امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته سوم بارداری(بخش دوم)

مادر و جنین در هفته سوم بارداری(بخش دوم)

در هفته سوم بارداری و آنچه بر سر جنین و مادر می آید (بخش اول) چگونگی شروع بارداری توضیح داده شد ، خواندن ادامه مطلب به شما توصیه می شود.

در پایان هفته سوم بارداری یا حدود 5-6 روز پس از لقاح، بلاستوسیت به صورتی پایدار و محکم در دیواره ضخیم رحم لانه گزینی خواهد نمود. پس از این روزها، بالاخره این سفر خطرناک به پایان رسیده و جنین شما در منطقه راحتی از رحم که به تشک بادی مجهز است، جایگزین خواهد شد. البته تمام این اتفاقات زمانی که در داخل بدن صورت می گیرد، بدون هیچ گونه علائم یا نشانه های آشکاری که نمایانگر بارداری در شما باشد، خواهد بود. به همین علت شما حتی شاید ندانید که باردار هستید. همچنین شما به عنوان یک مادر باردار باید بدانید که این دوره، دوران بسیار مهم در زندگی کودک شما خواهد بود. هنگامی که سفر ظریف تخمک از لوله فالوپ به رحم به اتمام رسید، بلاستوسیست با سرعت شروع به رشد نموده و تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را از جریان خون مادر در طول بارداری دریافت خواهد کرد.

کنترل بارداری:

اگر شما قبل از شروع دوران بارداری، قرص ضد بارداری مصرف می کردید و یا با انجام یک برنامه ریزی دقیق، به دنبال روش پیشگیری از بارداری های ناخواسته خود بودید، مطمئن شوید که مصرف این قرص ها قبل از جایگزینی بلاستوسیست در رحم باشد. چون هنگامی که لانه گزینی تخمک صورت گرفته باشد، قرص های ضدبارداری هیچ تاثیری در جنین در حال رشد نخواهد داشت.

hafte-sevom-bardari-o4.jpg

واکنش قشر درونی رحم بعد از بارور شدن تخمک:

واکنش قشر داخلی رحم به اتفاقات بارداری، تنها روند طبیعی بدن می باشد که تضمین خواهد کرد تنها یک اسپرم با تخمک بارور شده است. هنگامی که اسپرم وارد غشای سلولی تخمک شد، این تخمک بلافاصله سیگنال هایی از خود بروز می دهد که باعث خواهد شد کیسه کوچکی به نام گرانول، خبر لقاح یافتن تخمک را به منطقه اطراف در بدن منتشر می کند.
این مطالب و سیگنال های منتشر شده باعث تورم اسپرم های باقی مانده در بدن مادر شده و فشار وارده، اسپرم شکست خورده را از تخمک دور خواهد نمود. در نهایت، همه اسپرم های دور شده ظرف 48 ساعت بعد می میرند.

تغییرات هورمونی در بدن زنان باردار در هفته سوم بارداری:

• اگر جنین شما در مرحله تخمک است، به اندازه کافی سیگنال های هوشمند از وجود آن تخمک، به غده هیپوفیز در مغز شما ارسال خواهد شد.
• با دریافت این سیگنال ها از تخم بارور شده، غده هیپوفیز در پاسخ به آن ها با قطع چرخه قاعدگی و تولید هورمون جدید به نام هورمون (گنادوتروپین که از جفت انسان ترشح می شود)، به بدن اعلام بارداری خواهد نمود. هورمون hCG مانع از عود و رگرسیون جسم زرد در رحم می شود. با ترشح هورمون hCG، جسم زرد دست نخورده باقی مانده و تولید سطح بالایی از استروژن و پروژسترون در داخل رحم اتفاق خواهد افتاد. جسم زرد نقش مهمی در شروع بارداری داشته و در پشت سر نهادن آخرین مرحله از بارداری بسیار موثر خواهد بود.
• به یاد داشته باشید که افزایش تولید پروژسترون برای پیشرفت بی خطر بارداری شما، بسیار مهم است. چون زمانی که بارداری اتفاق نیافتد، این امر می تواند سطح پروژسترون را کاهش دهد. کاهش سطح پروژسترون در بدن خانم ها باعث می شود تا آندومتریا دیواره رحم فرو ریخته و دوران قاعدگی شروع شود.
• اما ترشح هورمون پروژسترون مسئول رشد و نمو جنین در رحم شما است. بعد از هفته سوم بارداری، رشد بلاستوسیست به ترشح این هورمون ها بستگی خواهد داشت. زیرا که در اسن زمان، بلاستوسیست هنوز قادر به ساختن این هورمون ها برای استفاده خودش نیست.

