امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته هشتم بارداری(بخش دوم)

مادر و جنین در هفته هشتم بارداری(بخش دوم)

در مادر و جنین در ماه دوم بارداری - هفته هشتم (بخش اول) تغییرات بدن مادر در هفته هشتم بارداری را خواندید ، در ادامه تغییرات بدنی جنین را خواهید خواند.

خوشحال خواهید شد اگر بدانید که فرزند دوست داشتنی شما در هفته هشتم بارداری به سرعت دم خود را از دست داده و دیگر شبیه یک بچه قورباغه نیست. در هفته هشتم بارداری، راه های عصبی در مغز جنین داخل رحم شما در حال شکل گیری بوده و سلول های عصبی شما برای ایجاد ارتباط با سلول های عصبی او انشعابات فراوانی خواهد داشت.
در حال حاضر اندام های دیگر بدن فرزندتان مانند انگشتان دست و پا کم کم خود را نشان می دهند. پلک ها به طور کامل رشد یافته و از چشمان زیبای جنین در داخل بدن مادر محافظت می کنند. در هفته هشتم بارداری، لب ها و دهان، بینی و پاهای فرزند شما رشد کرده و ستون فقرات در پشت جنین همچنان با سرعت به رشد خود ادامه می دهد تا فرزند شما به شکل یک انسان کامل درآید. نای و ریه های فرزند شما در ماه دوم بارداری در حال رشد بوده و برای کمک به تنفس بهتر جنین آماده می شوند.
قلب فرزند شما کاملا رشد کرده و کارکرد آن تکمیل شده است. تعداد ضربان قلب جنین در رحم مادر، در هفته هشتم بارداری در حدود 150 بار در هر دقیقه می باشد که دو برابر ضربان طبیعی قلب یک انسان بالغ است.
در حال حاضر تمام ارگان های کاربردی و بافت های جنین مانند یک انسان عمل می کند، هر چند آن ها به رشد بیشتری احتیاج دارند. اینک شما در پایان یک مرحله از بارداری خود و ورود به مرحله جنینی دیگر قرار گرفته اید. لازم است بدانید که در هفته هشتم بارداری ، فرزند شما آخرین مراحل جنینی خود را پشت سر خواهد گذاشت.

hafte-hashtom-bardari9.jpg

الف) اندازه فرزند شما در ماه دوم بارداری - هفته هشتم :

قد جنین شما در هفته هشتم بارداری، فقط نیم اینچ یا 6/1 سانتی متر است که هم اندازه یک لوبیا و یا تمشک خواهد بود. جنین در این هفته ها به طور مداوم در حال تغییر و در حال حرکت در رحم شما می باشد ، دست ها و پاهای خود را دائم کشش می دهد. اما ممکن است شما فقط به خاطر این که او زیاد کوچک است متوجه این حرکات او نشوید.

ب. اتصالات رخ داده در ماه دوم بارداری - هفته هشتم :

در هفته هشتم از بارداری، بند ناف جنین شما رشد کامل نموده و با تشکیل این رابط، زندگی بین شما و فرزندتان در ارتباط خواهد بود. در حال حاضر تغذیه جنین و همچنین دفع ادرار و مدفوع او از طریق بند نافی که تشکیل شده است اتفاق افتاده و ارتباط شما و جنین داخل رحمتان محکم تر خواهد شد.
اگر شما بند ناف جنین خود را نوعی خط لوله در نظر بگیرید، دوباره در مورد آن فکر کنید و به یاد داشته باشید که این اتصالات علاوه بر رفع نیازهای تغذیه ای جنین و دفع اضافات او، به عنوان یک فرستنده و گیرنده هم برای ارتباط بین شما و فرزندتان نیز عمل خواهد کرد. در هفته هشتم دوران بارداری، هورمون ها در بدن شما به عنوان یک مادر باردار در حال تبادل سیگنال ها برای ایجاد تغییرات لازم خواهد بود. دو شریان و یک ورید به نام بند ناف در محیط ژله مانند وارتون قرار گرفته اند که به صورت یک بافت همبند لغزنده عمل خواهند کرد. شریان های موجود در اطراف بند ناف یکی از رگ های حیاتی هستند، که چرخه ساخت بند ناف را بسیار قوی خواهند کرد، جنین در سمت پایانی بند ناف و جفت در سوی دیگر آن می باشد.

