امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته هفتم بارداری(بخش دوم)

مادر و جنین در هفته هفتم بارداری(بخش دوم)

در مادر و جنین در ماه دوم بارداری – هفته هفتم (بخش اول) انواع سونوگرافی ها را خواندید در ادامه می خوانید.

در این قسمت از مقاله بررسی خواهد شد که چه تغییراتی و علائمی در طی هفته هفتم بارداری ، در بدن شما مادر باردار رخ خواهد داد و چگونه می توانید با این تغییرات کنار بیایید:

الف) تغییرات بدن مادر در ماه دوم بارداری – هفته هفتم :

شما ممکن است در هفته هفتم از بارداری، معاینه های اولیه پیش از زایمان خود را به پایان رسانده و از نبود هر گونه اختلال در جنین خود اطمینان حاصل کنید. توصیه می شود در دوران بارداری برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی و کم خونی، ایمنی خود در مقابل عوامل بیماری سرخجه و هر مشکلی که ممکن است در آینده با آن روبه رو شوید، خود را آماده کنید.
همچنین دانستن گروه خونی خود و RH آن، در دوران بارداری بسیار مهم و ضروری است، چون ممکن است شرایط اضطراری پیش آید که بدن شما و فرزندتان به خون نیاز داشته باشد.
هر چند در ماه دوم بارداری ، خارج از بدنتان نمی توانید تغییراتی را مشاهده کنید، اما بسیاری از اتفاقاتی که در بدن شما روی می دهد، داخلی هستند. اندازه رحم شما در هفته هفتم بارداری دو برابر خواهد شد، یک تغییر عمده که شما را متوجه خود خواهد کرد، رشد زیاد سینه های شما به عنوان یک مادر باردار است. افزایش هورمون های بارداری باعث می شود پستان های شما به حداکثر اندازه خود برسند.
متاسفانه با شروع دوران بارداری، به خاطر نقص در سینه ها و حساس بودن آن ها، شیر دادن به نوزاد دیگر در دوران بارداری امکان پذیر نیست، ولی بدن نمی تواند تا زمان شیردهی نوزاد خود شما هم صبر کند. از این رو است که در این هفته ها، با افزایش گردش خون و سوخت و ساز چربی در سینه های شما، آن ها طوری آماده خواهد شد که برای دهان گرفتن نوزاد گرسنه در 8 ماه آینده مناسب باشند. 

ب) تهوع و استفراغ در ماه دوم بارداری :

بسیاری از زنان باردار، در ماه های اول بارداری خود به طور مداوم دچار حالت تهوع و استفراغ می شوند. هر چند که حالت تهوع و استفراغ اصلا علامت خوش آیندی نیست، ولی در اکثر افراد به وجود خواهد آمد. با این که بروز این حالت یکی از نشانه های آشکار بارداری است، اما پزشکان معمولا انجام بررسی های علمی و دقیق را برای رد کردن هر گونه شبهه در مورد بروز بارداری توصیه می کنند.
لازم است به یاد داشته باشید که در بعضی مواقع، استفراغ می تواند نشانه ای از عفونت ویروسی، مسمومیت غذایی، عدم تحمل مصرف برخی داروها و یا اختلالات معده و روده در شما به عنوان یک مادر باردار بوده و هیچ ارتباطی با بارداری شما نداشته باشد.
به طور معمول، پزشکان داروهایی را برای کم کردن این حالت شما در دوران بارداری توصیه خواهند نمود، که هیچ گونه عوارض جانبی برای سلامتی شما و فرزندتان نداشته باشند. اما بهتر است پزشکان، تنها زمانی که شما اصلا نمی توانید چیزی را که می-خورید، در معده خود نگه دارید، برخی از داروهای ضد استفراغ را که بی ضرر هستند، برای شما تجویز کنند. شما به عنوان یک مادر باردار می توانید از درمان های طبیعی برای رفع تهوع بارداری ، مانند آب لیمو، زنجبیل و یا نعناع را که تا حد زیادی به رفع حالت تهوع و استفراغ کمک می کند، استفاده کنید.
استفاده از وعده های غذایی در اندازه کوچکتر نسبت به قبل از دوران بارداری، بیشتر به شما کمک خواهد کرد تا مواد غذایی لازم را به اندازه کافی برای خود و جنین در حال رشد خود ذخیره کنید.

mah-2-bardari1.jpg

ج) تنگی نفس در ماه دوم بارداری - هفته هفتم :

