امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


کارهایی که باید در سه ماه اول بارداری انجام دهید (بخش دوم)

کارهایی که باید در سه ماه اول بارداری انجام دهید (بخش دوم)

می توانید قبل از شروع بخش دوم ، آیا می دانید در سه ماه اول بارداری چه کارهایی باید انجام دهید؟ (بخش اول) را مطالعه کنید.

1- در سه ماه اول بارداری تا آنجا که میتوانید استراحت کنید

در سه ماه اول شما احساس خستگی میکنید یا حتی خسته هستید، دلیل این است که سطح هورمون های شما به سرعت در حال تغییر است، شما می توانید استراحت کنید اگر چه میتواند سخت و خسته کننده باشد ولی بهتر از کار کردن است.

سعی کنید حداقل یک شب در هفته زود بخوابید ،حتی اگر خوابتان نمیاید یک کتاب یا موسیقی ملایم میتواند به شما کمک کند که بخوابید ، تلفن خود را خاموش کنید و به کار فکر نکنید ، وقتی نوزاد شما به دنیا میاید خواب برای شما با ارزش میشود ،پس تا جایی که میتوانید از خواب لذت ببرید.

2- آماده شوید تا جنین را ببینید

در اغلب موارد مشکلی در آن وجود ندارد ، برای اولین بار سونوگرافی برای شما جالب خواهد بود، معمولا این اسکن در هفته ی دهم و سیزدهم بارداری انجام میگیرد.
در طول سونوگرافی ، دکتر ژلی مخصوص روی شکم شما میریزد و با دستگاه دستی به نام مبدل روی پوست شما حرکت میدهد، پس از آن شما قادر خواهید بود که جنین خود را ببینید، سونوگرافیست ضربان قلب جنین شما را کنترل میکند و به شما میگوید که علت آن چیست.

3- زمانی را تصمیم بگیرید تا بارداری خود را اعلام کنید

برخی از زنان به دوستان ، خانواده و همکارانشان میگویند که باردار هستند، برخی هم صبر میکنند تا وارد سه ماهه ی دوم بارداری شوند، در سه ماهه ی دوم بارداری آشکار تر می شود و خطر سقط جنین به طرز چشم گیری کاهش پیدا میکند، اما اگر کار برای شما سخت و خطرناک است شما باید زود بارداری خود را اعلام کنید.

4- انجام ورزش ملایم در دوران بارداری

انجام ورزش در دوران بارداری ،به صورت ملایم و منظم به شما برای مقابله با خواسته های جسمی و روانی کمک می کند، همچنین باعث می شود تا به سادگی وزن خود را کنترل کنید و همیشه روی فرم باشید.

5- در دوران بارداری کار ها را با امنیت انجام دهید

در هنگام استفاده از مواد شیمیایی خانگی و تمیز کردن محصولات محتاط باشید، دستکش بپوشید و از تماس مستقیم با محصولاتی که دارای بخار قوی و برچسب های هشدار دهنده قوی هستند اجتناب کنید، وقتی که شما مشغول تمیز کردن هستید، پنجره های خانه ی خود را باز نگه دارید .
به این فکر کنید که بارداری شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد ، به خصوص اگر شما با اشعه ایکس یا مواد شیمیای کار میکنید.

6- برای راحتی در دوران بارداری ورزش هایی برای تقویت لگن انجام دهید

ورزش های تقویت لگن به شما در بی اختیاری ادرار در دوران بارداری و بعد از زایمان، کمک می کند، اگر شما نمیدانید ورزش های تقویت لگن چیست قبل از بارداری از مامای خود راهنمایی بگیرید، شما با حفظ عادت های خوب بارداری خوبی میتواند داشته باشید.

bardari-Pregnancy.jpg

7. در کلاس های پیش از بارداری ثبت نام کنید

سعی کنید در کلاس های باداری ، پیش از بارداری ثبت نام کنید، تقاضا برای بعضی از دوره ها بسیار بالا است و منطقه به منطقه می تواند متفاوت داشته باشد، این کلاس ها به شما از لحاظ روحی و روانی کمک میکند .

8- در طول دوره بارداری شریک زندگی خود را درگیر کنید

اکثر مادران علائمی را در اول بارداری خود تجربه میکنند، این یاد آوری فیزیکی، روزانه شما را با نوزادتان پیوند میدهد، این خیلی برای پدران خوشایند نمی باشد.

9- خرید یک لباس زیر مناسب بارداری و زایمان

حساس شدن سینه ها میتواند یکی از نشانه های اول بارداری باشد، شما نمیتوانید لباس زیر معمول خود را بین حدود هشت هفته و 10 هفته از بارداری استفاده کنید..
شما میتوانید برای اینکه سینه هایتان جلوه ی بدی نداشته باشد یک لباس زیر خوب پیدا کنید.

10- اگر حین بارداری حال رابطه ی جنسی دارید آن را انجام دهید

در سه ماه اول بارداری ،ممکن است بیش از حد خسته ، بیمار و برای رابطه ی جنسی استرس داشته باشید، اما اگر شما هیچ مشکلی ندارید دلیلی وجود ندارد که شما و شریک زندگیتان از رابطه جنسی در طول بارداری لذت نبرید.

11- ماساژ در بارداری

اگر از سردردهای دوران بارداری و یا کمر درد رنج می برید، و یا فقط نیاز به کمی ماساژ آرامش بخش دارید.، از همسر خود بخواهید به آرامی پشت، شانه ها و سر، را مالش دهد که باعث تسکین تنش می شود.