hafte-sevom-bardari-o2.jpg

علائم و نشانه های لانه گزینی در مادران باردار:

اگرچه بسیاری از زنان زمانی متوجه بارداری خود می شوند، که چرخه قاعدگی ماهانه خود را از دست بدهند، اما برخی از زنان دیگر هم که مواظب بارداری ناخواسته هستند، برخی از نشانه های عجیب و غریب را از لانه-گزینی تخمک در رحم خود تجربه می کنند. سازمان بهداری برای مشاهده علائم لانه گزینی تخمک در هفته سوم بارداری، که بسیار شبیه علائم پی ام اس است، با انجام آزمایشاتی تلاش می کند. اما اجازه نمی دهد که با گفتن حرف های غیرمطمئن، امیدها و انتظارات پدران و مادران را خراب کند. ناامیدی می تواند منجر به بروز نگرانی، اضطراب و استرس در پدر و مادر بخ ویژه در مادر باردار شود، که امکان بارداری دوباره در فرد را دچار مشکل خواهد نمود. زیرا ممکن است 30 درصد از نشانه های لانه گزینی تخمک در زنان، با لکه بینی در قالب خونریزی اندک خود را نشان دهد که در زیر نور دیده خواهد شد، اما علائم دیگر آن عبارتند از:
• درد یا گرفتگی در پایین کمر
• نفخ، سردرد و نوسانات خلقی
• تکرر ادرار
• حساسیت در پستان ها
حالا که ازعلائم و نشانه های بارداری در خود آگاه شدید، پس اجازه بدهد تا تغییراتی را که در بدن بر اثر رشد یک نوزاد رخ می دهد بررسی نماییم.

تغییرات ایجاد شده در جنین در دوران بارداری:

• پس از این که دو سلول گامت در لوله فالوپ با هم متحد شدند، تنها یک سلول دیپلوئید که با عنوان تخمک شناخته شده است، به وجود آمد. حقیقت این است که کودک شما در این مرحله به اولین نقطه عطف از رشد خود رسیده است.
• بیشتر از دو هفته است که تخمک (جنین شما) شروع به رشد نموده و به عنوان یک جنین در داخل بدنتان زندگی می کند، اما این تخمک، کل DNA مورد نیاز خود را از هر دو طرف یعنی هم پدر و هم مادر به دست می آورد. از آنجایی که اسپرم و تخمک هر کدام حاوی 23 کروموزوم هستند، در نتیجه سلول دیپلوئید جنین شما شامل 46 کروموزوم خواهد بود.
• تمام اطلاعات ژنتیکی مورد نیاز برای سلول هایی که در حال رشد برای به وجود آوردن فرد جدیدی هستند، در این هفته شکل می گیرد. بسیاری از ویژگی های جنین شما در حال حاضر مشخص شده و به طور کامل تکامل یافته است. حالا تخمک برای یک روز تمام هیچ کاری نمی کند، اما پس از آن به دو قسمت تقسیم شده و از تک سلولی بودن در خواهد آمد. نوزاد در حال حاضر در مرحله 2 سلولی به رشد خود ادامه داده و مشخصات این سلول ، اولین گام در شکل گیری شخصیت زندگی کودک شما خواهد بود.
• دو سلول تلاش بیشتری برای رسیدن به مرحله 4 سلولی نموده و در پایان روز سوم جنین شما در مرحله 16 سلولی قرار خواهد گرفت. کودک شما در هفته سوم بارداری فقط یک توپ پر از سلول های خالی است که در ادامه با تقسیم سلولی، رشد او تکمیل خواهد شد.

hafte-sevom-bardari-o3.jpg

نکات و مراقبت های لازم در هفته سوم بارداری:

