امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته اول بارداری(بخش دوم)

مادر و جنین در هفته اول بارداری(بخش دوم)

 

در مادر و جنین در ماه اول بارداری - هفته اول (بخش اول) روش های تشخیص بارداری در هفته اول گفته شد ، در ادامه محاسبه سن بارداری و مراقبت های لازم در دوران بارداری را خواهید خواند.

محاسبه سن دقیق بارداری در هفته اول:

روز بارداری از اولین روز آخرین دوره قاعدگی (LMP) محاسبه خواهد شد ، چون در واقع بارداری در روز لقاح اتفاق نیافتاده است. طبق تحقیقات، آغاز چرخه قاعدگی از اولین روز خونریزی قاعدگی محاسبه خواهد شد.
بر اساس اصطلاح پزشکی LMP، که به معنی آخرین دوره قاعدگی طبیعی است، سن جنین محاسبه شده و به عنوان "سن دقیق بارداری" شناخته خواهد شد.
این روش، یک راه مناسب و آسان برای تشخیص بارداری در هفته اول و یا محاسبه زمان دقیق بارداری است. حتی در صورت بارداری IVF، سن بارداری جنین با اضافه کردن 14 روز از روز جمع آوری اووسیت ها محاسبه می شود.
• اگر مادر بارداری دارای چرخه قاعدگی منظمی باشد، مفهوم LMP معمولا در مورد 11-21 روز پس از اولین روز آخرین چرخه قاعدگی محاسبه خواهد شد.
• اگر شما دوره های قاعدگی نامنظم داشته باشید و یا اولین روز از آخرین دوره قاعدگی خود را به یاد نداشته باشید، تعیین سن بارداری شما توسط پزشک معالجتان دشوار خواهد شد.
در مرحله بعد از بارداری، پزشک ممکن است تست سونوگرافی را برای تعیین سن بارداری استفاده کند. در مواردی که جنین شما به صورت غیرمنتظره ای بزرگ یا کوچک باشد، محاسبه سن دقیق جنین دشوار خواهد شد. بنابراین، لازم است بدانید که پیگیری چرخه قاعدگی برای تعیین زمان دقیق بارداری، ضروری است.

فرایند تخمک گذاری در هفته اول بارداری:

وقتی تخمک مورد نظر از تخمدان آزاد شد، بقیه تخمک ها یا فولیکول ها در تخمدان به جسم زرد تبدیل خواهد شد. همچنین، یک سری غدد درون ریز موقتی در بدن زنان وجود دارد که در تولید مقدار نسبتا بالایی از پروژسترون و اندازه متوسطی از استرادیول و Inhibin-A نقش مهمی ایفا می کنند. این نوسان هورمونی در دوران بارداری، نقش مهمی در ضخیم شدن آندومتر و یا پوشش دیواره رحم، به منظور آماده شدن آن و لانه گزینی جنین را داراست.
هنگامی که تخمک گذاری در هفته اول بارداری صورت می گیرد، لقاح و باروری تخمک ظرف 24 ساعت رخ خواهد داد، بعد از آن، اگر تخمک در حالت عادی و بدون مشکل قرار گیرد، سرنوشت دیگری جز رشد و تبدیل شدن به جنین نخواهد داشت. تخمک در سفر پرماجرای خود، به پایین لوله های فالوپ سرازیر شده و برای دیدار با یک اسپرم خوش شانس در میان میلیون ها اسپرم آماده خواهد شد تا آن را بارور کند. اگر لقاح رخ دهد، تخمک خود را در دیواره رحم که ضخیم و غلیظ شده است، جاسازی خواهد نمود. اما در صورتی که لقاح رخ ندهد، تخمک دور انداخته خواهد شد.
دو هفته بعد از عمل تخمک گذاری، رشد جسم زرد متوقف خواهد شد که این امر منجر به کاهش شدید هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون در بدن مادر باردار می شود. با کاهش سطح هورمون ها در بدن مادر باردار، رحم او پیام مورد نیاز را برای تغذیه تخمک بارور دریافت خواهد کرد، در غیر این صورت، آن تخمک لقاح نیافته به بیرون از رحم رانده می شود. پوشش داخل رحمی که همراه تخمک لقاح نیافته، به بیرون رحم می آید به عنوان خونریزی ماهانه، طی چرخه قاعدگی دیده خواهد شد.

