امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته ششم بارداری(بخش اول)

مادر و جنین در هفته ششم بارداری(بخش اول)

همانطور که شما وارد هفته ششم بارداری خود می شوید، در حال رسیدن به یک نقطه عطف و نیمه راه سه ماهه اول بارداری خود هستید. با همه این استرس ها، هفته ششم بارداری هم مانند هفته های قبل خواهد گذشت.
اگر شما مادر بارداری هستید که تا این جای راه را با کنترل شرایط به وجود آمده و بدون هیچ مشکل و استرسی پشت سر گذاشته اید، اینک می توانید با غرور و افتخار سر خود را بالا بگیرید. خلق و خوی شما در این دوره مانند هوای بهاری متغیر خواهد شد و ممکن است از این احساس به وجود آمده درخود خجالت بکشید. اما اصلا این طور نیست، همه می دانند که این تحولات ایجاد شده در شما به عنوان یک مادر باردار، نتیجه تغییرات هورمونی است که باعث تغییر در خلق و خوی و حتی ظاهر و فیزیک بدن شما شده است.
تنها شما نیستید، بلکه هزاران نفر در سراسر جهان در حال آمادگی برای مادر شدن هستند که این مشکلات و تغییرات به وجود آمده در خود را با دیگران به اشتراک می گذارند و بدین ترتیب از علائم هفته ششم بارداری آگاه شده و با آن ها به راحتی برخورد می کنند.

بهترین اتفاق هفته ششم بارداری ، مشاهده نوزاد پیش از تولد :

با تست بارداری خانگی می توانید با دقت بیشتر و بدون اشتباه در هفته ششم بارداری پیش بینی کنید. بعضی از شما که بارداری خود را به وسیله متخصص زنان و زایمان هنوز تایید نکرده اید، با یک برنامه ریزی دقیق برای اولین بار در این مرحله مهم از زندگی خودتان، بارداری خود را بررسی کنید تا از وجود جنین در رحم خود مطمئن شوید.
این دیدار با پزشک متخصص زنان و زایمان فقط به منظور تشخیص بارداری نیست، بلکه برای انجام برخی از تست های لازم و مهم است.

hafte-6-bardari2.jpg

آزمایشات لازم در هفته ششم بارداری :

1. آزمایش خون
2. آزمایش تعیین عامل Rh
3. آزمایش کمبود آهن
4. آزمایش پاپ اسمیر
5. بررسی اندازه لگن در زنان باردار
6. آزمایش برای بررسی عفونت های دستگاه ادراری در مادران باردار
7. آزمایش ادرار که قند خون، اندازه گلبول های قرمز و سفید خون، عفونت ها و پروتئین های باکتریایی را در مادران باردار می سنجد.
پزشکان تکرار این آزمایشات را برای اطمینان از سلامتی شما و جنینتان در 8 ماه آینده هم لازم و ضروری می دانند. شما باید برای پاسخ دادن به تمام سوالات در مورد سلامتی خود و فرزندتان صادقانه عمل نمایید. اگر شما یا همسرتان اعتیاد به مواد مخدر یا عادت به نوشیدن الکل دارید، در مورد آن ها صادقانه با دکتر خود صحبت کنید. دادن اطلاعات غلط و پنهان کاری می تواند پزشکان را در درمان و تصمیم گیری شما و جنین داخل رحمتان گمراه نماید.
به غیر از این که با پاسخ دادن صادقانه به سوالات دکتر خود به او کمک می کنید، تمام شک ها و تردیدهای خود را هم که در طولانی مدت در ذهنتان بوده است، با پرسیدن این سوالات از دکتر خود رفع خواهید کرد. همچنین، شریک زندگی شما هم که در این راه همراه شماست، می تواند پاسخ درست تمام سوالات خود را دریافت کند. از طرفی، دانستن اینکه چه چیزی برای شما در دوران بارداری خوب است، به همسرتان نیز کمک خواهد کرد تا شما را در گذراندن راحت دوران بارداری و تصمیم گیری های مناسب یاری نماید. لازم است بدانید که هفته ششم بارداری، بهترین زمان برای دریافت تصویر روشنی از چگونگی رابطه جنسی در دوران بارداری است که شما یا کودکتان را تحت تاثیر قرار می دهد.
در هفته ششم بارداری، شما باید حتما از طریق سونوگرافی بارداری خود را تایید نمایید. سونوگرافی کردن در اوایل دوران بارداری، بارداری خارج از رحم را هم تشخیص می دهد که اگر به موقع کشف نشود، می تواند تهدید بزرگی برای زندگی مادر باشد.
شما قبل از انجام سونوگرافی نیاز به یک مثانه پر برای اسکن از شکم خود دارید، چرا که با این کار میدان دید را برای نمایش گسترده تر و عمیق تر آماده خواهید نمود. به هر حال دانستن شرایط درست سونوگرافی قبل از انجام آن می تواند باعث شود تا یافته های دکتر معالج شما روشن تر گردد. در غیر این صورت، باید به دست آوردن اطلاعات دقیق در مورد سلامتی جنین خود باید تا هفته های دیگر صبر کنید. در اغلب موارد، اسکن در هفته ششم بارداری بسیار دقیق نبوده و یا حتی هیچ چیزی را به روشنی در رحم شما نشان نخواهد داد.

