امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته چهارم بارداری(بخش دوم)

مادر و جنین در هفته چهارم بارداری(بخش دوم)

در ماه اول بارداری (هفته چهارم) و آنچه بر سر جنین و مادر می آید (بخش اول) به صورت دقیق آنچه در هفته چهارم رخ می دهد توضیح داده شد، خواندن این مطلب به شما توصیه می شود.
در ماه اول بارداری چون هر سلول به سلول های تخصصی تبدیل می شود، بدن بعضی از ژن هایی را که نیازی به آن ها نیست، از بین خواهد برد و ژن هایی را که مورد نیاز کار سلول های اختصاصی هستند، تقویت خواهد نمود. مثلا سلول های عضلانی، همه ژن ها را به جز ژن های مورد نیاز برای تولید پروتئین که در ساخت سلول-های عضلانی لازم هستند، از بین خواهند برد. همین امر ادامه می یابد تا تمام سلول های تخصصی، ژن هایی را که برای رشد و انجام کارهای خاص خود نیاز ندارند، از بین ببرند. اقدامات سلولی و نابود کردن و یا رشد دادن فاکتورهای رشد در زمان و مکان خاص با کارگردانی و راهنمایی سیگنال هایی انجام می گیرد که توسط جنین ارسال خواهد شد و همچنان با دقت خاصی توسط کدهای ژنتیکی ادامه خواهد داشت.

به وقوع پیوستن معجزه کوچکی در ماه اول بارداری (هفته چهارم) :

تصور کنید که جنین کوچک تعبیه شده در رحم شما با تنظیم قدرت سیگنال ها و به کار انداختن عوامل رشد و گیرنده ها و همچنین با نابود کردن عوامل مخاطره انگیز و رشد دادن بعضی عوامل با توجه به نیازخود و بسته به محل رشدش خود را با محیط تازه وفق خواهد داد. این کارها یکی از بزرگترین معجزات موجود در این دنیاست که در رحم کوچک مادر در هفته چهارم بارداری اتفاق می افتد و جنین به این سرعت جای خود را برای رشد در داخل رحم مادر پیدا می کند.
جنین در هفته چهارم ماه اول بارداری، برای خودش هویتی خاص در رحم شما ایجاد خواهد نمود. حتی در بسیاری از مراحل اولیه از بارداری، خون بدن مادر با خون جنین ترکیب نمی شود. جفت در این وضعیت مانند یک دروازه بان به کار خود می پردازد، شبکه های عروقی جنین شما را توسعه داده و انجام عملکردهایی مانند حمل و نقل خون، اکسیژن رسانی و رساندن مواد مغذی توسط جریان خون شما از طریق بند ناف به جنین را انتقال خواهد داد.

hafte-chaharom-a2-3.jpg

اندازه رشد جنین در هفته چهارم از ماه اول بارداری :

در نهایت در پایان هفته چهارم بارداری ، شما می توانید جنین داخل رحم خود را اندازه گیری کنید، هر چند که هنوز او بسیار کوچک است. جنین در این دوره فقط یک مجموعه از توده سلول ها است که اندازه آن در حدود 4/0 میلی متر می باشد. اما عملکرد او در حال حاضر مانند یک انسان بالغ شده است. تصور کنید که در این مرحله، سفر طولانی جنین شما فقط به عنوان یک توپ توخالی سلولی و تنها با وجود برخی از سلول های در حال رشد شبیه یک خوشه شروع شده است که یک جهش بزرگ در بدن شما محسوب می شود.

علائم و نشانه های بارداری در هفته چهارم از ماه اول بارداری :

