امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته ششم بارداری (بخش دوم)

مادر و جنین در هفته ششم بارداری (بخش دوم)

 

در آنچه در هفته ششم بارداری اتفاق می افتد (بخش اول) آزمایشات لازم در هفته ششم بارداری و علائم بارداری در هفته ششم را خواندید ، در ادامه به بررسی علائم دیگر این هفته می پردازیم ، با ما همراه باشید.

1. به وجود آمدن ویار صبحگاهی در هفته ششم بارداری :

وقتی که شما در هفته ششم بارداری هستید، ویار صبحگاهی در شما به وجود خواهد آمد. احتمالا این علامت، یکی از بهترین علامت ها برای شناخته شدن بارداری است، همچنین یکی از بدترین علائمی که باعث می شود حضور جنین را کاملا در رحم خود احساس کنید. شما می توانید ویار صبحگاهی را با احساس تهوع شناسایی نموده و در صورت وقوع چنین شرایطی با عجله به روشویی بروید. هیچ راه مطمئنی وجود ندارد که علل ویار صبحگاهی را مانند هر بیماری دیگر آشکار سازد، فقط لازم است بدانید که علت آن، تغییرات هورمونی است که در دوران بارداری در بدن شما اتفاق می افتد. خوشبختانه ویار صبحگاهی تا پایان سه ماهه اول بارداری پایان می پذیرد و یا شروع سه ماهه دوم بارداری، شروع به فروکش کردن و کم شدن خواهد نمود. ویار صبحگاهی در هر زمان از روز و یا حتی در شب هم ظاهر می شود.

عواملی که باعث تهوع بارداری می شود :

بوی زباله (طبیعی)، بوی دم کردن چای و یا حتی بوی گل (تعجب آور است). در هنگام وقوع ویار دوران بارداری، به دلیل افزایش صفرا در گلو، شما احساس تهوع و استفراغ خواهید کرد و همه چیز با فشار از معده شما بیرون خواهد آمد، که نشان دهنده تغییرات مخصوص دوران بارداری در بدن شما می باشد.

2. نگرانی زنان باردار در مورد بدن خودشان:

این غیر طبیعی نیست که شما در هفته ششم بارداری ، شروع به نگران شدن در مورد بدن خود شوید و نگران باشید که آیا مادر شدن از جذابیت ظاهری شما کم خواهد نمود. ولی شما اصلا نباید در مورد آن نگران نباشید، زنان باردار از زیبایی خاصی برخوردار بوده و در عمل زیباترین زنان در جهان هستند. شما ممکن است امروز متوجه نشوید، زنان پس از مادر شدن و تغییر جسمی در خود، اگر مراقبت های مناسبی از بدن خود داشته باشید، هیچ لطمه ای به زیبایییشان بعد از زایمان وارد نخواهد شد.
بدن هر فرد پس از زایمان دوباره به حالت عادی برخواهد گشت، ولی چیزی که در صدر همه این تغییرات قرار دارد، شاهزاده کوچک شماست که بعد از زایمان خودنمایی می کند. شما مقصر نیستید، اگر در مورد شکل ظاهری بدن خود نگران هستند، به دلیل بخشی از مشکلات دوران بارداری است.

hafte-6-bardari1.jpg

3. تغییرات به وجود آمده در جنین در هفته ششم بارداری :

