امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته نهم بارداری(بخش اول)

مادر و جنین در هفته نهم بارداری(بخش اول)

در مادر و جنین در ماه دوم بارداری - هفته هشتم آنچه در هفته هشتم بارداری رخ می دهد به طور کامل گفته شد ، در ادامه ماه نهم بارداری را بیشتر خواهید شناخت.

در هفته های اول بارداری، برای مادران باردار هر روز تقریبا مانند روز گذشته، در یک چشم به هم زدن خواهد گذشت. شما در حال حاضر در هفته نهم بارداری خود هستید و جنین در حال رشد سریع و در امنیت کامل در رحم گرم شما به سر می برد. در حالی که می توان گفت شما به عنوان مادر، با به وجود آمدن علائم اولیه بارداری، روزهای سختی را پشت سر می گذارید.
اینک شما به عنوان یک مادر باردار، وارد مرحله حساسی از دوران بارداری خود شده اید و باید با دقت تمام، مراقب سلامتی خود و فرزند داخل رحمتان باشید و بدانید که مشاهده هر گونه علائم غیر معمول بارداری، به معنای وجود مشکل در روند طبیعی دوران بارداری و سلامت و رشد فرزندتان خواهد بود. در این دوره از بارداری، غذا خوردن سالم و دور ماندن از عوامل خطرزا بسیار مهم و ضروری خواهد بود. لازم است بدانید که نظرات مختلفی توسط افراد متخصص در مورد زمانی که فرزند در رحم شما به عنوان جنین شناخته می شود، وجود دارد. اگر برخی پزشکان به شما می گویند که در هفته هشتم بارداری خود قرار دارید، در حالی که برخی دیگر ادعا می کنند که شما هفته نهم بارداری خود را پشت سر می گذارید، هیچ تفاوتی برای شما نخواهد داشت، چون شما باید در این دوران هر روز بیشتر از روز قبل مراقب سلامتی خود و رشد مناسب فرزندتان باشید.
همیشه به یاد داشته باشید که مهم نیست فرزند شما پسر یا دختر باشد، چون "یک شاخه گل رز یا یک شاخه گل سرخ فرقی باهم ندارند." مهم نیست که وقتی شما به عنوان یک مادر باردار به پزشک معالج خود برای تعیین جنسیت جنین مراجعه می کنید، از واژه پسر یا دختر استفاده کنند، مهم این است که فرزند شما یک فرشته کوچک و دوست داشتنی است که اکنون در قلب شما متولد شده و برای همه عمر در آن جا باقی خواهد ماند.

تغییرات بدنی مادران در ماه سوم بارداری - هفته نهم :

هر چند هنوز بارداری شما آشکار نشده و بزرگی شکمتان به چشم دیگران نمی آید، ولی شما ممکن است کمی فشار لباس های چسبان را در دور کمر و سینه های خود، احساس کنید. حالا رحم شما به سرعت در حال رشد بوده و داخل شکم شما به اندازه مشت خودتان نسبت به قبل از بارداری، بزرگ شده استپ و باید به اندازه یک طالبی یا خربزه کوچک شده باشد. هر چند وزن شما ممکن است که در این هفته از بارداری، زیاد بالا رفته باشد اما شما به زودی از ورم دست و پاهای خود، متوجه خواهید شد که این ورم بیشتر ناشی از جمع شدن آب در زیر پوست به خاطر وجود جنین در حال رشد در داخل بدن شما، است.
همان طور که در هفته گذشته، علائم بارداری در نوسان کامل بود، اکنون هم به عنوان یک مادر باردار ممکن است احساس کنید مانند فردی شده اید که با یک ماشین تصادف کرده است. احساس می کنید که دیگر هیچ انرژی برای حمل وزن خود ندارید. با گذشت هر روز نسبت به روزهای قبل، میزان فعالیت های شما پایین خواهدآمد، اما بهتر است بدانید که بعد از این شما مجبور خواهید شد علی رغم بی حالی و بی حوصلگی، کارهایی مانند حمام کردن در هر روز، استفراغ نمودن و یا تکرر ادرار را تحمل نمایید.
در این روزها، شما به عنوان یک مادر باردار تمایل نخواهید داشت تا سرتان را از روی بالش حتی برای یک ثانیه هم بردارید و یا پاهای خود را روی زمین بگذارید، زیرا اینک زمانی است که علائم بارداری در اوایل بارداری در اوج خود بوده و شما احساس خستگی شدید حتی بدون انجام کاری را خواهید داشت.