هر چند که در این مرحله، رسما بارداری شما شروع شده و فرزندتان در رحم گرم شما در حال رشد است، اما هنوز خیلی زود است که علائم بارداری ، خود را نشان دهد. با این حال، اگر باروری شما با برنامه ریزی قبلی صورت گرفته باشد، شما باید مراقب علائم و نشانه های بارداری در خود، در هفته چهارم باشید، چرا که در این هفته، بسیاری از مراحل رشد در جنین شما صورت گرفته است. همچنین، به یاد داشته باشید که در این دوره جنین شما، بسیار آسیب پذیرخواهد بود.
دانستن اینکه شما در حال حاضر، حامل یک جنین قیمتی و باارزش هستید، ممکن است به شما کمک کند تا تصمیم عاقلانه ای در اوایل بارداری خود بگیرید و مواظب جنین خود باشید. در این جا چند نمونه از نشانه-هایی که ممکن است در هفته چهارم از ماه اول بارداری در مادران مشاهده شود و شما باید مراقب آن ها باشید، بیان خواهد شد. اما باید بدانید که این علائم، کاملا فردی هستند. برخی از زنان، تمام این علائم بارداری را تجربه خواهند کرد، در حالی که برخی دیگر در دوران بارداری خود، تنها یکی از این علائم را در خود می بینند. اگر حتی شما این علائم را در دوران بارداری خود مشاهده نکردید، باز هم نگران و ناراحت نشوید.

hafte-chaharom-a2-2.jpg

علائم بارداری :

• با افزایش سطح هورمون بارداری HCG در زنان باردار ممکن است اضطراب، سرگیجه و حالت تهوع در آن ها ایجاد شود.
• سینه های زنان باردار ممکن است در این دوران حساس شده و احساس سوزن سوزن شدن در آن ها ایجاد شود. در برخی از زنان باردار، این علائم کاملا و یا در اندازه کمی دردناک هم خواهد بود.
• تغییرات ایجاد شده در هورمون های زنان باردار، نوسانات خلقی و در برخی مواقع گرفتگی و بروز گریه را منجر خواهد شد.
• تنگی نفس در اکثر مواقع در زنان باردار وجود خواهد داشت.
• عملکرد بویایی زنان در این مرحله بسیار حساس می شود، به طوری که بسیاری از بوها برای آن ها ناخوشایند خواهد شد، حتی بوهایی که قبلا شما را اذیت نمی کرد، حالا ممکن است برایتان غیر قابل تحمل شده باشد.
• شما ممکن است به عنوان یک مادر باردار، خونریزی ملایمی را بعد از لانه گزینی جنین و قبل از رسیدن به مرحله بعدی مشاهده نمایید که با عنوان لکه بینی در دوران بارداری شناخته می شود. بعضی ها آن را با خونریزی قاعدگی اشتباه می گیرند، که بسیار ناامیدکننده خواهد بود.
• وقتی بلاستوسیت، خود را در دیواره رحم جایگزین می نماید در برخی از زنان با لکه بینی خفیف همراه است، اما اگر هیچ لکه بینی وجود نداشت، بدانید که لکه بینی در طول جایگزینی حتما لازم نیست.
اگر شما لکه بینی را تا پایان هفته چهارم بارداری داشته باشید، باید حتما آن را با دوره قاعدگی ماهانه خود مقایسه کنید. در صورت مشاهده علائم بارداری در هفته چهارم، دیگر باید برای حفظ سلامتی خود و فرزندتان، برخی از مراقبت و راهنمایی ها را در مورد این دوره رعایت نمایید.

مراقبت ها و راهنمایی های لازم برای هفته چهارم از ماه اول بارداری:

هفته چهارم بارداری مرحله ای است که در آن رشد قلب جنین، سر، مغز، نخاع، بافت ها، موها، اندام ها ، دندان ها، عضلات و استخوان های او تنظیم خواهد شد. جنین شما ارتباط شما با خودش را با شدت بیشتر به مدت 36 هفته دیگر ادامه خواهد داد. مراقبت و حفاظت از جنین و حفظ ارتباط بهتر با او به رشد مناسب جنین کمک نموده و روند رشد او را امن و سالم خواهد کرد.

hafte-chaharom-a2-4.jpg

کارهایی که اثر مثبتی بر بارداری شما دارند :