مهم ترین بخش رشد جنین در هفته ششم بارداری اتفاق افتاده و جنبش های اولیه در او پدیدار خواهد شد. از آنجا که تا این مرحله، تخمک اولیه بی حرکت بوده است در حال حاضر سلول های جنینی قادر به ایجاد حرکات ملایم از خود خواهند بود که توسط مادر کاملا احساس نمی شود، با این حال لازم است بدانید که این حرکات وجود دارند و فرزند شما در حال رشد است.
تغییر مهم دیگری که در هفته ششم بارداری اتفاق خواهد افتاد، به وجود آمدن دهان زرق و برق دار، چشمان شگفت انگیز، بیشتر از همه بینی و گوش های زیبای شاهزاده کوچک شما خواهد بود، در حال حاضر رشد جنین در رحم مادر به صورت آرام ولی در تمام لحظه ها ادامه دارد. آیا شما در سونوگرافی از نگاه به عکس فرزند خود، بیش از حد هیجان زده شده اید؟ چرا که اکنون تمام ویژگی های زیبا در فرزند شما در حال شکل-گیری است. او هنوز هم مانند یک بچه قورباغه به نظر می رسد که دم ندارد، در حال حاضر او به عنوان جنین پنج هفته ای شناخته خواهد شد.
چشم ها و بینی جنین درست مانند لکه های تیره بر روی سر او قرار دارد که بیش از اندازه کوچک به نظر می رسند. در هفته ششم بارداری ، گوش ها از دو طرف سر جنین بیرون زده و به سمت پایین مایل می شوند که در کناره های سر او قابل مشاهده هستند. همچنین، در هفته ی ششم بارداری بازوها و پاهای فرزند شما مانند جوانه های کوچک به نظر می رسد. لوله عصبی، اتصالات مغزی و نخاعی، در این زمان در حال شکل گیری بوده و مغز در انتهای نخاع در حال کامل شدن است.
در هفته ششم بارداری ، تعداد ضربان قلب جنین شما بیشتر از دو برابر ضربان قلب شما خواهد بود. ضربان قلب او بین 100-160 بار در هر دقیقه خواهد زد، که باعث پمپاژ خون در داخل بدن کوچک او می شود. اعضای کوچک مانند ریه ها، پانکراس، کبد و روده ها به وجود خواهد آمد. در نهایت، در پایان هفته ششم از بارداری، جنین یک دیسک لایه لایه تشکیل خواهد داد، که یک انحنای C شکلی به خود گرفته و با سرعت، در حال تغییر به یک فرم بدنی منحنی شکل خواهد بود.

hafte-panjom1.jpg

4. اندازه جنین در هفته ششم بارداری:

اندازه گیری CRM جنین در این هفته ها تقریبی است. در بعضی از آن ها، بین 1/5 - 1/4 اینچ یا 2-4mm خواهد بود، که حدودا هم اندازه یک نخود کوچک یا عدس است. در هفته ششم بارداری، شکل جنین در رحم مادر هنوز شبیه یک نوزاد انسان نشده است، هر چند سر و نیم تنه با سرعت در حال شکل گیری است.

نکاتی در مورد مراقبت از خود در هفته ششم بارداری :

زنان باردار با اینکه از سلامتی خود مراقبت کرده و از قرار گرفتن در موقعیت هایی که آن ها را بیمار خواهد کرد، جلوگیری می کنند، باز هم بیماری به سراغ آن ها خواهد آمد. حتی اگر این مادران عادات بهداشتی خود را در اوایل رعایت می کردند، اکنون به اقدامات احتیاطی اضافی تری احتیاج دارند. مطمئنا مادران باردار نمی-خواهند علاوه بر درد و رنج ویار صبحگاهی، به بیماری دیگری هم مبتلا شوند. علاوه برآن، ابتلا به بیماری های دیگر می تواند به رشد جنین در رحم مادر هم آسیب برساند.
• اگرشما به عنوان یک مادر باردار می خواهید اشیاء سنگین را برداشته و جا به جا نمایید، صبر کنید تا زمانی که کسی پیدا شود و در این کار به شما کمک کند، چون در دوران بارداری هیچ چیز مهم تر از ایمنی فرزند شما نیست. وظیفه تمیز کردن توالت و دستشویی، برخورد با مواد شوینده قوی، سفیدکننده ها مانند کلر را به دیگر اعضای خانواده خود واگذار نمایید.
• طبخ غذاها را به خوبی انجام دهید، تا آن ها خام نباشند. همچنین، قبل از مصرف سبزیجات خام آن-ها را تمیز بشویید.
• به یاد داشته باشید که در حالت تهوع و استفراغ، مقدار زیادی از آب و مواد غذایی بدن خود را از دست می دهید، و مکمل های غذایی می تواند جایگزین سالم و خوبی برای مواد غذایی از دست رفته در بدن شما باشد.
• لباس پوشیدن و بیرون رفتن و استفاده از هوای تازه در حالی که احساس تهوع می کنید، اجازه ندهید ویار صبحگاهی شما را در خانه بستری کند. جالب است بدانید که پوشیدن پیژامه و لباس راحتی، معمولا زن باردار را بدخلق خواهد نمود ، پس بهتر است از لباس های بارداری جذاب در این دوران استفاده کنید..
• از خوردن یک وعده غذایی بزرگ خودداری نمایید. خوردن غذا در قسمت های کوچک تر به شما کمک خواهد کرد تا به اندازه کافی غذا بخورید. همچنین، لازم است بدانید که ویار صبحگاهی با معده خالی و یا مصرف غذای زیاد، شدت خواهد گرفت.
• مولتی ویتامین ها از قبیل اسید فولیک نیز باید در این دوران در نظر گرفته شود، تا از نقائص لوله های عصبی در مغز و ستون فقرات جنین جلوگیری نماید. این یک واقعیت است که شما باید در تمام طول دوره بارداری، مخصوصا در مراحل اولیه بارداری و تا برداشتن جنین از رحم، همچنان مصرف این قرص ها را ادامه دهید.