hafte-nohom5.jpg

علائم بارداری در ماه سوم بارداری - هفته نهم :

خستگی شدید :
نگه داشتن جنین در رحم، از انجام هر کاری برای مادران باردار سخت تر است، به همین دلیل است که شما به عنوان یک مادر باردار، در سه ماهه اول بارداری خود احساس خستگی شدید خواهید نمود. پس، انجام این کار سخت توسط بدن خود را هیچ وقت دست کم نگیرید. در هشت هفته گذشته، بدن شما دستخوش تغییرات بسیار زیادی برای ایجاد فضای امنی جهت رشد جنین شده است. همچنین، در این هفته ها، رحم شما سیستم حمایت از زندگی جنین یعنی جفت را در بدنتان رشد داده است، که کار آسانی نیست.
در این هفته ها نرخ سوخت و ساز در بدن شما و سطح ترشح هورمون ها به طور قابل توجهی افزایش یافته است. اینک، به همان اندازه هم سطح فشار خون و قند خون در بدن شما پایین خواهد آمد. اگر تغییرات به وجود آمده در بدن شما به عنوان یک مادر باردار محدود باشد، می توانید با آن ها کنار بیایید، اما به خاطر این که قبل میزان این تغییرات در بدن بسیاری از مادران خیلی زیاد است، بنابراین شما به طور مداوم خواهید گفت که "من خسته هستم." این، درست زمانی است که شروع احساس اثرات خستگی بارداری در بدن شما به عنوان زن باردار به اوج خود رسیده باشد.

hafte-nohom7.jpg

پیکا:
آیا می دانید که در هفته نهم بارداری، علائم رخ داده در بدن شما، می تواند با پیکا سر آید؟ اگر شما به عنوان یک مادر، در هفته نهم بارداری خود میل شدیدی به خوردن خمیر دندان، گچ، کاغذ و یا هر چیز ناخوشایند و عجیب و غریب دارید، اصلا نگران نباشید که در حال از دست دادن عقل خود هستید. این فقط پیکای دوران بارداری است که خواهد گذشت. اگر شما به اندازه کافی خوش شانس باشید، ممکن است ولع شما برای خوردن یک سیب سبز تازه، ترشی تند و بستنی بیشتر شود. معمولا برخی از زنان باردار ولع این دوره را در خود نسبت به خاک، مخصوصا خاک رس و یا نشاسته، پودر رختشویی، سنگ، خاکستر زغال چوب، ذغال، یخ، نشاسته ذرت، خمیر دندان، صابون، شن و ماسه، گچ، قهوه، جوش شیرین، و حتی سیگار نشان می دهند.
این مواد مضر نباید جای غذا خوردن را در این دوران بگیرد، بهتر است به گونه ای ولع مصرف آن ها در بدنتان را کنترل کنید. چون مصرف این مواد غیرمعمول ممکن است اثرات بدی بر سلامت شما و رشد فرزندتان داشته باشد.

hafte-nohom9.jpg

از بین رفتن شفافیت پوست در ماه سوم بارداری - هفته نهم :

