی آب برای جلوگیری از بروز یبوست در دوران بارداری مفید خواهد بود.

hafte-dah-bardari3.jpg

ب. براق شدن پوست مادر در ماه سوم بارداری - هفته دهم :

اگر شما یکی از خوش شانس ترین مادران باردار باشید، این دوره شگفت انگیز را با نگاه مثبت، سرحال و پرانرژی طی خواهید کرد. افزایش سطح هورمون HCG و پروژسترون در بدن مادران باردار، باعث افزایش ترشح چربی بر روی صورت آن ها شده و پوست را سالم تر، درخشان تر و صاف خواهد کرد. افزایش حجم خون اضافی در بدن مادران باردار هم، سبب درخشش و ترمیم پوست آن ها خواهد شد و به نظر خواهد رسید که صورتشان چاق و پر گوشت شده است. همچنین، انعطاف پذیری پوست در هفته دهم بارداری افزایش یافته و برافروخته به نظر خواهد رسید. با درخشان تر و برجسته تر شدن صورت در این ماه ها، ممکن است شما مادر باردار، از نگاه کردن پوست سالم خود احساس سرحالی و شادی کنید.

ج. آکنه و لکه در ماه سوم بارداری - هفته دهم:

با سپری کردن هفته نهم بارداری و ورود به هفته دهم، در برخی از زنان باردار، با افزایش چربی پوست ممکن است شیوع بیماری آکنه یا جوش در آن ها آغاز شود. اگر شما به عنوان یک مادر باردار، قبل از شروع دوران بارداری هم دچار آکنه و لکه بر روی پوستتان بودید، ممکن است رفته رفته شرایط آن ها بدتر شود. علل به وجود آورنده آکنه به غیر از پوست چرب، هورمونی به نام آندروژن است که با آغاز دوران بارداری، تا حد زیادی ترشح کرده و در ایجاد جوش و آکنه بر روی صورت تاثیر فراوانی خواهد داشت.
آندروژن به عنوان عاملی برای تحریک غدد سباسه در پوست خانم های باردار شناخته شده است، به طوری که وجود آن باعث افزایش تولید یک ماده روغنی به نام سبوم در پوست بدن مادران باردار خواهد شد. افزایش ترشح سبوم و مخلوط شدن آن با سلول های مرده پوست سبب مسدود شدن منافذ باز روی پوست شما خواهد گردید، و زمینه مناسبی برای رشد انواع باکتری ها را به وجود خواهد آورد. در نتیجه ملتهب شدن پوست، آن را مستعد ابتلا به آکنه و بیماری های پوستی دیگر در دوران بارداری خواهد نمود.

hafte-chaharom-a2-4.jpg

د. التهاب لثه های مادران در ماه سوم بارداری - هفته دهم:

افزایش سطح هورمون ها در دوران بارداری، مزایا و معایبی نیز با خود برای مادران باردار به همراه دارد. دندان ها و لثه های مادران در این دوران ممکن است کمی دچار مشکل شوند. ترشح سطح بالایی از پروژسترون در بدن مادران باردار و به همراه آن، افزایش جریان خون در بدن آن ها، باعث نرم شدن بافت های لثه خواهد شد. علاوه بر این، این عوامل سبب از بین رفتن مقاومت طبیعی بدن زنان باردار خواهد شد که در نتیجه با ابتلا شدن مادران باردار به برخی از باکتری ها عفونت پریودنتال در آن ها بروز خواهد کرد.
همچنین، لازم است بدانید که افزایش ترشح بعضی از هورمون ها در دوران بارداری باعث می شود که لثه های شما به عنوان یک مادر باردار حساس تر و تحریک پذیرتر شود. از این رو، در زنان باردار لثه ها متورم شده و سبب خونریزی در دوران بارداری خواهد شد. چون التهاب لثه در این دوران به دلیل بارداری رخ می دهد، آن را "التهاب لثه بارداری" نامیده اند. اگرچه بسیاری از علائم بارداری در سه ماهه دوم بارداری پایین خواهد آمد، اما التهاب لثه بارداری ممکن است با پیشرفت بارداری در مادران افزایش یابد.
پس، اکنون که شما مادر باردار، از علائم حاملگی در هفته دهم بارداری آگاه شدید، اجازه دهید بحث این مقاله را در مورد تغییراتی که در هفته دهم بارداری در بدن مادر و جنین رخ می دهد، را در مادر و جنین در ماه سوم بارداری – هفته دهم (بخش دوم) ادامه دهیم.

 

نظر (3)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. فرهاد

جالبه. برام رابطه بین بچه و مادر مهمه. این لینک زیر منظورم رو خوب می رسونه. ببینیدش:
http://persiane.ir/The-amazing-effect-of-looking-at-the-mothers-face-in-the-heart-and-brain-of-the-child-signifies-the-.html
ممنونم خیلی

  1. فرشته

سلام و خسته نباشید , من در مقالات زیادی در رابطه با این که احتمال التهاب لثه در بارداری وجود داره خوندم , برای اینکه این اتفاق نیوفته چه کار باید کرد؟

  1. کارشناس مامانم    فرشته

سلام عزیزم , همیشه به دنبال عادات بهداشتی سالم دهان ودندان در خود و فرزندتان باشید. این روال ها عبارتند از:
1. مسواک زدن دندان های دو بار در هر روز
2. استفاده از نخ دندان یک بار در روز
3. شستشوی مداوم دهان با دهانشویه های ضد میکروبی و موثر

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location