درحالی که اکنون شما به عنوان یک مادر باردار از وجود زندگی تازه در داخل رحم خود بی اطلاع هستید، همان طور هم نمی دانید که چه کارهایی می توانید در هفته سوم بارداری انجام دهید.
بدون آگاهی از دانش روز، نمی توان کودکی پرورش داد که با مواد مغذی، آب، اکسیژن، تمام هورمون های مورد نیاز، ویتامین ها و مواد معدنی حیاتی مورد نیاز، به طور کامل در رحم شما تغذیه نماید، طوری که آن جنین سالم بوده و رشد کافی داشته باشد.
قبل از اینکه شما به عنوان یک مادر باردار، شروع به استخدام پرستار و آماده کردن وسایل مورد نیاز برای کودک خود بکنید، کار آماده سازی اتاق اول (رحم شما) که نوزاد در حال جای گرفتن در آن برای زندگی نه ماهگی است، را شروع کرده و آن را برای فرزند خود امن و راحت کنید. شما مادر گرامی، رحم را می توانید با غذاهایی که می خورید تحت تاثیر قرار داده، کارهای روزمره عادی خودتان و شیوه زندگیتان را دنبال کنید. به طور کلی سبکی برای زندگی خود انتخاب کنید که چگونگی مراقبت از خودتان را در آن بدانید، چون اثر زیادی بر جنین در حال رشد شما خواهد گذاشت.
اگر شما به عنوان یک مادر باردار در حال برنامه ریزی برای نه ماه آینده هستید، می توانید مراقبت از سلامت روانی و جسمانی خود و نوزادتان را با شیوه های زیر انجام داده و زندگی سالمی برای خود و فرزندتان رقم بزنید:
• خوردن مواد غذایی سالم و نوشیدن مقدار زیادی آب در این نه ماه لازم و ضروری است.
• انجام حرکات ورزشی سبک و معمولی در دوران بارداری.
• از فعالیت هایی که ممکن است استرس یا آسیب به شکم شما به عنوان یک مادر باردار وارد کند، خودداری نمایید.
• ترک عادات های بد مانند سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد از داروهای ضد درد و آرام بخش و مصرف بیش از حد الکل.
• نگاه مثبت پدر و مادر نوزاد به زندگی، باعث کنترل اضطراب و استرس در این نه ماه خواهد شد.
به یاد داشته باشید با این که جنین در داخل رحم، به خوبی محافظت می شود، اما شما به عنوان پدر و مادر، باید او را به طور کامل از خطرات محیط خارجی محافظت نمایید. شما ارتباط بین جنین و جهان خارج را تشکیل می دهید. پس همه چیز همراه با مواد مغذی، تجربیات فیزیکی، ذهنی و عاطفی وارد رحم شما شده و به جنین در حال رشد شما نفوذ خواهد کرد.
همه اتفاقات مربوط به رشد فرزند شما در طول 38 هفته پس از لقاح تخمک انجام خواهد شد و بخش عظیمی از رشد جسمی، فکری، عصبی و احساسی در بچه ها، در این دوره انجام می شود. فراموش نکنید که اثرات این دوران بر روی نوزادتان دائمی است.
اگر شما تمام این کارها را در دوران بارداری صحیح انجام داده باشید، بعد از به دنیا آمدن نوزاد قوی خود، احساس غرور خواهید داشت و در آینده هم با بزرگ کردن صحیح نوزاد خود و رسیدگی کامل به او، یک فرد بالغ و سالم تحویل جامعه خواهید داد.

 خواندن مادر و جنین در ماه اول بارداری-هفته چهارم(بخش اول) به شما مادر مهربان توصیه می شود.

 

نظر (32)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. فاطمه

.سلام من سه هفته پیش برای بار اول نزدیکی داشتم ازاولم پریودیم نامرتب بوده توهفته دوم تست گرفتم منفی بود ایامیشه باردار باشم ؟

 1. مامانم    فاطمه

سلام
تا روز پریودتون صبر کنین اگر تاخیر داشتین از بی بی چک استفاده کنین.

 1. فایوم

با سلام
پریود منظم 28 روزه دارم. ماه قبل در وسط سیکل اقدام به بارداری کردم.
پریودم 4 روز به تعویق افتاده و شروع به خونریزی کردم.
ایا ممکن است در هفته سوم جنین خودبخود سقط شود؟
به دلیل خوردن زرشک- اویشن و دارچین و چای ممکن است جنین تشکیل شده باشد...