وجود تنگی نفس در بین زنان باردار، امری نسبتا شایع است. تنگی نفس در سه ماهه اول بارداری و در برخی موارد، در مراحل بعد از زایمان هم ادامه می یابد که مادر باردار از آن شکایت می کنند. اگر چه تغییرات هورمونی می تواند باعث بروز تنگی نفس در زنان باردار باشد، ولی علت اصلی آن تغییراتی در بدن است که باعث بالا رفتن حرکات دیافراگم در بدن مادر باردار شده، و حرکت رو به پایین آن را محدود خواهد کرد.
از این رو، باز شدن کامل ریه ها در زنان باردار مشکل خواهد بود و همین امر حتی منجر به تنگی نفس در ماه های بعدی بارداری هم خواهد شد. بروز این حالت نباید هیچ نگرانی در مورد خوب نفس کشیدن شما و جنین داخل رحمتان به وجود آورد، هر چند که حتی ممکن است در این حالت، اصلا احساس ناراحتی در خود و فرزندتان نداشته باشید. لازم است به یاد داشته باشید که برای کم کردن عوارض تنگی نفس در دوران بارداری، فقط استراحت نمودن و کشیدن چند نفس عمیق کافی است. اگر شما وحشت دارید که این شرایط ممکن است بدتر هم شود، مطمئن باشید که با رعایت بهداشتی و تغذیه خوب وضع بدتر نخواهد شد. اگر شما از هر نوع بیماری ریوی یا آسم رنج می برید، پس حتما احتیاط بیشتری در کنترل این علائم داشته باشید. وجود این بیماری ها می تواند علائم تنگی نفس را بدتر نماید، از این رو، مادران بارداری که از این بیماری ها رنج می برند، باید همیشه برای مقابله با تنگی نفس آماده باشند.

د) سوزش معده در ماه دوم بارداری - هفته هفتم:

اولین چیزی که شما به عنوان یک مادر باردار در مورد سوزش سردل یا معده باید بدانید این است که این دردها هیچ ربطی به قلب شما ندارد. در واقع، علت این دردها می تواند از موادغذایی که می خورید و سوء هاضمه ای که ممکن است آن غذاها در شکم شما ایجاد کنند، بوده باشد. هر چند که امکان دارد در برخی افراد این مشکلات زودتر از شروع بارداری خود را نشان دهند، ولی معمولا سوزش معده در همه مادران به عنوان ویژگی خاص در تمام طول دوران بارداری دیده می شود.
دانستن این که در این دوران چه غذایی را در چه وقتی بخوریم، بهترین درمان برای سوزش معده شما خواهد بود. به زودی، شما خواهید فهمید که خوردن کدام مواد غذایی باعث بدتر شدن ناراحتی معده در شما خواهد شد، که بعد از آن می توانید از مصرف مواد غذایی که سوزش معده را در شما افزایش می دهند، اجتناب کنید. به طور معمول، مواد غذایی که سبب افزایش اسید معده می شوند، ناراحتی معده را در بدن شما ایجاد خواهد کرد. توصیه می شود تا از خوردن وعده های غذایی سنگین و یا مواد غذایی تند درست قبل از خوابیدن و یا چرت زدن در طول روز اجتناب نمایید. حتی اگر شما به عنوان یک زن باردار دلتان مواد غذایی تند می خواهد، باز هم سعی کنید مواد غذایی شیرین و سالم را برای زمان های قبل از خواب در نظر بگیرید. همچنین نوشیدن مقدار زیادی از معجون سحرآمیزی به نام آب را هرگز فراموش نکنید.

mah-2-bardari4.jpg

ه) تغییرات جنین در ماه دوم بارداری - هفته هفتم :

در ماه دوم بارداری ، تقریبا در هر دقیقه حدود 100 سلول مغزی جدید در جنین در حال رشد به وجود می آید. جای تعجب نیست که رشد بیشتر و شگفت انگیزی را در قسمت های مختلف جنین خود ببینید. همراه با مغز و قلب جنین نیز در حال حاضر برای انجام وظایف پیچیده تر خود، با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد.

ج) اندازه جنین در ماه دوم بارداری :

در ماه دوم بارداری ، اندام های فرزند شما در اندازه خیلی کوچک در کیسه زرد گنجانده شده است که از بالای سر تا پایین بدن جنین در آن دیده می شود و در حال حاضر قابل اندازه گیری دقیق تری خواهد بود. اندازه جنین در هفته هفتم بارداری، حدود 5 -12mm خواهد بود، که به اندازه یک زغال اخته می باشد. جنین ممکن است در این مرحله وزنی کمتر از یک گرم داشته باشد، اما باید بدانید که او در حال حاضر تقریبا 10000 بار از اندازه اولیه خودش، بزرگتر شده است.

 

نظر (22)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. براتی

سلام من دوباررفتم سونوساک حاملگیم وکیسه زردش دیده شودولی جنین قابل رویت نبوددرضم سونوی اولیم گفت 6هفته6روزته سونوی دومیم گفته 6 هفته و1روزته بعنی چی کمک کنید

 1. مامانم    براتی

سلام سونوگرافی ها دچار خطا میشن، اول یه سونوگرافی مطمئن پیدا کنید بعد از دو هفته برین که انشاالله قلبش رو هم ببینین

 1. لیلا

باسلام .درهفته هفتم هستم سه روز هست لکه بینی دارم ازروزچهارشنبه این طورشدم دکترخودم هم نیست چه کارکنم شمامیگین

 1. مامانم    لیلا

سلام
به بیمارستان دولتی شهرتون مراجعه کنین.