• حتما در مورد چگونگی بهتر گذراندن این دوران با شریک زندگی خود و یا پدر و مادرتان بحث نمایید. با انجام این عمل احساس راحتی خواهید کرد و دانستن این نکته بسیار مهم است که تغییرات زیادی در شما، از لحاظ جسمی و عاطفی در دوران بارداری به وقوع خواهد پیوست. همچنین آگاهی شما درباره تغییرات بدنتان مانند خستگی شدید، نوسانات خلقی، نوسانات رشدی در جنین، افزایش وزن و تغییرات دیگری که در درون شما اتفاق می افتد، شما را آماده پذیرش راحت این دوران خواهد نمود. این موارد به شما کمک می کند تا در یک معامله بزرگ پیروز شوید، اگر برای کنار آمدن با تغییرات در بدن خود آماده باشید.
هفته چهارم از ماه اول بارداری بهترین زمان برای تست بارداری است، که شما می توانید انتخاب کنید. چون اگر انجام این تست ها در زمان صبح انجام گیرد، نتایج ارائه شده دقیق تر خواهد بود.
• مصرف فولات در این دوران بسیار ضروری است که در قالب قرص در دسترس همگان قرار دارد و با عنوان اسید فولیک شناخته شده است. استفاده از این ویتامین یک راه بسیار خوب برای جلوگیری از ابتلا به اسپینا بیفیدا می باشد. اسپینا بیفیدا یک نقص مادرزادی به هنگام تولد بوده و به نوزاد آسیب زیادی می زند، که می توانید زندگی جنین شما را در آینده تحت تاثیر قرار دهد. مصرف مکمل مناسب از فولات در دوران بارداری می تواند خطر ابتلا به اختلالات رشدی و مادرزادی که ناشی از بسته شدن ناقص لوله های عصبی جنین است را تا 70 درصد کاهش دهد.
• وظیفه تمیز کردن گربه یا حیوانات خانگی دیگر را به دیگر اعضای خانواده واگذار نمایید. چون مدفوع گربه و سایر حیوانات خانگی ممکن است باعث بروز توکسوپلاسموز در زنان باردار شود که عفونت گسترده ای توسط یک انگل به نام توکسوپلاسما گوندی در بدن ایجاد خواهد شد. به طور کلی بروز این عفونت و بیماری، فاقد علائم بوده و یا بسیار خفیف می باشد. درست است که این بیماری برای افراد با سیستم ایمنی سالم مضر نخواهد بود، اما مبتلا شدن به آن در دوران بارداری بسیار خطرناک است، زیرا انگل این بیماری ممکن است جفت و جنین را آلوده کند.
• حتی بعد از جایگزینی تخمک در رحم امن و سالم، شانس سقط جنین در مراحل اولیه 20 الی 30٪ است. بنابراین مراقبت از خود در زنان باردار در طول هفته چهارم با اجتناب از فعالیت های بدنی زیاد و مصرف مواد غذایی سالم می توانند جلوی این رویداد ناگوار را بگیرد.

 خواندن مادر و جنین درماه دوم بارداری-هفته پنجم به شما توصیه می شود.

 

نظر (32)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. سنا

نظر خود را در اینجا بنویسید...تشکر

 1. سنا

خیلی ممنون

 1. مریم

سلام ببخشید من هفته ۴بارداری هستم ولی حدود چن ماه پیش اسید فولیک خوردم و دیگه ادامه ندادم.ایا ممکنه مشکلی پیش بیاد

 1. مامانم    مریم

سلام
اسید فولیک موردی نداره و در سه ماه اول بارداری ضروریه

 1. سوووگند

سلام من هفته چهارم بارداریمه ولی فقط ساک حاملگیه بدون کیسه زرده بدون قطب رویانی واضح درون رحم دیده میشه مقدار بسیار جزعی مایع کولدوساک خلفی دیده میشه عایا مشکلی وجود داره خیلی نگرانم

 1. محبوبه

سلام و خسته نباشید من الان هفته چهارم بار داری هستم خواستم بدونم زمان تخمک گذاری من چ موقع بوده

 1. مامانم    محبوبه

سلام
معمولا 14 روز قبل از پریود زمان تخمک گذاری هست

 1. م.ن

من روز ۲۵انتقالجنین هستم ازدیشب لکه بینی دارم
دیشب به اندازه دو سه سانت لکه بینی وامروزصبح هم لکه بینی کوچیک کوچیک داشتم
بتای روز ۱۴ من۱۳۰۰بوده
این نشانه چیست لطفا بمن جواب بدید خیلی نگرانم

 1. مامان کیان

سلام من تاریخ اخرین روز قاعدگیم ۴اردیبهشت بوده الانم ۵ روزه که از تاریخ قاعدگیم میگدره و ن پریود نشدم و فقط ترشحات سفید رنگ دارم ایا ممکنه باردار باشم؟

 1. مامانم    مامان کیان

سلام
از بی بی چک استفاده کن.

