امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته هفتم بارداری(بخش اول)

مادر و جنین در هفته هفتم بارداری(بخش اول)

آیا شما مادری هستید که وارد هفته هفتم بارداری خود شده اید؟ تبریک می گوییم، شما در حال حرکت گذراندن ماه دوم بارداری خود هستید. هفته هفتم بارداری، بهترین زمان برای سونوگرافی و دانستن جنسیت جنین و اختلالات موجود در جنین می باشد و حال شما می توانید با خیال راحت خبر بارداری خود را به همه اعلام نمایید. اما برخی از زوج ها ترجیح می دهند اعلام این رویداد بزرگ را به دوستان و خانواده خود، در حالی انجام دهند که سه ماهه اول بارداری به پایان رسیده باشد، که این هم یک انتخاب کاملا درست و منطقی است.
حتی اگر شما به عنوان یک مادر باردار این خبر را به همه ندهید، بیشتر شدن علائم بارداری مانند تکرر ادرار و ویار صبحگاهی، شما را لو خواهد داد. اگر شما اکنون مشتاق هستید و آماده می شوید برخی از نشانه های خارجی را که نشان دهنده وجود جنین در رحم شماست را ببینید، باید بدانید که این کار عمل نا امید کننده ای است، چون در ماه دوم بارداری هیچ علائم ظاهری از در شما اتفاق نیافتده است که بارداری شما را نشان دهد. هر چند که اندازه رحم در هفته هفتم بارداری نسبت به هفته های قبل دو برابر شده است، اما باز هم شما نمی توانید هیچ نشانه ای از رشد رحم و یا جنین را از خارج شکم خود ببینید. برای این که شما بتوانید جلوی آینه ایستاده و بزرگ شدن شکم خود را کم کم ببینید و از چگونگی رشد جنین در رحم خود آگاه شوید، چند ماه دیگر هم ، زمان لازم است.
لازم است تا به عنوان یک مادر باردار بدانید که هفته هفتم از ماه دوم بارداری، برای سونوگرافی یا اسکن رحم و دیدن جنین، به منظور بررسی اجمالی سلامت و رشد او بهترین زمان خواهد بود.

mah-2-bardari17.jpg

سونوگرافی در هفته هفتم بارداری:

وقتی که در هفته هفتم بارداری هستید، انجام دادن یک اسکن بسیار ضروری است. راهنمایی های ما را در این مقاله برای اسکن یا سونوگرافی به یاد داشته باشید. این نکات عبارتند از:

1. زمان مناسب برای سونوگرافی در ماه دوم بارداری :

هفته هفتم بارداری زمان ایده آلی برای گرفتن اولین سونوگرافی از شما به عنوان یک مادر باردار در نظر گرفته شده است. سونوگرافی می تواند یک ارزیابی کامل از بارداری شما و پیش بینی سن دقیق بارداری و جنین در حال رشد در رحم شما را ارائه دهد. در این مرحله، جنین با رشد، ویژگی های مخصوصی به دست آورده که منحصر به جنین هفت هفته ای است.
در مرحله جنینی، حدس زدن سن بارداری کار آسانی نخواهد بود، چون ژنتیک فردی هر جنین در طول رشد ممکن است با فرد دیگر متفاوت باشد و این کار را سخت می کند. شما با انجام اسکن اولیه می توانید دقیق ترین سن بارداری خود را دریافت کنید. به غیر از پیش بینی تاریخ زایمان، انجام یک اسکن در هفته هفتم بارداری می تواند چیزهای خاصی را در مورد بارداری که باید بدانید، نشان دهد، که عبارتند از:
1. سونوگرافی در ماه دوم بارداری می تواند سن بارداری را با دقت بیشتری پیش بینی کند.
2. همچنین سونوگرافی می تواند منبع از دست دادن خون را در مادران باردار، در صورت وجود شناسایی نماید.
3. فایده دیگر اسکن این است که سلامت رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ مادران باردار را تایید خواهد کرد.
4. سونوگرافی وجود بارداری خارج از رحم را تشخیص خواهد داد.
5. انجام اسکن، عمل چک کردن رشد مناسب جنین را متناسب با سن بارداری شما انجام می دهد.
در هفته هفتم بارداری، ضربان قلب جنین شما با وضوح بالا در سونوگرافی شنیده می شود که در آن بال بال زدن منظم جنین آشکارا دیده می شود.
به یاد داشته باشید که انتظارات بالا و استرس شما به عنوان یک مادر باردار اجازه نمی دهد که اجرای اسکن با دقت بالایی انجام گیرد، اما وجود استرس بسیار طبیعی است و می تواند در اسکن مراحل اولیه بارداری، در همه مادران وجود داشته باشد. به دلیل این که جنین و کیسه بارداری، در هفته هفتم بیش از حد کوچک هستند، دیدن حرکات فرزندتان با چشم غیرمصلح امکان پذیر نخواهد بود.