اگر شما به عنوان یک مادر باردار انتظار دارید که پوست صورتتان در دوران بارداری هم مانند دوران گذشته، شفاف و درخشان باشد، ممکن است با یک ناامیدی در این دوران و به ویژه هفته نهم بارداری خود روبه رو شوید. همان طور که شنیده اید، درست است که برخی از زنان در دوران بارداری خود، کارهایی را برای تغییر در چهره و پوستشان انجام می دهند و به نظر می رسد که پوست آن ها درخشش خاصی پیدا کرده است، اما انجام این کارها برای این مادران، اصلا درست نیست.
متاسفانه، برخی از زنان باردار در هفته نهم بارداری خود، با یک اختلال پوستی که با عنوان کلاسما شناخته شده است، روبه رو می شوند. این اختلال تیرگی پوست مادران را در دوران بارداری افزایش می دهد، که معمولا "ماسک بارداری" نامیده می شود. عامل به وجود آورنده این اختلال، هورمون های استروژن و پروژسترون هستند، که باعث افزایش رنگدانه های صورت شده و منجر به تیره و مات شدن پوست در مادران باردار خواهد شد. به غیر از صورت می توان تغییرات قابل مشاهده ای را هم در پوست سینه ها، آرئول، لگن و اطراف ناف مادران باردار احساس کرد. خوشبختانه، انجام هیچ کاری در مورد این تغییرات پوستی لازم نیست، چون بعد از تولد نوزاد شما، این اختلال پوستی، به طور طبیعی و خود به خود از بین خواهد رفت.

تغییر وریدیدر ماه سوم بارداری - هفته نهم :

در طول هفته نهم بارداری، کاهش قابل توجهی در مقاومت عروق بدن مادر به وجود خواهد آمد که منجر به شل شدن رگ های خونی او شده و منجر به مشکلاتی مانند هموروئید و واریس خواهد شد. ممکن است شما در میان زنان باردار، خوش شانس بوده وبتوانید از این مصیبت فرار کنید، چون انجام هیچ کاری بر عملکرد این موضوع تاثیر نمی گذارد. همچنین، بهتر است دقت داشته باشید که جلوگیری از یبوست، اولین قدم برای مقابله با بواسیر در دوران بارداری است، چون اگر یبوست در زنان باردار به موقع درمان نشود، ممکن است بواسیر، برای همیشه در این زنان ماندگار شود.

به وجود آمدن نوسانات عاطفی در ماه سوم بارداری – هفته نهم :

همراه با افزایش علائم فیزیکی، شما به عنوان یک مادر باردار با یورش علائم عاطفی نیز در بدن خود روبه رو خواهید شد. هفته نهم بارداری مانند این می باشد که شما سوار غلتکی هستید که یک دقیقه در اوج شادی مادر شدن هستید و لحظه ای بعد ترس وحشتناکی شما را در بر می گیرد. در این دوران، بروز این احساسات و افکار وحشتناک که آیا شما به عنوان یک مادر، در آینده ای نزدیک هم می توانید به خوبی از عهده مسولیت مادری برای فرزند خود برآیید، امری بسیارعادی است.
نوسانات خلق و خوی در ادامه ماه های دوران بارداری هم ادامه خواهند داشت. اما، به عنوان یک مادر باردار، مطمئن شوید که شما به تنهایی، مسافر این سفر نیستید. عدم تعادل هورمونی، تحولات بسیاری مانند بحران عاطفی در اوایل بارداری را در زنان باردار ایجاد می کند. لازم است بدانید که بدن شما هم به عنوان یک مادر باردار، مانند سایر زنان برای تطبیق خود با روند بارداری، نیاز به زمان دارد. هنگامی که شما گام به گام به سه ماهه دوم بارداری خود نزدیک می شوید، به زودی فراموش خواهید کرد که سه ماهه اول چقدر وحشتناک بوده است.

hafte-nohom3.jpg

پیوند مادر با جنین در ماه سوم بارداری :

آگاهی مادر و پدر از روانشناسی رشد جنین، به آن ها کمک خواهد نمود تا با جنین داخل رحم خود طی دوران بارداری هم ارتباط خوبی برقرار نمایند. اگر شما به عنوان یک پدر و مادر جدید، هر صبح و شب، بتوانید 5 الی 15 دقیقه از وقت خود را به فکر کردن و برقراری ارتباط با فرزند خود اختصاص دهید، خواهد توانست ارتباط بهتری با فرزند کوچک خود ایجاد کنید، تا هم برای خود شما و هم فرزندتان یک محیط آرام و راحت به وجود آورده و به طور کامل استراحت نمایید.