hafte-sevom-bardari3.jpg

رژیم غذایی مناسب زنان در هفته اول بارداری:

• دانستن این نکته بسیار مهم است که زنان باردار باید از سلامت خود و جنین داخل رحمشان در دوران بارداری محافظت نمایند. در هفته اول بارداری، شما به عنوان یک زن باردار ویار صبحگاهی را تجربه خواهید کرد و اشتهای شما بسیار پایین خواهد آمد. بنابراین، سعی کنید در این دوره با نوشیدن مقدار زیادی آب و سایر مایعات مقوی، جلوی کم آبی بدن خود را بگیرید. همچنین، وعده-های غذایی را در اندازه های کوچک و در فواصل معین مصرف کنید تا با این کارها سلامتی خود و فرزندتان را تضمین کنید.
• در هفته های اول دوران بارداری، هنگامی که حالت تهوع در شما متوقف شود، احساس بهتری خواهید داشت. پس سعی کنید در دوران بارداری از یک وعده غذایی مناسب و مغذی با اندازه کم استفاده نمایید. خوردن میوه ها و سبزیجات تازه در دوران بارداری، غذاهای نشاسته دار مانند برنج، نان با دانه های کامل و سبوس دار، ماکارونی، سیب زمینی پخته یا آب پز، گوشت بدون چربی، تخم مرغ، مرغ، حبوبات و سویا در این دوره برای سلامتی شما و رشد مناسب فرزندتان بسیار مفید خواهد بود. نکته دیگری که دانستن آن بسیار مهم است گنجاندن شیر و فراورده های لبنی مانند پنیر دلمه، پنیر و ماست ساده در رژیم غذایی روزانه خودتان در دوران بارداری می باشد، برای این که کلسیم برای رشد و سلامتی مادر باردار و جنین ضروری است.
• استفاده از 400 الی 800 میکروگرم فولیک اسید در روز، فرزند شما را از خطر ابتلا به برخی نقائص مادرزادی هنگام تولد در مغز و ستون فقرات محافظت خواهد کرد. از جمله این نوع بیماری ها اسپینا بیفیدا است، که بروز آن با مصرف فولیک اسید در دوران بارداری، در نوزاد شما کاهش خواهد یافت. شما همچنین به عنوان یک مادر باردار می توانید از مواد غذایی که غنی از اسید فولیک هستند، مانند سبزیجات برگ سبز، میوه های خشک و آجیل و غلات صبحانه مانند جو و ذرت بوداده استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که اجتناب از مصرف الکل و مواد غذایی غیرمفید و هله هوله در این دوران، کاملا لازم و ضروری است.

tagziye-bardari-e1.jpg

مراقبت از سلامتی زنان قبل از شروع دوران بارداری:

شما به عنوان یک خانم باید همیشه به مراقبت از سلامت خود، حتی قبل از برنامه ریزی برای بارداری بپردازید. به یاد داشته باشید که اگر شما بارداری خود را با برنامه ریزی قبلی انجام دهید، بهتر از یک بارداری ناخواسته خواهد بود، به خاطر این که در صورت آماده شدن قبلی، شما از نظر جنسی فعال خواهید بود.
• اگر با برنامه ریزی قبل از بارداری کار خود را آغاز کرده باشید، در این مسیر موفق خواهید شد . لازم است بدانید که اگر تا حالا ورزش نمی کردید، از خوردن مواد غذایی سالم برخوردار نبودید و یا ذهن درهم و برهمی داشتید با رها کردن خود از این عادات بد، دوره بارداری را با آرامش و موفقیت سپری خواهید کرد. اگر تا حالا تعویقی در انجام این کارها اتفاق افتاده است، انگیزه باردار شدن، شما را برای انجام مناسب این کارهای سالم آماده خواهد نمود.
• پزشک معالج شما می تواند در این دوره با تجویز ویتامین های مورد نیاز دوران بارداری که حاوی مقادیر بالایی از اسیدفولیک هستند، تا حد زیادی به سلامتی شما و فرزندتان کمک کند. تا زمانی که شما به عنوان زنی که خواهان فرزند هستید، عادات ناسالم خود مانند نوشیدن الکل و سیگار کشیدن را کنار نگذارید، ممکن است ناباروری شما طولانی تر شود. علاوه بر این، عادات نادرست ممکن است مشکلاتی را برای شما و فرزندتان در هفته اول بارداری به وجود آورد.