 1. مریم

سلام سن حاملگی من 4 هفته و4 روزه .سونو واژینال دادم. ساک حاملگی تشخیص داده شد
اما گفتم قلب نوزاد مشاهده نشد 3 هفته دیگه دوباره سونو گرافی بدم .در ضمن تو سونو گرافیم نوشته در تخمدان سمت چپ تصویر کورپوس لوتئوم به قطر 20 میایمتر دیده می شود ؟ به...

سلام سن حاملگی من 4 هفته و4 روزه .سونو واژینال دادم. ساک حاملگی تشخیص داده شد
اما گفتم قلب نوزاد مشاهده نشد 3 هفته دیگه دوباره سونو گرافی بدم .در ضمن تو سونو گرافیم نوشته در تخمدان سمت چپ تصویر کورپوس لوتئوم به قطر 20 میایمتر دیده می شود ؟ به نظرتون خطرناکه؟یا طبیعیه؟

ادامه مطلب
 1. دنیز    مریم

عزیزم ساک باردارطتون چند میلیمتر؟

 1. مامانم    مریم

سلام
برای دیدن قلب جنین زوده باید دو سه هفته دیگه صبر کنید.

 1. مریم

سلام سن حاملگی من 4 هفته و چهار روز ه سونو واژینال دادن دکتر گفت ساک حاملگی دیده می شه ولی قلب نوزاد هنوز مشخص نیست . به نظرتون طبیعیه؟

 1. Raha

سلام من ماه اول بارداریمه دو بار بیبی چک استفاده کردم مثبت بوده تموم الاعم بارداریو هم دارم ولی پدرش نمیخوادش باید بندازمش همش گریه میکنم خیلی دوسش دارم

 1. مامانم    Raha

سلام
خیلی متاسفم به خاطر مشکلی که دارین، سعی کنین از راههای منطقی قانعش کنید یا از کسی که ازش حرف شنوی داره کمک بگیرین.

 1. شادی

سلام روزتون بخیر
من 1 دی زمان پریودم هست دوهفته پیش اقدام به بارداری داشتیم .الان دردهای خفیف زیرشکمی دارم سینه هام هم درد میکنه بنظرتون باردارم؟
واینکه همسرم همش میگه استراحت کن و بلند نشو آیا انجام کارخونه برام ضرر داره؟

 1. مامانم    شادی

سلام
روز بعد از تاخیر پریود از بی بی چک استفاده کنید، موردی برای کار کردن در خونه نیست فقط ورزش های سنگین و پیاده روی طولانی انجام ندین

 1. یگانه

سلام من 6 هفته باردارم اما سونوگرافی گفت فاقد ساک بارداری و لکه بینی هم دارم امکان سقط وجود داره؟

 1. مامانم    یگانه

اگر میزان بتا بالای 2000 باشه و ساک دیده نشه میتونه نشانه بارداری خارج از رحم باشه.

 1. مامی m&m

سلام من ۹ مرداد اولین روز آخرین پریودیم بوده و آزمایش بارداری دادم و نشون داد که باردارم و در تاریخ ۱۶ شهریور سونو واژینال دادم گفت که ساک تشکیل شده و هیچ خبری از قطبیت جنین و کیسه زرده نیست.
من در تاریخ ۱۴ شهریور لکه بینی داشتم و دارم .
تاریخ...

سلام من ۹ مرداد اولین روز آخرین پریودیم بوده و آزمایش بارداری دادم و نشون داد که باردارم و در تاریخ ۱۶ شهریور سونو واژینال دادم گفت که ساک تشکیل شده و هیچ خبری از قطبیت جنین و کیسه زرده نیست.
من در تاریخ ۱۴ شهریور لکه بینی داشتم و دارم .
تاریخ نزدیکی ما هم ۲۱مرداد ماه بوده
الان من نمیدونم دقیقا چند هفته هستم و آیا این لکه بینی ها که به گفته دکترم ۵ هفتگی هستم ممکنه نشونه بارداری پوچ باشه یا سن بارداری من ۵ هفته نیست؟؟
سونو ۲ هفته دیگه باید تکرار شود.