با سلام
پریود منظم 28 روزه دارم. ماه قبل در وسط سیکل اقدام به بارداری کردم.
پریودم 4 روز به تعویق افتاده و شروع به خونریزی کردم.
ایا ممکن است در هفته سوم جنین خودبخود سقط شود؟
به دلیل خوردن زرشک- اویشن و دارچین و چای ممکن است جنین تشکیل شده باشد و سقط شده؟؟؟؟؟
متشکرم

ادامه مطلب
 1. مامانم    فایوم

سلام
شما از بی بی چک استفاده کردین؟
من فکر میکنم فقط 4 روز پریودتون جابه جا شده همین.

 1. الهام

یاسلام من تازه وارد هفته شش بارداری شدم حدود دو روزه لک بینی خیلی کمرنگ (با عرض معذرت) در دسشویی می بینم هیچ درد شکمی ندارم تب و لرز یا سرگیجه هم ندارم رفتم دکتر گفتن توی این هفته لانه گزینی اتفاق میفته ولی من همش نگرانم بهم شیاف پرو دادن ده تا...

یاسلام من تازه وارد هفته شش بارداری شدم حدود دو روزه لک بینی خیلی کمرنگ (با عرض معذرت) در دسشویی می بینم هیچ درد شکمی ندارم تب و لرز یا سرگیجه هم ندارم رفتم دکتر گفتن توی این هفته لانه گزینی اتفاق میفته ولی من همش نگرانم بهم شیاف پرو دادن ده تا شبی یک عدد. به نظرتون مشکلی پیش نمیاد اخه دکتر گفت برا سونوگرافی زوده فقط ساک حاملگی رو نشون میده نه قلب رو. البته وقتی استراحت میکنم لک ها خیلی کم میشن و حتی نمی بینم ولی وقتی یه فعالیت کوچیک میکنم شروع میشه البته خیلی کمرنگه

ادامه مطلب
 1. مامانم    الهام

سلام
نگران نباشین و استراحت کنین مشکلی پیش نمیاد ، استرس از هر چیزی خطرناک تره

 1. Elmira

سلام من سه هفته پیش نزدیکی داشتم بانامزدم ولی هنوز باکرم و اب منی ریخته نشده هنوزم پریودنشدم ایاامکان حاملگی وجود داره توروخدا ی روش خونگی ک خیلی مطمئنه روبهم پیشنها بدین خیلی نگرانم

 1. مامانم    Elmira

از بی بی چک استفاده کنید

 1. مامانم    Elmira

سلام
از بی بی چک استفاده کنید میتونید از داروخونه تهیه کنید.

 1. Elmira sa

ی روش خونگی برای مطمئن شدن این ک ایا حامله هستیم یان توروخدا راهنمایی کنید خیلی نگرانم

 1. مامانم    Elmira sa

سلام
از بی بی چک استفاده کنین.

 1. Elmira sa

لطفاجواب منوبدین

 1. Elmira sa

سلام من سه هفته پیش نزدیکی داشتم بدون ریختن اب منی و زدن پرده بکارت هنوز پریود نشدم ایا احتمال حاملگی وجود داره لطفا ی تست خونگی ک خیلی مطمئنه روبهم پیشنهادکنین

 1. مامانم    Elmira sa

سلام
از بی بی چک استفاده کنین.

 1. زهرا

سلام خسته نباشید من ۱۰ روز ازوقت پیرویدم گذشته وکمردرد خفیف دارم یه هفته پیش ازمایش کردم منفی بود ولی همچنان کمردرد دارم امکان داره باردار باشم

 1. مامانم    زهرا

سلام
یه بار دیگه از بی بی چک استفاده کنین اگر منفی بود باردار نیستید و عامل دیگه ای مانع پریود شدنتون شده.