2. انواع سونوگرافی در دوران بارداری :

دو نوع سونوگرافی وجود دارد که شما می توانید در ماه دوم بارداری خود انتخاب نمایید، یکی ترانس اولتراسوند (TAU) و دیگری سونوگرافی ترانس واژینال (TVU) می باشد :
• سونوگرافی ترانس یک نمای پانوراما و گسترده ای از منطقه شکم و لگن زنان باردار فراهم می کند. این نوع سونوگرافی، یک روش بی ضرر می باشد که با قرار دادن سنسور بر روی شکم مادر باردار زمانی که مثانه او پر است، انجام می شود.
• سونوگرافی ترانس واژینال در کسانی که لگن آن ها کوچک است و محدودیت خاصی در اسکن ترانس وجود دارد، انجام می گردد. اما نتیجه آن بسیار دقیق بوده و انجام آن از طریق یک پروب به داخل واژن زن باردار صورت می گیرد. ضربان قلب جنین از این طریق به وضوح قابل شنیدن خواهد بود.

mah-2-bardari16.jpg

3. چه زمانی شما یکی از روش های اسکن را انتخاب می نمایید :

برخی از زنان باردار ممکن است برای پیش بینی موعد زایمان خود از هر دو روش اسکن استفاده کنند، هر چند دقت پیش بینی در آن ها همیشه سوال برانگیز است. به علت ویژگی های منحصر به فرد افراد، تنها 5٪ از این پیش بینی ها در زنان بارداری توسط دکتر متخصص در نظر گرفته می شود. شما باید برای انتخاب نوع اسکن مناسب در مورد خود موارد زیر را در نظر بگیرید:
• باید از بی نظمی در پریود خود آگاه باشید.
• شما می توانید اگر تاریخ دقیق آخرین پریود طبیعی خود را (LNMP) به یاد ندارد، بسته به نظر پزشک خود، اسکن مورد نیاز را انتخاب نمایید.
• اگر شما به عنوان یک مادر شیرده برای اولین بار تغذیه نوزادتان با شیر مادر را انجام می دهید و پریود در شما انجام نمی شود، احتمال بارداری دوباره در شما وجود دارد.
• اگر شما روش های کنترل بارداری را به تازگی پس از برنامه ریزی برای بارداری متوقف کرده باشید.
• اگر بلافاصله بعد از سقط جنین دوباره باردار شده اید.
• اگر هر گونه اختلاف در تاریخ LMNP خود و رشد جنین شما وجود دارد.
باز هم در ماه دوم بارداری، علائم اولیه ظاهر شده ذهن شما را بیشتر از هر زمان دیگری درگیر خود خواهد نمود. در پایان هفته ششم شما قطعا علائمی را در خود مشاهده خواهید نمود، که عبارتند از:
• افزایش دفعات دفع ادرار
• غش کردن یا داشتن سرگیجه
• نوسانات خلقی
• به وجود آمدن نگرانی ها در مورد ظاهر بدن خودتان
• بی حوصلگی و خستگی
• ویار صبحگاهی
هفته هفتم بارداری بهترین برای مشاهده برخی از علائم مخصوص اوایل دوران بارداری ، در سه ماهه اول این دوران خواهد بود.
می توانید ادامه مطلب را در مادر و جنین در ماه دوم بارداری – هفته هفتم (بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظر (29)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. حدیثه

سلام من دیروز رفتم سونو جنین معلوم بود اندازش معلوم نبود هفته ۶ هستم چیکارکنم؟؟
دکتر ۱۰روز دیگ بهم نوبت داد دوباره برم سونو

 1. مامانم    حدیثه

سلام
عزیزم صبور باش هنوز خیلی کوچیکه که دیده بشه.