 در مادر و جنین در ماه سوم بارداری – هفته نهم (بخش دوم) تغییرات جنین در هفته نهم بارداری را بخوانید.

 

نظر (29)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. جعفری

سلام.من هفته ی ۹هستم ومیکروب معده دارم دکترم میگه اصلا میوه و سبزی نخور. وهم یبوست دارم مگه میشه زن بارداراصلا میوه وسبزیجات نخوره ؟؟؟ چیکارکنم راهنماییم کنید لطفا.درضمن داروهایی هم واسه میکروب معده بهم داده

 1. مامانم    جعفری

سلام
تجویز دارو در سه ماه اول بارداری نباید صورت بگیره مگر در مواقع نیاز ، توصیه میکنم به یک متخصص گوارش مراجعه کنین.

 1. نازنین

سلام من هفته ۹ هستم چند روز ه علایمم تقریبا قطع شده البته هنوز درد سینه رو دارم و گاهی کمر درد سردرد و سرگیجه هم دارم اما تهوعم خیلی کم شده البته چون چند روز پیش لک داشتم نگران شدم البته بسیار جزیی و تمام ایا اگر خدای ناکرده قلب جنین از کار...

سلام من هفته ۹ هستم چند روز ه علایمم تقریبا قطع شده البته هنوز درد سینه رو دارم و گاهی کمر درد سردرد و سرگیجه هم دارم اما تهوعم خیلی کم شده البته چون چند روز پیش لک داشتم نگران شدم البته بسیار جزیی و تمام ایا اگر خدای ناکرده قلب جنین از کار بیفته علایم خاصی هست در این هفته ؟؟

ادامه مطلب
 1. مامانم    نازنین

سلام
ظهور یا حذف علائم بارداری طبیعیه و هر خانوم بارداری رو یه جور تجربه میکنه و همه علائم رو یه جا نمیبینین، نگران نباشین و فقط از بارداریتون لذت ببرین.

 1. افسانه

سلام ببخشید من الان در هفته ی نهم بارداری هستم ولی هیچ علائمی ندارم ولی دوهفته پیش درد کمر داشتم میترسم بچه چیزیش شده باشه تو رو خدا کمکم کنید

 1. مامانم    افسانه

سلام
اصلا جای نگرانی نیست همه علائم بارداری یک دفعه نشون داده نمیشه و ممکنه اصلا علائم نداشته باشین، بدن ها واکنش های متفاوتی به بارداری نشون میده.

 1. رضا

من خانمم هفته نهمه بارداريه. خيلي اذيت ميشه.
كلا بيحاله. حس هيچ كاري رو نزاره. ?
من اگه ميدونستم مامانمو انقدر اذيت ميكنم اصلا بدنيا نميومدم. ?

 1. مامانم    رضا

سلام
در سه ماه اول طبیعیه ، سه ماه دوم که بهش میگن ماه عسل بارداری اوضاع بهتر میشه و در سه ماه آخر باز اوضاع سختتر میشه، برای همینه که بهشت زیر پای مادران است.

 1. الهام

سلام
من هفته ۹بارداری ام .دور نافم درد میکنه یعنی جنینم در خطره؟

 1. مامانم    الهام

سلام
نه هنوز که اتفاقی نیفتاده تا در خطر باشه

 1. ساناز

سلام من در ماه نهم بارداریم خیلی نفس تنگی دارم شیافت پروژسترون را اشتباه زدم الان عذر خواهی میکنم یبوست گرفتم و درد دارم باید چه کار کنم

 1. مامانم    ساناز

سلام
حتما به پزشکتون اطلاع بدین.

 1. کارن

باسلام
ببخشید درسته که اندازه رحم در هفته نهم بارداری "دوبرابر"میشه؟
با این حساب اندازه رحم 86 در 49 در سونوگرافی،اندازه رحم در حالت عادی(غیربارداری)هست درسته؟

 1. فاطمه

سلام هفته نهم بارداری هستم ویبوست شدید گرفتم آلو انجیر خوردم بدترشدم یه راهنمایی کنید لطفا

 1. مامانم    فاطمه

سلام
آب زیاد بخورید ، خاکشیر رو توی آب گرم بریزید درشو بذارید یه ربع دم بکشه هر روز ناشتا میل کنید، سبزیجات زیاد مصرف کنید.