hafte-hashtom-bardari7.jpg

ج. قطب جنینی در ماه دوم بارداری - هفته هشتم:

توده سلولی که در هفته هشتم بارداری، خود را از کیسه زرده جدا نموده به عنوان قطب جنینی شناخته شده است. زمانی که شما وارد هفته هشتم بارداری خود شدید، این توده سلولی در اسکن یا سونوگرافی ترانس واژینال قابل مشاهده می باشد. همچنین، زمانی که شما هفته هشتم بارداری خود را پشت سر می گذارید، این توده سلولی با سونوگرافی از روی شکم هم دیده خواهد شد. قطب جنینی در مرحله سومایت تبدیل به جنین خواهد شد.
یکی از بهترین راه ها برای محاسبه تاریخ دقیق بارداری ، بررسی قطب جنینی است، زیرا این توده سلولی این 1 میلی متر در هر روز رشد کرده، و رشد آن هم از هفته ششم بارداری آغاز می شود. در هفته هشتم بارداری، قطب جنینی قابل اندازه گیری است که باید حدود 14 میلی متر باشد.

 

نظر (11)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. فاطمه خانم

سلام منم ۸ هفته خورده ایی تو ۹ هفته هستم اساس میکنم بچه تکون مبخوره چون شکمم میلرزه مخصوصا سمت پهلو چپم با نزدیک رحم این درسته ک تکون میخوره یانه؟

 1. مامانم    فاطمه خانم

سلام
در هفته هشتم غیر ممکنه که شما حرکتی از جنین حس کنید چون خیلی زوده حداقل باید تا چند هفته صبر کنید.

 1. سارا

من فهمی که باردار هستم رفتم ازمایش دادم چون بچه را نمی خواستمش بایه دکتر صحبت کردم که بچه راسقط کنم برام آمپول گرفت تزریق کردمن به خون ریزی شدید افتادم بعد ۲روز خون ریزیم تموم شد اما الان فهمیدم سقط نشوده تازه فهمیدم که هفته هشتم که باردار هستم...

من فهمی که باردار هستم رفتم ازمایش دادم چون بچه را نمی خواستمش بایه دکتر صحبت کردم که بچه راسقط کنم برام آمپول گرفت تزریق کردمن به خون ریزی شدید افتادم بعد ۲روز خون ریزیم تموم شد اما الان فهمیدم سقط نشوده تازه فهمیدم که هفته هشتم که باردار هستم میخوام سقط کنم لطفا کمکم کنین چیکار کنم ?????

ادامه مطلب
 1. مامانم    سارا

سلام
ما اینجا کمکی به از بین بردن یک انسان بی گناه نمیکنیم، متاسفم

 1. مینا

ممنون از مطالب خوبتون

 1. ایرین

ببخشید الان شیاف پروژسترون 400 میزارم دوازده ساعتی گاهی اوقات زیر دلمم درد میگیره البته سمت چپم ممنون

 1. مامانم    ایرین

سلام
در هفته هشت معمولا قلب دیده میشه، چون شما همراه با خونریزی هستید باید تحت نظر پزشک باشید حتما وحتما

 1. ایرین

سللام من در هفته 8 بارداریم از اول خونریزی داشم البته قطع میشد بعدتشخیص دکتر احتمال ساک داد 3روزه خونریزیو شدید که نوار بهداشتیمو کثیف میکنم برا تشکیل قلب قراره فردا برم به نظرتون من چمه

 1. مامانم    ایرین

سلام
در هفته هشت معمولا قلب دیده میشه، چون شما همراه با خونریزی هستید باید تحت نظر پزشک باشید حتما وحتما

 1. مهدیه

سلام و خسته نباشید , من الان در هفته هشتم بارداری هستم و لکه بینی دارم دکتر رفتم و بهم تامپون هیدروکسی پروژسترون کاپروت داده , با اینکه استفاده کردم ولی بارم لکه میبینم نمیدونم چیکار کنم لطفا کمکم کنین؟

 1. کارشناس مامانم    مهدیه

سلام عزیزم , لکه بینی در هفته های اول بارداری طبیعیه مخصوصا اگه رنگش قهوه ای باشه ,نگران نباشین و نزدیکی نداشته باشین به مرور زمان قطع میشه.

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location