 1. Razi

سلام من ۶ هفته و ۱ روزم بود ک خونریزی داشتم به بیمارستان مراجعه کردم و سونو دادم هماتوم تشخیص داده شد و گفتن ضربان قلب جنین طبیعی هستش بعد ۶ روز ک دوباره خونریزی داشتم سونو دادم گفتن هماتوم بزرگ شده و قلب جنین نمیزنه به بیمارستان مراجعه کردم برای...

سلام من ۶ هفته و ۱ روزم بود ک خونریزی داشتم به بیمارستان مراجعه کردم و سونو دادم هماتوم تشخیص داده شد و گفتن ضربان قلب جنین طبیعی هستش بعد ۶ روز ک دوباره خونریزی داشتم سونو دادم گفتن هماتوم بزرگ شده و قلب جنین نمیزنه به بیمارستان مراجعه کردم برای سقط پذیرش نکردن گفتن باید یک هفته دیگه صبر کنی آیا امکان داره ک سونو اولم اشتباه شده باشه؟ یعنی هفخه ۶ باردار قلب تشکیل نشده باشه؟

ادامه مطلب
 1. مامانم    Razi

سلام
تشکیل قلب جنین حتی تا هفته دهم هم میتونه طول بکشه.

 1. ندا

سلام. مامان ها نگران نباشین. قلب بعضی جنین ها تا هفته 12 یا 13 هم ممکنه دیر تشکیل بشه. مبادا سقط کنید! صبور باشین. به قول دکتر خیراندیش، نابغه طب سنتی که بسیاری از بیماران لاعلاج رو درمان کرده اند، این گونه جنین ها اول مغزشون تشکیل میشه و جزو...

سلام. مامان ها نگران نباشین. قلب بعضی جنین ها تا هفته 12 یا 13 هم ممکنه دیر تشکیل بشه. مبادا سقط کنید! صبور باشین. به قول دکتر خیراندیش، نابغه طب سنتی که بسیاری از بیماران لاعلاج رو درمان کرده اند، این گونه جنین ها اول مغزشون تشکیل میشه و جزو باهوش های روزگارند. ایشون میگه روزانه تا 14 عدد بادام و انجیر بخورید که قلب بچه تشکیل شه و نترسین. میگن علم پزشکی امروزی متاسفانه دستخوش نظریات نادرستی نیز شده و یکیشم همین اجازه ی سقط جنین زودهنگام به جنین هایی ست که قلبشون دیر تشکیل میشه. اشتباه محض هست اینگونه سقط ها. باید فقط با توکل به خدا، تغذیه درست و سبک زندگی سالم صبوری کرد تا قلب تشکیل شه.

ادامه مطلب
 1. شبنم

سلام هفته هفتم بارداری هستم سنو دادم یکمم لکه بینی دارم گفتن امکان سقط هست ضربان قلبشم شنیدم گفتن منظمه ولی بهم گفتن رشد نداشته قلبم داره وایمیسته

 1. مامانم    شبنم

سلام
توکلتون به خدا باشه و فقط استراحت کنین

 1. شیدا

سلام نی نی من شش هفته و یک روزه نبضش ۱۰۲هس دکتر گفته نبضش ضعیفه نگرانم کسی چیزی میدونه؟

 1. مامانم    شیدا

سلام
نگران نباش انشاالله قویتر میشه

 1. مانی

با سلام و خسته نباشی من در ماه هفتم بارداری ام به صورت اتفاقی کمی برنج زعفرانی تو عروسی خوردم برام مشکلی پیش میاد تو رو خدا جواب بدین??

 1. مامانم    مانی

سلام نه عزیزم نگران نباش چیزی نمیشه

 1. پری

سلام خواهش میکنم جواب من را بدهید خیلی نگران هستم

 1. پری

من سونو انجام دادم و سن جنین 6 هفته میباشد، اما ضربان قلب جنین پایین بوده و 45BPM آیا این وجود مشکلی در جنین را نشان می دهد ممکن است سقط صورت بگیرد؟

 1. مامانم    پری

سلام
نگران نباشین قلب کم کم قویتر میزنه

 1. ف

سلام.
ممنون از سایت علمیتون.
من خونریزی داشتم و هفته هفتم متاسفانه سقط اتفاق افتاد. اما هنوز علایم بارداری زو دارم. ممکنه چیزی که سقط شده جنین نبوده؟ جنین سقط شده در هفته هفتم چه شکلی باید باشه؟
ممنون میشم جوابم رو بدید. مخصوصا قسمت دوم سوالم.
م...