ادامه مطلب
 1. مامانم    مامی m&m

سلام
فقط از طریق سونوگرافی میشه سن بارداری رو گفت، باید صبر کنید تا دوباره سونو بشید تا معلوم بشه جنین داخل ساک هست یا نه، امیدتون به خدا باشه و استرس نداشته باشین

 1. ارزو

سلام من 6 هفته باردارم اما یک هفته است دچار لکه بینی شدم اول قرمز رنگ و بعد به صورت لکه های قهوه ایی و سونو گرافی انجام دادم گفت ساک بارداری مشاهده نشد ینی چی من الان سقط کردم؟؟ یا سن بارداریم کمتره؟؟

 1. مامانم    ارزو

اگر میزان بتا بالای 2000 باشه و ساک دیده نشه میتونه نشانه بارداری خارج از رحم باشه.

 1. مهتاب

سلام شبتون بخیر من ۱۱ شهریور پریود شدم زمان تخمک گذاری نزدیکی داشتم هنگام عادت ماهیانه هام هیچ دلدر و علاعمی نداشتم و خیلی سر وقت پ میشم امروز که موعد پریودم بود یه مقدار خونریزی به رنگ قرمز روشن داشتم و از یک هفته قبل درد های خفیف به صورت گرفتم...

سلام شبتون بخیر من ۱۱ شهریور پریود شدم زمان تخمک گذاری نزدیکی داشتم هنگام عادت ماهیانه هام هیچ دلدر و علاعمی نداشتم و خیلی سر وقت پ میشم امروز که موعد پریودم بود یه مقدار خونریزی به رنگ قرمز روشن داشتم و از یک هفته قبل درد های خفیف به صورت گرفتم زیر شکم داشتم الان میخوام بدونم بار دار هستن و اینکه به بوی سرخ کردن خیلی حساسم

ادامه مطلب
 1. مامانم    مهتاب

سلام
از بی بی چک استفاده کنید

 1. تهمینه

سلام.
من هفته چهارم بارداری هستم. بطور دقیق تر روز ۲۸ بارداری .
من از تست بارداری استفاده کردم اما منفی بود. البته تمام علائم بارداری رو داشتم، از جمله: حساس و بزرگ شدن سینه ها، خستگی، تغییر در اندازه شکم، حالت تهوع و ...
از روز ۲۵ کم کم احساس...

سلام.
من هفته چهارم بارداری هستم. بطور دقیق تر روز ۲۸ بارداری .
من از تست بارداری استفاده کردم اما منفی بود. البته تمام علائم بارداری رو داشتم، از جمله: حساس و بزرگ شدن سینه ها، خستگی، تغییر در اندازه شکم، حالت تهوع و ...
از روز ۲۵ کم کم احساس درد خیلی خفیفی در زیر شکم داشتم و روز ۲۶ و ۲۷ دچار لکه بینی خفیفی شدم اما ...

در شب ۲۷ دیگه زیاد علائم حاملگی رو احساس نمی کردم و فردا(صبح۲۸) دچار خونریزی شدم البته اول اصلا دردی نداشتم اما به مرور (حدود ۴ یا ۵ ساعت بعد) احساس درد شدیدی داشتم به حدی که غیر قابل تحمل بود تا بعد از ظهر هم ادامه داشت ...
در رابطه با تفاوت خونریزی با دوران قاعدگی؛ اینکه همیشه در ساعت های اولیه من درد زیادی داشتم همراه با خونریزی خیلی کم درصورتی که الان اول خونریزی من زیادتر بود با درد خیلی کم و در بعد از ظهر حس میکنم خیلی خونریزیم کمتر شده البته بادرد کم ..‌.