 1. ریحانه

سلام منم هفته نهم هستم ودوقلوباردارم..دوسه روزه ویاروتهوع شدیدم کم شده دوسه هفته بوداصلاهیچی نمی تونستم بخورم کوچکترین بویی حالموبدمی کردم طوری شده بودکه صبح پامی شدم خودمومی دیدم وحشت می کردم پای چشمام گودوسیاه سیاه شده بود...
ولی الان خیلی...

سلام منم هفته نهم هستم ودوقلوباردارم..دوسه روزه ویاروتهوع شدیدم کم شده دوسه هفته بوداصلاهیچی نمی تونستم بخورم کوچکترین بویی حالموبدمی کردم طوری شده بودکه صبح پامی شدم خودمومی دیدم وحشت می کردم پای چشمام گودوسیاه سیاه شده بود...
ولی الان خیلی بهترم ی کمی دارم رومیام...می ترسم که مبادامشکلی باشه...دکترم می گفت طبیعیه حالت اینقدربدباشه به هرحال دوتاجفت درحال تشکیله

ادامه مطلب
 1. ساناز

سلام من هفته ی نهم بارداری هستم دوروزه حالت تهوع ندارم قبلش حالم خیلی بد بود الان نگرانم ممکنه مشکلی باشه؟س

 1. مامانم    ساناز

سلام
علائم بارداری در طول دوران بارداری زیاد و کم میشن اگر خونریزی ندارید نگران نباشید.

 1. زهرا

سلام من الان هفته نهم هستم خيلي حالت تهوع دارم جيكار كنم

 1. مامانم    زهرا

سلام این حالت طبیعیه، خوندن مطلب لینک شده میتونه کمکتون کنه. فقط روش کلیک کنید.
https://mamanam.com/23

 1. آريو

سلام وقت بخير
يه سوال داشتم لطفاً منو راهنمايي كنيد
من ٨ هفته و ٢ روزمه خواستم ببينم من الان داخل ٩ هفته ام يا هشت هفته محسوب ميشم؟
ممنونم

 1. مامانم    آريو

سلام
شما دارین نه هفته رو پر میکنین

 1. زينب

سلام من هشت هفته و سه روز هستم يعني الان تو هفته نهم هستم يا هشتم؟

 1. مامانم    زينب

سلام شما دارید هفته نهم رو پر میکنید.

 1. سیما

بسیااااار سخته ،بخدا فقط گفتن اینا اسونه ،خیلی دوره ی سختیه ،من دارم سپری،میکنم

 1. کیانا

سلام میشه بگی جنین در هفته ۹چه اندازه هست

 1. مامانم    کیانا

سلام
حدود 2 تا 2.5 سانت

 1. المیرا

سلام و خسته نباشید , من 30 سالمه و در هفته نهم بارداری هستم , اندازه جنین در این هفته چقدرمیتونه باشه؟

 1. کارشناس مامانم    المیرا

سلام عزیزم , در حال حاضر، جنین شما قابل اندازه گیری بوده و قد او در حدود 22-30 میلی متر می باشد. در حقیقت شما می توانید بگویید که نقطه عطف رشد جنین از لحاظ طولی در هفته نهم بارداری، رخ داده است. بهتر است در نظر داشته باشید که اندازه جنین شما به...

سلام عزیزم , در حال حاضر، جنین شما قابل اندازه گیری بوده و قد او در حدود 22-30 میلی متر می باشد. در حقیقت شما می توانید بگویید که نقطه عطف رشد جنین از لحاظ طولی در هفته نهم بارداری، رخ داده است. بهتر است در نظر داشته باشید که اندازه جنین شما به لحاظ چشمی مطابق با اندازه یک حبه انگور و یا زیتون سبز خواهد بود.

ادامه مطلب

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location