سلام.
ممنون از سایت علمیتون.
من خونریزی داشتم و هفته هفتم متاسفانه سقط اتفاق افتاد. اما هنوز علایم بارداری زو دارم. ممکنه چیزی که سقط شده جنین نبوده؟ جنین سقط شده در هفته هفتم چه شکلی باید باشه؟
ممنون میشم جوابم رو بدید. مخصوصا قسمت دوم سوالم.
موفق باشید.

ادامه مطلب
 1. آفرینش    ف

با‌سلام‌میزان‌خونریزی‌در‌هفته‌۷‌بارداری‌چه‌میزان‌است

 1. مامانم    ف

سلام
علائم کم کم فروکش میکنه، شکلی نیست که بشه تشخیص داد.

 1. صدیقه

سلام من هفته هفتم هستم چندروز خون ریزی داشتم سونو انجام دادم بچم سالمه قلبش تشکیل شده هنوز هم لکه قهوی دارم ایا خطر داره

 1. مامانم    صدیقه

سلام
حتما تحت نظر پزشک باشین و فقط استراحت کنین.

 1. محتاج دعا

سلام فقط میخام دعام کنین?
هفته هشتم بارداریمه.دوبار سونو انجام دادم گفتن ضربان قلب
نداره...سه روز هم هست ک خونریزی دارم.
دکترم گفت بازم صبر کن...نمیدونم چیکارکنم.

 1. مامانم    محتاج دعا

سلام
قلب بعضی از جنین ها دیر تشکیل میشه ، حتی تا هفته ده امکان تشکیل قلب وجود داره، نگران نباشید و صبور باشید و مطمئن باشید اگه خدا بخواد حتما بچه تون رو نگه میداره

 1. عاطی

تو راخدا جوابم و بدید و برام دعا کنید که بچم سالم باشه

 1. مامانم    عاطی

سلام
بعضی از جنین ها قلبشون دیر تشکیل میشه و تا هفته 10 طول میکشه ، استرس نداشته باشید و امیدتون به خدا باشه.

 1. عاطی

سلام من در هفته ششم یا هفتم بارداری میباشم چند روز پیش سونوگرافی واژینال انجام دادم ساک جنین دیده شد اما خود جنین نه دکتر ده روز دیگه برای سونوی بعدی مهلت داد..من خیلی می ترسم شب وروزم شده گریه بنظرتون بارداری من پوچه؟؟

 1. مامانم    عاطی

سلام
بعضی از جنین ها قلبشون دیر تشکیل میشه و تا هفته 10 طول میکشه ، استرس نداشته باشید و امیدتون به خدا باشه.

 1. مهشيد

سلام
من امروز سونوگرافي كردم گفتند جنين من ٦ هفته و يكروز است اما قلبش تشكيل نشده ايا اين موضوع خطرناك است

 1. مامانم    مهشيد

سلام
بعضی وقتها قلب جنین دیرتر تشکیل میشه یک یا دو هفته دیگه دوباره سونو کنید.

 1. کوثر

سلام و خسته نباشید , انجام سونوگرافی در هفته هفتم بارداری چه چیزهایی رو به ما نشون میده؟

 1. کارشناس مامانم    کوثر

سلام عزیزم ,
1. سونوگرافی در ماه دوم بارداری می تواند سن بارداری را با دقت بیشتری پیش بینی کند.
2. همچنین سونوگرافی می تواند منبع از دست دادن خون را در مادران باردار، در صورت وجود شناسایی نماید.
3. فایده دیگر اسکن این است که سلامت رحم، تخمدان ها...

سلام عزیزم ,
1. سونوگرافی در ماه دوم بارداری می تواند سن بارداری را با دقت بیشتری پیش بینی کند.
2. همچنین سونوگرافی می تواند منبع از دست دادن خون را در مادران باردار، در صورت وجود شناسایی نماید.
3. فایده دیگر اسکن این است که سلامت رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ مادران باردار را تایید خواهد کرد.
4. سونوگرافی وجود بارداری خارج از رحم را تشخیص خواهد داد.
5. انجام اسکن، عمل چک کردن رشد مناسب جنین را متناسب با سن بارداری شما انجام می دهد.

ادامه مطلب

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location