عوامل موثر در افزایش شانس بارداری :

عوامل بسیاری وجود دارند که احتمالا در باردار شدن شما تاثیر خواهند گذاشت. اگر شما به درستی برای بارداری خود برنامه ریزی نکرده باشید، گذراندن هر ماه از بارداری می تواند بسیار خسته کننده باشد. از جمله نکته سالمی که برای بالا بردن شانس بارداری در خود باید رعایت کنید، این است که به طور منظم رابطه جنسی با همسرتان داشته باشید، چون شانس بارداری در هر ماه بین 15الی 25٪ برای هر سیکل قاعدگی خواهد بود. حتی ممکن است بخشی از شانس شما برای باردار شدن توسط بسیاری از عوامل خارجی، تحت تأثیر قرار گیرد. این عوامل عبارتند از:
• بی نظمی در دوره قاعدگی، مشکلات زیادی برای محاسبه زمان دقیق تخمک گذاری در شما به عنوان یک مادر باردار ایجاد خواهد کرد، زیرا این بی نظمی در پریود، اغلب نتیجه عدم تعادل هورمونی در بدن زنان می باشد. به خاطر این که تخمک دارای طول عمر کوتاهی می باشد، داشتن رابطه جنسی در زمان تخمک گذاری به منظور باردار شدن، بسیار مهم است.
• شانس بارداری با گذر سن شما از مرز 30 سالگی، کاهش خواهد یافت. با افزایش سن خانم ها، شانس بارداری در آن ها به شدت کاهش یافته و افت شدیدی در وقوع یک بارداری سالم در آن ها با رسیدن به 40 سالگی ایجاد خواهد شد. عامل سن، تاثیر زیادی در باروری زنان می گذارد. با افزایش سن خانم ها، تعداد و کیفیت تخمک های تولید شده در تخمدان آن ها کاهش می یابد. همچنین، وجود بیماری هایی مانند آندومتریوز، در سنین بالا بر سلامت مادر و نوزاد تاثیر می گذارد. به دنیا آوردن نوزادی سالم، یک انتخاب شخصی بین زن و شوهر است. همچنین، تصمیم آن ها برای داشتن فرزند قوی و سالم، به وضعیت مالی و فیزیکی زن و شوهر بستگی دارد. با این حال، به تاخیر انداختن باردار شدن، ایده عاقلانه ای نیست، زیرا با به وجود آمدن فیبروئید و پولیپ که با افزایش سن در زنان زیاد می شود، شانس باروری در زنان کاهش یافته و نیز خطر بارداری خارج رحمی و سقط جنین افزایش خواهد یافت. اگر هم بارداری در سن بالا اتفاق بیفتد، نوزاد ممکن است هنگام تولد وزن کمی داشته باشد و یا اختلالات کروموزومی و ناهنجاری های غیر ژنتیکی در او به وجود آمده باشد. لازم است بدانید که با افزایش سن مادر، خطر ابتلا به عوارض تولد مانند پره اکلامپسی، عوارض جفت و شیاف داخل رحمی نیز افزایش می یابد.
• وجود بیماری های خاص، به ویژه بیماری هایی که اندام تناسلی خانم ها را تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند از باردار شدن آن ها جلوگیری کند. داشتن اختلال ایمنی خودکار مانند لوپوس، دیابت، بیماری تیروئید، یا آرتریت روماتوئید هم می تواند با باروری در زنان تداخل داشته باشد.
• اگر شما برای مدت بیش از یک سال به منظور بارداری خود تلاش کرده اید و هنوز هم هیچ نتیجه مثبتی نگرفته اید، در این صورت حتما با یک پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. لازم است بدانید که در صورت تلاش زیاد و عدم بارداری، شما باید برای چک کردن قدرت باروری شریک زندگی خود هم اقدام نمایید، به خاطر این که هر دوی شما به یک اندازه در تولد یک کودک سالم و قوی مسئول هستید.
• اگر شما به عنوان یک خانم تصمیم به بارداری گرفته اید، باید بدانید که داشتن اضافه وزن یا کمبود وزن هم در شانس شما برای باردار شدن تا حد زیادی تاثیر خواهد گذاشت. اگر چربی بدن شما 10الی 15 درصد بالاتر از سطح طبیعی باشد، لازم است بدانید که به احتمال زیاد تولید استروژن در بدن شما بیشتر شده، و تعادل چرخه باروری شما را به هم می ریزد. همچنین، پایین بودن سطح چربی در بدن مادر هم می تواند کل فرایند تولید مثل را دچار اختلالات جدی کرده، و شانس بارداری در زنان را به شدت کاهش دهد.
• از مصرف داروها یی مانند داروهای ضد افسردگی، آنتی بیوتیک ها، مسکن ها و داروهای دیگر که برای درمان بیماری های مزمن استفاده می شود خودداری کنید، زیرا این داروها ممکن است ناباروری موقت در شما ایجاد کنند، برای راهنمایی بیشتر در این مورد حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 • مطالعات نشان داده اند که زنان شاغل، سطح بالایی از استرس و درجه حرارت زیادی را در بدن خود دارا هستند و دلیل آن هم قرار گرفتن در معرض اشعه ها و انتشار مواد مضر در فضای کار می باشد که مشکلات باروری را در زنان افزایش خواهد داد.