12- هزینه های نوزاد

در مورد هزینه های بچه باید فکر کنید، به یاد داشته باشید که برای نوزاد بودجه در نظر بگیرید، این به شما کمک خواهد کرد که برای اقلام گران قیمت مانند تختخواب تاشو و یا یک کالسکه صرفه جویی کنید.

 

نظر (25)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. زهرا

من امروز صبح ی کوچولو لکه دیدم چیکارکنم بارداریم تازه هس ی ماه میشه?

 1. مامانم    زهرا

اگر فقط یه بار بوده و تکرار نشده جای نگرانی نیست ولی اگر تکرار بشه حتما به پزشکتون اطلاع بدین

 1. شیرین

من ۱۱عروسیم بود الان یه هفته هست پریودم عقب افتاده حاملم یا بخاطر خونریزی شب عروسی حالا قاعدگیم عقب افتاده؟

 1. مامانم    شیرین

سلام
از بی بی چک استفاده کن.

 1. شیرین

نظر منم ثبت میشه آیا؟

 1. پری ..

سلام مطالبتون عالیه
من تازه فهمیدم باردارم اما نمیدونم چند وقته چجوری باید بفهمم و اینکه من متوجه نشدم از کی باید برم پیش دکتر ماما؟!

 1. مامانم    پری ..

سلام
سن بارداری از اولین روز آخرین پریود حساب میشه، الان باید برین پیش دکتری که بهش اعتماد دارین و تا لحظه زایمان تحت نظر باشین.

 1. لیلا

توضیحاتتون عالیه ممنون

 1. مامانم    لیلا

سلامت باشین

 1. آوام

ممنون مطالبتون مفیدبود

 1. راضیه

سلام من راضیه هستم
من الان فک کنم دو ماهه حاملم بعد الان دارم روزه میگیرم احساس خسته گی و ضعیفی میکنم
آیا ممکنه این روزه به بچه ام ضرر داشته باشه؟

 1. مامانم    راضیه

سلام
شما با استفاده از بی بی چک مطمئن بشین بعد به دکتر متخصص مراجعه کنین و اگر باردارید روزه نگیرین.

 1. مریم محمدی

دیشب دکتر رفتم گفتن بعیده مشکلی پیش بیاد احتمالا گرده گل باعث حساسیت شده خواهش میکنم اگر خطرناکه بهم بگید من پیش متخصص برم

 1. مریم محمدی

سلام_تازه اقدام به بارداری کردم و هنوز یکماه نشده ولی احساس میکنم باردار هستم مشکلی که دارم اینکه وجود گلی در منزل یکی از دوستان به اسم لیلیوم که حتی بوش نکردم و بهش نزدیک نشدم باعث خارش بدنم شده خیلی استرس دارم ممکنه بهم کمک کنید آیا برای جنین...

سلام_تازه اقدام به بارداری کردم و هنوز یکماه نشده ولی احساس میکنم باردار هستم مشکلی که دارم اینکه وجود گلی در منزل یکی از دوستان به اسم لیلیوم که حتی بوش نکردم و بهش نزدیک نشدم باعث خارش بدنم شده خیلی استرس دارم ممکنه بهم کمک کنید آیا برای جنین ضرر داره؟

ادامه مطلب
 1. مامانم    مریم محمدی

سلام
شما هنوز نمیدونید باردار هستین یا نه و گل هم فقط به خودتون حساسیت داده احتمالا، اگه احتمال میدین باردارین از قرص استفاده نکین.

 1. آرزو

سلام مطالبتون عالی بود.مرسی

 1. مامانم    آرزو

سلامت باشید

 1. پریسا

سلام
من هفته 6 بارداری هستم کارم طوریه که باید روی زمین بشینم و کامل خم بشم و رنگ آمیزی کنم و پله زیاد بالا و پایین میرم میخواستم بدونم برای جنین مشکلی پیش نمیاد؟ برای اینکه بچه اولم خیلی نگرانم ممنون میشم راهنماییم کنین

 1. مامانم    پریسا

سلام
با پیشرفت بارداری نمیتونید زیاد خم بشید و کلا زیاد خم شدن برای خانم باردار خوب نیست، بالا پایین رفتن پله زیاد هم اصلا خوب نیست و ممکنه باعث خونریزی بشه

 1. لیا

سلام انجام آزمایش غربالگری ضروریه؟ من ماه سوم بارداریمه و خوشبختانه مشکلی جز اینکه وقتی زیاد بشینم کمردرد میشم ندرم.

 1. مامانم    لیا

سلام
بله پ، برای تشخیص بیماریهای جنین ضروریه

 1. فریبا

سلام من 4روزازپریودم‌میگذره ولی نشدم،کمردرد جای ستون مهره هام و پهلو درد دارم میتونی علائم حاملگی باشه؟

 1. مامانم    فریبا

سلام از بی بی چک استفاده کنید.

 1. پریا

سلام و خسته نباشید , من 25 سالمه و در ماه سوم بارداری هستم , دیروز پام لیز خورد و از پله ها افتادم ولی با دستم مانع ضربه وارد شدن به باسنم شدم , الان دل درد و یا خونریزی ندارم ولی خییلی نگرانم ممکنه اتفاقی بیوفته؟

 1. کارشناس مامانم    پریا

سلام عزیزم , نه با این شرایطی که توضیح میدین خداروشکر مشکلی وجود نداره , جنین جاش امنه نگران نباشین

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location