hafte-6-bardari8.jpg

نکاتی که همسران زنان باردار باید در مورد هفته ششم بارداری بدانند:

در مورد فعالیت هایی که در هفته ششم دوران بارداری، باید پدران نسبت به همسر خودشان انجام دهند، حتما با دکتر خود مشورت کنید. همسر زن باردار باید به طور کامل، تمام آنچه را که زنان باردار باید در مورد مراقبت از خود و جنینشان در دوران بارداری انجام دهند، بداند. اگر شما به عنوان پدر، هر گونه شک و تردید و یا نگرانی در مورد علائم هفته ششم بارداری همسرتان دارید، علائمی را که همسرتان در این مرحله از خود نشان می دهد بررسی نماید، و سپس در مورد آن ها با دکتر او صحبت کند.
بسیاری اوقات، آن چیزی که بیش از همه زنان باردار را در مورد این تغییرات طبیعی که در دوران بارداری در حال وقوع است، دچار نگرانی و تشویش می کند، این است که از طرف شریک زندگی خود احساس ناامنی و آسیب پذیری جسمی و عاطفی بکنند. به شما اطمینان می دهیم که جنین شما در گذراندن هر مرحله از دوران بارداری، طی تمامی اتفاقات، والدین خود را همراهی نموده و اثرات هر اتفاقی تا آخر عمر در فرزند شما باقی خواهد ماند.
شما به عنواه همسر و شریک زندگی، در هنگام به وجود آمدن ویار صبحگاهی از مالش دادن پشت خانم باردارتان، و یا آوردن یک لیوان آب برای او دریغ نکنید، و بدین ترتیب وحشت و ترس را از او دور نمایید. با انجام این کارها بسیاری از مشکلات همسرتان با همراهی شما از بین خواهد رفت، و اطمینان می دهیم که همه چیز به خوبی و در روال عادی خود پیش می رود.
امیدوارم که شما از همه این راهنمایی های ارائه شده هنگامی که در هفته ششم بارداری هستید، استفاده نموده و به یاد داشته باشید که سالم ماندن مادر برای سالم بودن فرزند او مهم و حیاتی است.

 آنچه در هفته هفتم بارداری رخ می دهد را در مادر و جنین در ماه دوم بارداری – هفته هفتم بخوانید.

 

نظر (23)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. لیلا

سلام من درهفته ششم حاملگی هستم و پهلوی سمت چپم و راستم درد دارد ایا بچم سالم هست؟

 1. مامانم    لیلا

سلام
عزیزدل بارداری بدون درد و مشک نمیشه که ، صبور باش

 1. نسترن

سلام.من پنج هفته وچهار روز طبق سونو هستم.از دیروز کمی لکه بینی دارم برای همین سونو دادم.کیسه زرد و سا‌ک حاملگی خوب بود ولی خود جنین دیده نشده گفت زوده دو هفته دیگه برای قلب بیا.مشکل سیستمیک خاصی ندارم.فقط استراحت تجویز کردند.شیاف لازم نیست؟

 1. مامانم    نسترن

سلام
کمی صبور باشن دو هفته بعد قلبشو بهتون نشون میدن ، فقط استراحت کنین اگر لازم بود شیاف میدادن.

 1. محمد صادق

سلام خسته نباشیدمن امروز رفتم سنووگفت شش هفته هستی وداخل ان ازجفت قرارسیرکولاردارد یعنی چی لطفا من راهنمایی کنی

 1. مامانم    محمد صادق

سلام
مشکل جدی وجود نداره اصطلاح سیرکولار که در سونوگرافی ذکر میشه به معنی گرد و مدور است که بیانگر شکل جفته شکل طبیعی جفت سالم ، گرد و مدور است بنابراین جای نگرانی وجود نداره.

 1. Sh..A

سلام من تو هفته ششم هستم و دو بار سنو کردم اولین بار فقط ساک حاملگی مشخص شد با فاقد جنین ۵ هفته
بیست روز بعد سنو کردم جنیین شش هفته با ضربان ۹۱ رو نشان داد با سایز ۳/۴۳
لطفا راهنمایم کنید ایا بچه ام سالمه؟

 1. مامانم    Sh..A

سلام
عزیزم چقد عجله داری بله سالمه خیالت راحت

 1. فاطمه Z

سلام من هفته ۶بارداری هستم و از دیروز لکه بینی قهوه ای دارم که به دکتر مراجعه کردم و شیاف دادن تا امروز که استفاده کردم خیلی خیلی کم شدن اما برای صدای قلب جنین گفتن که دوهفته دیگه مراجعه کنم آیا قلب در هفته ۸تشکیل می‌شود؟درد های لحظه ای و خیلی کم...