hafte-6-bardari6.jpg

علائم هفته ششم بارداری :

در هفته ششم بارداری، تغییرات قابل توجهی در ظاهر بدن زنان باردار اتفاق نمی افتد که قابل مشاهده باشند، اما در داخل بدن شما موج عظیمی از تغییرات در هورمون هایی که مرتبط با بارداری است، ایجاد شده و عملکرد اندام ها از جمله رحم و مثانه را دچار تغییرات زیادی خواهد کرد. ممکن است در هفته ششم بارداری ، وزن زن باردار به اندازه 5 پوند اضافه شود و یا در برخی دیگر از زنان به علت بیماری صبحگاهی و حالت تهوع و استفراغ بارداری ، کاهش وزن قابل توجهی دیده شود، هر دو مورد طبیعی است و اقتضای این دوران می باشد. بنابراین جای هیچ نگرانی برای شما و فرزندتان وجود ندارد.
اکنون رحم شما به عنوان یک مادر باردار شروع به رشد کرده و نوزاد و جفت را در خود جای خواهد داد، اما هنوز به اندازه بزرگ نشده است که خود را نشان دهد. اجازه بدهید ما بحث خودمان را در مورد جزئیات برخی از علائم هفته ششم بارداری و تا چند هفته دیگر ادامه دهیم. این علائم عبارتند از:

1. افزایش دفعات دفع ادرار در زنان باردار از هفته ششم بارداری به بعد:

ادرار کردن کاری است که در دوران بارداری، شما می توانید بعد از آن احساس راحتی و سبکی خاصی بکنید، ولی چیزی که در این میان می تواند ناراحت کننده باشد، این است که شما به عنوان یک مادر باردار مجبور باشید وسط شب برای از بین بردن فشار مثانه و دفع ادرار خود، از خواب بیدار شده و به دستشویی بروید. هفته ششم بارداری می تواند یک آغاز برای ترمیم رابطه شما با حمام باشد. شما به عنوان یک مادر باردار نیاز به زمان بیشتری برای حمام کردن صرف خواهید کرد.
حجم خون مادر در دوران بارداری افزایش خواهد یافت و نتیجه آن درکلیه ها مشاهده خواهد شد. علاوه بر جریان خون بیشتر، سرعت خون جریان هم افزوده خواهد شد. افزایش حجم و سرعت جریان خون به عملکرد بهتر رحم کمک زیادی خواهد کرد و نیز تغذیه مورد نیاز جنین در حال رشد را هم تامین خواهد کرد. اما متاسفانه، این اعمال تولید ادرار را افزایش خواهد دهد، همچنین مقدار زیادی مایعات، به ویژه آب را در زیر پوست نگه داشته شده و تغییراتی در وزن و ظاهر زنان باردار ایجاد خواهد شد.

hafte-6-bardari3.jpg

2. به وجود آمدن ورم در دست و پاهای مادران در هفته ششم بارداری :

اگر بدن شما از هفته ششم بارداری به بعد دچار تورم شده باشد، وحشت نکرده و با عجله از قرص یا دارو استفاده نکنید. اگر شما احساس می کنید که اعضای بدنتان ورم نموده است و یا احساس سردی می کنید، این چیزی نیست جز نتیجه ورم غشاهای مخاطی که با توجه به تغییرات هورمونی دوران بارداری و مخاطی، با گذر زمان بیشتر هم خواهد شد.