میخوام بدونم من دچار سقط شدم ؟
آیا کار خاصی هست که باید انجام بدم ؟

ادامه مطلب
 1. مامانم    تهمینه

سلام
زمانی که تست بارداری منفی بوده از کجا میدونید که باردار هستید؟
اگر جواب منفی بوده شما پریود معمولی شدید و چون استرس بارداری داشتید دچار درد بیشتر شدید ، نگران نباشید

 1. ایناز

سلام خسته نباشید من تقریبا هفته چهارم بارداریم هست اما متخصص زنان سونوگرافی کردچیزی ندیدازلحاظ ساک جنین سونو واژینال انجام دادم دیده نشد سوالی داشتم ایا امکان دلره سن بارداریم کمتر باشه عددبتام اول۳۱۰بود بعد دوروز دیگه شد۶۱۰ ایا داره درست پیش...

سلام خسته نباشید من تقریبا هفته چهارم بارداریم هست اما متخصص زنان سونوگرافی کردچیزی ندیدازلحاظ ساک جنین سونو واژینال انجام دادم دیده نشد سوالی داشتم ایا امکان دلره سن بارداریم کمتر باشه عددبتام اول۳۱۰بود بعد دوروز دیگه شد۶۱۰ ایا داره درست پیش میره ممنون

ادامه مطلب
 1. مامانم    ایناز

سلام
ساک حاملگی در هفته پنجم قابل مشاهده توسط سونوگرافی هست ، اگر میزان همورمون بارداری بیشتر از 1800 باشه در هفته پنجم دیده میشه و اگه میزان هورمون بیش تر از 2000 باشه و ساک باز هم دیده نشه بارداری خارج از رحم است

 1. صفا

سلام و خسته نباشید , منم دارم مامان میشم  خیییلی خوشحالم , الان درست 3 هفته است باردارم , دوست دارم بدونم هفته آینده چه تغییراتی در بدنم رخ میده؟

 1. کارشناس مامانم    صفا

سلام عزیزم تبریک میگم ان شالله به سلامتی فارغ بشین , تغییرات بدنی مادر در ماه اول بارداری (هفته چهارم) عبارتند از:
• این دوره از بارداری، یعنی هفته دوم بعد از تخمک گذاری که با عنوان "فاز لوتئال" شناخته شده است، جسم زرد تشکیل می شود که به دلیل...

سلام عزیزم تبریک میگم ان شالله به سلامتی فارغ بشین , تغییرات بدنی مادر در ماه اول بارداری (هفته چهارم) عبارتند از:
• این دوره از بارداری، یعنی هفته دوم بعد از تخمک گذاری که با عنوان "فاز لوتئال" شناخته شده است، جسم زرد تشکیل می شود که به دلیل افتادن فولیکول از انتشار تخمک باقی مانده است و نقش عمده ای در تغییراتی دارد که در طول این دوره در بدن شما خواهد افتاد، ایفا می کند.
• جسم زرد در این مرحله تولید پروژسترون، که به نوبه خود باعث گرم شدن بدن و رحم زنان برای جایگزینی جنین و رشد او می شود را افزایش خواهد داد. به طور همزمان با افزایش این هورمون، آندومتر غلیظ و ضخیم شده، و با افزایش جریان خون در آن، در ایجاد یک جایگاه نرم مانند کوسن، شرایط را برای جای گرفتن بلاستوسیست مساعد خواهد کرد.
• بدن شما به عنوان یک مادر باردار در حال حاضر، توسط مغز سیستم تولید مثل شما را به اطلاع تمام اعضای بدن رسانده و با متوقف کردن روند قاعدگی ماهانه، بارداری را ادامه خواهد داد. بدن شما آنچه را که از جنین داخل رحمتان برای شما از طریق سیگنال های هورمونی داده می شود، دریافت خواهد نمود.
• یکی دیگر از تغییرات عمده که در بدن شما در هفته چهارم بارداری مشاهده خواهد شد، ترشح هورمون گنادوتروپین است که در جفت انسان ترشح می شود. سطح ترشح هورمون hCG در بدن شما در طول چند هفته اول بارداری به سرعت در حال افزایش بوده و تقریبا هر روز دو برابر خواهد شد. ترشح این هورمون در بدن زنان باردار، مسئول تشخیص بارداری در تست های بارداری می باشد.

ادامه مطلب

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location