سلام من هفته ۶بارداری هستم و از دیروز لکه بینی قهوه ای دارم که به دکتر مراجعه کردم و شیاف دادن تا امروز که استفاده کردم خیلی خیلی کم شدن اما برای صدای قلب جنین گفتن که دوهفته دیگه مراجعه کنم آیا قلب در هفته ۸تشکیل می‌شود؟درد های لحظه ای و خیلی کم زیر دل دارم و دکتر استراحت دادن آیا این دردها طبیعیه؟؟؟

ادامه مطلب
 1. مامانم    فاطمه Z

سلام
بله قلب جنین رو هفته هشتم بررسی میکنن نگران نباشین و فقط استراحت کنین

 1. ماهور

سلام من از آخرین پریم که حساب میکنم العان توهفته ششم بارداری هستم آزمایشم مثبت بوده ولی به پیشنهاد ماما سنو انجام ندادم فعلا اما هیچ علائمی بجز درد زیر شکم و دردسینه ندارم لطفا راهنمایی کنید

 1. مامانم    ماهور

سلام
شما باید پزشکتون رو انتخاب کنین و برین پیشش تا تمام مراحل شما رو راهنمایی کنه.

 1. خدیجه

سلام من دوبارخون کمی ازم اومدالانم باشیاف خوب شدم یعنی بچم سالمه؟

 1. مامانم    خدیجه

سلام
میتونین به پزشکتون مراجعه کنید تا خیالتون راحت بشه

 1. م

سلام.13 تیر شروع اخرین پریدم بوده.الان 16 مرداد هستش .یعنی من چند ماه و چند هفته باردارم؟

 1. مامانم    م

سلام
سن بارداری فقط با سونوگرافی قابل تشخیص است

 1. مهربان

سلام
من در هفته ششم بارداری هستم، و به تازگی متوجه شدم که پروتئین دفع میکنم و از این بابت خیلی ناراحتم، اگر با دارو رفع نشه و دچار مسمومیت بارداری بشم، چه اتفاقی برای خودم و جنین میوفته؟

 1. مامانم    مهربان

سلام
حتما با پزشکتون مشورت کنید، میزان پروتئینی که دفع میشه بسیار مهمه، نگران نباشید و فقط به توصیه های پزشکی که از کارش مطمئن هستین اطمینان کنین.

 1. شیدا

سلام و خسته نباشید ممنون از مطالب خوبتون

من توی هفته ششم بارداری هستم اما اصلا حالت تهوع یا علامت خاصی ندارم . فقط گاهی وقتا زیر دلم البته بیشتر سمت چپ درد میگیره ولی زود خوب میشه .

اشکالی نداره من اصلا تهوع ندارم ؟

 1. مامانم    شیدا

سلام
همه خانوم ها علایم بارداری یکسانی ندارن و این طبیعیه اصلا نگران نباشین و خوشحال هم باشین که خانوم خوش شانسی هستین

 1. ندا

سلام و خسته نباشید , من در هفته ششم بارداری هستم و از الان دست و پاهام ورم کرده چیکار کنم درست شه ؟

 1. کارشناس مامانم    ندا

سلام عزیزم , اگر بدن شما از هفته ششم بارداری به بعد دچار تورم شده باشد، وحشت نکرده و با عجله از قرص یا دارو استفاده نکنید. اگر شما احساس می کنید که اعضای بدنتان ورم نموده است و یا احساس سردی می کنید، این چیزی نیست جز نتیجه ورم غشاهای مخاطی که با...

سلام عزیزم , اگر بدن شما از هفته ششم بارداری به بعد دچار تورم شده باشد، وحشت نکرده و با عجله از قرص یا دارو استفاده نکنید. اگر شما احساس می کنید که اعضای بدنتان ورم نموده است و یا احساس سردی می کنید، این چیزی نیست جز نتیجه ورم غشاهای مخاطی که با توجه به تغییرات هورمونی دوران بارداری و مخاطی، با گذر زمان بیشتر هم خواهد شد.

ادامه مطلب
 1. نرگس

مطالبتان خیلی جامع و تکمیله به همه سوالام رسیدم خسته نباشید

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location