• استفاده از پمادهای که در آن ها از بزاق دهان استفاده شده است، در هنگام رابطه جنسی می تواند مضر باشد. مصرف این پمادها به اسپرم ها آسیب زده و بر جنبش و تحرک آن ها تاثیر منفی خواهد گذاشت. چون اسپرم ها در حالت معمولی در جهت رو به جلو حرکت می کنند و پوشش مخاطی زن هم به اندازه کافی به حرکت این اسپرم ها کمک خواهد نمود.

 ادامه مطلب را در مادر و جنین در ماه اول بارداری - هفته اول (بخش سوم) دنبال کنید.

 

نظر (4)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. نرگس

سلام خسته نباشید من نو روزه از پریودم میگذره سونو هم رفتم گفت چیزی ندیده نمیشه از بی بی چک هم استفاده کردم دو خط صورتی کم رنگ بود یعنی چی

  1. مامانم    نرگس

سلام
بی بی چک احتمال خطا داره یک باره دیگه تست کنید اگه باز مثبت بود آزمایش خون بدین اگه باز هم مثبت بود و سونوگرافی نشون نداد حتما به پزشک مراجعه کنید.

  1. مریم گل

سلام و خسته نباشید , آیا اضافه وزن میتونه شانس بارداری رو تحت تاثیر قرار بده؟

  1. کارشناس مامانم    مریم گل

سلام عزیزم ,
باید بدانید که داشتن اضافه وزن یا کمبود وزن هم در شانس شما برای باردار شدن تا حد زیادی تاثیر خواهد گذاشت. اگر چربی بدن شما 10الی 15 درصد بالاتر از سطح طبیعی باشد، لازم است بدانید که به احتمال زیاد تولید استروژن در بدن شما بیشتر شده،...

سلام عزیزم ,
باید بدانید که داشتن اضافه وزن یا کمبود وزن هم در شانس شما برای باردار شدن تا حد زیادی تاثیر خواهد گذاشت. اگر چربی بدن شما 10الی 15 درصد بالاتر از سطح طبیعی باشد، لازم است بدانید که به احتمال زیاد تولید استروژن در بدن شما بیشتر شده، و تعادل چرخه باروری شما را به هم می ریزد. همچنین، پایین بودن سطح چربی در بدن مادر هم می تواند کل فرایند تولید مثل را دچار اختلالات جدی کرده، و شانس بارداری در زنان را به شدت کاهش دهد.

ادامه مطلب

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location