 1. فاطمه

سلام من فک کنم هفته هفتمم باشه.یه سقطی داشتم بدلیل نداشتن ضربان .الان خیلی میترسم چیکارکنم

 1. مامانم    فاطمه

فقط آروم باشین و استرس نداشته باشین ، هر چی خدا بخواد

 1. پانیذ

سلام خسته نباشید من فردا ۶ هفته تمام میشود و وارد هفته هفتم میشم اگر سونو بدم تشکیل شدن قلب مشخص میشه یا باید صبر کنم

 1. مامانم    پانیذ

سلام
دو هفته دیگه صبر کنید.

 1. سمیه ناصری

سلام من در هفته هفتم بارداریم هفته قبل سونو گرافی دادم ضربان قلب ۸۱ بوده ودکتر به من پنجاه پنجاه واسه جنین نظر دادن میخواستم بدونم امیدی هست

 1. مامانم    سمیه ناصری

سلام
چرا که نباشه تا خدای معجزه ها هست.

 1. نگین

سلام.من هفته هفتم بارداری هستم.اولین سونو را برام توی هفته هشتم نوشته دکتر..به جز بزرگ و دردناک شدن سینه ها و خستگی اصلاهیچ علائمی از بارداری ندارم..نکنه باردار نباشم؟من خیلی نگرانم

 1. مامانم    نگین

سلام
اگر جواب آزمایش مثبت بوده پس باردارید و اینو بدونین تمام علائم بارداری یکباره ظاهر نمیشه و در طول بارداری رخ میدن و ممکنه در بعضی از خانوم ها اصلا دیده نشن نگران نباشین و از بارداریتون لذت ببرین

 1. نیلوفر

سلام من در هفته ی هفتم بارداری هستم و لکه بینی دارم حالمم اصلا خوب نیست سرگیجه و حالت تهوع دارم چیزی هم میل ندارم بخورم .

 1. مامانم    نیلوفر

سلام
تا حدی طبیعیه، اگر بیش از حئ بود به پزشک مراجعه کنید.

 1. تنها

سلام... من هفته هفتم بارداری هستم ولی خیلی سوزش معده دارم این بچه دوم واسه آون بچم اینطور نبودم خیلی بیخوابی میکشم خواهش میکنم راهنمایی کنید

 1. مامانم    تنها

سلام
سوزش معده بخاطر اسید معده است، مواد غذایی که اسید معده رو زیاد میکنه مصرف نکنید، با پزشکتون مشورت کنید اگر صلاح دیدن رانیتیدین تجویز کنن ولی بدون تجویز پزشک قرصی رو مصرف نکنید، سعی کنید روزها نخوابید که شبها راحتتر بخوابید.

 1. نفس م

سلام من یه سونو درپنج هفتگی دادم قلبش تشکیل نشده بود ولی امروز درهفته هفتم سونودادم بازم قلب جنین دیده نشده به نظرتون تا کی بازد صبرکنم برای تشکیل قلب

 1. مامانم    نفس م

سلام تا هفته 10 برای تشکیل جنین میتونین مراجعه کنید، بعضی از جنین ها قلبشون دیرتر تشکی میشه.

 1. نفس

سلام من درهفته هفتم بارداری هستم در پنج هفته سونوگرافی دادم فقط ساک ش تشکیل شده بود به نظرتو ن الان دیگه همه چ یزیش کامل شده برم سونوگرافی بدام آخه من سه دفعه سقط داشتم الان نگرانم که چگونه خواهدبود

 1. مامانم    نفس

سلام
معمولا در اتمام هفته ششم برای پیدایش قلب جنین سونوگرافی انجام میدن، اگر قلب تشکیل شده باشه و مشکلی نباشه سونوگرافی بعدی در اتمام سه ماه اول صورت میگیره

 1. کیانا

سلام و خسته نباشید, در هفته هفتم بارداری کدام یک از اعضای جنین رشد میکنه؟

 1. کارشناس مامانم    کیانا

در هفته هفتم بارداری، پلک های جنین شما تا حدی تشکیل شده و پوشش مژه ها در آن دیده می شود. همچنین، چشم های او با برق خاصی در حال حاضر خود را نشان می دهند. در برخی موارد، حتی نشانه هایی از رنگ هم در چشم های جنین در ماه دوم بارداری دیده خواهد شد. عضو...

در هفته هفتم بارداری، پلک های جنین شما تا حدی تشکیل شده و پوشش مژه ها در آن دیده می شود. همچنین، چشم های او با برق خاصی در حال حاضر خود را نشان می دهند. در برخی موارد، حتی نشانه هایی از رنگ هم در چشم های جنین در ماه دوم بارداری دیده خواهد شد. عضو کوچکی هم با عنوان بینی در جنین دیده می شود و نشانه بزرگ شدن او را با افتخار ابراز خواهد کرد.

ادامه مطلب

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location