3. حملات عصبی یا سرگیجه و غش کردن در هفته ششم دوران بارداری :

در دوران بارداری، شما بیشتر مستعد ابتلا به واکنش های عصبی خواهید بود، که با ایجاد شدن هر واکنش عصبی، رگ های خونی گشاد شده و فشار خون شما کاهش خواهد یافت. گاهی اوقات در بعضی از مادران باردار سیستم قلبی، عروقی و عصبی نمی تواند با تغییرات هورمونی کنار بیاید که در این مواقع فشار خون بالا خواهد رفت. با افزایش فشار خون، سرعت حرکت جریان خون به مغز افت پیدا نموده و ممکن است احساس موقتی سرگیجه و یا غش کردن در مادر به وجود آید که باعث می شود زنان در چنین مواقعی، در طول این دوره از حال بروند.

4. به وجود آمدن نوسانات خلقی در هفته ششم بارداری :

با شروع هفته ششم بارداری، شما متوجه افسردگی شدید در دوران بارداری خود خواهید شد، که احتمالا این موضوع شما را شوکه خواهد نمود. در طول سه ماهه اول بارداری نوسانات خلقی زیادی در خود مشاهده خواهد کرد. ممکن است شما با دقت در اخلاق و رفتار خود، متوجه شوید که لحظه ای بسیار خوشحال هستید، ولی در لحظه ای دیگر احساس کنید غمگین شده اید که این هم، امری طبیعی است.
شما ممکن است در ماه های اول بارداری، نگرش عجیبی نسبت وضعیت خودتان داشته باشید و فکر کنید که آیا اتفاقات درستی رخ می دهد یا نه. آیا شما به عنوان یک مادر باردار دلیل این تردید ها را می دانید؟ پس به یاد داشته باشید که این نوسانات خلقی و احساساتی به علت تغییرات هورمونی در شما اتفاق می افتد، که در دوران بارداری، امری بسیار شایع است. برای رسیدن به آرامش، از صحبت کردن با همسر خود و یا یک مشاور در مورد چگونگی احساسات خودتان دریغ نکنید و آنچه را که می خواهید، حتما با همسرتان در میان گذاشته و بدانید که شما لازم نیست برای مقابله با احساسات خود به تنهایی اقدام نمایید.

 ادامه علائم بارداری در هفته ششم را در آنچه در هفته ششم بارداری اتفاق می افتد (بخش دوم) بخوانید.

 

نظر (5)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. مریم?

من هفته ۶ بارداری ام.یبوست دارم.واس رفع یبوستم ناشتا کاچی خوردم. ک روده هام نرم بشن.الان حالت تهوع دارم.واس بارداریه یا کاچی؟؟؟؟

  1. مامانم    مریم?

سلام
عزیزم بیشتر میتونه از بارداری باشه، برای یبوست خاکشیر رو دم کن و صبح ناشتا بخور

  1. سهیلا

سلام و خسته نباشید , در هفته ششم بارداری چه آزمایشاتی بایدانجام داد؟

  1. کارشناس مامانم    سهیلا

سلام عزیزم , آزمایشات لازم در هفته ششم بارداری :
1. آزمایش خون
2. آزمایش تعیین عامل Rh
3. آزمایش کمبود آهن
4. آزمایش پاپ اسمیر
5. بررسی اندازه لگن در زنان باردار
6. آزمایش برای بررسی عفونت های دستگاه ادراری در مادران باردار
7. آزمایش ادرار که قند...

سلام عزیزم , آزمایشات لازم در هفته ششم بارداری :
1. آزمایش خون
2. آزمایش تعیین عامل Rh
3. آزمایش کمبود آهن
4. آزمایش پاپ اسمیر
5. بررسی اندازه لگن در زنان باردار
6. آزمایش برای بررسی عفونت های دستگاه ادراری در مادران باردار
7. آزمایش ادرار که قند خون، اندازه گلبول های قرمز و سفید خون، عفونت ها و پروتئین های باکتریایی را در مادران باردار می سنجد.

ادامه مطلب
  1. مریم    کارشناس مامانم

من هم هفته ۶ بارداری ام?.الهی ک این حس شیرین نصیب همه خانوما بشه

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location