 1. زهرا

سلام وارد هفته سوم بارداری شدم آی یو آی تعیین جنسیت انجام دادم آزمایش بتا ۲۰ شده یعنی بده لطفا توضیح بدهید ممنون

 1. مامانم    زهرا

سلام
اینکه کی آزمایش دادین مهمه دو سه روز دیگه تکرار کنین

 1. آرزو

سلام من هفت روز از پریودیم گذشته وتازه فهمیدم باردارم ولی می خواستم باخوردن شش تا قرص اس ا وخوردن زعفران وپونه سقط کنم اما حالا پشیمونم ایا باخوردن اونا به جنین اسیب رسیده لطفا راهنماییم کنید

 1. مامانم    آرزو

تحت نظر پزشک بارداریتون رو ادامه بدین

 1. مژگان

سلام
امروز شروع هفته سومم هست و من به توصیه یکی از دوستانم آزمایش بتا دادم و جواب منفی بود ! بعد که خودم مطالعه کردم اکردم دیددر پایان هفته سوم ااحتمال مشخص شدن بارداری هست،سوالم اینه که کی مجداا برم برا ازمایش

 1. مامانم    مژگان

سلام
قبل از تایید بارداری از کجا میدونید هفته سوم هستید؟؟؟؟ باید منتظر باشید تا در پریودتون تاخیر بیفته بعد از بی بی چک استفاده کنید.

 1. رومینا

سلام ببخشید من هفته سوم بارداری هستم ودکتر سونوگرافی نوشته ببینم جنین داخل رحم یاخارج الان خیلی نگرانم چیکارکنم

 1. مامانم    رومینا

سلام
لازم نیست کاری بکنید فقط برید و سونوگرافی احتمالا واژینال بشید تا خیالتون راحت بشه.

 1. فائزه

سلام من سیزدهم و پانزدهم و هفدهم قاعدگی در ماه قبل آمپول گونادوتروپین زدم و روزی دوعدد کلومیفن و یک قرص دیگه میخوردم . پریودم منظم نیست اما امروز سیزده روزه که عقب افتاده ، چندین بارهم بیبی چک گذاشتم منفی بوده ! ممکنه باردار باشم ؟ ضعف و تکرر...

سلام من سیزدهم و پانزدهم و هفدهم قاعدگی در ماه قبل آمپول گونادوتروپین زدم و روزی دوعدد کلومیفن و یک قرص دیگه میخوردم . پریودم منظم نیست اما امروز سیزده روزه که عقب افتاده ، چندین بارهم بیبی چک گذاشتم منفی بوده ! ممکنه باردار باشم ؟ ضعف و تکرر ادرار هم بسیار زیاده

ادامه مطلب
 1. مامانم    فائزه

سلام
بی بی چک منفی یعنی باردار نیستید

 1. الميرا

سلاممم.. منم در هفته ٣ انتقال جنينم هستم و ازمايش بتام ١٥٥ بود. نميدونم اين عدد طبيعيه يا خير! در ضمن هيچ علامتي از بارداري ندارم. فقط گاهي اوقات تخمدان سمت چپم تير ميكشه
لطفاً منو راهنمايي كنين... ممنوونم

 1. مامانم    الميرا

سلام
نگران نباشید و به اعداد کاری نداشته باشید ، همه علائم بارداری در اوایل خودشون رو نشون نمیدن بعضی وقتا خانم ها اوایل هیچ نشانه ای ندارند ، تیر کشیدن تخمدان هم کاملا طبیعیه.

 1. کارتر

سلام من هفته سومم دور نافم تیر میکشه چراااا

 1. مامانم    کارتر

سلام
طبیعیه نگران نباشید

 1. زهرا سادات

سلام . خسته نباشید , من 25 سالمه و الان در هفته سوم بارداری هستم ولی هیچی احساس نمیکنم آیا این مورد طبیعیه ؟

سلام عزیزم , هیچ علائم آشکار یا تغییرات خاصی در بدن زنان باردار در هفته سوم بارداری وجود ندارد که با توجه به آن-ها، بارداری او را تشخیص داد. در واقع، شما حتی شاید ندانید که در هفته سوم بارداری خود قرار دارید. اما تغییرات زیادی در درون بدن و...

سلام عزیزم , هیچ علائم آشکار یا تغییرات خاصی در بدن زنان باردار در هفته سوم بارداری وجود ندارد که با توجه به آن-ها، بارداری او را تشخیص داد. در واقع، شما حتی شاید ندانید که در هفته سوم بارداری خود قرار دارید. اما تغییرات زیادی در درون بدن و هورمون های شما در رابطه با رشد مناسب جنین در هفته سوم بارداری به وجود خواهد آمد. در این مرحله، شما از طریق تخمک گذاری و لقاح، دوره رشد و نمو و مرحله لانه گزینی تخمک لقاح یافته را احساس خواهید کرد.

ادامه مطلب

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location